'McCormicks? Zeeland Dansen in schuim is één groot festijn Deskundigen verrast door bijzonder gehoorbot walvis uit Westerschelde Vrouw in Goes mishandeld na opmerkingen 1 2 Maandag 7 juli 2008 PZC Nieuwe reddingsboot meteen aan de bak ouodorp - Reddingsboot Baron van Lynden moest zaterdagmid dag, kort na te zijn gedoopt, aan het werk. De nieuwe boot van KNRM-station Ouddorp werd de Grevelingen opgestuurd om motor jacht Prinses Gracia, met twee mensen aan boord, te helpen. Dit veertien meter lange jacht was vastgelopen. Na terugkomst in de thuishaven zijn de feestelijkheden voortgezet: ook boothuis Wille- mijntje werd officieel geopend. Groot Kerk Project Ringpromotiedagen haamstede - Tijdens de Ringpro motiedagen gaan vanaf donderdag tot eind augustus ook steeds de deuren van de Grote Kerk in Haamstede open, tussen to.oo en 16.00 uur. Er is een pastor, een powerpoint- presentatie over kerk en geloof en er zijn concerten. Aan dit project werken verschillende kerken mee. Trip met ZZio van Anja en Jaap Schot levert veel en rijk materiaal op. door Inge Heuff zierikzee - Een volledig gaaf ge- hoorbotje van de voorloper van de Groenlandse walvis en de schedel van een spitsnuitdolfijn, beide meer dan twee miljoen jaar oud, zouden alleen al de dertiende tocht naar de Westerschelde suc- cervol hebben gemaakt. Maar de ZZ10 van Anja en Jaap Schot meer den zaterdagmiddag in Zierikzee aan met een overdaad aan fossiele resten. Volgens Mark Bosselaers, conserva tor fossiele zeezoogdieren bij het Koninklijk Zeeuwsch Genoot schap der Wetenschappen (KZGW), heeft deze tocht uitzon derlijk veel materiaal opgeleverd. „Vooral de stukken schedel kun- Jeugdsoos De Pul in Bruinisse sluit seizoen op traditionele wijze af. door Esme Soesman BRUINISSE - Gehuld in bikini en een geleende zwemshort en met een fleurige zwemband rond haar middel verwelkomt Elianne Olree Pulbezoekers met een fruitsapje. Ronddwarrelende witte vlokken verraden de schuimparty die bin nen gaande is. Zaterdag werd de af sluiting van het Pulseizoen in Brui nisse op - inmiddels traditionele - schuimrijke wijze gevierd. Het duurt even, want goed schuim staat of valt met de juiste lucht vochtigheid. „Maar dan komt het wel tot een meter of twee", zegt Pascal Rijnberg. Er staan vier jerry cans van twintig liter klaar om de feestvreugde erin te blazen. Met behulp van een ingehuurde S Navigatiesysteem uit auto in Brouw gestolen BROUWERSHAVEN - Uit een auto die geparkeerd heeft gestaan aan Herckenstein in Brouwershaven is een navigatiesysteem gestolen. De wagen stond in Brouwershaven ge parkeerd tussen vrijdag 18.00 uur en zaterdag 17.00 uur. Een portier van de auto is op gro ve wijze opengebroken. Het totale schadebedrag - waarde van het na vigatiesysteem en de schade die is ontstaan door de inbraak - is op dit moment nog niet bekend. Boer Wolphaartsdijk aangevallen door koe WOLPHAARTSDIJK - Een boer (67) uit Wolphaartsdijk is zaterdag aan gevallen door een van zijn eigen koeien tijdens het uitmesten van een stal. Hij is per ambulance met breuken in beide benen en enkele gekneusde ribben, overgebracht naar het ziekenhuis in Goes. De opgeroepen traumahelikopter kon worden geannuleerd. nen ons onderzoek enorm helpen. De schedel van de spitsnuitdolfijn is daarom een mooie vondst. Dat bevestigt Klaas Post, amateur-pa leontoloog en gespecialiseerd in spitsnuitdolfijnen. „Het is opval lend dat in de geul bij Terneuzen de resten van maar één soort spitsnuitdolfijn worden opgevist. Op andere vindplaatsen in de we reld is er altijd sprake van meerde re soorten. Daar is nog geen verkla ring voor gevonden." Post en Bosselaers zijn verder zeer verrast met het gave gehoorbotje van de kleinere voorloper van de Groenlandse walvis. Wereldwijd zijn daar maar een paar van en dit is de eerste die zo compleet