Sprookjes in 20.000 ton zand 'Raden moeten meepraten' Voorzitter Adviesraad Sociale Zaken stapt op z PZC Zaterdag 5 juli 2008 29 Een van de zandsculpturen stelt een scene uit Doornroosje voor. foto Wim Kooyman Zandsculptuurfestival Blankenberge nu beter gewapend tegen storm. door Ronald Verstraten blankenberge - Als je Blankenber ge inrijdt staan de zandsculpturen langs de doorgaande weg. ]e ziet een enkele kasteeltoren, maar het merendeel is dit jaar aan het oog onttrokken. Door de omwalling van polyester kanteelmuren, maar ook doordat een deel van het festi val nu binnen is, in grote tenten. „Zeven tot acht Beaufort", kan het festival volgens organisator Alexan der Deman hebben. Want ze zijn voorzichtig geworden, na de zo merstorm van 2007. Geen zand sculpturen meer op het Zeebrugse strand, maar een paar kilometer verderop. Op veiliger afstand van de zee en opgebouwd rond stevige houten karkassen. Zevenenveertig artiesten uit de he le wereld hebben vijf weken aan het project gewerkt. „En dat zijn topkunstenaars. Geen jobstuden ten, zoals mensen wel eens den ken", zegt Deman. Onder hen zijn Mexicanen, Russen en Canadezen. En ook nog twee Italiaanse mar merkappers en twee Duitse steen kappers. Een Amerikaanse kunste naar verklaart op een video scherm: „Sand, all I do is sand." Zeshonderd vrachtwagens, ofte wel twintigduizend ton zand, heb ben ze laten aanrukken om 128 ob jecten te vormen. De objecten zijn gebaseerd op drie sprookjes: Assepoester, Doornroos je en Rapunzel. Voor een deel zijn de zandkunstwerken onderge bracht in twee grote tenten: regen- bestendig en voorzien van licht en geluid. Deman vertelt dat in 1979 het eer ste zandfestival werd gehouden op het strand van Zeebrugge. „Dat was zo'n succes, dat er een tweede is bijgekomen in Blankenberge", merkt hij enigszins eufemistisch 'Het zijn topkunstenaars. Geen jobstudenten, zoals mensen wel eens denken' op. Aanvankelijk waren de twee namelijk concurrenten van elkaar. Maar nu zijn ze samen en vieren een dubbel lustrum: het vijftiende festival in tien jaar tijd. Samen met de Brugse ijssculpturen, zijn de festivals goed voor enkele tien duizenden bezoekers per jaar. Grote sculpturen kun je niet bou wen met zandstrand. Dat is te rond en 'plakt' niet goed. Het zand waarmee hier is gebouwd, komt uit een grot boven Leuven. In feite rivierzand, dat zich miljoenen ja ren geleden heeft opgeslagen in een grot Omdat het wat vettig is, kunnen er sculpturen mee wor den gebouwd tot twaalf meter hoogte. Daarmee heeft het sculp tuurfestival in het verleden het Guiness recordboek gehaald. In navolging van het Belgische suc ces zijn er in de afgelopen twee jaar bescheidener zandsculpturen gemaakt in Oostburg. Dat wordt dit jaar niet herhaald. Wel is er op 12 juli een woodcarvingevene- ment, waarbij houtblokken wor den bewerkt met motorzagen. Het zandsculptuurfestival duurt tot 31 augustus. Dorpsraad Westdorpe wil meer inspraak in commissies. door Eugène Verstraeten WESTDORPE - Vertegenwoordigers van de wijk- en dorpsraden moe ten kunnen deelnemen aan de be raadslagen in de gemeentelijke commissies, als er onderwerpen aan de orde komen die van belang zijn voor de betreffende dorpen of wijken. Daarvoor pleit de dorps raad van Westdorpe in een brief aan het gemeentebestuur. De dorpsraad wijst erop dat bij de behandeling van onderwerpen in de diverse raadscommissies het 'in- spreekrecht belangstellenden' be staat. Bij dat inspreekrecht wordt geen onderscheid gemaakt tussen individuele insprekers en en in sprekers namens de dorps- en wij kraden. De dorpsraad vind dat dit verschil er wel moet zijn. Daarom wordt voorgesteld de dorps- en wijkraden te laten meepraten in commissies. De dorpsraad stelt vast dat er van de voornemens van het college om de positie van de dorps- en wijkraden te versterken de afgelo