Buitenland Londen zucht onder geweld DIESEL Jobstijdingen plaatsen G8 voor dilemma of} (fffiiJimm r\o Italianen roepen noodtoestand uit in Pompeii Busramp in San Salvador Mercurius krimpt Zondag 24 augustus 2008 PZC Zaterdag 5 juli 2008 I 7 pompen - Italië heeft de noodtoe stand uitgeroepen voor de archeo logische vindplaats Pompeii. Zo moeten de resten van het Romein se stadje dat in 79 na Christus werd verwoest door de vulkaan Vesuvius gered worden. Na jarenlang achterstallig onder houd, een enorme stroom bezoe kers en een gebrek aan faciliteiten is Pompeii in verval geraakt. In Pompeii, dat op de Werelderf- goedlijst staat, gaat jaarlijks 150 vierkante meter met fresco's ver sierde muur verloren door gebrek aan onderhoud. Meer dan driedui zend stenen vallen elk jaar van hun plek en worden niet terugge zet. Veel van de vijftienhonderd ge troffen huizen zijn niet langer te bezoeken. Ongeveer 2,5 miljoen toeristen be zoeken jaarlijks Pompeii, dat bij Napels ligt. SAN SALVADOR - Een Saivadoraans reddingsteam bergt het ontzielde lichaam van een van de naar schatting der tig slachtoffers van een busongeval in de hoofdstad San Salvador. Zes lichamen werden geborgen, dertig wor den er nog vermist. De leden van een kerkgenootschap verongelukten toen de buschauffeur de macht over het stuur verloor. Dat kwam doordat de weg waar hij over reed overstroomd was door de rivier Acelhuate. De bus raakte in een slip en kwam in de rivier terecht. foto Roberto Escobar/EPA Burgemeester Johnson pakt messenbezit onder jeugd keihard aan. door onze correspondent Esther Cotink londen - Een groep tieners heeft zich verzameld op het kruispunt van York Way en North Road in de Engelse hoofdstad Londen. Zij schrijven odes op de stoep aan hun overleden vriend Ben Kinsel- la (16), die zondag stierf bij een steekpartij. In de nacht van donderdag op vrij dag is opnieuw een tiener in het ziekenhuis beland, die vecht voor zijn leven. De hamvraag is of hij, net als Ben Kinsela, het leven moest laten omdat hij toevallig op de verkeerde tijd op de verkeerde plaats was. „Ben was een onschuldige, toevalli ge voorbijganger", zegt Joanne, een t4-jarig meisje dat een af- scheidsbericht aan de jonge Kinsel- la op het trottoir pent. „Hij ging ge woon een avondje stappen met wat vrienden in de bar Shillibeers, hier om de hoek. Ben werd met zijn vrienden binnengelaten, een groep jongeren die buiten stond niet." Dat zette kwaad bloed, vervolgt Jo anne. Op het moment dat Ben weer bui ten verscheen, net na twee uur 's nachts, zou hij zijn aangesproken door de boze jongeren, van wie een aantal messen bij zich droeg. „Toen hij het op een rennen zette, heeft hij zelfs nog een vriendin ge beld en om hulp geroepen. Hij werd door zijn maatje Louis Rob- son gevonden, bloedend op straat. Louis heeft hard zijn best gedaan om Ben te helpen, maar het was te laat." Om tragedies als deze te voorko men, heeft de nieuwe burgemees- 'ledereen draagt gewone keukenmessen bij zich. Die zijn overal te koop' ter van Londen, Boris Johnson, maatregelen aangekondigd om het messenbezit aan te pakken. De politie hanteert een 'murder map' ofwel een plattegrond met de locaties waar jongeren door leef tijdgenoten zijn gedood. Zeventig tieners zijn het afgelopen jaar neer gestoken, dertig neergeschoten. Bo vendien heeft de Metropolitan Po- tuningzeeland.nl 20-30% meer POWERRRR uitje dieselmotor! Pearyweg 6, Goes, 0113-561812 www.dieseltuningzeeland.nl washington - Mercurius krimpt, zo blijkt uit een surveillance bo ven het oppervlak van de kleinste planeet van ons