uit de |"f*l Een gaaf gehoorbotje van de voorloper van de Groenlandse walvis is één van de bijzondere vondsten die de ZZ10 in de Wes terschei de heeft opgevist. schuimkanon. Ook staan er een stuk of tien deejays op het pro gramma, vertelt Pascal. Allemaal deejays die eerder dit seizoen in de Bruse jeugdsoos hebben ge draaid. Super, oordelen Elianne en Sam van Klinken (beiden als vrijwilli ger bij De Pul betrokken) eensge zind over het schuimige feestje. „De eerste keer dat ik hier kwam, was ik veertien. Ik vond het gewel dig. Eén groot feest", herinnert Elianne zich haar eerste schuim party vijfjaar geleden. „Dit trekt altijd heel veel mensen", weet Pascal. „Het is ook altijd ont zettend gezellig." Zelfs aan het be gin van de avond, als het échte schuim en de échte bezoekersaan tallen nog binnen moeten komen, zit de sfeer er al goed in. Het achterliggende seizoen geeft sowieso weinig reden tot klagen. De jeugdsoos is opgeknapt dankzij Evides breidt capaciteit Burgh-Haamstede uit BURGH-HAAMSTEDE - Waterbedrijf Evides breidt de capaciteit aan de Adriaan van de Weijdeweg in Burgh-Haamstede uit. De twee wa terreservoirs worden vervangen door iets grotere exemplaren. Elk reservoir is goed voor zo'n 3000 kuub. Ook wordt een hogedruk- pompstation gebouwd. De vergun ningen zijn aangevraagd. De be doeling is tevens over te stappen naar een moderner desinfectieme- thode: van ozon naar ultraviolette. Golfclub steunt Bruse actie met 4500 euro BRUINISSE - Golfclub Grevelingen- hout in Bruinisse heeft 4500 euro ingezameld voor de actie Bru doet een Wens. Het twintigjarig be staan van de golfclub is afgelopen week met diverse activiteiten ge vierd. Het feest is gekoppeld aan een op het dorp al lopende actie. De opbrengst is bestemd voor chronisch zieke kinderen. Westerschelde komt. Ook het in complete gehoorbotje van een pri mitieve vinvis uit het plioceen is bijzonder; resten van dit dier zijn zeer zeldzaam. De grote hoeveelheid botten die is opgevist, omvat een tijdspanne van het pleistoceen tot en met waarschijnlijk het eoceen - 10.000 jaar geleden tot 53,5 miljoen jaar geleden. Behalve van zeezoogdie ren worden er ook resten van land- zoogdieren gevonden, zoals een stuk gewei van een rendier uit het pleistoceen. Hansjorg Ahrens van Naturalis in Leiden is tevreden met de resulta ten: „We vinden altijd weer nieu we resten die onderzoek naar be staande vondsten kunnen verdui delijken. Bovendien is zo'n tocht inspirerend door alle deskundigen die meegaan. Er ontstaat altijd een leuke wisselwerking van ideeën en gedachten." een grote verbouwing. Die verbou wing zorgde ook voor een flinke groep nieuwe bezoekers, zeker in het begin van het seizoen. Even eens traditiegetrouw worden die aantallen de laatste weken richting zomerstop geleidelijk aan minder. Dan is iedereen druk met andere dingen. Feesten in De Pul zal nu weer tot september moeten wachten. Maar Bij Loonbedrijf Dorst in Oosterland gaat een minimuseum schuil. door Esme Soesman oosterland - De barbecue die voor de vijfenzeventigste verjaar dag van Wannes Dorst wordt aan gestoken, moet even wachten. Ma ken Wannes en zoon Jan een rond je langs hun verzameling oude tractoren, dan wordt er niet op de klok gekeken. Dat kan ook eigen lijk niet. Daarvoor heeft het twee tal te veel mooi spul staan. In de schuur op het terrein van Loonbe drijf Dorst in Oosterland gaat een waar minimuseum schuil. Openstelling? Nee, lacht Jan Dorst. Misschien ooit als hij met pen sioen is. Maar nu? Daarvoor heb ben vader en zoon het veel te druk. Ze zijn onder meer lid van de OTMV (Oude Trekker en Moto ren Vereniging) en de HMT (Histo rische Motoren en Tractoren Vere niging). En er ligt nog oneindig veel opknapwerk te wachten. Het duo Dorst heeft ruim twintig an tieke tractoren (plus overig materi aal) in