Hushovd sterk in winderig deel Frankrijk Debutant Martijn Maaskant is niet zenuwachtig te krijgen Voeckler in bergtrui Hoe scwt f8UW ploeg? De Breton Hinault 22 Maandag 7 juli 2008 PZC Tour is voor wielrenner uit Zuidland wedstrijd als alle andere. door Harm Vonk SAINT BRIEUC - Het beeld dat zijn ploegleider Jonathan Vaughters van hem schetst, zal wel kloppen. „Ik ken niemand die óp de fiets zó anders is dan ernaast", zegt de Amerikaanse teammanager van Team Slipstream-Garmin. „Zó be scheiden, zó beleefd, zó rustig. Maar eenmaal op de fiets veran dert Martijn in een beest." Martijn Maaskant debuteert in de Tour de France, maar is van de bui tenkant nauwelijks onder de in druk van 's werelds grootste wieler spektakel. „Het is een wedstrijd als alle andere. Alleen is er een beetje meer aandacht." Als Vaughters gelijk heeft, is het bijna jammer dat Maaskant geen interviews geeft als ie aan het koer sen is. 'Martijn Maaskant: Rock on the bike!' vermeldt zijn website. Maar de in Zuidland opgegroeide prof blijft uitermate rustig, ook als voor de tweede dag op rij een heel bataljon Nederlandse journalisten wil weten hoe het de debutant ver gaat. Zelf had-ie niet eens om die schijnwerpers gevraagd, maar Vaughters duwde hem erin. In de lastige eerste etappe naar Plumelec moest er een top-tiennotering voor Maaskant in zitten, zei de ma nager vol branie, op z'n Ameri kaans. „En dan is Martijn in de buurt van de gele trui.." Stel je voor: Maaskant in het geel. Maaskant zelf stelt het zich op za terdagochtend in Brest niet eens voor: „Eerst maar eens kijken hoe de benen zijn", zegt hij voordat hij op zijn fiets stapt voor zijn eerste Touretappe. 197,5 Kilometer verder op is hij 91e geworden, op net iets meer dan één minuut van Ale jandro Valverde. Parijs zou hij wel willen halen, zegt Maaskant. Het zou, twee da- Martijn Maaskant (24) ervaart de Tour de France niet als een aparte wedstrijd. De debutant blijft rustig en rijdt onverschrok ken rond. gen voordat-ie 25 wordt, een aar dig verjaardagscadeau zijn. „Van ze nuwen heeft Maaskant geen last gehad, hij slaapt als een roos. Da vid Millar, de ster uit de ploeg, pro beerde het in de aanloop naar de Ronde nog maar eens: 'Are you nervous?', vroeg hij de Zuid-Hol lander. Millar: „Maar nee hoor, Martijn bleef heerlijk rustig." Maaskant is niet gek te krijgen: op de velodroom van Roubaix stond hij er al zo bij. Vierde was Maas kant geworden en iedereen wilde ineens alles van hem weten. Waar om hij voor het Slipstream-avon- tuur had gekozen in plaats van het 'veilige' Rabobank en hoe dat nou voelde: net achter de drie koplo pers die wereldberoemde wieler baan oprijden. Maaskant haalde maar eens de schouders op. Alsof hij nooit anders had gedaan dan tussen de wereldtop die wereldbe roemde wielerbaan oprijden. „Ik ben niet snel nerveus. Dat heb ik mezelf afgeleerd: als je nerveus bent, kun je je niet goed concentre ren. Je kunt beter gewoon een beetje rustig blijven." Noorse sprinter zegeviert in tweede etappe. door Ad Pertijs SAINT BRIEUC - Regen en wind. Welkom in Bretagne. De Noorse sprinter Thor Hushovd voelt zich er thuis. Gisteren stampte hij zich naar de zege in kustplaats Saint-Brieuc. Vier jaar geleden was hij al eens de snelste in Quimper. „Ik houd van Bretagne. Het doet me denken aan Noorwegen. Net zo koud en winderig", lichtte hij gevoel voor de streek toe. In Bretagne ligt ook het ideale ter rein voor zijn sprints. „Ik ben geen pure spurter als McEwen of Cavendish. Ik denk echter dat ik na een zware dag als deze meer energie in mijn benen heb dan zij." Een tikkeltje verwonderd blikte hij terug op de eerste twee Tourda- gen. „Ik zag op tegen deze ritten. Mijn benen voelden in de dagen voor de Tourstart zwaar aan. Dat was op zich logisch. Omdat ik ziek ben geweest heb ik een tijdje niet kunnen koersen." De Bretonse we gen deden echter wonderen. „In de finale van de eerste etappe voel de ik me al weer veel sterker en ik was blij met de vijftiende plaats. Vanochtend voelde ik me nog be ter." Als dat het geval is weten ze bij zijn Franse ploeg Crédit Agricole hoe laat het is. Tot groot verdriet van de rest van Frankrijk trou