Warm onthaal Betancourt EVEN KIJKEN Ook Nederlandse schijnhuwelijken op Mallorca GEZOCHT VERKOPER BEDRIJFSLEIDER M/V 'Operatie Entebbe' in Colombia pzc Zaterdag 5 juli 2008 9 Tientallen gewonden bij explosie in Minsk minsk - Meer dan vijftig mensen zijn gewond geraakt bij een explo sie die zich in de nacht van don derdag op vrijdag voordeed bij een oorlogsmonument in de Wit-Rus- sische hoofdstad Minsk. Er was een concert gaande bij de Wit-Rus- sische onafhankelijkheidsdag. Het concert werd bijgewoond door pre sident Aleksandr Loekasjenko. Vol gens de politie was de explosie het werk van vandalen. Bestuur Zuid-Ossetië mobiliseert leger moskou - De Georgische opstandi ge regio Zuid-Ossetië heeft giste ren het leger gemobiliseerd. De maatregel komt nadat drie men sen gisteren waren omgekomen door een Georgische legeroperatie. Het Zuid-Ossetische bestuur dreig de met zwaar geschut terug te schieten als Georgië opnieuw tot de aanval overgaat. Zuid-Ossetië ging vorig voorjaar voor het laatst over tot een algehele mobilisatie. Polen weigert aanbod Amerikaans raketschild warschau - Polen wil geen ver sterking van de eigen luchtverdedi ging in ruil voor de plaatsing van een raketschild op Pools grondge bied, zoals de VS hadden aangebo den, Wel staat het land open voor verdere gesprekken met Washing ton, zei de Poolse premier Donald Tusk gisteren. De VS hebben met Tsjechië wel een overeenkomst be reikt over de radarbasis. Volgende week wordt een akkoord getekend. Kanotocht Slovenië eindigt in drama ljubljana - Zeker acht kanovaar ders zijn donderdag in Slovenië omgekomen, toen zij onder water getrokken werden door de sterke stroming nabij een waterkrachtcen trale in aanbouw. Vijf mensen wor den nog vermist. Dat maakte de politie gisteren bekend. De plezier- vaarders kwamen met hun kano's te dicht bij de turbines van de cen trale. De vaartuigen braken door de waterdruk doormidden. Zimbabwaanse politie jaagt op MDC-politici harare - De Zimbabwaanse poli tie zoekt zeven politici die namens de oppositie in het parlement zit ten. Zij worden gezocht voor mis daden als het ophitsen van de be volking en poging tot moord. Volgens oppositiepartij MDC hoopt president Robert Mugabe op deze manier de oppositie uit het parlement te krijgen. Een woordvoerder van de MDC zei dat arrestaties van de politici de kans op overleg aanzienlijk verkleint. Frans-Colombiaanse dankt president Sarkozy en Frankrijk. parijs - De bevrijde Frans-Colom- biaanse politica Ingrid Betancourt (46) is gisteren warm onthaald door de Franse president Nicolas Sarkozy op een vliegveld bij Parijs. „Ik dank alles aan Frankrijk. Aan deze bijzondere president die alles voor me deed en aan het Franse volk", zei Betancourt. Sarkozy en zijn echtgenote Carla Bruni heetten haar welkom met een omhelzing. „Frankrijk is blij om je hier te zien", aldus Sarkozy. Hij zei verder dat haar terugkomst hoop biedt aan eenieder die in vrij- Spaanse politie rolt met vijftien arrestaties Nigeriaans netwerk op. door onze correspondent Henk van den Boom mallorca - De Spaanse politie heeft op Mallorca een Nigeriaans netwerk opgerold dat voor 9000 euro schijnhuwelijken regelde zo dat illegalen de Spaanse nationali teit konden krijgen. Ook twee Ne derlandse 'bruiden' probeerden een graantje mee te pikken. Vijftien mensen werden opgepakt. De Nederlandse dames zouden om half vijf het jawoord geven aan heid gelooft. Frankrijk zette zich ja renlang in voor de bevrijding van Betancourt. Betancourt zei dat ze waardering had voor de perfect verlopen be vrijdingsoperatie. „Bij een militai re operatie waren ongetwijfeld do den gevallen." Het Colombiaanse leger bevrijdde Betancourt woensdag nadat zij meer dan zes jaar gevangen was ge houden door de Fare, een van oor sprong marxistische rebellenbewe ging. Naast Betancourt werden nog veertien gijzelaars bevrijd. De Zwitserse radio RSR meldde echter op basis van een anonieme bron dat de militaire bevrijdingso peratie helemaal niet heeft plaats gevonden. De gijzelaars zouden twee illegale Nigerianen. Zij wer den allemaal meegenomen naar het politiebureau in La Palma, waar zij na verhoor werden vrijge laten. Een paar van hen worden vervolgd voor het in bezit hebben