Vakantieperiode zorgt 'Aanwinst voor huisarts' 'Toen ik dat Vakantie 2 Maandag 7 juli 2008 PZC WIM HOFMAN Mooi, zo'n lege schoolklas aan het begin van de vakan tie: de zonwering neergelaten, zodat het binnen wat schemerachtig is. De stoelen met de poten omhoog op de tafeltjes, alles in rust. Het bord bijna helemaal leeg ge veegd, alleen in het midden staat in versierde letters in ver schillende kleurtjes: PRETTIGE VAKANTIE. De borstels goed uitgeklopt, de tafel van de onderwijsgevende leeg, misschien ligt er nog een vele malen verbogen paperclip. Op de venster bank geen vaasje met bloemen, maar eentje met zeer scherp geslepen potloden. Ze staan klaar voor het volgende school jaar. De tekeningen van het schoolreisje en het bezoek aan die fantastische speeltuin zijn van de muren gehaald en met de kin deren meegegeven. Zelden zijn helemaal de muren zo leeg als tijdens de vakantie. Ook de slingers van de leeg geveegd laatste verjaardag zijn wegge haald. De rekenboekjes en de taalboeken liggen keurig op stapeltjes in de kast. In de klas hangt een eigenaardige geur, nu de kinderen er niet meer zijn. Het aroma verandert, nu het krijtstof is neergedaald en er niets meer ademt of beweegt. Misschien beweegt er toch nog iets, een bromvlieg die ook weg wil en steeds zijn kop stoot te gen de ruit. De kinderen zullen hem later dood met de zes pootjes omhoog op de vensterbank vinden. Daar hangt nog wel de kaart van Nederland. Totaal overbodig, want de meeste kinderen zijn weg, naar landen waar de lucht altijd blauw is, naar Portugal, Marokko of naar Duitsland waar het goedkoop schijnt te zijn. Ze zijn mee met hun ouders en ze brengen hun tijd door op de achterbank van de auto en lezen hun stripver halen nog eens en beluisteren hun muziekjes of doen een com puterspelletje. Of ze zwaaien naar kinderen in andere auto's, die ook vakantie hebben. Ach, misschien denken ze heel even tjes aan hun schoolkameraadjes, één seconde, niet meer... Het bord bijna COLOFON Directeur/uitgever Ad Verrest Hoofdredactie Peter Jansen pjansen@pzc.nl Arie Leen Kroon (adjunct) alkroon@pzc.nl Redactie Stationspark 28, 4462 DZ Goes Postbus 31, 4460 AA Goes Tel. 0113-315600 E-mail: redactie@pzc.nl Redactie Walcheren Buitenruststraat 18, Middelburg Postbus 8070, 4330 EB Middelburg Tel: 0118-493000 Redactie Bevelanden-Tholen Stationspark 28, 4462 DZ Goes Postbus 31, 4460 AA Goes Tel. 0113-315670 Redactie Zeeuws-Vlaanderen Willem Alexanderlaan 45, Terneuzen Tel: 0115-645769 Postbus 145, 4530 AC Terneuzen, Redactie Schouwen-Duiveland Grachtweg 23a, Zierikzee postbus 80, 4300 AB Zierikzee Tel: 0111-454651 Advertenties Verkoopteam Zeeland Tel: 0113-315520, fax: 0113-315529 E-mail: teamzeeland@pzc.nl Business-to-business/de Ondernemer. Zorg Onderwijs. Educatie. Onroerend goed Tel: 076-5312277, fax: 076-5312274 E-mail: segmentteam@pzc.nl Familieberichten Tel: 0800-8060 pzcfamilieberichten@wegenernieuwsmedia.nl Personeelsadvertenties 0900-5628 722 Kleintjes 0900-6743 836 Ja, ik neem de PZC en ontvang de eerste 2 weken gratis en neem aansluitend: een vast abonnement met automatische betaling van 66,25 per kwartaal een vast abonnement met betaling per accept van 69,25 per kwartaal ik neem een proefabonnement van 5 weken voor 15,-. Na deze periode stopt de bezorging vanzelf (ik heb de laatste 3 maanden geen proef gehad) Stuur de bon naar: PZC Lezersservice, Antwoordnummer 713,4460 WB GOES. Bellen kan ook: 0800 - 0231 231 (gratis) Straat Postcode Woonplaats Telefoonnummer Emailadres Ik machtig de PZC om het abonnementsgeld van mijn rekening af te schrijven. Rekeningnummer Handtekening Krant niet ontvangen? Wijziging van uw adresgegevens? Gebruik maken van de vakantieservice? Bel PZC Lezersservice 0800 - 0231 231 (gratis) Toets 1automatisch bezorgklachten doorgeven (vanaf 07.00 uur) Toets 2: informatie over uw abonnement Toets 3: informatie over abonneevoordeel Maandag t/m vrijdag 08.00 - 17.00 uur Zaterdag 08.00 - 12.00 uur PZC Lezersservice Postbus 3229, 4800 MB Breda lezersservice@pzc.nl U kunt uw abonnement beëindigen tot uiterlijk vier weken voor het einde van de betaalperiode. U ontvangt een schriftelijke bevestiging. Abonnementsprijzen Maand 23,50 (acceptgiro n.v.t.) Kwartaal 66.25 (acceptgiro €69,25) Jaar €254,00 (acceptgiro €257,00) Auteursrechten Alle auteursrechten voorbehouden Uitgeverij Provinciale Zeeuwse Courant, onderdeel van Koninklijke Wegener NV. Publicatierecht beeldende kunst via Beeldrecht. Gegevensbescherming PZC is een uitgave van Wegener NV. Wegener legt van abonnees gegevens vast voor de uitvoering van de abonnementsovereenkomst. Deze gegevens kunnen gebruikt worden om u op de hoogte te houden van interessante producten en diensten van andere onderdelen van Wegener en zorgvuldig geselecteerde partners. Indien u geen prijs stelt op informatie van de PZC of indien u uw toestemming voor het gebruiken van uw e-mail adres wilt intrek ken, kunt u dit schriftelijk kenbaar maken bij PZC Lezersservice. Zie ook het privacy statement op www.pzc.nl Als de zomervakantie begint raken dierenasielen overvol. Vrijwilligers werken zich een slag in de rondte om alle gedumpte honden, katten en konijnen op te vangen. door Cornelleke Blok Vanochtend stonden er twee poezen in een mandje voor het hek", meldt beheerster Jolan- da Meerman van het dierenasiel in Zierikzee. Achtergelaten door hun baasje. „Ik begrijp er niets van", verzucht ze. „Maar het is een ty pisch zomerverschijnsel." Zodra mensen massaal op vakan tie gaan, worden ook massaal huis dieren op straat gezet. „De zomertijd is een rottijd", vindt coördinator Peter van der Schoot van Stichting Amivedi, het meldpunt voor vermiste en gevon den dieren. „Elke dag krijgen we al leen al op Noord- en Zuid-Beve land twee of drie meldingen van gevonden dieren. We werken dag en nacht door. Het gaat om vogels, maar ook veel kittens. We vinden elk jaar tien tot twaalf honden waarvan de eigenaar zich nooit meldt. Elk dier dat in de weg staat, wordt voor de vakantie op straat gezet. Tot kanaries en parkieten aan toe. Mensen denken: als we te rug zijn van vakantie nemen we wel een nieuwe vogel." In andere gevallen is er geen opzet in het spel. Van der Schoot: „Het komt natuurlijk ook door toeris ten die hun huisdier meenemen op vakantie in Zeeland. Als zo'n beest wegloopt, dan verdwaalt hij omdat hij de weg niet kent. Op ple- zierbootjes ontsnapt wel eens een kat. Die mensen varen weer ver der zonder melding te maken van hun vermiste dier." Ook bij de knaagdierenopvang in Kattendijke is het de hele zomer spitsuur. „We zitten helemaal vol", zegt eigenaresse Diana Verburg. „We vinden ook cavia's en tamme ratten langs de weg. En hartstikke leuke konijnen. Het zijn meestal gezonde, goed doorvoede dieren. Lief, makkelijk. Dan denk ik: wat is daar nou mis mee? Ik vind het ongelooflijk. Elke week krijgen we ongeveer tien dieren binnen. Tot nu toe heb ik nog maar drie keer een eigenaar teruggezien. Voor de meeste dieren vinden we wel weer een nieuw baasje, maar het is dwei len met de kraan open. De drukte valt altijd samen met de vakantie periode. Mensen denken: het is goedkoper om een nieuw dier te kopen na de vakantie." Zomertijd is ook kittentijd. Meer man: „Dat komt omdat er zoveel ongesteriliseerde dieren zijn. Men sen vinden het te duur om hun poes te laten helpen. Of ze laten een nestje komen, maar raken de Bep de Vos is blij met haar nieuwe kat Saya. foto Ruben Oreel kittens niet kwijt." Van der Schoot kan zich er boos over