Tour de France Venus koningin van Wimbledon Titanenstrijd kent prachtige apotheose Jaspers wint in Porto Simultaanrecord Prosman pzc Maandag 7 juli 2008 25 Amerikaanse schaart zich bij de beste grastennissters. door Jeroen Mascini londen - Met haar vijfde Wimble- dontitel bewees Venus Williams zaterdag dat zij op gras de beste i tennisster is van allemaal. De 28-ja- rige Amerikaanse versloeg haar twee jaar jongere zus Serena met 7-5 en 6-4 in een eindstrijd van een onverwacht hoog niveau. Daarmee gaven Venus - in 2000, 2001, 2005 en 2007 ook al de beste in Londen - en Serena Williams - Wimbledonwinnares in 2002 en 2003 - het best mogelijke ant woord op de belachelijke verhalen Rafael Nadal verslaat Roger Federer op 'eigen terrein'. door Jeroen Mascini londen - Vergeet Björn Borg-John McEnroe, Mats Wilander-Ivan Lendl en Pete Sampras-Andre Agassi. Heroïsche duels die verble ken bij de titanenstrijd tussen de tennishelden van nu, Roger Fede rer en Rafael Nadal. In een van de mooiste Wimbledon-wedstrijden, van bijna vijf uur, was de Span jaard gisteren met 6-4, 6-4, 6-7 (5), 6-7 (8) en 9-7 te sterk voor zijn Zwitserse rivaal. Daarmee werd de 22-jarige Nadal de eerste Spaanse Wimbledonwin- naar sinds Manuel Santana in 1966 en is hij met Rod Laver en Björn Borg de enige die in een jaar zowel Roland Garros als Wimbledon won. En passant zorgde de Mallor- caan ervoor dat zijn vier jaar oude re rivaal niet zijn zesde zege in Londen kon vieren. In Spanje gaat - na de Europese voetbaltitel - het sportieve zomersprookje gewoon verder. Ze gaan de invloed van de regen nog missen op de All England Club. Het verloop van de mannen- finale, met vier uur en 48 minuten de langste eindstrijd op Wimble don ooit, was ongetwijfeld heel an ders geweest met het uitschuifbare dak dat vanaf volgend jaar het cen tre court overkapt. De apotheose van het toernooi be gon al later door een aantal stevige buien en de regen deed daarna nog twee keer van zich spreken. Nadal was lange tijd de betere spe ler. De krachtpatser liet in de tie- Europees kampioen driebanden schakelt Torbjörn Blomdahl uit. porto - Dick Jaspers heeft het we reldbekertoernooi driebanden in Porto op zijn naam gebracht. De biljarter uit Sint Willebrord ver sloeg de Spanjaard Daniel Sanchez gisteravond in vier sets: 10-15 15-1 15-14 15-5. De Europees kampioen, die eerder op de dag zijn eeuwige Zweedse ri vaal Torbjörn Blomdahl uitschakel- in de Engelse kranten dat zij aan de ontbijttafel wel even zouden re gelen wie dit keer de titel zou win nen. Bovendien ontkrachtten de zussen, die een paar uur later ook nog de dubbelfinale wonnen, het veel gehoorde geluid dat een finale tussen de twee niet aantrekkelijk kan zijn. Venus en Serena haalden het beste in elkaar boven en lieten zien dat zij het zeker niet alleen van hun krachtige slagen moeten hebben. Beiden koppelden hun power aan souplesse, precisie, techniek en in zicht. Vanaf de eerste bal was er sprake van een heftig gevecht. Daarin voerde de jongste en sterk ste in eerste instantie de boven toon, hoewel het verschil klein break van de vierde set zelfs al twee kampioenschapspunten lig gen. Federer was niet de speler die hij doorgaans is op gras. Hij kreeg zijn eerste opslag veel te weinig in, verloor bijna alle cruciale punten en leek steeds minder in zijn 66e achtereenvolgende zege op zijn fa voriete ondergrond te geloven. In de vijfde set werd het steeds twijfelachtiger of de partij uitge speeld zou worden. Dat werd hij uiteindelijk wel. Het laatste punt, het vierde kampioenschapspunt de, haalde in de eindstrijd een moyenne van 2,391 caramboles per beurt. Sanchez kwam niet verder dan ruim anderhalf Met een hoog ste serie van acht was hij wel iets beter dan de Nederlander. Het was Jaspers' vijftiende wereldbekerze ge- Jean Paul de Bruijn verloor in de tweede ronde met ruime 3-0-cij- fers (9-15 12-15 i-'S) van de Belg Frédéric Caudron. In de eerste ron de versloeg de Hulstenaar de onbe kende Spanjaard José-Maria Mas met 3-0 (15-1415-5 en 15-2). was. Serena brak als eerste de op slag van haar zus, maar op 3-4 trok Venus de stand weer gelijk. De emoties waren ingetogener dan ais het geen zusterstrijd was geweest, maar van elkaar gunnen of sparen was niets te ziea Op een bijzonder punt na. Op 4-4 en voor deel voor de serverende Venus, riep Serena 'no' omdat ze dacht dat haar return uit ging. De bal ging echter in en de scheids rechter oordeelde dat het punt overgespeeld moest worden, aange- Tennisster Venus Williams maak te zus Serena duidelijk wie de ko ningin van Wimbledon is. Ze was in de finale koelbloediger dan haar jongere zusje: 7-5 6-4. in totaal, was een fout van Fede rer. De kampioen van de laatste vijf jaar sloeg een backhand in het net. De Mallorcaan zeeg ter aarde en barstte direct in tranen uit. De kans is nu nog groter dat