Hele land lacht, giert en Kraagbrug wordt poort naar het buitengebied Korting voor leden van bieb in Den Dullaert Klokkenspel Willem Behr gaat door als kunstenaar Ter Schorre in Terneuzen zoekt vrijwilligers voor begeleiding 26 Zaterdag 5 juli 2008 PZCZ Recreatief knooppunt in landschapsplan Zuidrand Terneuzen. door Eugène Verstraeten TERNEUZEN - Het gebied rond de Kraagbrug bij Terneuzen moet de recreatieve poort worden tot het buitengebied voor zowel recrean ten als de bewoners van Terneu zen. Dat oppert de Dienst Lande lijk Gebied (DLG) in het Natuur- en landschapsplan Zuidrand Ter neuzen. Momenteel is de verbinding van Terneuzen naar het buitengebied niet optimaal, zo wordt geconsta teerd. De N290 vormt een barriè re. Op het recreatieve knooppunt De Kraag moeten straks verschil lende recreatieve functies bij el kaar komen. Het moet een aantrek kelijke plek zijn voor verschillende doelgroepen. Natuurbeleving staat daarbij centraal. Er wordt gedacht aan de aanleg van natuurlijk groen, kanoroutes, een vissteiger, wandelpaden en ruiterpad en een parkeerplaats met landschappelij ke inspanning. Ook moet er in combinatie met een ecologische verbinding een fiets-voetgangerstunnel komen on der de N290. Dit om de bereikbaar- De Kraagbrug bij Terneuzen moet volgens het Landschaps plan Zuidrand een recreatief knooppunt worden voor allerlei activiteiten in het buitengebied. TERNEUZEN - Ter Schorre, centrum voor zorg en reactivering in Ter neuzen zoekt nieuwe vrijwilligers in alle leeftijden om cliënten te be geleiden. Ter Schorre heeft op dit moment 190 vrijwilligers, maar door het vertrek van een aantal mensen en uitbreiding van de activiteiten zijn extra krachten nodig. De vrijwilli ger kan aangeven naar welke taak ZEEUWSE In de gemeenteraad van het Vlaamse Temse vinden soms zeer verwarrende discussies plaats, zo wordt gemeld. „Burgemeester, uw klokkenspel is afgezaagd", voegde een vrouwelijk raadslid de burgervader onlangs toe. Die reageerde droog: „Absoluut niet! Ik heb het zojuist nog gezien heid en de verkeersveiligheid te verbeteren. Voorlopig is een en an der nog niet gerealiseerd. De ge meente Terneuzen wil eerst priori teit geven aan het buffergebied ten oosten van de Tractaatweg. De buffer dient als groene tegen hanger voor de industrie ten wes ten van de Tractaatweg. Het ge bied met heggen, bomenrijen, boomweiden, struiken en poelen wordt versterkt met extra beplan ting. Door deze groene schermen valt de uitbreiding van de bedrij vigheid aan de andere zijde van de Tractaatweg minder op. De beplan ting wordt dichter, maar niet de dichtheid van de woonbebou wing. De inrichting van het buffer- gebied wordt nu uitgewerkt. De kosten om het volledige na tuur- en landschapsplan uit te voe ren bedragen naar schatting bijna vier miljoen euro. Daarbij is nog niet de ruim zeven ton meegere kend die moet worden uitgetrok ken voor de noodzakelijke grond verwerving. Voor de financiering zijn er verschillende mogelijkhe den. Exploitant Evelop van het windmolenpark geeft alvast een bijdrage van 700.000 euro. Daar naast biedt koppeling met projec ten van andere overheden wellicht ruimte, zoals de verdubbeling van de Tractaatweg en de tunnel bij Sluiskil. Verder zouden bedrijven die zich willen vestigen in de Koe- gorspolder kunnen worden ver plicht bij te dragen aan financie ring van compenserende natuur. de voorkeur uitgaat. Bijvoorbeeld ophalen en brengen van bewoners naar de fysiotherapie of begelei ding bieden bij kerkdiensten en an dere activiteiten. Maar ook assiste ren bij huishoudelijke taken, dag besteding tuinwerkzaamheden, wandelen en fietsen is mogelijk. Meer info is te krijgen via vrijwilli- gerscoördinator Martha Stoelinga: stoelinga@svrz.nl of 0115-636694. Tip? redactie@pzc.nl en er is géén stuk af" Voor de goe de orde: het raadslid klaagde over de beiaard, die steeds weer hetzelf de deuntje speelt Omwonenden van de kerk in Tem se zijn het beu en willen wat meer variatie. De burgemeester beloofde plechtig op zoek te gaan naar andere mu ziek. Blijspelschrijvers uit Terneuzen boeken landelijk succes. door Wout Bareman TERNEUZEN - De twee mannen in het café liggen dubbel als ze de in houd van hun blijspel Eer en Gewe ten vertellen. De voorstellingen zijn dan wel al een tijdje achter de rug, maar erover