Zeeland Regenbui werpt Gehoorbot walvis uit Westerschelde gevist Ringrijdster Wisse oppermachtig 'Ziekenhuizen lossen op in de samenleving' Burgemeester Hulst is tegen profiel voor wethouders Boer (67) in ziekenhuis na aanval door koe 1 2 I Maandag 7 juli 2008 pzc Trip met ZZio van Anja en Jaap Schot levert veel en rijk materiaal op. door Inge Heuff zierikzee - Een volledig gaaf ge- hoorbotje van de voorloper van de Groenlandse walvis en de schedel van een spitsnuitdolfijn, beide meer dan twee miljoen jaar oud, zouden alleen al de dertiende tocht naar de Westerschelde suc cesvol hebben gemaakt. Maar de ZZio van Anja en [aap Schot meer den zaterdagmiddag in Zierikzee aan met een overdaad aan fossiele resten. Volgens Mark Bosselaers, conserva tor fossiele zeezoogdieren bij het Koninklijk Zeeuwsch Genoot schap der Wetenschappen (KZGW), heeft deze tocht uitzon derlijk veel materiaal opgeleverd. „Vooral de stukken schedel kun nen ons onderzoek enorm helpen. De schedel van de spitsnuitdolfijn is daarom een mooie vondst. Dat bevestigt Klaas Post, amateur-pa leontoloog en gespecialiseerd in spitsnuitdolfijnen. „Het is opval lend dat in de geul bij Terneuzen de resten van maar één soort spitsnuitdolfijn worden opgevist. Op andere vindplaatsen in de we reld is er altijd sprake van meerde re soorten. Daar is nog geen verkla ring voor gevonden." Post en Bosselaers zijn verder ver guld met het gave gehoorbotje van de kleinere voorloper van de Groenlandse walvis. Wereldwijd zijn daar maar een paar van en dit is de eerste die zo compleet uit de Westerschelde komt. Ook het in complete gehoorbotje van een pri mitieve vinvis uit het plioceen is bijzonder; resten van dit dier zijn zeer zeldzaam. De grote hoeveelheid botten die is opgevist, omvat een tijdspanne van het pleistoceen tot en met waarschijnlijk het eoceen -10.000 jaar geleden tot 53,5 miljoen jaar geleden. Behalve van zeezoogdieren wer den ook resten van landzoogdie- ren gevonden, zoals een stuk ge wei van een rendier uit het pleisto ceen. Hansjorg Ahrens van Naturalis in Leiden is tevreden met de resulta ten: „We vinden altijd nieuwe res ten die onderzoek naar bestaande vondsten kunnen verduidelijken. Bovendien is zo'n tocht inspire rend door alle deskundigen die meegaan." hulst - Burgemeester Jan-Frans Mulder van de gemeente Hulst piekert er niet over wethouders profielen op te stellen. Het CDA in Hulst wil dat Mulder hierin het voortouw neemt, om te voorko men dat in de toekomst nog meer wethouders uitvallen. „Moet ik wethouders medisch la ten keuren op stressbestendig heid? En hoe zit het dan met raadsleden. Moet ik daar dan ook functie-eisen aan gaan stellen? Dacht het niet. Dat is iets voor de politiek zelf, waarmee een burge meester zich niet moet be moeien." Het CDA vindt het de hoogste tijd voor competentieprofielen voor wethouders, door het uitvallen van twee wethouders (Paul Wee- maes en Toon Maas) binnen twee jaar. „Dit beschermt niet alleen be trokken wethouders voor een per soonlijk drama, maar beschermt ook de gemeente", stelt fractie voorzitter Denis Steijaert. Mulder vindt dit onnodig grie vend voor beide wethouders. „Be langrijker is hoe we met elkaar om gaan. Door op personen te spelen, ontstaan dit soort situaties." Van de Broeke win nipt in Aagtekerke; sjees pakt Ritthemse ringen. door Door Marlies Lampert MELISKERKE - Bij het ringrijden in Meliskerke was Diana Wisse op permachtig, op haar oude getrou we trekpaard Vanessa. Ze miste de hele dag geen enkele ring, ook niet in de strijd om de eerste beker en de pollepel. Met 29 ringen werd gastrijdster Rian Janse uit Zoutelande tweede. Ze won