Berlusconi laat Alitalia vallen Economie BEZORG(ST)ERS ^Ondernemer m DE PZC ZOEKT Stijgende inflatie bedreigt pensioen Hoe zet ik mijn bedrijf in jflÉ het middelpunt? ERS PZC Dinsdag 8 juli 2008 13 Gericht op succes Nationale vliegtrots is na opsplitsing minimaatschappij. door onze correspondent Eelco van der Linden ROME - Alitalia zou de nationale vliegtrots blijven en op het niveau komen van de belangrijkste Euro pese concurrenten. De huidige pre mier Silvio Berlusconi won mede dankzij deze belofte de Italiaanse verkiezingen. Alitalia zou herrij zen, zo heette het, maar langzaam wordt duidelijk dat er niet meer overblijft dan een minimaatschap- pijtje voor de binnenlandse markt. De officiële aankondiging van de reorganisatie door de bank en 'ad viseur' Intesa San Paolo zal pas eind augustus plaatsvinden, als Ita lië onder de parasol vandaan is ge kropen. Want stakingen die het va kantieverkeer stilleggen en het he le land ontregelen, moeten wor den voorkomen. Maar dat de vak bonden zullen reageren is zeker. Met 3 miljoen euro verlies per dag en stijgende olieprijzen die de ver ouderde Alitalia-vloot extra hard treffen, is saneren de enige oplos sing. In dit scenario verdwijnen zes- tot tienduizend banen, bijna de helft van het totaal. Air-France KLM, dat volgens Ber lusconi en ook de vakbonden eer der een 'beledigend slecht' bod had uitgebracht, dacht in eerste in stantie 2100 banen te schrappen. De bonden hebben al laten weten het onlangs doorgesijpelde plan voor een vermindering met vier duizend personeelsleden onaccep tabel te vinden. In plaats van opgenomen in een sterke internationale combinatie met Air-France KLM, die de miljar denschuld zou hebben overgeno men, zal Alitalia worden opge splitst. Het gezonde deel fuseert met de nationale concurrent Airo- ne, dat eerder moest afhaken in de overnamestrijd. De rest wordt een 'bad company', volgeladen met schulden en opgezadeld met alle onrendabele activiteiten. De bewering van Berlusconi tij dens de verkiezingen dat een groep 'moedige en patriottische' Italiaanse ondernemers een allian tie had gevormd om Alitalia te red den, blijkt niet waar. Echt grote na men hebben zich niet gemeld. Een aantal banken en kleinere onder nemers heeft gewacht totdat duide lijk werd dat Alitalia zou worden opgesplitst. Zij zijn bereid voor dat gezonde deel 750 miljoen euro op te hoesten. De rest mag creperen. Van de noodzakelijk geachte inter nationale partner is ook geen spoor, al kan het gebeuren dat bij voorbeeld Lufthansa, dat al een sa menwerkingsverband heeft met Airone, de combinatie inlijft. De huidige Italiaanse premier Ber lusconi won mede de verkiezin gen dankzij de belofte om Alita lia te redden. De vliegmaatschap pij wordt echter opgesplitst. Niet volledig indexeren zou koopkracht kunnen schaden. door Hans Gertsen den HAAG - De stijgende inflatie en de kwakkelende aandelenmark ten zetten de pensioenen onder druk. Deskundigen verwachten dat veel pensioenfondsen later dit jaar besluiten om de pensioenen niet volledig aan te passen aan de hogere prijzen. Doordat de 'indexa tie' achterwege blijft, zou volgend jaar de koopkracht van gepensio neerden en de pensioenaanwas da len van mensen die nog werken. Volgens pensioendeskundige pro fessor Bas Werker van de Universi teit van Tilburg is het goed denk baar dat niet alle pensioenen vol gend jaar volledig geïndexeerd wor den. „Over het algemeen zijn de re serves goed, maar niet iedereen heeft evenveel vet op de botten." Veel pensioenfondsen vinden het nog te vroeg om nu al in te gaan op de vraag of de pensioenen voor volgend jaar geheel kunnen wor den geïndexeerd. „Oplopende in flatie is lastig voor pensioenfond sen en maakt indexatie duurder", zegt een woordvoerder van ABP, het grootste pensioenfonds van Nederland. Het is volgens hem nog de vraag of ABP volledig zal indexeren of niet. „Dat hangt van veel meer factoren af, zoals de ver mogenspositie en de dekkings graad." Ook de Stichting voor On dernemingspensionen (OpF) houdt zich op de vlakte. „Dat soort beslissingen wordt door de nw Deskundigen verwachten dat pensioenfondsen besluiten om de pensioenen niet volledig aan te passen aan de hogere prijzen. Dat zou de koopkracht schaden. meeste fondsen pas ergens