van valse papieren en lidmaat schap van een criminele organisa tie. „Het schijnhuwelijk op zich zelf is niet strafbaar", zegt justitiewoord- voerster Maria Ferrer. „Deze klei ne plattelandsdorpen zijn erg in trek bij netwerken die schijnhuwe lijken organiseren. Er worden geen vragen gesteld en de procedure ver loopt snel." Eenmaal getrouwd heeft de illegale partner binnen vrijgekocht zijn door de Verenigde Staten voor 12 miljoen euro. De drie bevrijde Amerikanen zouden in werkelijkheid agenten van de Amerikaanse inlichtingendienst FBI zijn. De VS wilden liever de twee bewakers van de gijzelaars omkopen om zich tegen de Fare te keren dan losgeld aan Fare betalen. Volgens de radiozender was het merkwaardig dat er geen video beelden van de actie zijn. Betancourt werd drie jaar lang 24 uur per dag door de Farc-rebellen na De bevrijde Ingrid Betancourt is gisteren in haar tweede vader land Frankrijk aangekomen. Een Zwitsers radiostation meldt dat zij zou zijn vrijgekocht. een jaar recht op de Spaanse natio naliteit. Antonio Polo, een politieman die bij de arrestatie aanwezig was, heeft geen idee waar de twee Ne derlandse vrouwen nu zijn. „Mis schien zijn ze allang terug in Ne derland." De politie vindt het vreemd dat er Nederlanders bij wa ren. „Er zijn genoeg Spaanse vrou wen die op deze manier wat wil len bijverdienen." De Nigeriaanse koppelaars beperk ten hun werkterrein niet alleen tot het burgerlijk huwelijk. Zij maak ten ook gebruik van goedgelovige pastoors, aangezien het kerkelijk huwelijk in Spanje ook geldt als vastgeketend. Haar spiritualiteit redde haar van de afgrond. „Ik pro beerde die kettingen met waardig heid te dragen, zelfs als ik het on draaglijk vond." Het antwoord op de vraag of ze werd gemarteld door haar ontvoer ders was 'ja, ja'. Zij heeft echter be sloten verder geen onaangename details over haar gevangenschap bekend te maken. Betancourt heeft een druk pro gramma na haar vrijlating. Zij be zocht al families van gijzelaars die nog vastzitten. Paus Benedictus XVI nodigde haar uit voor een per soonlijk gesprek. Op 20 juli organi seert zij een mars in Colombia voor de vrijlating van de overige zevenhonderd Farc-gijzelaars. tel aviv - Israëliërs hebben achter de schermen een grote rol ge speeld bij de bevrijding van Ingrid Betancourt. De militairen werken voor Global CST, een defensieon derneming. Zij zijn vorig jaar met groen licht van Defensie in Tel Aviv naar Colombia vertrokken. Het gaat om vier Israëlische en een Argentijnse officier. De leider was generaal-majoor Israël Niv, ooit hoofd operaties van de Saye- ret Matkal, de bekendste Israëli sche commando-eenheid. Colombia betaalde 10 miljoen dol lar voor het opleiden van Colombi aanse commando's. „We hebben hen alleen maar geholpen bij het maken van plannen en het uitzet ten van een strategie", zegt Niv. Hij noemde de bevrijding van Be tancourt 'een Colombiaanse Ope ratie Entebbe', verwijzend naar een beroemde actie in 1976 van Is raëlische commando's die gijze laars bevrijdden uit een gekaapt vliegtuig in Entebbe, Uganda. een wettelijke verbintenis. In de parochiekerk van Llucmayor zegt pastoor )aume: „Niet zo lang gele den heb ik een huwelijk gesloten tussen een jonge man uit Nigeria en een Spaans meisje. Ik vond het nog zo sneu dat er verder hele maal geen familie bij aanwezig was. Ik heb er nog met pastoor Jor- di over gesproken die in een dorp verderop werkt. Hij had ook een paar van dit soort gevallen gehad." Het vreemde is dat de pastoor zegt niets te weten van de inval van de politie in het gemeentehuis van Al- gaida, dat maar acht kilometer ver derop ligt. „Ik ben niet zo erg be zig met die dingen." Wij zijn op zoek naar een enthousiaste verkoper bedrijfsleider voor onze showroom in Zuidzande. Wij bieden goede voorwaarden en doorgroeimogelijkheden. Heb je ervaring met meubels, woninginrichting en keukens neem dan contact op met Evert ten Dronkelaar. MEUBELHUIS tel. +31 (0)117 - 4410101 info@evenkijken.nl Oostburgsestraat 3614505 AC Zuidzande tussen Oostburg en Cadzand De Franse president Nicolas Sarkozy geeft Ingrid Betancourt een kus bij aankomst in Parijs, foto Patrick Kovarik/AFP

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 9