Zeeland Nostalgische Dag met het jaar drukker bezocht Nu: halve prijs BenZeker.nl Deze week Alle restanten zomercollectie vanaf 2 stuks Sport- en beroepsvissers kunnen de paling alleen samen redden I De goedkoopste autoverzekering van Nederland? Nick Dijkstra wint Kunstbende PZC PZC Maandag 7 juli 2008 1 5 dinsdag 8 juli t/m zaterdag 12 juli 1 Bi; iH.lt: Sa J».- j|? DELSCHER Grote Markt 11 -13 4461 AH Goes www.delscher.nl Organisatie denkt erover het evenement grootser op te zetten. door Lilian Dominicus GOES - Zeeuwse klederdracht en oude ambachten blijven pu bliekstrekkers. Dat bleek maar weer eens tijdens de Nostalgische Dag, die zaterdag in het centrum van Goes werd gehouden. „Het was dit jaar drukker dan ooit", merkt Nel Minnee van de Vereniging Klederdrachtgroep 'Mooi Zeeland' op. „Hoeveel het er zijn geweest, valt natuurlijk lastig te schatten. Het heeft de hele dag aangelopen. Het viel me op dat zelfs tijdens de re genbui de bezoekers niet naar huis gingen. Ja die met die kappen gin gen even schuilen, maar het duur de gelukkig niet lang. De Stichting Goes Promotie vindt het evene ment zodanig geslaagd dat het vol door Rolf Bosboom AMSTERDAM - Na vijf jaar heeft Zeeland weer een eerste plaats be haald in de landelijke finale van de Kunstbende, zaterdag in Amster dam. De 17-jarige Nick Dijkstra uit Oost-Souburg werd door de jury unaniem tot winnaar gekozen in de categorie Theater. Vooral zijn zangkunst en piano spel werden geprezen. Vorig jaar werd hij tweede in de Zeeuwse voorronde van de jaarlijk se talentenwedstrijd en greep dus net naast een plaats in de landelij ke finale. Dit jaar lukte het hem wel. „Maar ik had nooit verwacht dat ik daar ook eerste zou wor gend jaar nog grootser wordt opge zet." Volgens Minnee profiteert met na me de Goese middenstand volop van het evenement, dat nu voor het derde jaar werd gehouden. „Die merken het direct. Gidsen ne men de mensen mee door de stra ten en zo komen ze natuurlijk van zelf bij de winkels uit. De onder- mers zeggen dat de Nostalgische Dag een van de topzaterdagen is geweest." Langs de kaden, op de Grote Markt, in de Manhuistuin, op de Vlasmarkt en op het plein tussen de twee kerken, overal liepen men sen in Zeeuwse klederdracht, tus sen het 'normale' volk. Om praat jes maken, net zoals dat er vroeger aan toe ging. Minnee: „Het zou kunnen dat we volgend jaar nog meer groepen uitnodigen voor de ze dag." Groot succes hadden de palingro ker, de ganzenhoedster en Kope den", zei hij na afloop. Nick Dijks tra maakt cabaret. Bijzonder is dat hij normaal stottert, maar daar bij het optreden nauwelijks last van heeft. Een directe verklaring daar voor heeft hij niet. „Maar ik denk dat het podium voor mij wat min der persoonlijk is." Voor zijn zege kreeg hij de Gou den Spotlight. Bovendien maken alle winnaars van de Kunstbende een toer langs grote festivals en evenementen, zodat ze meer po diumervaring kunnen opdoen. Eind vorig jaar was de jonge caba retier al te zien op de Zeeuwse Avond. Nick heeft net zijn vwo-diploma ren Ko. Op de Grote Markt waren de Oudhollandse spelen enorm in trek. Ook de rondritjes met de paardenkoets konden op warme belangstelling rekenen. Kleder- drachtgroepen liepen modeshows of lieten hun danskunsten zien op een van de vele podia in de stad. De Vlasmarkt was het terrein van Zorggroep Ter Weel, die hun cliën ten de gelegenheid bood om een middagje te beleven in de sfeer zo als ze dat nog van vroeger kennen. Er was een mobiele bar buiten op het straat en een podium, waar de smartlappen van diverse artiesten, over de speakers schalden. Min nee: „Die ouderen genieten er echt van. Zelf stond ik de hele dag bij de babbelaars. Komt er een vrouw naar me toe die zegt: 'mijn moeder deed dat nog met blote handen'. 