Advocaten bezorgd Nog niets bekend over identiteit dode vrouw bij begraafplaats Herfstvakantie 'En dat om een simpel blikje' Ferm optreden wordt getoetst De krant 5 weken voor 15 euro! PZC o 2 Dinsdag 8 juli 2008 PZC MARLEEN BLOMMAERT Vrijdag, de laatste schooldag voor velen en de eerste va kantiedag voor anderen, droeg de belofte van een heer lijke zomervakantie in zich. In het weekend begon het ultieme zomergebeuren, de Tour de France. Radio Tour de France met zijn zomerdeuntjes en de wereld wordt versmald tot wie er als eerste finisht. Hoewel de ze fietsers inmiddels ook een vorstelijk salaris opstrijken, heb je hier nog het idee dat het het laatste bastion van eerlijk af zien is. Echte mannen, lijden en heroïek. Natuurlijk weet ik ook wel dat doping en het grote geld ook deze sport al lang in hun greep hebben. De door doping geplaagde T-Mobile-ploeg wordt nieuw leven ingeblazen en gaat onder de vlag 'Colum- lk verlang naar ^a. <joor_ verstonci Colombia bloedverzengend en moest even lachen om de iro nie. Maar ach, c'est la Cirque du hete dagen Tour. Zoals met alle beloftes en ver wachtingen ligt er een teleurstelling in besloten. En dus kwam maandag, het begin van de herfstvakantie. Aangezien ik nog geen vrij heb, gaan we nog een keertje naar Walcheren. Windkracht zes en regen striemen over het zomer se Middelburg. De temperatuur bereikt maar nauwelijks de zes tien graden. De eerste dappere Europeanen zijn al gearriveerd. Duitsers in korte broek, gemakkelijke sandalen en degelijke regenjacks. Amerikanen in hagelwitte wandelschoenen met sokken en plastic jasjes. Spaanse schonen met zwarte knotten en dikke truien. De prachtige gevels blijven ongezien. Er is maar één manier om deze Zeeuwse zomer te trotseren: met het hoofd gebogen en de blik naar beneden gericht. De eerste touretappes zijn druilerig. Ik verlang naar de pieken in de Alpen en bloedverzengend hete dagen in mijn tuin met mijn kroost en mijn lief Nog even. COLOFON Directeur/uitgever Ad Verrest Hoofdredactie Peter Jansen pjansen@pzc.nl Arie Leen Kroon (adjunct) alkroon@pzc.nl Redactie Stationspark 28, 4462 DZ Goes Postbus 31, 4460 AA Goes Tel. 0113-315600 E-mail: redactie@pzc.nl Redactie Walcheren Buitenruststraat 18, Middelburg Postbus 8070, 4330 EB Middelburg Tel: 0118-493000 Redactie Bevelanden-Tholen Stationspark 28, 4462 DZ Goes Postbus 31, 4460 AA Goes Tel. 0113-315670 Redactie Zeeuws-Vlaanderen Willem Alexanderlaan 45, Terneuzen Tel: 0115-645769 Postbus 145, 4530 AC Terneuzen, Redactie Schouwen-Duiveland Grachtweg 23a, Zierikzee postbus 80, 4300 AB Zierikzee Tel: 0111-454651 Advertenties Verkoopteam Zeeland Tel: 0113-315520, fax: 0113-315529 E-mail: teamzeeland@pzc.nl Business-to-business/de Ondernemer. Zorg Onderwijs. Educatie. Onroerend goed Tel: 076-5312277, fax: 076-5312274 E-mail: segmentteam@pzc.nl Familieberichten Tel: 0800-8060 pzcfamilieberichten@wegenernieuwsmedia.nl Personeelsadvertenties 0900-5628 722 Kleintjes 0900-6743 836 Krant niet ontvangen? Wijziging van uw adresgegevens? Gebruik maken van de vakantieservice? Bel PZC Lezersservice 0800 - 0231 231 (gratis) Toets 1automatisch bezorgklachten doorgeven (vanaf 07.00 uur) Toets 2: informatie over uw abonnement Toets 3: informatie over abonneevoordeel Maandag t/m vrijdag 08.00 - 17.00 uur Zaterdag 08.00 - 12.00 uur PZC Lezersservice Postbus 3229, 4800 MB Breda lezersservice@pzc.nl U kunt uw abonnement beëindigen tot uiterlijk vier weken voor het einde van de betaalperiode. U ontvangt een schriftelijke bevestiging. Abonnementsprijzen Maand 23,50 (acceptgiro n.v.t.) Kwartaal 66,25 (acceptgiro €69,25) Jaar €254,00 (acceptgiro €257,00) Auteursrechten Alle auteursrechten voorbehouden