Tussen twee stappen in wéér verrast Lustrumeditie serie orgelconcerten SgSI Zomerconcert in Oostkapelle PZC Dinsdag 8 juli 2008 17 Zomertentoonstelling Burgerweeshuis in Zierikzee van start. door Esme Soesman ZIERIKZEE - Aan de zijkant van het Burgerweeshuis in Zierikzee staat-ie tamelijk onopvallend weg gezet. Het beeld Nachtuilen in de re gen van de Franse dierenbeeldhou wer Sophie Verger. Hoe onbedui dend in eerste instantie ook, het werk lijkt de kern van de Zomer tentoonstelling Nederlandse Plas tiek aardig te raken. Vijf uilen op rij, een paar pluutjes paraat. Het is pas bij de tweede oogopslag dat je je realiseert dat één van de uiltjes op z'n kop bun gelt. Tussen twee stappen door tóch weer verrast. Dat lijkt zo'n beetje de formule van de dit jaar voor de 43ste keer gehouden Zie- rikzeese Zomertentoonstelling. Weelderige tuin en dito pand. Ar chivaris Huib Uil van de gemeente Schouwen-Duiveland gaf het dit weekend in zijn openingsspeech al aan: „Het is niet zo moeilijk ons voor te stellen hoe de wezen hier door de gang zullen hebben gelo pen en de trap zijn opgerend naar 'Het is niet moeilijk voor te stellen hoe de wezen door de gang hebben gelopen' de slaapkamers." Na aanschaf van het pand in 1862 kregen de kinde ren bij wijze van 'buitengewone traktatie' brood en melk voorge schoteld. Geen uitbundig feest, me moreerde Uil. Dat had alles te ma ken met het feit dat kort voor de ingebruikname van het pand de binnenvader was opgepakt we gens ontoelaatbare handelingen met enkele weesmeisjes. Het leid de tot zijn ontslag en een rechts zaak. Het goudleren behang in de Beeld van Henk Spreeuwenberg op de Zierikzeese Zomertentoonstelling. foto Marijke Folkertsma regentenkamer, de brede hal, gevel en scheve tuinmuren ademen voel baar verleden. Het lijkt bijna te veel dat er door 41 kunstenaars ook nog eens rond de 400 werken in die grootse omgeving zijn weg gezet. Bovendien: dat is nog lang niet alles. In het huis, dat in 1862 als Burger weeshuis in gebruik werd geno men, staat tijdens de Zomerten toonstelling een gevarieerde verza meling klein antiek opgesteld. Ju welen, aardewerk, porselein, aziati- ca en miniaturen. Wat ooit begon nen is als een geste richting een steeds maar ervende kennis van de familie Braat (bewoners van het Burgerweeshuis sinds i960 en oprichters van de Zomertentoon stelling) is uitgegroeid tot een op zichzelf staande, aantrekkelijke poot van de omvangrijke exposi tie. Veelzijdigheid troef En juist het voormalige Burgerweeshuis kan dat hebben. De immens grote roestkleurige naakten van Henk Spreeuwenberg op het terras val len niet uit de toon bij de hoge ge vel van het monumentale pand. Bij wijze van tegenhanger: Dubbel tors van Anton Geerlings. Fijntjes, glad. Twee torso's subtiel met el kaar verweven. Het beeld is pre cies aan de andere kant van de tuin geplaatst. Tegen de (uit kleine steentjes opgebouwde) achter muur, half in het groen verscho len. Elke stap die je zet, brengt je bij een ander beeld. Telkens een andere beroering. Bevreemding om de kracht van sobere vormen van hout (Ole Langerhorst). Ont roering bij de hoogbenige giraf wiens kind op schoot vragend ach terom blikt (Sophie Verger). Ver ger is met veel werk vertegenwoor digd, en terecht. Want juist zij laat met haar omgekeerde uiltje zien waar het bij de Zomertentoonstel ling om draait: de kans om je bij el ke stap te laten verrassen. De zomertentoonstelling is t/m 31 au gustus te bezoeken, dinsdag tot en met zondag van 11.00 tot 17.00 uur. Arno van Wijk speelt op 29 juli in de Nieuwe Kerk. foto Bas Moerman Zwitser Guy Bovet is dit jaar de grootste naam