PZC Dinsdag 8 juli 2008 15 richten. Als het huis klaar is, wordt de bakkeet gerestaureerd. De ingestort schuur uit 1930 wordt, net als de kapschuur, her bouwd. Enthousiast wijst Jacobusse op een stuk buitenmuur dat voorzien is van roze ver£ „Ze noemen dat wel een gerosselde hoeve." Hij ver moedt dat het te maken heeft met het geloof: katholieke boeren had den een voorkeur voor roze mu ren, protestantse verkozen wit. De voorouders van de Van der Meu- lens kwamen van het Zeeuws-Vlaamse Heile. Nog enthousiaster wordt Jacobus se al wandelend langs de akkers. Driekwart van de grond wordt ver pacht en gangbaar beboerd, de rest beheert Het Zeeuwse Landschap zelf, met daarbij de nadruk op de vooroorlogse kleinschaligheid. Tus sen de rogge en de spelt groeien zeldzaam geworden akkerkruiden. Dat kan, omdat niet te veel ge schoond zaaizaad (gekregen van Staatsbosbeheer) is gebruikt. En door een keer extra diep te ploe gen zijn er ook zaadjes die nog in de grond zaten, na jarenlange rust weer ontkiemd. HZL hoopt in de toe komst zaaizaad te kunnen leve ren voor de Zeeuwse akkerran- den.„Kijk, de bolderik is er weer", wijst Jacobusse. „Dat is een ty pisch akkerkruid dat in de rogge zit. En hier, de drebs, die alleen nog in botanische tuinen voor kwam. We hebben wel tien groei plaatsen van het spiegelklokje, van- uuuo ccn soort van Zeeuws-Vlaanderen. Dat ak kerkruid hebben we tiental len jaren niet meer gevon den en hier komt het als paddenstoelen uit de grond." Hij merkt op dat het her stel van de plattelandsnatuur in een hoog tempo gaat, sneller dan gedacht. Alleen de terugkeer van de akkervogels gaat wat langzamer, al heb ben graspieper, gele kwikstaart, patrijs en steenuil zich al ge meld, evenals rietgor zen en kneutjes. Be wust is een deel van de oogst op de akkers achtergelaten. Jacobus se hoopt dat de veldl eeuwerik volgend jaar weer jubelend boven de akkers hangt. Op het erf en in de boom gaard zijn 42 soorten broedvogels waargeno men. „Ongekend veel op een lapje van 1,8 hectare", constateert hij. Noordwestelijk van de boerderij liggen mooie weilanden, omgeven door inheemse strui ken. Een deel van de wandelroute loopt er doorheen. Die krijgt een lengte goed voor verschillende uren wandelplezier, met in begrip van een over tocht met een trekvlot over de watergang. In het najaar houdt HZL een open dag. NAMEN Elmare „Heer Cantedeer, gij kunt le ven zonder vrees", aldus Rei- naert en hij tooide de haan Cantedeer met de pelgrims mantel en staf die hij mee bracht van Elmare. Dit citaat uit het beroemde dierenepos en schelmenverhaal Reinaert de Vos, is van omstreeks 1160, Het verhaal speelt zich afin het huidige Zeeuws-Vlaande ren, vooral in de buurt van Hulst. De boerderij Delmare bij Waterlandkerkje kan dus bogen op een zeer oude naam. Elmare, Delmare, Del maar; allemaal namen voor een oud klooster ergens tus sen Yzendijke en Watervliet. Misschien wel in de buurt waar nu de gelijknamige boer derij staat. Twintig, dertig jaar eerder dan de Reinaert ge schreven werd, dus omstreeks 1140, werd het klooster ge sticht. Elmare was zo onge veer de eerste vestiging in het toen nog woeste, waterrijke veengebied terzijde van Yzen dijke (dat toen nog niet be stond). Een monnik van de Sint Pie terabdij in Gent die de een zaamheid zocht, vestigde zich hier in het onbewoonde, woeste veenland en noemde het Elmare. Waarschijnlijk was er een watertje, een klein riviertje dat naar de Mare stroomde. Mare was toen de naam van de Honte, later de Westerschelde. Die Mare was toen ook nog maar een zeer bescheiden stroom. Later werd Elmare een uithof, een geweldige grote hoeve en een administratief centrum van de bekende Abdij van Gent. Vanuit Elmare werd westelijk Zeeuws-Vlaanderen verder tot ontwikkeling en tot welvaart gebracht. Het was een soort eerste hoofd stad en een noordelijk speer punt van West-Vlaanderen. Rond 1375 zette de neergang in - grote overstromingen teis terden deze streek. Ook Elma re werd deels verwoest. In 1404 - de St. Elisabethsvloed - viel het doek voorgoed. West-Zeeuws-Vlaanderen en Elmare werden tijdelijk prijs gegeven aan de zee. Het is goed dat een hedendaagse hoeve de befaamde naam van Elmare in ere houdt. Gerard Smallegange

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 15