ook de gastenbeker en de versieringsprijs. Ranni Wisse werd derde met 28 ringen. Zijn broer Johnny won de tweede beker, maar reed met zes missers een zeer matige wedstrijd. Joany Rotte stak in haar eerste wedstrijd 10 rin gen en won de debutantenbokaal. In Aagtekerke behaalde Johan van de Broeke op het nippertje het dag kampioenschap. Richard Moens leek op de overwinning af te steve nen, tot hij in de laatste twee beur ten miste. Hierdoor won Johan van de Broeke alsnog met 28 rin gen. Rinus Moens moest de twee de plaats delen met Gerard Krijger en Freddy Blaas. Elk misten ze drie ringen. Rico Wisse (26 rin gen) bleek het sterkst in de beker kamp. Hij won de jeugdbeker, maar ook de eerste beker van het hele klassement. De tweede beker was voor Freddy Blaas en de derde voor Petra Coppoolse. Tjirke Blaas won de damesbeker. Verrassing van de dag was Janine Brouwer, die in de laatste vier beurten haar pony moest inruilen voor een groot trekpaard. Dit ging zo goed, dat zij er met de pollepelprijs van door ging. In Ritthem deden twaalf paren mee aan de sjezenwedstrijd. Digna de Visser en Martin Brouwer sta ken alle ringen. Evenals vorig jaar werden ze eerste. Ze werden op de voet gevolgd door Leo de Visser en Linda Zijl (één ring mis). Dit paar won ook de boerenronde. De prijs voor de versiering was voor Conny en Marco den Boer. Middelburg heeft reünie van oud-strijders tot in de puntjes verzorgd. door Henk Postma middelburg - Het was snel inpak ken en wegwezen, zaterdag, tij dens het défilé op de Middelburg se Markt. De maten die zich achter hun vaandels in het gelid hadden geschaard, wachtten de vliegende 'Wings to Victory' niet af. Ge plaagd door een vervelende regen bui, zwaaiden ze voortijdig af De Muziekvereniging Arnemui- den kon nog net het nationale volkslied spelen. En ook het korps Interscaldis pipes and drums mar cheerde nog even het plein op. Maar toen, zoals aangekondigd, de vijf oude oorlogsvliegtuigjes over vlogen, hadden de oud-strijders al lang hun toevlucht gezocht op de slotreceptie in het stadhuis. Het was het enige smetje op de verder vlekkeloos verlopen Zeeuw se Veteranendag. Jammer wel voor de bezoekers, die zich enkele rij den dik rond de parade op de Mark hadden geschaard. Zij lieten zich niet door het hemelwater ver jagen. Maar velen van hen hadden dan ook een paraplu. De bijna vier honderd bejaarde veteranen niet. Die hadden alleen hun baret om onder te schuilen. Menig oud-strijder zocht dan ook bescherming onder de luifels bo ven de terrassen. „lammer, dat wel. Als ze allemaal op de Markt hadden gestaan, en uit volle borst het Wilhelmus hadden meegezon gen, dan had dat toch wat meer in druk gemaakt", zei voorzitter Mar cel Boogaard van de nieuwe Stich ting Zeeuwse Veteranendag. „Maar voor de rest was het een hele mooie dag." Die begon tegen het middaguur. De commissaris van de koningin, Karla Peijs, ontving de 376 deelne mende veteranen in het Staten- complex. De oud-strijders, die van uit heel Zeeland, een ook van ver voorbij de provinciegrenzen wa ren toegestroomd, schudden geani meerd eikaars handen. De beiaard speelde, er waren toe spraken, onder meer van vetera Gezondheidscentrum Koudekerke wil deel van de zorg overnemen. koudekerke - „Hier staat straks een nieuw ziekenhuis", meldde huisarts Raymond Mookhram za terdagochtend bij het in aanbouw zijnde medisch centrum aan de Duinstraat in Koudekerke. Het klonk wat provocerend. Maar wet houder Jaap Melse wilde er toch wel even het fijne van weten. Mookhram, directeur van de huis- artsen-bv die het centrum gaat ex ploiteren, wilde er nog wel een schepje bovenop doen: „De huidi ge