Binnenland Cliëntenstops verontrusten thuiszorg 'Dit kabinet hoort niet, ziet niet en luistert niet' Acceptgiro tegen reisfraude werkt 4 I Maandag 7 juli 2008 pzc Vandaag topoverleg in zorgsector over ontstane situatie. DEN HAAG - De Nederlandse Zorg autoriteit (NZa) en zorgverzeke raar Menzis hebben vandaag een gesprek over de cliëntenstops in de thuiszorg, die in het afgelopen weekeinde werden afgekondigd. Dat heeft een woordvoerster van de NZa gisteren gezegd. Thuiszorg Groningen en de kleine re thuiszorgorganisatie in Overijs sel en Gelderland, Sensire, maak ten zaterdag bekend geen cliënten meer aan te nemen. Menzis beheert als grootste zorg verzekeraar in de regio de zorgkan toren in onder meer Groningen en Twente. De zorgkantoren voeren de AWBZ uit, waarmee de thuis zorg gefinancierd wordt. De NZa komt alleen in uiterste gevallen met extra geld over de brug. Zo moet eerst worden bekeken of cliënten niet bij andere organisa ties in de regio thuiszorg kunnen krijgen. Volgens de Groningse thuiszorgin stelling is het budget via de AWBZ voor dit jaar uitgeput en is er geen geld meer om ouderen thuis te ver zorgen en te verplegen. Thuiszorg Groningen verwijst vanaf vandaag alle AWBZ-zorgaanvragen en toe- Thuiszorgorganisaties in Gronin- gen, Overijssel en Gelderland hebben een cliëntenstop. Beke ken wordt of de cliënten elders geholpen kunnen worden. VAN STRAATEN gewezen indicaties terug naar het zorgkantoor. De landelijke organi satie van thuiszorginstellingen, Branche Belang Thuiszorg Neder land, stelt 'dat dit signaal niet op zichzelf staat en ook niet nieuw is'. Oppositiepartijen SP en Groen- Links willen van staatssecretaris Jet Bussemaker van Volksgezond heid opheldering. Tweede Kamer lid Renske Leijten van de SP eist direct een plan van aanpak van de bewindsvrouw. Als Bussemaker volgende week niet met een plan van aanpak komt, dreigt Leijten de Kamer terug van het zomerreces te roepen. Ook Kees Vendrik van GroenLinks wil weten of de problemen bij de instellingen niet op zichzelf staan en of deze niet te verhelpen zijn met bestaande middelen. Bussemakers eigen partij, de Pv dA, wil eveneens opheldering, maar dan van de thuiszorgorgani saties. PvdA-Kamerlid Agnes Wol- bert is boos, omdat de thuiszorgor ganisaties elk jaar weer onnodig voor onrust zouden zorgen onder hun cliënten. Volgens haar pro beert de branche over de ruggen van de patiënten telkens meer bud get te krijgen. Een woordvoerster van Bussema ker zei dat er deze week op het mi nisterie al een algemeen overleg was gepland over de thuiszorg. Maar zij wijst nog op het bericht van de Nederlandse Zorgautoriteit vorige maand dat er voldoende budget, en ook groeiruimte, is in de zorg. Uitspraak Balkenende over loonmatiging leidt tot woedende reacties. goes - „Dit kabinet heeft nog niets anders gedaan dan de lasten verhogen en blunderen. Op de bar becue ter afsluiting van het poli tiek jaar zegt Balkenende tevreden te zijn. Wij dus helemaal niet, wat dit kabinet hoort niet, ziet niet en luistert niet naar de mening van de bevolking", schrijft Willem Sas in reactie op de oproep van pre mier Balkenende tot loonmati ging. Die oproep is veel mensen in het verkeerde keelgat geschoten, valt te lezen op de PZC-website: - „Loonmatiging, dat horen we al een paar jaar. Het zoet zou na het zuur komen... Is dat al geweest? Of komt het nog ietsje later en wordt het nu nog zuurder." - „Als de heer Balkenende de som neemt van de onder zijn beleid af geschafte rechten en omgevormde bezuinigingen en dit afspiegelt te gen het modale inkomen, zal een looneis van 40 procent realistisch overkomen. De vakbonden en de werknemers zullen zo'n eis niet bij de werkgever leggen, het is im mers niet de schuld van de werkge ver, maar van uw beleid." -„Deze man moet eens bedenken dat toen ik twintig jaar geleden be- Premier Jan Peter Balkenende heeft opgeroepen tot loonmatiging. gon te werken ik twee keer mo daal verdiende. Daar is nog net on- dermodaal van over, onder meer door de harde euro. Ik geloof dat deze beste man zijn ogen aan het sluiten is voor wat er in Nederland gebeurt." - „Door deze uitspraak van Balken ende zou je een revolutie ontkete nen. Zorgverzekering is dubbel zo duur. Belastingen omhoog, accijn zen omhoog, minder aftrekposten, het verzinnen van nieuwe belastin gen: Nederland gaat met de opeen volgende kabinetten Balkenende naar de verdoemenis." - „De meesten die 3,5 procent loonsverhoging gehad hebben, hebben er per saldo nog niets