Uitgeverij Provinciale Zeeuwse Courant, onderdeel van Koninklijke Wegener NV. Publicatierecht beeldende kunst via Beeldrecht Gegevensbescherming PZC is een uitgave van Wegener NV. Wegener legt van abonnees gegevens vast voor de uitvoering van de abonnementsovereenkomst. Deze gegevens kunnen gebruikt worden om u op de hoogte te houden van interessante producten en diensten van andere onderdelen van Wegener en zorgvuldig geselecteerde partners. Indien u geen prijs stelt op informatie van de PZC of indien u uw toestemming voor het gebruiken van uw e-mail adres wilt intrek ken, kunt u dit schriftelijk kenbaar maken bij PZC Lezersservice. Zie ook het privacy statement op www.pzc.nl Klagen over de politie is niet nieuw. Maar ook advocaten spreken nu van buitensporig optreden door agenten. Ze maken zich zorgen. door Emile Calon en Marcel Modde Zeeuwse strafrechtadvoca ten vinden dat de politie te vaak onnodig geweld dadig en intimiderend optreedt. Het gaat dan met name om het aanhouden van verdach ten. Veelal zijn die mensen bereid vrijwillig naar een politiebureau te komen, weet advocaat A. Bals. „Desondanks worden ze met het nodige geweld opgepakt." Hij krijgt bijval van zijn collega's E. Smit en A. Sol. Alledrie kennen ze tal van voorbeelden waarbij hun cliënten 'met overdreven veel geweld' werden aangehouden. Bals heeft het idee dat de politie wel heel vaak een arrestatie-een heid inzet om verdachten aan te houden. Smit wijst daarbij naar de impact op de overige gezinsleden als zulke zwaar bewapende eenhe den worden ingezet. Het komt ge regeld voor dat gezinsleden getrau matiseerd achterblijven na de in val door zo'n eenheid en het afvoe ren van een huisgenoot. Advocaat M. Dunsbergen vindt ook dat de politie 'wel erg vaak de botte bijl hanteert' bij aanhoudin gen. „Ook bij simpele zaken." Hij denkt dat de jonge garde bij de po litie geen maat kan houden, „zich wil laten gelden". Hij vindt dat een zorgelijke ontwikkeling, om dat er voor 'zulk stevig geweld vaak geen aanleiding is'. Zijn collega M. van der Want kan ook probleemloos voorbeelden op sommen waarbij 'onnodig veel ge weld is gebruikt door de politie'. Wat hem ook zorgen baart, is dat er vaak op basis van anonieme tips veel geweld wordt gebruikt bij een aanhouding. „Als iemand meldt dat er wapens in een huis liggen, wordt vervolgens met grof Een arrestatieteam valt een pand in Amsterdam binnen. Volgens advocaat A. Bals wordt zo'n team in Zeeland 'wel heel vaak' ingezet. foto ANP Advocaat M. van der Want herinnert zich nog goed hoe nog niet zo lang gele den het weggooien van een leeg blikje bier leidde tot het spuiten van pepperspray. Een Vlissinger smeet, tegen de regels, zo'n blikje op de grond. Een agent zag dat en eiste dat de man het in een prul lenbak zou gooien. Uiteindelijk rol den de agent en de Vlissinger vech tend over straat en werd de man bespoten met pepperspray, aldus de raadsman. „En dat om een sim pel blikje." Daarna hield het geweld nog niet op, aldus Van der Want. „In Toren- tijd, waar de Vlissinger werd opge sloten in een politiecel, eisten agenten dat de man zijn oorbel zou afdoen. Hij weigerde, waarop enkele agenten hem in de wurg greep namen en hem dwongen die oorbel alsnog af te doen." De advocaat vond dat een dusda nig schandalige behandeling dat hij de zaak aankaartte bij de recht bank. De Hoge Raad bepaalde uiteinde lijk dat de agenten in Torentijd hun boekje te buiten waren ge gaan. Van der Want: „Ze hadden nooit zo gewelddadig mogen optre den." geweld opgetreden." J. Wouters schat in dat, achteraf, geconsta teerd kan worden dat in negentig procent van de arrestaties er onno dig geweld is gebruikt. Tegelijker tijd geeft hij aan dat de