Sport PZC Valverde in het geel na rare ouverture 11 21 27 30 en 31 Hamilton blijft overeind in regenrace op Silverstone Skeeleraars Mesu en Minderhoud horen er voorgoed bij Maandag 7 juli 2008 Tip? sport@pzc.nl Alejandro Valverde zag op het lastige aankomstparkoers in Plumelec zijn kans schoon. Dankzij een formidabele sprint slaagde zijn plan. foto Phil Nijhuis/GPD Spaans kampioen slaat in Plumelec twee vliegen in één klap. door Ad Pertijs SAINT BRIEUC - Het was een vreem de gewaarwording. Voor het eerst sinds zestig jaar ging de Tour zater dag van start zonder proloog. „Jam mer", zei Koos Moerenhout (Rabo bank) bij de start in het winderige Brest. „Het betekent ook dat we 200 kilometer extra voor de kiezen krijgen." Eigenlijk wist niemand goed wat hij moest verwachten van de ope- ningsrit van Brest naar Plumelec. Het parkoers was golvend, de we gen waren smal en bochtig en er stond veel wind. In het Bretonse fi- nishdorpje lag bovendien een nij dige slothelling te wachten. „Het had een massaspurt kunnen worden, al wisten we dat de kans groot was dat die er niet zo ko men", verklaarde Rabobank-ploeg- leider Erik Breukink achteraf de tactiek van zijn ploeg. Joost Post- huma werd ingezet, liever gezegd opgeofferd, om de rit op een sprint te laten eindigen. Toen de meute de Route du Cadoudal op stormde, werd echter snel duide lijk dat de sprinters tekortkwamen tegen de mannen met de explosie ve klimbenen. Alejandro Valverde won. Met gemak. Hij pakte daar mee ook de gele trui. „Ik ben met twee doelen naar de ze ronde gekomen: een rit winnen en een keer in het geel rijden", zei de Spanjaard. „Vandaag sla ik dus twee vliegen in een klap." Valverde wordt echter ook naar voor geschoven als kandidaat voor de eindzege. De vraag of hij zater dag een eerste waarschuwings schot had afgevuurd, beantwoord de hij schouderophalend. „We pra ten hier over een enkele etappe. Eentje ook die qua finish beter bij mij past dan bij de welke andere coureur ook. Dit zegt niets over wat nog komen gaat." Het zegt wel dat hij in vorm is. „Dat heb ik mijn ploeggenoten vanochtend ook al verteld", zei Os car Freire (Rabobank) na afloop van de rit. „Alejandro werd vorige week zondag Spaans kampioen op een soortgelijk parkoers. Ik wist dus al wel dat hij moeilijk te klop pen zou zijn." In de finale moest de op twaalf ki lometer van de meet gevallen kop man Denis Mentsjov nog terugge reden worden naar de grote groep. Het paste allemaal in de nerveuze, onwennige ouverture van de Tour. Breukink: „Ik weet niet of het slim is van Valverde om hier al uit te ha len. Dit kost toch kracht. Aan de andere kant: in een proloog moet De Spanjaard Alejandro Valverde wint de eerste rit in de Tour de France en verdedigt de gele trui met verve in de tweede etappe je als klassementsrenner ook diep gaan. Ik denk dat geen enkele ren ner zo'n rit laat liggen als hij kan winnen." Valverde hield er nog een seconde winst op Evans en zeven tellen ten opzichte van Sastre en Mentsjov aan over ook. Dat het leek of hij meer tijd had gepakt dan die ene seconde deerde hem niet. „Het echte werk moet nog komen.." Gisteren leek de Zuid-Europeaan het nog een keer te proberen. In de straten van Saint-Brieuc bleef hij dit keer echter steken op de twaalfde plaats. „Dat was ook wel te verwachten", stelde hij. „Deze aankomst was veel meer gemaakt voor de sprinters dan die van giste- Dudos-Lassalle moet Tour als eerste verlaten PLUMELEC - De Franse wielrenner Hervé Duclos-Lassalle is de eerste uitvaller. De coureur van Cofidis kwam tijdens de eerste rit vlak na de bevoorrading ten val en liep daarbij een polsblessure op. Daar door moest hij na amper 100 kilo meter de strijd staken. Op televisie beelden was te zien dat de Tourde- butant ten val kwam, omdat een etenszakje van een andere coureur in zijn voorwiel belandde. Steegmans voor veel geld naar Tinkoff AURAY - Gert Steegmans vertrekt na dit seizoen bij de Belgische wie lerploeg Quick-Step. De renner heeft dit gisteren bevestigd. Steegmans heeft een aantrekkelijk aanbod gekregen om voor twee jaar te tekenen bij het Italiaanse Tinkoff. „Voor het Belgische kam pioenschap sprak ik met manager Patrick Lefevere. Hij kon voor het bedrag van Tinkoff niet mee doen", zei de Belgische renner. Onfortuinlijk begin voor bergkoning Soler AURAY - De Colombiaan Mauricio Soler, aan de Tour begonnen als klassementsrenner, is na twee etappes de nummer laatst. Hij staat al op ruim to minuten. De bergkoning van 2007 kwam za terdag ten val en heeft daarbij mo gelijk een scheurtje in het bot van de pols opgelopen. Toch ging hij gisteren weer van start. Maar net als in de eerste rit liep hij fikse ach terstand op. Lemond: wielrennen kan zonder UCI AURAY - Het wielrennen heeft de wereldbond UCI niet meer nodig. Voormalige Tourwinnaar Greg Le mond zei dit gisteren tijdens een bezoek aan Frankrijk. „De UCI is er alleen om licenties te stempelen en regels te maken, maar dat heeft het wielrennen niet nodig. De op lossing is simpel: de organisatoren en de renners moeten hun eigen bond oprichten en het heft zelf in handen nemen."

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 23