maken. „Je houdt niet van je dier als je het niet laat steriliseren of castreren. Poezen zijn met vijf maanden ge slachtsrijp. Sommige zijn met ze ven maanden moeder, terwijl ze nog niet eens volgroeid zijn. Dan hebben ze toch geen leven gehad? Gelukkig worden een hoop kit tens gevonden en naar het dierena siel gebracht, maar het is een ge bed zonder end." Wilma van der Schraaf van die renasiel Tussenhaven in Goes weet er alles van. „De kittens wor den óveral gevonden. Soms mid den in de polder. Mét en zonder moeder. De asielen zijn in de zo mer overvol, omdat er minder ver loop is. Mensen gaan eerst met va kantie voordat ze aan een nieuwe kat of hond beginnen." Bij dierena siel Zeeuws-Vlaanderen klinkt het zelfde verhaal. „We hebben, behal ve veel zwerfhonden, nu ook 25 kittens. Twee weken geleden wa ren dat er nog zeven. Als dit zo doorgaat, krijgen we écht een pro bleem", zegt beheerster Margot Burgers. Ze kan het niet vaak ge noeg zeggen: „Voorkom dat je dier zwanger wordt! Laat poezen tijdig steriliseren. Oók als hij altijd bin nen zit. Die dieren glippen naar buiten en voor je het weet, komen ze zwanger terug." Veel zoektochten kunnen voorko men worden als mensen hun dier zouden laten chippen. Van der Schoot: „Dat moet verplicht ge maakt worden. We kunnen de ei genaren zo makkelijk achterhalen. Als je een dier aanschaft, moet je ook voor de gevolgen instaan." Ik zoek baas' heet de campag ne van de Dierenbescher ming, die eind mei begon. De asieldieren Saya, Koeboes, Shaun en Henkie - die vorige maand in deze krant stonden afge beeld - hebben inmiddels allemaal een nieuw baasje. Henkie, een oude driepotige kat die in Nieuwerkerk op straat ge vonden werd, woont nu bij een ge zin in Brabant. „Voor 'zielige' kat ten als Henkie vinden we altijd wel iemand", weet Jolanda Meer man van het Zierikzeese dierena- Cardio Centrum Goes kan huisartsen helpen met opstellen diagnose. door Joeri Wisse goes - Drie maanden na de ope ning van het Cardio Centrum in Goes, heeft het onderzoekscen trum 72 patiënten onderzocht. Het centrum aan de Beatrixlaan, opgezet door vier van de vijf car diologen die werkzaam zijn in het Oosterscheldeziekenhuis, biedt pa tiënten de mogelijkheid om de conditie van hun hart te laten on derzoeken aan de hand van onder meer bloedafname, een inspan ningstest en een elektrocardio gram. Tot voor kort was dit alleen mogelijk in het ziekenhuis. Sinds de overheid per 1 januari het bud getsysteem in de gezondheidszorg ingrijpend heeft veranderd, kun nen zulke onderzoeken ook in zo geheten Zelfstandig Behandel Cen tra worden verricht. Mensen met ernstige hartklachten worden door hartartsen De Boo, Bruijns, Roeters van Lennep en Schelle- mans naar het ziekenhuis verwe zen. Roeters van Lennep: „Het zieken huis bekijkt deze ontwikkeling kri tisch. Wij zijn echter van mening dat we het ziekenhuis juist ontlas ten. Bovendien hebben we de ga rantie dat de 'productie' die wij als cardiologen leveren op peil blijft." Volgens Reinier van der Valk, voor zitter van de Zeeuwse Kring van Huisartsen, is het Cardiocentrum een 'aanwinst' voor huisartsen. Het centrum kan hen helpen met het stellen van de diagnose. Een ander voordeel van intiatie- ven als het Cardio Centrum Goes kan volgens Van der Valk zijn dat de wacht- en behandeltijden kor ter zijn dan in het ziekenhuis. Van der Valk vraagt zich wel af of het initiatief van de vier cardiolo gen ten koste gaat van het zieken huis. „Maar het nu nog te vroeg om daar iets over te kunnen zeg gen." SI www.ccgoes.ril [J5 Meer dan zeventig mensen heb- ben de afgelopen drie maanden hun hart preventief of op aanra den van hun huisarts laten onder zoeken bij het Cardio Centrum.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 2