politie bij een aanhouding 'natuurlijk geen ri sico kan nemen'. „Het geweld is soms schrikbarend. Maar soms ook noodzakelijk." Wat de advocaten ook stoort, is dat de politie vaak niet thuis geeft als er, na een onterechte aanhouding, om geld gevraagd wordt om de schade vergoed te krijgen. Zo pro beert een Vlissings gezin al jaren de kosten van een ingetrapte deur terug te krijgen, aldus Smit. „Dat lukt maar niet omdat de verzeke ringsmaatschappij van de politie de zaak traineert." Andere advocaten kennen stuk voor stuk ook zulke zaken. Tegelij kertijd weet Bals van gevallen waarbij er zonder problemen werd betaald. Hij heeft de stellige indruk dat de verzekeringsmaat schappij van de politie direct be taalt als het om partijen gaat die bereid zijn juridische stappen te nemen om hun schade vergoed te krijgen. „Als het echter om men sen gaat die rond moeten komen van een bijstandsuitkering, dan wordt er getraineerd tot en met." Dan gaat het volgens hem niet om recht doen aan mensen, maar wordt er ordinair gepingeld. Wouters zegt echter dat hij zulke ervaringen niet heeft. „Als er be taald moet worden, wordt er ook betaald." Elk 'ferm optreden' van de po litie wordt intern getoetst en ook voorgelegd aan de offi cier van justitie. Zowel intern als extern wordt dus gekeken of er overeenkomstig de gedragsregels is gehandeld, aldus woordvoerster Es ther Boot van de Zeeuwse politie. Ze is verbaasd te horen dat Zeeuw se strafrechtadvocaten kritiek heb ben op de wijze waarop de politie optreedt bij aanhoudingen. Vol gens haar verlopen aanhoudingen van verdachten volgens strikte re gels en wordt beslist geen onnodig geweld gebruikt. Op basis van de beschikbare gegevens wordt geke ken op welke manier een aanhou ding moet plaats vinden. En als er geweld wordt gebruikt, 'ook mini maal geweld', wordt volgens haar achteraf altijd gekeken of er juist is opgetreden. i' Ja, ik neem de PZC en ontvang de eerste 2 weken gratis en neem aansluitend: een vast abonnement met automatische betaling van 66,25 per kwartaal een vast abonnement met betaling per accept van 69,25 per kwartaal ik neem een proefabonnement van 5 weken voor 15,-. Na deze periode stopt de bezorging vanzelf, (ik heb de laatste 3 maanden geen proef gehad) Stuur de bon naar: PZC Lezersservice, Antwoordnummer 713, 4460 WB GOES. Bellen kan ook: 0800 - 0231 231 (gratis) Straat Postcode Woonplaats Telefoonnummer Emailadres Ik machtig de PZC om het abonnementsgeld van mijn rekening af te schrijven. Rekeningnummer Handtekening PZC 983! fo-gwMig or> femmigegae, door Miriam van den Broek VLISSINGEN - Over de identiteit van de dode vrouw die zondag bij de begraafplaats aan de President Rooseveltlaan in Vlissingen is ge vonden, is nog niets bekend. Volgens politiewoordvoerster Es ther Boot is gisteren sectie verricht op het lichaam. Ook vandaag wordt het lichaam nog verder on derzocht. Dat onderzoek moet uit wijzen wanneer de vrouw overle den is, hoe oud zij was, wie zij was en wat er met haar is gebeurd. Daarnaast is de politie gisteren nog de hele dag bezig geweest met sporenonderzoek. Vandaag zal de begraafplaats weer worden vrijge geven. Het afsluiten van de be graafplaats heeft overigens niet ge leid tot problemen. Er waren giste ren geen begrafenissen op die loca tie. De politie gaat er nog altijd vanuit dat de vijf schoten die omwonen den zaterdagavond gehoord heb ben, vuurwerkknallen waren. „Maar gezien de ernst van de zaak nemen we de mogelijkheid van schoten wel mee in het onder zoek." De dode vrouw werd zondagmid dag rond half een door bezoekers gevonden halverwege de begraaf plaats, aan de kant van de Indus trieweg.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 2