Zeeuwse boerin met een struisvogelei Veere zoekt 'dorpsoudere' 17 11 15 Bijna-onj leidt tot ;eluk Jappen Heilige koe De massa moet Onderstroom nog ontdekken Jonge cabaretier Nick Dijkstra wint finale Kunstbende Maandag 7 juli 2008 Tip? redwalch@pzc.nl foto Ruben Oreel Educatief medewerkster Marleen Rozenbrand maakt de deelnemertjes aan de provinciaal-imagoworkshop wegwijs in het Zeeuws Museum. Museumcollectie helpt schooljeugd om zich als 'Zeelander' te uiten. door Henk Postma MIDDELBURG - „Of neem die zware zwarte klomplaarzen. Die zijn van een muzikant: Danny Vera. Want hij vindt zichzelf een stoere Zee lander. Of hier: echte middeleeuw se potjes van de archeoloog uit Middelburg." Nou nee, wenden de kinderen wat schuchtertjes het hoofd af Ze weten nog niet zo gauw waarmee ze op de foto wil len. Of ja, toch wel. Sara van Ham en Merel van Wallenburg uit Rit- them graaien in een doos met ouderwetse Zeeuwse kleding. Weelderige rokken, smalle beuk- jes, en een sierlijke hoofdkap. Ze kleden zich als boerinnetjes, en wapperen met struisvogelveren. Dat is dan hun Zeeland-verhaal. Met z'n negenen zijn ze. Kinderen van de basisscholen. En allemaal staan ze voor dezelfde vraag. „Wat maakt jou Zeeuws of Zeelander?" Ze zijn afgekomen op een work shop van het Zeeuws Museum. Die sluit aan bij de twaalf portret ten van bekende Zeeuwen, die aan de gevel van het museum zijn ge- Lekker geheimzinnig toch, zo'n klein bruin flesje met een stukje papier erin hangen in het kader van 250 jaar PZC. De kinderen gaan ook op de foto. Maar dan wel met een object uit de educatieve museumcollectie dat het best hun 'Zeeuw zijn' uit drukt. Wat struisvogelveren daar mee van doen hebben? Dat weet educatief medewerkster Dorien Zelders haarfijn uit te leggen. „De eerste 'Zeeuwse struisvogel' kwam met een schip naar Zeeland. Arme mensen mochten ermee door Mid delburg wandelen. De burgerij vond dat zo'n spektakel, dat ze daar geld voor gaven." Nou, beslissen Eva en Lisa, dan willen we ook wel op de foto als Zeeuwse boerinnetjes met een struisvogelei. En zo vinden ze alle maal wel wat. Sophie Bliek kiest een oude koffer en Renzo Rijn een antiek zakhorloge. Wessel en Noa Reynierse vinden een klein bruin flesje. En stoppen er een op gerold papiertje in. Hoi, schreven ze erop. „Lekker geheimzinnig toch?" Nee dan Eva en Lisa Steen bakkers. Ze pakken een verfkwast, zetten zich aan een ezeltje en schil deren een strand, met een zon die wegzinkt in de zee. De foto's zijn binnenkort te zien op de website www.pzc.nl. VLISSINGEN - Een 34-jarige Vlissin- ger is in de nacht van zaterdag op zondag rond 00.15 uur aan de Schuitvaartgracht in Vlissingen aangehouden wegens mishande ling. De man wordt ervan verdacht kor te tijd daarvoor in dezelfde straat een 23-jarige automobilist uit zijn woonplaats te hebben mishan deld. De automobilist was de Schuit vaartgracht op komen rijden en reed bijna een loslopende hond van de 34-jarige man aan. Hierop liep de Vlissinger naar de auto, trok het portier open en sloeg de 23-jarige plaatsgenoot in het gezicht. De hond van de 34-ja- rige man beet de automobilist in zijn been. Vrijwilligers moeten toezicht houden op de uitgaansjeugd. door Henk Postma DOMBURG - De gemeente Veere is op zoek naar 'dorpsouders' die bij toerbeurt de jeugd in de gaten hou den. Het idee is van de SGP/ChristenUnie. Fractieleider René de Visser lanceerde het tij dens de behandeling van de Voor jaarsnota in de gemeenteraad. Bur gemeester Rob van der Zwaag had er meteen oren naar. Hij zegde toe het te gaan bespreken in de dor pen. De SGP/ChristenUnie vindt dat burgers de verantwoordelijkheid voor hun jeugd en diens veiligheid wat al te gemakkelijk op het bord je van politie en gemeentebestuur leggen. „Wat ons betreft", zei De Visser, „is de tijd rijp voor het aan stellen van 'dorpsouders' die bij toerbeurt een stuk toezicht voor hun rekening nemen, bijvoorbeeld in de weekenden, tijdens oud en nieuw en met feestdagen." Hij wil dat daar een goed over wordt ge sproken met de dorps- en stadsra den. Ook de jeugdraad zou daarbij dan een stem in het kapittel kun nen hebben. Burgemeester Rob van der Zwaag hoefde er geen moment over na te denken. „Het is een creatief idee." PJJ Burgemeester Rob van der Zwaag was meteen enthousiast over het idee van de SGP/CU om ouders in te zetten om toe zicht te houden op de jeugd. Hij beloofde er zo gauw mogelijk werk van te maken. Helemaal nieuw is het fenomeen van 'dorps ouders' volgens hem nu ook weer niet. Sterker nog, er zijn in de ge meente her en der al volwassenen die een oogje in het zeil houden. Maar die doen dat op eigen hout je. Dat is volgens de burgemeester een goed vertrekpunt voor over leg. De Visser benadrukte dat de gemeente moet blijven investeren in jeugdwerkers, en dat ook de po litie een taak heeft in het terug dringen van overlast en vandalis me. Maar burgers kunnen zelf ook heel goed de straat op. Hij ziet het zo: „dorpsouders maken een rond je door het dorp, gaan in gesprek met jongeren en kunnen een sig naalfunctie hebben naar politie en jongerenwerkers." Tip? redactie@pzc.nl Hij is verslingerd aan zijn auto, die Goesenaar. Zeker nu hij sinds kort in Zierikzee werkt. Met tri viale zaken als een busverbin ding of strippenkaart heeft hij zich dan ook nooit beziggehou den. Tot afgelopen week. Toen be gaf zijn heilige koe het. Opge wekt belde hij zijn collega's: ik pak de bus, dus ik ben er zo. Dat blije gevoel verdween snel. Bij het busstation was nergens een strippenkaart te koop en dus moest hij terug naar het cen trum en miste de bus. De terug weg verliep mogelijk nog ramp zaliger. Na een lange werkdag bleek de laatste bus vertrokken. Gelukkig reed het vehikel van zijn collega nog wel.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 11