Buitengebied Plattelandsnatuur keert weer terug 1 4 Dinsdag 8 juli 2008 PZC foto's Dirk-Jan Gjeltema Het paradepaardje van de Zeeuwse boerenland- natuur. Met een gerestaureerde boerderij en bakkeet, herbouwde schuren, kleine akkertjes, hoogstambomen in de boomgaard, ouderwet se gewassen op de velden en royale wandelmo gelijkheden. Hoeve Van der Meulen aan de Zuidweg bij 's Heer Abtskerke is bijna klaar voor het ontvangen van bezoekers die willen genieten van het 'ouderwetse' platteland. door Rinus Antonisse Een bruine kiekendief-vrouw tje zorgt voor een aange naam welkom. Zwevend en zwenkend boven een akker voert ze een fraaie vliegshow op. Scherp afstekend tegen de blauwe lucht. Lome slagen afwisselend met een sprintje. Op zoek naar eten. Dat is volop te vinden op en om de akkers van Hoeve Van der Meulen onder de rook van 's Heer Abtskerke. Het verklaart de verras sende aanwezigheid van de grote roofvogel; meestal kiezen de brui ne kiekendieven voor een leefge bied van water en riet. Op de grond vragen de akkers aan dacht. Die laten een opvallend af wijkend patroon zien. Er liggen zo als gebruikelijk grote percelen, maar ook een aantal kleine akkers. Drie kavels zijn er nu twaalf Wat daar groeit wijkt af van de gangba re gewassen. Een bewuste terug keer naar de lappendeken van vóór de ruilverkavelingen. Aloude plattelandsnatuur in volle glorie. Hier mikt stichting Het Zeeuwse Landschap op bij de in richting van het reservaat Hoeve Van der Meulen, vertelt hoofd eco logie Chiel lacobusse. Daarbij ho ren ook volop wandelmogelijkhe den (met inbegrip van een route van en naar 's Heer Abtskerke) in een landschap zoals dat een halve eeuw geleden overal in de provin cie aanwezig was. En dat door de agrarische modernisering groten deels is weggevaagd. „Akkers zijn een beetje het stief kind van de natuurbescherming. Er zijn ook nauwelijks akkers voor de natuur veilig gesteld", zegt laco busse. Organisaties kunnen voor de aankoop ook geen subsidie aan vragen. Met steun van sponsors kocht Het Zeeuwse Landschap de lang niet onderhouden boerderij met omringende grond (momen teel 34 hectare) aan. „Om de platte landsnatuur met de rijke variatie aan planten en dieren te redden", stelt het hoofd ecologie, die er geen geheim van maakt dat hij der gelijke reservaten ook graag elders in de provincie van de grond wil tillen. Het in gang gezette opknapplan houdt zoveel mogelijk rekening met de bijzondere natuurwaarden die zich juist dankzij de verwaarlo zing (je kunt ook zeggen: doordat de natuur ongestoord haar gang mocht gaan) konden ontwikkelen, lacobusse geeft een voorbeeld: de hoogstamboomgaard met oude pe ren, appels, pruimen en notenbo men, omringd door dikke knotbo- men ('waarschijnlijk de oudste die in Zeeland te vinden zijn'). Een grondige opknapbeurt zou be tekenen dat de ransuilen hun broedplek in het dichte braamstru weel verliezen en dat de groene en bonte spechten en boomkruipers hun dode takken kwijtraken. Het verwijderen van de vele berenklau wen is nadelig voor duizenden in secten als zweefvliegen, blad- en graafwespen, lieveheersbeestjes, penseelkevers en bijen. Er is geko zen voor een tussenoplossing. De helft blijft zoals het was, ongerept. De andere helft wordt opgeknapt, deels ingeplant met nieuwe oude fruitrassen en beheerd volgens boe- rentraditie. Met gras onder de bo men, zodat er beweid kan worden. Voordat de restauratie kon begin nen, moest het terrein gesaneerd worden. Er was door het stallen van oude machines vervuiling opgetreden. Ook werd asbest verwijderd. In middels pronkt de herbouwde kap- schuur in volle glorie en de restau ratie van het woonhuis (deels uit de middeleeuwen, deels uit de zes tiende eeuw) is een flink eind ge vorderd. lacobusse laat zien dat op het nip pertje een aantal originele wandte- gels kon worden gered. Ook een zolderraam met een inscriptie over een in 1852 in de Biezelingse Ham gestrande walvis kan worden teruggeplaatst. Een walviskaak is als erfpaal teruggevonden, waar schijnlijk van het verongelukte dier. Het is de bedoeling het huis in de stijl van de achttiende eeuw in te

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 14