Zeelan PZC BRU EVOON ^Ti'RU Strijd tegen geluidsoverlast in Noorwegen Flexibiliteit bij landinrichting SCHOUWEN-DUiVELAND 17 11 15 Geen kippen maar rokers in Bruse muziektent Motoren ten val op Zeelandbrug Heilige koe De massa moet Onderstroom nog ontdekken Maandag 7 juli 2008 Jonge cabaretier Nick Dijkstra wint finale Kunstbende Tip? redzzee@pzc.nl BRUINISSE - Anderhalf jaar geleden bevolkten zes kakelende kippen de muziektent in Bruinisse. Dit weekend namen rokers er hun intrek, om op ludieke wijze duidelijk te maken dat Brui nisse gastvrij blijft, ondanks het rookverbod. Zorgen zijn er echter wel degelijk, maakt kroegbaas Karei de Koning van 't Kombuis duidelijk. Het aantal mensen dat hij afgelopen week heeft binnengehad is schrikbarend laag. „Is dat elke week zo, dan kun je wel sluiten." De Koning heeft een herdenkingsal taar in zijn zaak ingericht. foto Marijke Folkertsma Alert! inventariseert klachten van bewoners over geluid N59 en N57. door Esme Soesman ZIERIKZEE - Alert! bindt de strijd aan tegen geluidsoverlast langs de rijks- en provinciale wegen op Schouwen-Duiveland. De politie ke partij inventariseert klachten van mensen die langs de N59 en N57 wonen. Die geluidsbelasting is enorm, wijst Jos Hoeijmakers van Alert! op een geluidscontourenkaart van Rijkswaterstaat uit 2006. In de Zie- rikzeese wijk Malta ligt volgens dat (globale) kaartje een flinke groep woningen in de zone 60 tot ZIERIKZEE - Drie motoren zijn zon dagmiddag rond drie uur ten val gekomen op de Zeelandbrug. De brug is tot circa half vijf gesloten geweest. De motoren moesten worden weggetakeld en de brand weer heeft het wegdek schoonge maakt. Omdat verschillende auto mobilisten probeerden te keren, ontstond er chaos. Eén motorrij der raakte gewond aan zijn arm. Overig letsel is nog niet bekend. 64 decibel. „Dat is een etmaalge middelde, dus niet zomaar een piekje. De norm ligt op 48. Dat is nogal een verschil." Recent gedetailleerd onderzoek ontbreekt. In maart 1986 is voor het laatst gemeten, weet Hoeij ma kers. Dat was nog vóór de Zeeland brug tolvrij werd. Bovendien is ook vrachtverkeer en toerisme de afgelopen twee decennia stevig doorgegroeid. Alert!, Christenunie, PvdA en GroenLinks vinden dat de gemeen te Schouwen-Duiveland nauwkeu rig in kaart moet brengen hoe het nü precies gesteld is met de ge luidshinder. De gemeente heeft een taak in het beschermen van haar inwoners tegen geluidsover- BRIJDORPE - Een mijlpaal. Zo noem de gedeputeerde Frans Hamelink zaterdag de verplaatsing van het boerenbedrijf van de familie De Ruijter. De stallen van de broers Coen en Pieter zijn verhuisd van de Boerenweg in Zierikzee naar de Striepweg in Brijdorpe. Het is het eerste in het oog sprin gende voorbeeld van de agrarische herstructurering van Schou wen-Oost, aldus de gedeputeerde. Het landinrichtingsproces vergt last en luchtverontreiniging, ook al gaat het niet per se om wegen van de gemeente. Hoeijmakers: „Te hoge geluidsbe lasting kan de gezondheid in ge vaar brengen. Bij Malta gaat het ook nog eens om een hoog gele gen weg. Precies op slaapkamerni veau." Een vorige week door de vier par tijen ingediende motie om een zo genaamde geluidsbelastingskaart op te stellen werd echter door het ontbreken van steun van de ande- Alert inventariseert klachten over geluidsoverlast langs de N59 en N57, nadat de gemeente raad een verzoek om geluidsbe- lastingkaart vorige week afwees. veel flexibiliteit. Zo moesten de bouwplannen van De Ruijter op het laatste moment worden bijge steld in verband met archeologi sche vondsten. Op de plaats van de oude boerderij wordt nu, in het kader van de dijkverbetering die in de buurt gaande is, meteen on derzocht of dijkversterking kan plaatsvinden. Aan de landzijde van de dijk zit een kleine deuk. Het recreatieve gebruik van het strandje op die plek wordt en pas- re fracties (10 voor, 12 tegen) van tafel geveegd. Belachelijk, briest Hoeijmakers. Dat de klachten niet bekend zijn bij alle partijen („Wij horen er wél klachten over"), is in de ogen van Alert! geen excuus. Het geluidsniveau is geleidelijk ge stegen. Daardoor zijn mensen mis schien zichzelf niet altijd bewust van het verband tussen lawaai en hun gesteldheid, denkt Hoeijma kers. Dat er ook niet direct een op lossing voor handen is, mag even min reden zijn om geen onder zoek te doen. „Meten is weten en gissen is missen. Ik snap het niet. Deze partijen steken hun hoofd in het zand." ■Fj poll via www.alertschouwenduive- land.nl. sant beter gefaciliteerd. Met het verplaatsen van de stallen van De Ruijter wordt een aantal doelstel lingen van de landinrichting Schouwen-Oost mogelijk ge maakt. Op de oude locatie Boeren weg wordt (dit najaar) natuur inge richt. Verdere agrarische herstruc turering (herverkaveling via een plan van toedeling) loopt volop. pF| Meer informatie via de nieuwe web- site www.schouwen-oost.nl. NIEUWERKERK - De ballon die Ja cob Kik heeft losgelaten tijdens de voorjaarsbeurs in Nieuwerkerk heeft 1429 kilometer afgelegd naar het Noorse Moss. De ballon van Lydia van Klinken landde in Vi- kingstad in Zweden (1322 kilome ter). Derde werd Dylan van der Reest met een landing in het Duit se Schönkirchen. De Nieuwerkerk- se Ondernemersvereniging heeft de winnaars met prijzen beloond. ZEEUWSS Tip? redactie@pzc.nl Hij is verslingerd aan zijn auto, die Goesenaar. Zeker nu hij sinds kort in Zierikzee werkt. Met tri viale zaken als een busverbin ding of strippenkaart heeft hij zich dan ook nooit beziggehou den. Tot afgelopen week. Toen be gaf zijn heilige koe het. Opgewekt belde hij zijn colle ga's: ik pak de bus, dus ik ben er zo. Dat blije gevoel verdween snel. Bij het busstation was ner gens een strippenkaart te koop en dus moest hij terug naar het centrum en miste de bus. De terugweg verliep mogelijk nog rampzaliger. Na een lange werkdag bleek de laatste bus ver trokken. Gelukkig reed het vehi kel van zijn collega nog wel.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 45