zonnestelsel. Vol gens onderzoekers komt de verklei ning doordat de planeetkern af koelt. De planeet krimpt 35 pro cent sneller dan werd gedacht. lice een schrikbarend aantal van 10.200 'mes-gerelateerde' inciden ten geregistreerd. De impact van de veiligheidsmaat regelen is zichtbaar in de stad. Bij voorbeeld bij de bushalte in Bal- lards Lane. Reizigers kijken ver baasd op als zich hier vijftien poli tieagenten verzamelen. Het is half vier en de scholen zijn net uit, wat betekent dat de bussen stampvol zitten met schoolkinderen die gra tis gebruik mogen maken van het openbaar vervoer in de stad. Elke bus met schoolkinderen wordt door de agenten doorzocht met een handzame metaaldetector, op zoek naar messen. Het is burgemeester Boris Johnson ernst. Hij heeft hij speciale politie teams aangewezen die een actie zijn begonnen onder codenaam 'Blunt 2'. Vooral in arme Londense buurten worden scholen, winkelcentra en sportverenigingen opeens omgeto verd tot zwaarbewaakte instellin gen. Of de actie succes zal hebben, moet nog blijken. „Iedereen draagt gewone keukenmessen bij zich", zegt Joanne. „Die zijn overal te koop. Er is geen beginnen aan die van mensen af te nemen." Wereldeconomie is in één jaar in zwaar weer terechtgekomen. door Caret Goseling DEN haag - Een jaar na de G8-top in Heiligendamm begint maandag een nieuwe top in het Japanse Toyako; de bloeiende wereldecono mie heeft al plaatsgemaakt voor een reeks jobstijdingen. De presidenten Bush (VS), Medve- dev (Rusland) en Sarkozy (Frank rijk) alsmede de premiers Fukuda (Japan), Harper (Canada), Berlus coni (Italië), Merkel (Duitsland) en Brown (Groot-Brittannië) en EU-baas Barroso staan voor een onoplosbare kluwen problemen. De VS zijn getroffen door een hy potheekcrisis met mondiale finan ciële effecten. De economische groei heeft er een klap door gekre gen. De waarde van de dollar daalt dagelijks. Dan is er de oliecrisis. Terwijl de productie nauwelijks toeneemt, stijgt de vraag. Dat leidt tot stijgen- IW* De G8 begint maandag een nieu- we top in het Japanse Toyako. Er staan veel hoofdpijndossiers op de agenda, zoals de kredietcrisis, de oliecrisis en de voedselcrisis. de prijzen, een ontwikkeling die door de dalende waarde van de dollar (de prijs waarin olie wordt betaald) nog wordt versterkt. De stijgende olieprijs maakt alles wat met dit product wordt gemaakt, of waarvan de prijs aan die van olie is gekoppeld (gas) duurder. Dat zwengelt de inflatie aan en dempt de economische groei. De stijgende olieprijs leidt ertoe dat landen naar alternatieven zoe ken zoals de teelt van gewassen waaruit brandstoffen te maken zijn. Daardoor worden minder voe dingsgewassen verbouwd, terwijl ook hier de vraag toeneemt. De prijzen van voedsel stijgen zo met tientallen procenten. Eten wordt onbetaalbaar voor de armsten en meest hulpbehoevenden, met na me in Afrika. Dit effect wordt nog versterkt door de klimaatverande ring. Om de uitstoot van schadelij ke gassen terug te dringen grijpen landen ook hier naar biobrandstof fen als schoon alternatief. Met alle gevolgen van dien: de voedselcrisis is een feit. En het zijn vooral de zich razend snel ontwikkelende landen als Chi na, India, Brazilië en Mexico die meer energie opeisen, die het kli maat belasten en die meer hoog waardig voedsel verlangen. Vanaf 18:00 uur een spetterend evenement voor jong en oud met Nick en Simon, Belle Perez, dé band van Edwin Evers en Rowwen Hèze Kaartverkoop: Horecabedrijven rondom de markt op de site www.goesinconcert.nl Prijs 20,-

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 7