Nadal de ze zomer Federer, al 232 weken de |TN Door zowel Wimbledon als Ro- land Garros in één jaar te winnen treedt Rafael Nadal in de voet sporen van de tennislegendes Rod Laver en Björn Borg. Delftse grootmeester verbetert prestatie van Ton Sijbrands. delft - Erno Prosman heeft het wereldrecord blindsimultaandam- men van Ton Sijbrands verbeterd. De 35-jarige Delftse grootmeester nam het voor eigen publiek op te gen 27 zorgvuldig geselecteerde te genstanders. Na 22 uur concentreren kon Pros man zaterdag een score van zeven tig procent overleggen. Precies ge zien Venus was afgeleid door de schreeuw van Serena. De Ameri- kaansen, beide al bij hun stoel, spraken onderling af dat het punt en de game naar de oudste ging. Aan het eind van de openingsset brak de titelverdedigster de opslag van de andere Williams nog een keer en pakte zo de setwinst. Ve nus was al beter geweest op de be langrijke punten en zette die effi ciëntie in de tweede set door. Venus Williams vierde haar winst op ingetogen wijze. „Mijn god, ik heb mijn vijfde titel, dacht ik. Maar ik vierde het niet zo uitbun dig, omdat mijn zus net had verlo ren. Mijn eerste taak is die van gro te zus en die neem ik heel se rieus." koploper in het mannentennis, voor het eerst aflost als mondiale nummer een. Nadal is al 154 weken de naaste achtervolger van de Zwitser, maar is nog nooit zo dicht bij de koppo sitie geweest. Het verschil op de wereldranglijst is nu 545 punten (6600 om 6055) en Federer heeft de komende periode op de toer nooien in Canada en Cincinnati en op de US Open veel meer pun ten te verdedigen dan Nadal (1850 om 380). noeg om zich de nieuwe record houder te mogen noemen. Sijbrands speelde vorig jaar in Til burg zonder bord en schijven te zien tegen vijfentwintig opponen ten. Zijn puntentotaal was een stuk beter dan Prosman: 92 pro cent. De Delftenaar, die vrijdag aan de klus begon, won vijftien partijen, speelde acht keer remise en verloor viermaal. Aart Walraven uit Zoutelande en Cor Boot uit Noordwelle speelden ook een partij tegen Prosman. Ze verloren beiden. Oranje geplaatst voor eindronde van EBSL tignes - Het Nederlands strand- voetbalteam heeft de eindronde bereikt van de Euro Beach Soccer League 2008. Na een 10-0-nederlaag tegen Rus land waren zeges op Estland (5-3) en Turkije (5-3) voldoende voor plaatsing bij de beste acht van Eu ropa. De Zeeuws-Vlamingen Me- vlud Eryürük en Daryl Radwijan maken deel uit van de selectie. Kiplagat snelste vrouw op de weg in Londen londen - Lornah Kiplagat was gis teren de snelste vrouw in een weg wedstrijd over tien kilometer in Londen. De Nederlandse atlete deed er 32.13 minuten over. Kiplagat liep de wedstrijd als voor bereiding op de tien kilometer van de Spelen. Zij finishte in de wed strijd als derde achter twee man nen. De Italiaanse olympisch mara thonkampioen Stefano Baldini won de wedstrijd in 30.06. Triatlete Lisa Mensink gaat naar Peking hamburg - Triatlete Lisa Mensink heeft haar laatste kans op deelna me aan de Olympisch Spelen in Pe king benut. Zij werd gisteren bij de wereldbekerwedstrijd op de olympische afstand in Hamburg negende op de geschoonde uitsla genlijst. Daarmee verdiende Men sink opnieuw een halve nomina tie, na eerder in Zuid-Korea de eer ste stap naar China te hebben ge zet met de negende plaats. Winst en verlies voor honkballers Nederland haarlem - Het Nederlandse honk balteam is de Haarlemse Honkbal- week met wisselend succes begon nen. Zaterdag werd het Dutch Ca ribbean Team met 5-1 verslagen en gisteren werd er met 6-4 van Chi nese Taipei verloren. Woensdag en donderdag speelt Ne derland nog tegen de gedoodverf de finalekandidaten Cuba en de Verenigde Staten. Volleyballers naar finale European League rotterdam - De Nederlandse vol leyballers hebben zich gisteren de finitief geplaatst voor het finale- weekeinde van de European Lea gue. Het team van bondscoach Peter Blangé boekte in Rotterdam tegen Portugal de negende zege op rij: 3-1 (25-16 20-25 25-15 25-22). De matige wedstrijd volgde op een spannend duel een dag eerder. Daarin was plaatsing al bijna zeker gesteld door naaste concurrent Slo wakije met 3-2 te verslaan. Schaatsbestuurder Charisius overleden rijswijk - Oud-schaatser en voor malig schaatsbestuurder Jan Chari sius is donderdag op zijn vakantie adres in Noorwegen op 8i-jarige overleden. De Fries was erelid van het gewest Friesland, de KNSB en de internationale schaatsunie ISU. In 1999 ontving hij voor zijn ver diensten in de schaatssport een lintje. Charisius was tot vorig jaar voorzitter van de record commissie bij de KNSB. Rafael Nadal beklimt de tribunes van het centrecourt om zijn familie, vrienden en andere bekenden in de armen te sluiten na zijn sensationele eindzege op Wimbledon. foto Anja Niedringhaus/AP

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 27