bezit. Met als paradepaardjes McCor- mick's, waarvan Wannes en Jan een bepaalde serie (zowel rij- als sleeptrekkers) bijna compleet heb ben. „Ach, daar zijn we zomaar in terecht gekomen. Maar het zijn ein deloze trekkers. Ze lopen lekker hard", verklaart Wannes. Het zijn - met hun signaalrode kleur - bo vendien plaatjes om te zien, al was dat bij aanschaf wel anders. De ma chines zijn compleet uit elkaar ge haald en opgelapt. Een nauwkeu rig en tijdrovend werk. „Je kunt er van een afstand wel een kwast te gen aan gooien. Maar wij vinden: als je het doet, doe het dan goed", zegt Jan. Een passie noem je zo iets. Bij ]an en zijn vader werd het vuurtje voor het eerst in 1979 opge stookt. „Toen waren we op een Trekkertrek in het Flevohof en W* Wannes en zoon Jan Dorst heb- ben een passie voor oude trek kers. Zij hebben er ruim twintig, waaronder een groot aantal sig naalrode McCormicks. dan wordt het weer dikke pret in De Pul, is de algemene verwach ting. Elianne: „We zullen volgend jaar weer heel veel leuke thema feestjes doen". Het seizoen van jeugdsoos De Pul in Bruinisse is traditiege trouw afgesloten met een schuimparty. Themafeesten doen het goed bij het publiek. dachten: hé, wij hebben ook nog wel wat van die oudgedienden thuis staan." De familie Dorst heeft een lange voorgeschiedenis als het om land bouwmachines gaat. Wannes' opa ('Die heb ik zelf nooit gekend') dorste al. Over het prilste begin van de Oosterlandse onderneming is echter niets bekend. Officieel staat Loonbedrijf Dorst pas sinds 1931 bij de Kamer van Koophandel ingeschreven. Toen al zetelde de firma aan de Molenweg. Na de Wa tersnoodramp werd de weg overge stoken naar de huidige locatie. Van een handdorsmachientje via een graanmachine groeide Dorst de gewasbescherming in. Tegen woordig is het loonbedrijf vooral op de industriële sector (kraanver huur) gericht. De landbouw is ver anderd en dat zijn ook de machi nes. Wannes: „Die combines van nu, daar kun je op je zondags in. Airco aan. Radio aan. je zit daar ge woon te feesten." Mooi spul, maar dat geldt even goed voor het oude materiaal. Want al dat gesleutel (Jan: „Dat doe ik eigenlijk het liefst") dient nog een ander doel: het bewaren van de oude trekkers voor het na geslacht. Wannes: „Ik verheerlijk het niet, maar het is toch wel wat. Ik heb altijd respect gehad voor de techniek van vroeger. Die mensen hadden niks. En dan reden er, rond 1900, toch al trekkers rond." goes - Een 30-jarige vrouw uit Goes is zaterdagmiddag rond kwart over twaalf in de Appel straat in haar woonplaats mishan deld. Ze liep daar met haar fiets aan de hand langs een groepje mensen dat aan het voetballen was. Dat ge beurde dichtbij enkele geparkeer de auto's. Toen de vrouw hier wat van wilde zeggen werd ze eerst door een vrouw geslagen en aan haar haren getrokken. Vervolgens sloeg een man haar. Het slachtoffer hield aan de mis handeling pijnlijke plekken in het gezicht en op haar lichaam over. De Zeeuwse politie heeft in ver band met de mishandeling twee personen aangehouden, een 29-ja- rige man uit Goes en een 22-jarige vrouw uit de gemeente Noord-Be veland. Naar de toedracht wordt nog een nader onderzoek inge steld. Nog voor het schuim en het aantal bezoekers optimaal is, is het al dikke pret in De Pul. foto Marijke Folkertsma Demonstraties van Dorst Het materiaal van Dorst is met enige regelmaat te zien bij eve nementen en demonstraties. Zo is Dorst zaterdag 12 juli te vinden op de Brouwse Dag. Verder van huis, maar wel bij zonder is de 29ste editie van het Internationale Historisch Festival, dat op 26 en 27 juli in Panningen wordt gehouden. Op een terrein van 15 hectare groot brengen rond de 1200 hobbyisten uit verschillende landen iets zien het agrarisch verleden www.hmtklep.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 46