'Maar die had niet te ma ken met de Keuringsdienst van Waren', heb ik maar geantwoord." zie www.pzc.n! voor filmpje behaald. „Ik ga ik naar de Hoge Hotelschool in Maastricht. Daar naast wil ik zeker proberen met ca baret verder te gaan." Zeeland werd verder vertegenwoordigd door Jorine de Bruijn, Annemiek de Bruijn, Dominiek van Craenen- broeck en Yvet Luteijn (categorie Dans), Lidia de Bruin en joost Jor- ritsma ('Alles mag'), Wietske van Willigen (Expo), Flore de Gunst en Sem Tempelaars (Fashion), Hannah van den Boomgaard (Film), Jopke van der Borgt (Taal) en Dunya en Nesim Ahmadi (Mu ziek). Zij eindigden in hun catego rie niet bij de eerste drie en vielen dus buiten de prijzen. Vissersvereniging vreest gevolgen eenzijdige acties van sportvisserij. door Harmen van der Werf GOES - Sport- en beroepsvissers moeten de handen ineenslaan om samen te werken aan herstel van de paling. Volgens de Combinatie van Beroepsvissers (CvB) is dat de enige weg. Eenzijdige maatregelen die Sportvisserij Nederland heeft genomen, hebben aldus de CvB een averechts effect. Sportvissers moeten gevangen pa ling vanaf 1 januari 2009 terugzet ten, heeft Sportvisserij Nederland onlangs besloten. Hengelsportorga nisaties is ook geadviseerd om be roepsvissers op paling van hun wa teren te weren. En, geeft de CvB aan, Sportvisserij Nederland zou tot een consumptieboycot van aal hebben opgeroepen. Bij CvB-voorzitter Sicko Heidoorn - die ook bemiddeld in de mossel zaadcrisis - is voor deze oproep slecht gevallen. „Een boycot onder mijnt de financiële positie van de beroepsvissers, waardoor investe ringen in een aalherstelplan moei lijker worden." De CvB wil onder meer op grote schaal glasaal en jon ge aal in Nederlandse binnenwate ren gaan uitzetten. Ben Biondina, bestuurslid van de sportvisfederatie zuidwest Neder land en Sportvisserij Nederland, meldt niets te weten van een boy- cotoproep. Onder sportvissers be staat wel argwaan tegenover be roepsvissers, weet de Kamperlan den „Veel discussie over het terug zetten van paling was er niet, wel over de vraag wat doen de beroeps vissers eigenlijk?" Thools palingvisser Peter Kooistra merkt niks van een boycot. De prij zen staan onder druk, maar dat komt door 'het dumpen van Chi nese kweekpaling', aldus Kooistra. Voor binnenwateren bestaan vis standbeheercommissies waarin be roeps- en sportvissers zitten", stelt hij, „We moeten daar samen wer ken aan een goed beheer van de vis, ook van de paling." Sportvisserij Nederland zou opge roepen hebben tot een consump tieboycot van paling. Volgens be roepsvissers ondermijnt dit finan cieel het herstel van de paling. BenZeker.n? vergelijkt en helpt u op weg! Mensen in Zeeuwse klederdracht mengden zich tussen het 'gewone volk' op de Nostalgische Dag in Goes. foto Willem Mieras Doe iemand anders een plezier met uw krant Laat uw krant bp uw vakantieadres bezorgen Haal de krant af met vakantiewaardebonnen Meld u eenvoudig aan via www.pzc.nl/vakantieservice lees vind leef

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 15