in het vierde kwartaal genomen op basis van een analyse van de cijfers van het derde kwartaal", zegt Frans Prins van OpF. Volgens de ABP-woordvoerder hoeft het 'geen enorme ramp' te zijn als de pensioenen door om standigheden niet geheel geïn dexeerd kunnen worden. „Dat was in 2004, 2005 en 2006 ook het ge val, maar dat hebben we in 2007 in een klap kunnen repareren." Die redenering gaat volgens Jeroen Visser van de vakcentrale FNV niet helemaal op. Volgens hem is het niet volledig indexeren van pensioenen - en daarmee ook van de pensioenopbouw van degenen die nog werken - vooral voor die laatste groep slecht. „Je mist, zeker als het een aantal jaren achtereen gebeurt, toch een stukje ren- te-op-rente-effect in de opbouw van je pensioen." Boete voor leveranciers verkeersregelinstallatie amsterdam - De Nederlandse Me dedingingsautoriteit (NMa) heeft gisteren vijf leveranciers van ver keersregelinstallaties beboet we gens kartelvorming. De boete be draagt ruim 400.000 euro voor het maken van kartelafspraken in de periode van januari 1998 tot en met december 2003. Bijna de helft van de boete is voor rekening van Siemens Nederland. Siemens maakte dit gisteren bekend. Industriële productie Duitsland zwakt af berlijn - De industriële productie in Duitsland is in mei met 2,4 pro cent afgenomen. Dat is een forse tegenvaller, want analisten gingen uit van een toename van de pro ductie met 0,4 procent. Volgens het ministerie van Econo mische Zaken hangt de zwakkere productie vooral samen met de aanhoudende daling van het aan tal orders voor de industrie. Chinezen kopen Noors offshorebedrijf Awilco Hongkong - De Chinese toeleve rancier aan de olie- en gasindus- trie China Oilfield Services is het eens geworden over de overname van de Noorse branchegenoot Awilco Offshore ter waarde van 2,5 miljard dollar. Dat maakten de bedrijven gisteren bekend. China Oilfield Services is een dochter van het staatsoliebedrijf China Na tional Offshore Oil Corporation Zonnepanelen op dak van Toyota Prius den haag - De Toyota Prius krijgt zonnepanelen op het dak. Daar mee wordt zonlicht omgezet in elektriciteit voor aandrijving van de airconditioning. De panelen worden vanaf volgend jaar gele verd op de duurdere modellen. Dat bericht de Japanse zakenkrant Nikkei. Het zou voor het eerst zijn dat een voorname autofabrikant op grote schaal zonne-energie toepast. 'Betalingsmoraal in Oost-Europa slecht' amsterdam - Het betalingsgedrag van bedrijven uit veel Oost-Euro- pese landen wordt ervaren als ma tig tot slecht. Met name in Polen en Roemenië blijven rekeningen lang open staan, aldus aldus Bert Bruning, directeur van kredietver zekeraar Atradius Nederland giste ren. Oost-Europa is een markt die weliswaar kansen biedt, maar ook gepaard gaat met risico's. Bang Olufsen geeft winstwaarschuwing kopenhagen - De Deense produ cent van tv's en audioapparatuur Bang Olufsen boekte het afgelo pen jaar minder winst dan werd voorspeld. Het bedrijf gaf gisteren een winstwaarschuwing en zei dat de winst voor belastingen over het afgelopen boekjaar 2007/2008 op 155 miljoen kroon (21 miljoen eu ro) uitkomt. Dat is 45 tot 95 mil joen kroon minder dan verwacht. yQQHjp Mijn Regio Meld üw laatste nieuws aan de regio en méér. deOndernemer.nl is hét business "to-business platform van Nederland met de focus op de regio, U vindt er bijvoorbeeld regionaal ondernemersnieuws, gemeentelijke en provinciale informatie, nieuws van bedrijven zelf en nog veel meer regionale informatie. Meld ti dus nu gratis aan bij de grootste regionale kennisbron voor ondernemers. - - Home Mijn Netwerk Als je je nu aanmeldt als bezorger van de PZC bij jou in de buurt dan krijg je een startpremie van 100,- (na 3 maanden)! Wat moet je doen? - je bezorgt de krant dagelijks voor 07.00 uur - je bent minimaal 15 jaar oud - je bent het afgelopen halfjaar geen PZC bezorger geweest Wat staat er tegenover? - een goede beloning - een gratis krant - extra premies voor trouwe bezorgers - een gratis regenpak Inlichtingen en aanmelden: -Bel GRATIS: 0800-023 2333 (kies 1) - Mail naar: bezorgers@pzc.nl - Website: www.bezorgers.nl/pzc Kandidaat-bezorgers dienen zich bij aanmelding te legitimeren.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 13