'Hey, daar heb Deskundigen verrast door bijzonder gehoorbot walvis uit Westerschelde Regenbui werpt smetje op Zeeuwse Veteranendag Zomerspektakel brede school Goese Polder 1 2 Maandag 7 juli 2008 PZC B Boer (67) in ziekenhuis na aanval door koe WOLPHAARTSDIJK - Een 67-jarige man uit Wolphaartsdijk is zatcldag rond 10.00 uur gewond geraakt nadat hij werd aangevallen door een van zijn eigen koeien. Dat gebeurde tijdens het uitmes ten van een stal. De man is per am bulance, met meerdere breuken in beide benen en enkele gekneusde ribben, overgebracht naar het zie kenhuis in Goes. De opgeroepen traumahelikopter kon worden ge annuleerd. Toeristenmarkten op donderdagen in Goes GOES - Op donderdag 10 en 17 juli wordt in Goes tussen 12.00 en 17.00 uur weer een toeristenmarkt gehouden. Bij de kramen zijn aller lei spullen te koop, ook is er eten van uiteenlopende culturen. Voor de kinderen staat een draaimolen op de Grote Markt en voor de wat oudere jongeren is er een 'power- jump'. Trip met ZZ10 van Anja en Jaap Schot levert veel en rijk materiaal op. door Inge Heuff ZIERIKZEE - Een volledig gaaf ge- hoorbotje van de voorloper van de Groenlandse walvis en de schedel van een spitsnuitdolfijn, beide meer dan twee miljoen jaar oud, zouden alleen al de dertiende tocht naar de Westerschelde suc cesvol hebben gemaakt. Maar de ZZ10 van Anja en |aap Schot meer den zaterdagmiddag in Zierikzee aan met een overdaad aan fossiele resten. Volgens Mark Bosselaers, conserva tor fossiele zeezoogdieren bij het Koninklijk Zeeuwsch Genoot schap der Wetenschappen (KZGW), heeft deze tocht uitzon derlijk veel materiaal opgeleverd. „Vooral de stukken schedel kun- Middelburg heeft reünie van oud-strijders tot in de puntjes verzorgd. door Henk Postma MIDDELBURG - Het was snel inpak ken en wegwezen, zaterdag, tij dens het défilé op de Middelburg se Markt. De maten die zich achter hun vaandels in het gelid hadden geschaard, wachtten de vliegende 'Wings to Victory' niet af Ge plaagd door een vervelende regen bui, zwaaiden ze voortijdig af De Muziekvereniging Arnemui- den kon nog net het nationale volkslied spelen. En ook het korps Interscaldis pipes and drums mar cheerde nog even het plein op. Maar toen, zoals aangekondigd, de vijf oude oorlogsvliegtuigjes over vlogen, hadden de oud-strijders al lang hun toevlucht gezocht op de slotreceptie in het stadhuis. Motoren ten val op Zeelandbrug ZIERIKZEE - Drie motoren zijn zon dagmiddag rond drie uur ten val gekomen op de Zeelandbrug. De brug is tot circa half vijf gesloten geweest. De motoren moesten worden weg- getakeld en de brandweer heeft het wegdek schoongemaakt. Om dat verschillende automobilisten probeerden te keren, ontstond er chaos. Eén motorrijder raakte ge wond aan zijn arm. Overig letsel is nog niet bekend. Twintigste editie van Goese Nachtmarkt GOES - Op vrijdagavond 11 juli vindt op de Grote Markt in Goes de twintigste editie van de Goese Nachtmarkt plaats. Van 20.00 tot 00.30 uur proberen circa zestig zo genaamde stille kramers en tien standwerkers hun waar aan de man te brengen. Op de verlichte markt weerklinkt achtergrondmu ziek en de terrassen zijn open. nen ons onderzoek enorm helpen. De schedel van de spitsnuitdolfijn is daarom een mooie vondst. „Dat bevestigt Klaas Post, amateur-pa leontoloog en gespecialiseerd in spitsnuitdolfijnen. „Het is opval lend dat in de geul bij Terneuzen de resten van maar een soort spit snuitdolfijn worden opgevist. Op andere vindplaatsen in de wereld is er altijd sprake van meerdere soorten. Daar is nog geen verkla ring voor gevonden." Post en Bos selaers zijn verder zeer verrast met het gave gehoorbotje van de klei nere voorloper van de Groenland- se walvis. Wereldwijd zijn daar maar een paar van en dit is de eer ste die zo compleet uit de Wester- Een gaaf gehoorbotje van de voorloper van de Groenlandse walvis is één van de bijzondere vondsten die de ZZ10 in de Wes terschelde heeft opgevist. Het was het enige smetje op de verder vlekkeloos verlopen Zeeuw se Veteranendag. Jammer wel voor de bezoekers, die zich enkele rij den dik rond de parade op de Mark hadden geschaard. Zij lieten zich niet door het hemelwater ver jagen. Maar velen van hen hadden dan ook een paraplu. De bijna vier honderd bejaarde veteranen niet. Die hadden alleen hun baret om onder te schuilen. 