wens. De volkshelden Thomas Voeckler (Bouygues), Sylvain Cha- vanel (Cofidis) en Christoph Mor- eau (Agritubel) en diens ploeg maat en landgenoot David Lelay waren gevieren ten aanval getrok ken. Ze werden achterna gezeten door Crédit Agricole en Frangaise des Jeux, dat voor een Belg (Gil bert) aan het koersen was. „Ik word betaald om voor mijn ploeg te scoren in de Tour. Hier moet het gebeuren. Zelfs de Olympische Spelen zijn minder belangrijk", gaf Hushovd het belang van de jacht aan. „In het begin van mijn car rière kon ik ook aardig tijdrijden en klimmen. De laatste jaren train ik bijna alleen maar op de sprint. li# Daar liggen toch de meeste kansen om een koers te winnen." Pas in de slotfase kreeg het pelo ton de vluchters te pakken. Daar na probeerde Cancellara het met een van zijn bekende uithalen. Hushovd zag zijn ploeggenoten vertwijfeld kijken. „Ik niet. Ik zei tegen Mark Renshaw dat hij ge woon de sprint moest aantrekken. Dat deed hij perfect." De Franse 'burgeroorlog' maakte de etappe keihard. „Dit heeft ieder een energie gekost", dacht klasse mentsleider Alejandro Valverde. Vandaag staat nog een echte sprin- tersrit op het programma, maar de dag erop moeten de klassements renners met de billen bloot in de vlakke dertig kilometer lange tijdrit rond Cholet. Thor Hushovd heeft de tweede etappe gewonnen. De Noor voelt zich thuis in Bretagne, waar het net als in zijn eigen land koud en winderig is. PLUMELEC - Thomas Voeckler heeft zaterdag de bolletjestrui gekregen. De coureur van Bouygues Telecom stond na de eerste etappe samen met de Duitser Björn Schroder aan de kop van het bergklasse- ment. Omdat de Fransman eerder bij de streep kwam (en dus hoger in de algemene rangschikking staat) ontving hij het bolletjestri cot. In de tweede etappe hield Voeckler die vast. Landgenoot Syl vain Chavanel, die met hem op de vlucht ging, is na gisteren de num mer twee. De groene trui (puntenklasse ment) is in bezit van Luxemburger Kim Kirchen, de Italiaan Riccardo Ricco is de beste jongere en draagt de witte trui. Kijk op www.pzc.nl/tourmanager voor hef actuele klassement van Tour Manager. Bernard Hinault had zijn karakter. Mensen uit Bretagne hebben daar genoeg van. Het zijn sterke, vaak licht brute mannen. Af spraak is afspraak, woord is woord. Als ze iets niet zint, slaan ze je hard op de bek. Als het kan ook letterlijk. Het was in 1981. Hinault leefde en fietste in zijn beste dagen. Ik had een gesprek aangevraagd en hij had gezegd om zeven uur in het rennershotel te zijn. Dan zou hij een kwartiertje voor die rare Hollanders hebben. Door omstandigheden kwamen we vast te zit ten in het verkeer. Geen tom-tom, geen GSM, geen kleine telefoontjes; slechts chaos, Franse chaos. Dus kwamen we om even voor half acht in het hotel van 'de das' binnen. Helaas dus. Afspraak was afspraak en onze tijd was voorbij, hij had andere dingen te doen nu. Daar stonden we dan; hij had gelijk, dat wel, maar hij deed het zo bot en boers. Ik pakte al mijn moed samen en vroeg om een nieuwe kans. Morgen wellicht? Hij knikte kort en zei: „Zelfde tijd, als dat lukt." Vervolgens draaide hij zich op de massagetafel om en toon de ons zijn blote kont. Gesprek voorbij. De volgende dag waren we ruim op tijd. Wat heet? Om precies zeven uur deed hij zijn kamer deur open. Zijn eerste vraag luidde: „Heeft Ne derland dezelfde tijdzone als Frankrijk?" Hij be geleidde die grap met een brede glimlach. Sinds die tijd zeggen we elkaar gedag. Op de vaak Franse manier: soms een hand, soms een vraag in de trend van 'nog iets nieuws', soms een hoofdknik. En ik weet dat hij, op die bewus te avond, alle gelijk van de wereld had. Hoe druk de Tour zich ook ontrolde, hoe chao tisch het verkeer was, hoe ik alle excuses aan mijn kant had staan... ik was toen te laat. Dat wist hij, dat wist ik. Hij was een der eerste grote sporters die me leerde dat een afspraak met een kampioen ook een afspraak was. Waar anderen een beetje schipperen, deed deze Breton dat niet. Nooit. Tegenover niemand. Karakter dus. Mart Smeets Martijn Maaskant: niet gek te krijgen. foto Phil Nijhuis/GPD

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 24