aan. Inflatie, prijsverhogingen door ac cijnzen en duurdere levensmidde len zetten ons weer lekker op on ze plaats. De elite vaart er wel bij. Veel meer werken, flexibel zijn, langer werken, minder verdienen en veel meer betalen. En dan vin den ze het gek dat de burger geen vertrouwen meer heeft. Triest." - „Bijna mijn hele familie en vrien denkring bestaat uit mensen die niet meer weten hoe ze rond moe ten komen. Zo veel mensen in de schuld- en hulpverlening. Kinde ren die vitaminetekorten hebben, niet mee kunnen op schoolreisjes 'Door deze uitspraak van Balkenende zou je een revolutie ontketenen' en de ouders die de 'vrijwilllige bij drage' niet kunnen betalen, men sen die geen medicijnen kunnen kopen. Wie nog steeds denkt dat we erop vooruit zijn gegaan met dit kabinet moet wakker worden." - „Nee Balkenende, het is genoeg zo. Deze regering is de grootste te genvaller van de afgelopen tiental len jaren. Loonmatigen? U moest zich schamen." Beschonken bestuurder rijdt flatgebouw binnen enschede - Een bestelauto is gister ochtend een flatgebouw in Ensche de ingereden. De 22-jarige bestuur der, die een slok op had, had de macht over het stuur verloren en ramde van alles en nog wat om uit eindelijk tegen de gevel tot stil stand te komen. Hij bleef onge deerd. De ravage was volgens de politie groot. De brandweer moest de boel stutten om de wagen vei lig te kunnen verwijderen. Oud-minister Pieter Bogaers (84) overleden amersfoort - Oud-minister en oud-KVP-T\veede Kamerlid Pieter Bogaers is zaterdag in zijn woon plaats Amersfoort op 84-jarige leef tijd overleden. Dat maakte de fami lie gisteren bekend. Bogaers was in de jaren zestig namens de Katholie ke Volkspartij minister van Volks huisvesting en Bouwnijverheid in de kabinetten-Cals en -Marijnen. Hij gaf de aanzet tot het oplossen van de woningnood. Sneeuwwitje is populairste sprookje amsterdam - Sneeuwwitje en de Zeven Dwergen is het favoriete sprookje van de Nederlanders. Dat is gebleken uit onderzoek van het Documentatie en Onderzoekscen trum Volksverhaal en De Efteling. Vier jaar geleden was Roodkapje en de Boze Wolf nog favoriet. Vandaag is het de Dag van het Sprookje. Het online-onderzoek werd vorige maand gehouden on der duizend Nederlanders. Van der Hoeven wil meer elektrische auto's parijs - Minister Maria van der Hoeven (Economische Zaken) wil meer elektrische auto's. Dat helpt het autoverkeer schoner en zuini ger te maken, zei de minister zater dag bij EU-beraad over alternatie ve verkeersbrandstof in Parijs. De ministers zijn het eens dat de EU moet streven naar 10 procent her nieuwbare brandstof voor auto's in 2020. Dat is niet alleen omstre den olie uit koolzaad of palmen. WD-Kamerlid Hans van Baaien Hans van Baaien wil VVD leiden in Europa den haag - Het WD-Tweede Ka merlid Hans van Baaien heeft zich kandidaat gesteld voor het lijsttrek kerschap van zijn partij bij de Eu ropese verkiezingen in juni vol gend jaar. Van Baaien zit sinds 1999 in de Kamer. Hij is woord voerder Buitenlandse Zaken. Hij wil alleen naar het Europees Parle ment als hij lijsttrekker wordt. In september en oktober houdt de VVD daarover voorverkiezingen. PAN NE.EM JE TocH t.E-WOOW EEN HyPuTHÊEk 0 den haag - Een proef met lik-op-stukbeleid bij fraude met de reisverzekering is zo succesvol ver lopen, dat het systeem in het na jaar vaste vorm krijgt. Dat meldde het Verbond van Verzekeraars za terdag. Bij vermoedens van oplich ting krijgen verdachten een accept giro toegestuurd. Van de aange schrevenen blijkt 80 procent zich hierdoor aangesproken te voelen en de opgelegde boete te betalen. De proef had plaats onder verant woordelijkheid van het Openbaar Ministerie. Het ging alleen om 'kleinere' fraudegevallen tot 10.000 euro. De opgelegde boete bedraagt twee keer het gefraudeer de bedrag. Het verbond hoopt de werkwijze dit najaar in een conve nant met het OM tot een stan daardprocedure te maken. Reisverzekeraars hebben veel last van klanten die sjoemelen. Ver moedelijk wordt met 10 procent van de claims gerommeld. In de meeste gevallen is de verzekerde dan echt bestolen of bagage kwijt, maar geeft hij meer schade op dan er is geleden. „T\vee fotocamera's claimen in plaats van één bijvoor beeld", licht een woordvoerder van het verbond toe. Ter bestrijding van dit soort crimi naliteit sturen de reisverzekeraars in het hoogseizoen inspecteurs naar populaire vakantiebestem mingen om te controleren of het 'verhaal' van de gedupeerde klopt.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 4