'Die gaan hun uiterste best doen om voor aanwas van jongeren te zorgen' Menig oud-strijder zocht dan ook bescherming onder de luifels bo ven de terrassen. „lammer, dat wel. Als ze allemaal op de Markt hadden gestaan, en uit volle borst het Wilhelmus hadden meegezon Skatecontest op baan in Goes-Zuid GOES - Op de skatebaan in Goes-Zuid wordt woensdag 9 juli The Tube Southparkcup Skatecon- test gehouden. Deelnemers strijden gedurende twee minuten in tweetallen tegen elkaar, om zo de beste skater van de dag te worden. Kinderen tot 12 jaar strijden om de Best Kiddy. Dj's Ventbeats en Bonanza luiste ren het evenement op met mu ziek. De inschrijving is tussen 12.00 en 13.00 uur. Nieuwe winterstalling voor boten in Yerseke YERSEKE - Watersportservice Yerse ke krijgt meer plaats voor onder houd aan pleziervaartuigen. Een nieuwe hal en een zwaardere bootlift in de haven van het dorp maken dit mogelijk. In de loods kunnen kleine werkzaamheden uitgevoerd worden. Voor de grote re is in de stalling een speciale werkplaats ingericht. schelde komt. Ook het incomplete gehoorbotje van een primitieve vinvis uit het plioceen is bijzon der; resten van dit dier zijn zeer zeldzaam. De grote hoeveelheid botten die is opgevist, omvat een tijdspanne van het pleistoceen tot en met waarschijnlijk het eoceen (10.000 jaar geleden tot 53,5 miljoen jaar geleden). Behalve van zeezoogdie ren worden er ook resten van land- zoogdieren gevonden, zoals een stuk gewei van een rendier uit het pleistoceen. Hansjorg Ahrens van Naturalis in Leiden is tevreden met de resulta ten: „We vinden altijd weer nieu we resten die onderzoek naar be staande vondsten kunnen verdui delijken. Bovendien is zo'n tocht inspirerend door alle deskundigen die meegaan; er ontstaat altijd een leuke wisselwerking van ideeën en gedachten." gen, dan had dat toch wat meer in druk gemaakt", zei voorzitter Mar cel Boogaard van de nieuwe Stich ting Zeeuwse Veteranendag. „Maar voor de rest was het een hele mooie dag." De commissaris van de koningin, Karla Peijs, ontving de 376 deelnemende veteranen in het Statencomplex. De oud-strij ders, die vanuit Zeeland, en van ver voorbij de provinciegrenzen Zevendorpentocht over eiland Tholen beleeft twintigste editie. door Lilian Dominicus STAVENISSE - Deelnemers aan de vijftig kilometer van de Zevendor pentocht over het eiland Tholen, rekenen er inmiddels al op. Bijna halverwege, op zo'n 21 kilometer vanaf de start in Oud-Vossemeer staan de drie mannen daar als een rustpunt te wachten om de hon derden wandelaars van een dam pend bekertje hete drinkbouillon te voorzien. 'De soepmannen' he ten ze, onder de wandelaars. De Zevendorpentocht wordt dit jaar voor de twintigste keer gelo pen, maar Gerrit Gast (66) en Rien (54) en Marco (30) Goedege- bure vierden op de Derde Dijk tus sen Stavenisse en Sint-Maartens dijk zaterdag hun eigen jubileum. „We staan hier nu alweer voor het tiende jaar", zegt Marco Goedege- bure, terwijl hij bekertjes uitdeelt aan de wandelaars die zijn kraam pje voorbij komen. Sommigen lopen direct door en la ten het 'soepje' onderweg naar bin nen glijden, anderen grijpen de kans aan om even halt te houden. „Hey, daar heb je de soepmannen weer!", roept een wandelaarster en pakt dankbaar een bekertje van de tafel en vervolgt haar weg. „Goed voor het aanvullen van zout in je lichaam", voegt ze er aan toe. 