ziekenhuizen zullen oplossen in de samenleving." Hij bedoelde daarmee dat veel acti viteiten die nu nog in ziekenhui zen worden ontplooid, straks weer gewoon door de huisartsen en medische hulpverleners zullen worden uitgevoerd, in gezond heidscentra. Mookhram ziet alleen nog toekomst voor ziekenhuizen die 'echt specialistische dingen' doen. Zijn centrum voor eerste lijns gezondheidszorg in Koudeker ke wil alvast op die toekomst in spelen. De Koudekerkse huisart sen bundelen er hun krachten met andere hulpverleners als fysiothe rapeuten, psychologen, apothekers en diëtisten. Patiënten kunnen er terecht voor onderzoek dat nu nog in zieken huizen wordt verricht, zoals hart- filmpjes maken, bloedprikken en ambulante bloeddrukmetingen. En dat is nog maar het begin, be loofde Mookhram. „Ik ben nu in gesprek over het binnenhalen van een mobiele MRI-scanner." Het in aanbouw zijnde centrum bereikte zaterdag officieel het hoogste punt. Het wordt komende herfst geopend. VROUWENPOLDER - De Eucharistieviering in de Toeristenkerk Onze Lieve Vrouw van de Polder had gisteren voor koster G. Arkesteijn (links) een on verwacht aangenaam staartje. Burgemeester Van der Zwaag (rechts) mocht hem benoemen tot Lid in de Orde van Oranje Nassau. Arkesteijn is behalve koster ook misdienaar en soms ook voorganger. Hij zorgt voor het onder houd van het gebouw en is voorzitter van de werkgroep Strandkerk. De dienst werd gisteren geleid door mgr. Johannes van den Hende, bisschop van Breda. foto Ruben Oreel nen-aalmoezenier Van Rooij, en er werden herinneringen opgehaald bij de foto-tentoonstelling 'Vetera nen in dienst van de Vrede'. Op het Abdijplein werden kran sen gelegd. Burgemeester Koos Schouwenaar sprak een woord ter herdenking. Doedelzakspelers, bla zers en trommelaars luisterden de plechtigheid op. Er werden gedich- ten gedeclameerd, en tenslotte zongen de veteranen eendrachtig het volkslied. De vaandels van de Stoottroepen Prins Bernhard en de 'Oud militai ren Indië en Nieuw Guinea gan gers' vielen nog het meest op toen de veteranen, met de muziekkorp sen, in optocht naar de Markt trok ken. De museumstichting Infatua- 'Die gaan hun uiterste best doen om voor aanwas van jongeren te zorgen' te uit Nieuwdorp had daar enkele tientallen oude Amerikaanse leger voertuigen geparkeerd. De plaatsvervangend comman dant van het Korps der Mariniers, kolonel Van den Berg, nam het de- filé af Tot de regen zich deed gel den. Veteranen-voorzitter Marcel Boog aard constateerde na afloop dank baar dat de Zeeuwse Veteranendag in Middelburg weer tot in de punt jes was verzorgd. Provincie, ge meente en politie hadden zich van hun beste kant laten zien. Dus zit het er volgens hem dik in dat Mid delburg volgend jaar weer vetera- nenstad wordt. Zijn ervaring is dat andere gemeenten lang niet zo se rieus als Middelburg bereid zijn er geld en energie in te stoppen." En dat is wel nodig. „Want geloof me, er komt erg veel bij kijken." Afgelopen jaar is behoorlijk gebak keleid over initiatieven om de Zeeuwse Veteranendag naar Ter- neuzen te halen. Het werd Middel burg en het evenement trok zo'n 25 oud-strijders meer dan vorig jaar. Onder hen ook twee Liba- non-gangers. „Die gaan hun uiter ste best doen om voor aanwas van jongeren te zorgen." wolphaartsdijk - Een 67-jarige man uit Wolphaartsdijk is zater dag rond 10.00 uur gewond ge raakt nadat hij werd aangevallen door een van zijn koeien. Dat ge beurde tijdens het uitmesten van een stal. De man is met meerdere breuken in beide benen en enkele gekneusde ribben overgebracht naar het ziekenhuis in Goes.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 12