Bestrijdingsmethodes Sf 'Mensen bagatelliseren het vaak, omdat ze niet acuut neervallen. Maar wat zijn de gevolgen op lange termijn?' Biauwaigexpert en onderzoeker Miquel Lürling PZC Dinsdag 8 juli 2008 1 1 DRIEHOEKSMOSSEL De zoetwatermosselen worden ingezet om de wa terkwaliteit te verbeteren. Eén mossel filtert onge veer een liter water per dag en verwijdert zo blauw- alg. Op verschillende plaatsen in het land moet de mossel blauwalg gaan bestrijden. In natuurbad Zwemlust in Nieuwersluis is 1.000 kilo mosselen uit gezet die vanaf volgend jaar de plas moeten schoon houden. In het najaar worden de mosselen uitgezet in de Linievijver in Breda. In het Volkerak-Zoom- meer mislukte de bestrijding met de mosselen. ULTRASOON GELUID In de haven van Tholen heeft Rijkswaterstaat ge poogd de algen klein te krijgen met ultrasone gelui den, zeer hoge tonen met een frequentie tussen 20 en 150 Kilohertz. De trillingen uit een sonarappa- raat maken de coconnetjes met lucht kapot waarin de algen blijven drijven. Daardoor zouden ze naar de bodem zinken en afsterven. In de haven werden dertien echo-apparaatjes aangebracht, een meter onder de waterspiegel. Helaas, het werkte niet, net zo min als eerder in de Westeinderplassen bij Aal smeer. Bovendien bleek de sonar andere organis men wél te doden. Rijkswaterstaat gaat de blauwalg deze zomer bestrijden door ze met schermen op te vangen en weg te zuigen. BELUCHTING Een luchtmenginstallatie moet de hoeveelheid blauwalg in de Zegerplas bij Alphen aan den Rijn de ze zomer beperken. Via pijpen op de bodem wor den luchtbelletjes de plas in geblazen. Die zorgen voor een op- en neergaande stroming; de algen wor den mee naar de bodem gezogen en sterven daar door gebrek aan licht. De techniek komt uit Enge land en wordt daar gebruikt voor reiniging van gro tere wateren. De methode is in Nederland eerder toegepast in het Nieuwermeer in Amsterdam en in de Haarlemmermeerse Bosplas in Hoofddorp. De aanleg van een installatie kost ongeveer een miljoen MODDERBALLEN Om de al jaren aanhoudende overlast van blauwalg in Almere Haven tegen te gaan, wilden onderne mers en bewoners vorig jaar 12.000 Effectieve Mi cro-organismen (in de volksmond EM-modderbal- len) in de haven gooien. Er was in de haven sprake van extreme overlast: stank, massale vissterfte en een reeks zwemverboden. Kern van de methode is dat andere micro-organismen voedingsstoffen voor de neus van de blauwalgen wegkapen. Rijkswater staat ontraadde het project, gesteund door de ge meente. Er ontstond een felle discussie tussen voor- en tegenstanders en dat leidde zelfs tot Ka mervragen van GroenLinks. Onder druk van de pu blieke opinie liet Rijkswaterstaat de Wageningen Universiteit onderzoek plegen. De uitkomst: mod- derballen werken niet. POMPINSTALLATIES Pompen kunnen drijflagen van blauwalgen weer met het water mengen. Dat middel wordt bijvoor beeld gebruikt in de Westeinderplassen, waar sonar faalde. In 2006 en 2007 zijn er tijdens de overlast- periode noodinstallaties geplaatst om de drijflagen weg te pompen. Vanaf 2008 staat er een vaste pompinstallatie en slibvang. Ook worden nog meer pompen geplaatst. DRIJFSCHERMEN Met drijfschermen wordt de alg opgevangen en des gewenst afgezogen. Drijfschermen worden op veel plaatsen sowieso ingezet om te voorkomen dat blauwalgen in contact komen met zwemmers. ZONNE-ENERGIE Bij Bronsbergen in Zutphen is in 2007 een prototy pe van een zonne-energiecentrale geplaatst. Het schotelvormige apparaat Oxysun met een diameter van circa twee meter is een vinding van Victor Koens uit Brummen. Het doel is zuurstof aan water toe te voegen en het water in beweging te brengen. Daardoor moet blauwalg, maar ook vissterfte, in de hete zomermaanden voorkomen worden. Of het werkt is nog onduidelijk.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 11