'Soepschenker' Gerrit Gast vult rap de slinkende voorraad beker tjes bij. Met een kannetje schept hij de bouillon uit de grote pan nen, die op campinggasstelletjes wordt warm gehouden. Op het bankje puft Peter Baas (45) uit Rotterdam even uit. „Dit is mijn favoriete tocht", meldt hij. Baas oefent, evenals de meeste deelnemers aan de 50 kilometer van de Zevendorpentocht, voor de Vierdaagse van Nijmegen, die over ruim een week begint. Baas loopt liever een georganiseerde wandel tocht dan dat hij in zijn eentje een parcours uitzet. „Het is makkelij ker. Je hoeft je niet op plattegron den te concentreren en onderweg is overal hulpverlening aanwezig. waren toegestroomd, schudden ge animeerd eikaars handen. Het eve nement trok zo'n 25 oud-strijders meer dan vorig jaar. Onder hen ook twee Libanon-gangers. „Die gaan hun uiterste best doen om voor aanwas van jongeren te zor gen. Onze doelstelling is aanwas te krijgen van iedereen die bij vredes missies betrokken is geweest," al dus voorzitter Boogaard. Negen van de tien keer kom ik mensen tegen die zich ook voorbe reiden op de Vierdaagse. In de na tuur is het beter trainen dan in de steden. In het begin train je nog op afstanden van 25 a 30 kilometer en blijf je dicht bij huis, maar naar mate de Vierdaagse dichterbij komt, worden de afstanden langer en moet je wel verder reizen." „Ik ben de kok", meldt Rien Goe- degebure, de vader van Marco, glunderend boven de soeppan. „We zijn ooit eens gevraagd door de organisatie, of we hier als vrij willigers wilden komen staan. En we zijn gebleven. De meeste wan delaars kennen ons dan ook al wel. En van de andere kant zien wij ook vaak bekende gezichten." Van sommige bekende gezichten kennen ze ook een beetje het ver haal. Zoals het 'oude besje' uit Eke- ren (B). „Die man is inmiddels in de tachtig en loopt al jaren mee. Op de fiets komt hij van België naar Oud-Vossemeer gereden, daar verschijnt hij aan de start, wandelt de ronde van vijftig kilom- ter over Sint Annaland, Stavenisse, Sint-Maartensdijk, Scherpenisse, Tholen en Oud-Vossemeer, en fietst dan terug naar huis. Dat werd een beetje te gek, dit jaar heb ben we hem maar van thuis opge haald", zegt Gast. Opstapje naar Nijmegen De Zevendorpentocht over het eiland Tholen is dit jaar voor de twintigste keer gelo pen. De tocht met afstanden van 5 tot en met 50 kilometer wordt door veel wandelaars gezien als een laatste training voor Vier daagse van Nijmegen. Wandel Sport Club Vosmeer is ontstaan naar aanleiding van de Zevendorpentocht. Nor maal is dat omgekeerd, v In 1989 deden 268 deelne mers mee. Dit jaar waren het er 1777, onder wie 2 Canade zen, 1 Ier, 1 Duitser, 1 Austra liër en 102 Belgen. 'Slechts' 307 Tholenaren schreven zich in. GOES - SMWO Welzijn houdt de ze week het Zomerspektakel in en rond de brede school in de Goese Polder. Vanavond is er voor jongeren voet ballen en een inloop. Morgena vond is er een Pro Evolution Soc cer Tournament, dat om 18.00 uur begint. Volwassenen kunnen mee doen aan fiets- en wandeltochten en andere sportieve activiteiten. Er zijn workshops salsa, djembé en boogschieten. Ook voor scootmo- bielers is een tocht uitgezet. Voor vijftigplussers staat woens dagmorgen GALM en pilates op het programma. Kinderen kunnen vandaag, mor gen, woensdag en donderdag van 13.30 tot 16.30 uur meedoen sport en spelactiviteiten, workshops, en rolstoelhockey. Ook kan er geknut seld worden. De dagplanning is te vinden op de website www.smwo.nl. Veteranen hielden zaterdag tijdens de Zeeuwse Veteranendag een défilé op de Middelburgse Markt. foto Ruben Oreel

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 58