in Middelburgse reeks. door Rolf Bosboom MIDDELBURG - De Commissie Or gelconcerten Middelburg viert dit jaar haar vijftienjarig bestaan. Ook in het lustrumjaar heeft de com missie een serie concerten georga niseerd met organisten uit bin nen- en buitenland. Elly Kooiman uit Groningen opent vanavond de reeks. De grootste naam in het pro gramma is die van de Zwitserse or ganist en componist Guy Bovet. De concerten worden gegeven op de orgels van de Nieuwe Kerk, de Oostkerk en de Lutherse Kerk in Middelburg. Albert Clement, voorzitter van de stichting, is vooral ingenomen met de komst van Guy Bovet op 10 sep tember. „Hij is wereldvermaard, een echte coryfee en een van de in teressantste concertgevers. Het pro gramma dat hij in Middelburg uit voert is ook heel opmerkelijk. Hij zal uitsluitend tango's spelen, die hij zelf heeft gecomponeerd. Dat wordt dus een heel bijzonder con cert." Ook opvallend is het concert van Margreeth Chr. de long uit Middel burg op 19 augustus. Zij zal bij die gelegenheid de dubbel-cd The Best of Mendelssohn presenteren. Daar- 'Guy Bovet zal uitsluitend tango's spelen. Dat wordt een heel bijzonder concert' mee preludeert zij op het Mendels- sohn-jaar 2009, als het precies tweehonderd jaar geleden is dat de Duitse componist werd geboren. Op het programma staan verder vertrouwde namen zoals Kees van Eersel en Bram Beekman. Voor het eerst zal ook Clement zelf een concert geven. Nieuwe gezichten dit jaar zijn Elly Kooiman, Arjen Leistra en Arno van Wijk. Dat geldt ook voor Léon Berben, een in Duitsland wonende Nederlan der die interationaal behoorlijk aan de weg timmert. De orgelserie kent nog een extra, afsluitend concert in november, dat samen met NieuwZout wordt georganiseerd. Dan komt het gezel schap Studium Chorale naar de Nieuwe Kerk. Ook organiste De Jong verleent haar medewerking. Omdat de bespeling van beiaard en orgel altijd nauw met elkaar ver bonden zijn geweest, zijn dit jaar ook vijf beiaardconcerten: vandaag (Geert D'hollander), 22 juli (Henk G. van Putten), 12 augustus (Bou- dewijn Zwart), 19 augustus (Sjoerd Tamminga) en 26 augustus (Eddy Mariën). Deze beginnen telkens om 18.45 uur. Alleen de uitvoering van vandaag begint om 18.30 uur. Programma Commissie Orgelconcer ten Middelburg 8 juli: Elly Kooiman, Oostkerk. 15 juli: Léon Berben, Lutherse Kerk. 22 juli: Arjen Leistra, Nieuwe Kerk. 29 juli: Arno van Wijk, Nieuwe Kerk. 5 augustus: Kees van Eersel, Nieuwe Kerk. 12 augustus: Bram Beekman, Nieuwe Kerk. 19 augustus: Margreet Chr. de Jong, Nieuwe Kerk. 26 augustus: Albert Clement, Nieuwe Kerk. 10 september: Guy BovetOostkerk. 14 november: Studium Chorale Mar greeth Chr. de Jong, Nieuwe Kerk. Alle concerten beginnen om 20.00 uur. GROEDE - Het Vlaemsche Erfgoed in Groede houdt deze zomer twee keer een kunstmarkt. Behalve in de Slijkstraat staan ook in de Molenstraat kraampjes waar kunstenaars twee dagen lang hun werk tonen en demonstraties ge ven in beeldhouwen, reparatie schilderen, keramiek, poppen ma ken in klei etc. De kunstmarkten worden geho- den op 16 juli en op 20 augustus van 10 tot 17 uur. OOSTKAPELLE - In de Dorpskerk in Oostkapelle is morgen (20.00 uur) het eerste zomeravondconcert van het seizoen. Else Schaaij (dwars fluit), Helen Tilmanns (hobo), In- grid Slangen (klarinet), Boukje Jonkheer (fagot), Christiaan Poel (hoorn) en Wim Leising (piano) spelen Blaaskwintet in C-gr. op.79 van Klughardt, Sonate voor klarinet en piano en Sextet voorfluit, hobo, klarinet, fagot en hoorn van Pou- lenc en Trois pieces brèves voor blaaskwintet van Ibert.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 17