Bierkreek is schot in de roos Dinsdag 8 juli 2008 Biologische kweek zorgt voor sterkere rozen. door Ellen Nieuwenhuijze IJZENDIJKE - Goud voor de roos Ta wny Tiger en zilver voor het assor timent en de kweekmethode. Dat zijn de prijzen die rozenkwekerij de Bierkreek onder andere op zak heeft. Die kweekmethode is nog een verhaal apart. De Bierkreek is namelijk biologisch. Dit lijkt mis schien niet zo bijzonder, maar dat is het wel. Er zijn maar twee biolo gische rozenkwekerijen ter wereld. De eerste is gevestigd in Duitsland en de tweede is de Bierkreek in Zeeuws-Vlaanderen. Waarom biologisch? „Toen we tien jaar geleden begonnen, wil den we ons onderscheiden van an dere rozenkwekerijen. We wilden sowieso kwaliteit en een groot as sortiment. Maar er moest nog iets bij, iets extra's. Toen hebben we er voor gekozen om biologisch te gaan werken", legt Hans van Hage, één van de vier eigenaren uit. „Dit heeft zowel voor- als nadelen. Aan de ene kant is het een grote uitda ging, dat is voor mij de firn. Het werk geeft gewoon veel voldoe ning. Plus, de rozen zijn sterker, doordat ze meer aan de natuur worden blootgesteld. Aan de ande re kant moet je alles zelf ontdek ken. Als je een probleem hebt, kan je niet even googelen, want er is nog niks over bekend. Er is weinig hulp, de enige met wie we over biologische zaken kunnen overleg gen, is onze Duitse collega." Met z'n vieren runnen ze het be drijf De vennoten heten Hans van Hage, Marianne Lundahl, Eric de Milliano en Geertje van der Krogt. De laatste drie hebben, naast de ro zenkwekerij, nog een andere baan. Hans werkt sinds kort fulltime op De Bierkreek. „Tien jaar geleden begon het alle maal. We zaten op een avond in café de Roste Muus met z'n vieren iets te drinken, toen Marianne meedeelde dat ze weer iets met haar handen wilde gaan doen. 'Pak maar een stukje grond hoor', stelde Eric, de akkerbouwer, voor. Maar nee, een moestuintje was niet echt wat Marianne in gedach ten had. 'Als ik zoiets ga doen, dan doe ik het met rozen, daar heb ik verstand van'. Nou, dan beginnen we toch een rozenkwekerij', was Erics laconieke antwoord. De rest was gelijk enthousiast en begon het idee uit te werken, maar ik Rozentaal Witte rozen zijn voor echte lief de en puurheid in de geest. v Rode rozen staan voor liefde en passie. Gele rozen zijn voor vriend schap. v Zwarte rozen zeggen vaarwel, v Roze rozen betekenen vriend schap of liefste. Oranje rozen staan voor passio nele liefde. Hans van Hage, één van de vier eigenaren, met zijn dochter Britta, had eerst twijfels bij de rozenkwekerij. was in eerste instantie sceptisch." Hans fronst zijn wenkbrauwen: „Ik was de enige die nuchter was die avond en had zo mijn beden kingen. De grond in Zeeuws-Vlaanderen is vrij zwaar en leek me niet echt geschikt voor het kweken van rozen. Maar je weet hoe het gaat. Aan het einde van de avond vertrok ik met drie bierviltjes waarop het idee stond uitgewerkt." De volgende dag belde Hans naar wat bekende rozenkwekerijen. Zij wuifden zijn bedenkingen weg en zeiden dat je in Zeeland ook wel rozen kon kweken. Niet veel later 'Je kan niet even googelen. Problemen moet je zelf oplossen.' was De Bierkreek geboren. Ze be gonnen met 10.000 stuks, veertig verschillende soorten. Nu, tien jaar later, staan er 100.000 planten in 1200 soorten. „We leveren recht streeks. Aan jou, aan je moeder en aan je buurman. Daardoor vallen er al twee tussenhandelaren weg. Voor de klant is dit natuurlijk al een voordeel. Je betaalt evenveel en je hebt een sterke en gezonde roos. Het komt ook regelmatig voor dat iemand ons vraagt om een bepaalde roos te kweken. Een tijdje geleden nog. Een vrouw uit Engeland stuurde het laatste stekje van een roos uit haar tuin op. We hebben nu zeven nieuwe stekjes De Tawny Tiger (prijswinnaar) lllos Fellow Ship Toby Tristram Programma Rozendagen op 12 13 juli open dagen ruim 1100 bloeiende tuinrozen bezichtiging kwekerij bewonder nieuwe soorten voor Nederland en vergeten oude soorten demonstratie oculeren rozen- en natuurexcursies exposanten met advies en ver koop van rozen passende tuin planten, kruiden ontwerpen natuurlijke tuinen natuuronderzoek door jeugd- werkgroep van de Steltkluut (De Vlaamse Gaaien) rozendrankjes en hapjes reserveren van soorten voor le vering in het najaar verkoop op pot demonstratie beeldhouwen van tuinbeelden biologische hapjes en drankjes routebeschrijving, zie websi te: www.bierkreek.nl geplant en met een beetje geluk slagen er zo'n vier stekjes. Over een jaar kunnen we ze dan terug sturen." Last van personeelsgebrek hebben ze hier niet echt. „In de zomer werken hier ongeveer tien partti mers. De rest van het jaar een stuk of zes. Het lastige is dat we best professioneel bezig zijn. Tegen de tijd dat de parttimers echt goed zijn, gaan ze studeren. Op het mo ment zijn ze vooral bezig met on kruid verwijderen. Ook moeten de parttimers onder andere kun nen oculeren. Dat is, heel kort door de bocht, een methode voor het vermeerderen van rozen. Het duurt even voordat je dat onder de knie hebt. Normaal gesproken zou den we nu al oculeren, maar het is een koud voorjaar geweest, dus het is nog te vroeg." Naast rozen worden er bij de Bier kreek artikelen verkocht die de groei van rozen stimuleren. Verder verkopen ze rozenhandcrème, ro- zenthee, rozenbotteljam en zelfs rozenwijn. Pteracantha

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 31