pen twee jaar niets is terecht geko men. Zo worden brieven niet of pas na maanden beantwoord. Ook zouden afgewezen verzoeken of adviezen gemotiveerd beantwoord moeten worden. door René Hoonhorst SLUIS - Jan Popken is opgestapt als voorzitter van de Adviesraad Socia le Zaken van Sluis. De filosoof uit Goedleven verschilde te vaak en te veel van mening met de andere le den van de adviesraad. „De verhoudingen binnen de raad zijn de laatste maanden zo zeer verslechterd, dat het de hoogste tijd wordt dat een ander team aan de slag gaat", schrijft Popken in een kort opzeggingsbriefje aan bur gemeester en wethouders. Hij vult aan dat hij een andere taakopvatting van het raadswerk had dan enkele andere leden. Pop ken had het idee dat sommigen niet alleen raadslid waren voor het algemeen belang, maar ook voor eigen hobby's of belangen. Popken zag de raad graag aange vuld met nieuwe leden, wier in breng echter niet door al zijn me de-raadsleden op prijs werd ge steld. „Bovendien liet de verhou ding met de gemeente Sluis ook te wensen over." Wethouder Maria le Roy blijft openstaan voor de adviezen van de raad. Over het opstappen van de voorzitter geeft ze geen me ning, omdat de gemeente de leden niet aanstelt. Loran de Vriend, die voor de belan gen van ouderenorganisaties in de raad zit, gaat ervan uit dat de ad viesraad binnen afzienbare tijd weer een nieuwe voorman heeft. Geen van de zittende leden wordt voorzitter, zodat vaststaat dat een nieuw lid moet worden gezocht. Zuidzande viert tiende dorpsfeest zuidzande - De stichting De Ze vendraaiers in Zuidzande houdt op woensdag 6 augustus voor de tiende keer een dorpsfeest. Er staan activiteiten op het program ma als een rommelmarkt en kin derspelen. Om 16.00 uur begint een playbackshow en vanaf 20.00 uur is er livemuziek. 't Atelier Grauw opent nieuwe tentoonstelling graauw - In 't Atelier aan de Dorpsstraat in Graauw wordt zon dag om 14.00 uur de expositie geo pend van Marjolien Innemée en Vera Schleibach. De eerste toont pentekeningen en schilderijen, de laatste exposeert keramiek. Thomas Zwijsen bege leidt met zijn akoestische gitaar de opening. Bibliotheken verkopen afgeschreven boeken terneuzen - in de vestigingen Bier vliet, Hoek, Sluiskil, Zaamslag en Terneuzen van de bibliotheek Zeeuws-Vlaanderen zijn tot en met woensdag afgeschreven boe ken te koop. Jeugdboeken kosten vijftig cent, boeken en romans voor volwassenen een euro. Cd's zijn ook te koop voor 2,50 euro. Zeelandbrug gesloten vanwege onderhoud ZIERIKZEE - De Zeelandbrug is in de nacht van maandag op dinsdag enkele uren gesloten wegens on derhoud. De brug sluit rond mid dernacht en is tot ongeveer vijf uur 's ochtends dicht. Het verkeer wordt aangeraden om via de stormvloedkering te rijden. In ge val van nood is het wel mogelijk om ambulances te laten passeren. Jeugd Koewacht sluit seizoen schuimend af koewacht - Jongeren Ontspan ning Koewacht sluit vandaag het seizoen af met een gezamenlijke activiteit. Op het terrein achter de bredeschool De Vlaswiek is er on der meer een schuimparty vanaf 20.30 uur. Het festijn heeft de naam 'N8 van Koew8' meegekre gen. Tholenaar heeft weer de beste haringen terneuzen - Tholenaar Arie Schot heeft voor het tweede jaar de bes te haringen. Zijn viswinkel in Ber gen op Zoom staat opnieuw op de eerste plaats van de AD-haring- test. Het beste verkooppunt in Zee land is dat van Frans en Jolanda Bout in Tholen-stad. Hun haring kreeg van de keurmeesters een ne gen, goed voor een tiende plaats. KINDEROPVANG OP Ongopvong 0 tot 4 jaar Buitenschoolse opvang 4 tot 17 weekendopvang 0 tot 12 jaar Axel Hulst Zuiddorpe Terneuzen Schoondijke Philippine langs van maandag t/m zondag tot 19.00 uur www.juultje.nl im Juultje maakt deel uit van Slichting Prollino

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 73