Zwanger zijn in de zomer Simcha Versluijs met haar dochtertje Noémi in hun achtertuin. Simcha is aan haar derde zomerzwangerschap bezig. Nadelen daarvan ondervindt ze niet: „Heerlijk je bent vrij in de zomer. Lekker buiten zitten en je hebt een goed excuus om een ijsje te eten." Zomertips zwangerschap Blijf binnen zodra de tempera tuur boven de 25 graden stijgt. Probeer je activiteiten op zulke dagen te limiteren of vooral 's ochtends en 's avonds in te plannen. Probeer, als je in de zon zit, je hoofd in de schaduw te hou den om oververhitting te voor komen. Draag lichtgekleurde, katoe nen kleding. Wit reflecteert zonlicht het beste, donkere kleuren trekken zonlicht aan. Ga vooral voor natuurlijke ma terialen. Katoen en linnen laten je lichaamsvocht verdampen en je huid ademen. Zwangere vrouwen kunnen vlugger verbranden. Smeer je daarom twintig minuten voor dat je de zon opzoekt in met een zo hoog mogelijke factor. Zit zo veel mogelijk met je voe ten omhoog. Dit voorkomt zwelling door vocht en verbe tert de bloedsomloop. Neem regelmatig een snelle (lauwe) douche om koel te blij ven. Stel de douche niet te koud in. Hoe kouder de douche, des te vlugger krijg je het weer warm. Draag altijd een klein spuitfles- je met water bij je waarmee je je huid en gezicht af kan koe len als het je te warm wordt. Doe regelmatig een dutje. Door regelmatig te rusten voel je je beter. Veel zweten en puffen, maar de kleine kan al snel maar buiten. door Ellen Nieuwenhuijze NIEUWVLIET - Puffend en steunend beklim je de loodzware trap bij het strand. Je voelt je dik, het zweet prikt overal en je weet zeker Jat je hoofd knalrood is. Stiekem baal je dat het zulk mooi weer is, was het nou maar winter... Voor veel vrouwen is het geen pretje, zwanger zijn in de zomer. Zeker als ze al wat verder in hun zwangerschap zijn. Helen Haak, lei dinggevende van het verloskundi genteam van De Honte, Terneu- zen. „Veel zwangere vrouwen heb ben last van dikke voeten of vin gers. Dit komt doordat het lichaam dan meer vocht vast houdt Hier kan je helaas weinig te gen doen. Let vooral goed op je "oeding. Probeer niet al te zout te eten, maar onthoud: zoutloos is zinloos." Simcha Versluijs (30) uit Nieuw- vliet is zeven maanden zwanger en heeft hier nog maar weinig last van gehad. „Haha, mijn baas zei al: 'Gaan ze jou interviewen? Dan ,'ijn ze vlug klaar, jij hebt helemaal niks te klagen!' En dat klopt. Ik kan zeer goed tegen de warmte. Als het mooi weer is, kan ik ge van begin augustus, maar van plan ning is bij ons geen sprake." Dan een heikel punt: positiekle ding. Simcha: „Op zich kan je wel makkelijk positiekleding vinden, maar niet echt hier in de buurt. Ik geloof dat er in Terneuzen wel wat zit en in Goes ook. Zelf ga ik meestal naar Breda, daar heb je winkels als Prenatal en Miss Etam. Dus het vinden is voor mij niet zo'n probleem. Het assortiment van positiekleding is natuurlijk veel kleiner. En het kan zijn dat je het maar een keer of vier draagt. Ik probeer daarom vooral kleding te kopen die je met elkaar kan combineren." Natuurlijk zijn er ook voordelen van zwanger zijn in de zomer. Simcha heeft ze ondertussen wel al ontdekt. „Je bent vrij in de zo mer! Heerlijk toch, lekker buiten zitten, naar het strand gaan en je hebt een goed excuus om een ijsje 'Ik heb nu meer energie dan in het begin van mijn zwangerschap.' te eten. En als die kleine er dan is, kan je er al vrij vlug mee naar bui ten. In de winter ben je daar toch iets voorzichtiger mee vanwege de kou of het slechte weer." woon met mijn kinderen Noémi (6) en Renzo (3) naar het strand. Geen enkel probleem. Bij mijn tweede zwangerschap had ik wel last van wat zwelling bij mijn voe ten, maar mijn schoenen pasten me nog steeds, dus dat viel alles mee. Natuurlijk ben je wel wat sneller moe. Je draagt toch wat extra's mee, maar ik moet zeggen, ik heb nu meer energie dan in het begin van mijn zwangerschap." Toch hebben de meeste vrouwen wél last van dit extra gewicht. Hei een Haak: „Veel vrouwen, zeker als het einde van de zwangerschap in zicht komt, hebben last van het extra gewicht dat ze meedragen. In de zomer is het natuurlijk erger. PZC Rolant Quist, GN bron CBS Als het warm is, zweet je veel snel ler, terwijl je minder beweegt." Toch, ondanks deze nadelen, wor den de meeste baby's in de zomer maanden, of net na de zomer, ge boren. Wat automatisch inhoudt dat er ook een behoorlijk aantal vrouwen zwanger is in de zomer. Waarom? Planning zou een reden kunnen zijn. Volgens een onder zoek van het CBS hopen veel vrou wen op een lentebaby. Maar ze sla gen er niet in om de geboorte in de lente te plannen, waardoor er uiteindelijk een zomerbaby uit komt. Simcha had het niet ge pland: „Nee, hoor. Toevallig heb ik wel al drie keer een zomerbaby ge had. Noémi is van juni en Renzo Gemiddeld werden er vorig jaar per maand 15.111 (levende) kinderen geboren. Maar van juli tot en met oktober waren dat er meer. Meer geboorten in de zomer

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 38