vertellen blijft leuk. Alleen de namen van de hoofdrolspelers al... premier Stok- keneinde van de Partij van Eer en Geweten en Bas Woudstra van de Gewone Man Partij. En wat te den ken van Fopke Nekvlees van Groen Dwars. Lachen, gieren, brul len. De twee Terneuzenaren, Rob Roc- tus (47) en )ohan Dobbelaar (44), krijgen pretoogjes als ze de verhaal lijn weer ophalen. Het blijspel draait om drie parlementariërs, die om 'politieke redenen' aan de vrouw moeten. En welk een toe val: terwijl ze bij één van hen thuis werken aan een wetsvoor stel, worden ze overrompeld door drie vrouwen. Natuurlijk zijn er al lerlei misverstanden over de be doelingen van de vrouwen. Spelen ze een ragfijn politiek spel of zijn Gemeenschapscentrum werkt aan verbetering van de bezettingsgraad. door Harold de Pusseleijr HULST - Leden van de bibliotheek Zeeuws-Vlaanderen krijgen één tot anderhalve euro korting op kaartjes voor theatervoorstellingen in cultureel centrum Den Dullaert in Hulst. Beide instellingen zijn dat overeengekomen voor het thea terseizoen 2008/2009. De korting van één euro geldt per entreebe wijs tot een maximum van vier kaarten. Wie voor 1 september een voorstelling reserveert, krijgt in het kader van de vroegboekkor- tingsactie anderhalve euro korting per kaartje. Den Dullaert neemt de korting voor eigen rekening. De samenwer king heeft voor de bibliotheek geen financiële gevolgen. Volgens interim-directeur Jacques Mal- schaert van de bibliotheek Zeeuws-Vlaanderen past de over eenkomst met Den Dullaert prima in de doelstelling van de bibliothe- ze op mannenjacht? Voeg daarbij een wantrouwige journaliste, die uiteindelijk dood wordt afgevoerd in een vloerkleed en het feest is compleet. En... succes verzekerd. Het blijspel wordt binnenkort op genomen in het rijke aanbod van toneelstukken, blijspelen en kluch ten van de gespecialiseerde uitgeve rij Vink in Alkmaar. De kans is dus groot dat de belevenissen van de geachte afgevaardigden Woud stra, Nekvlees, premier Stokken- einde en al die andere politiek ge- 'Een blijspel is toch een trapje hoger dan zo'n ordinaire boerenklucht' oriënteerde laagvliegers straks op de planken wordt gebracht door amateurtoneelverenigingen in Har- degarijp, Schipluiden en het mooie dorpje Klepel. Dat uitgeverij Vink opnieuw een stuk, mede vervaardigd door Jo- han Dobbelaar (geboren in Zaam- slag, nu woonachtig in Terneuzen) in zijn selectie opneemt, mag een succes heten. Vink gaf eerder al on der meer de (boeren)klucht Sla met spekjes uit. Dobbelaar schreef ken om cultuurbeleving te bevor deren. Malschaert zegt dat dit een eerste stap van de Zeeuwse biblio theken is, om de bibliotheekkaart van de leden op die manier te ge bruiken. In de toekomst zou de chipkaart die in de bibliotheekpas zit ook gebruikt kunnen worden voor het opzetten van bijvoor beeld een spaarsysteem. Coördinator Jan van Puyvelde van Den Dullaert is blij met de samen werking. Directie en bestuur van het multifunctionele centrum in de Hulster Sportlaan zijn volgens hem met nog meer partners in ge sprek om de bezettingsgraad van Den Dullaert verder te verbeteren. Zo krijgt de proef met het verto nen van bioscoopfilms waarschijn lijk vanaf september of oktober een vervolg. De bedoeling is vanaf dan tot eind mei wekelijks weer twee of drie films aan te bieden. Leden van de bibliotheek Zeeuws-Vlaanderen krijgen korting op voorstellingen in cultureel centrum Den Dullaert in Hulst. verder ook de kluchten Nou, nou, nou, dat is nogal wat, Een goed sol daat, Sanseviëria's en Sigaren in de Zaamslagpolder en In de Aap. Hij schreef ze aanvankelijk speciaal voor de toneelvereniging Zaam- slag-noord. „Die zaten ooit verle gen om een stuk en tja... ik had de pretentie dat ik betere stukken schreef dan die onderbroekenlol- stukken die ze bij zo'n landelijke uitgeverij bestelden. En Sla met spekjes was direct een succes, ook landelijk. Een goed soldaat trou wens ook." Maar Dobbelaar wilde verdieping en samen met Rob Roctus besloot hij tot een experiment: met acht andere toneelliefhebbers vormden ze het collectief Decatoneel. De tien brachten via e-mail ideeën aan voor een blijspel, dat na heel veel heen en weer gemail uiteinde lijk als Eer en Geweten werd opge voerd. Dobbelaar: „Het was echt een heel andere aanpak en een ontzettend leuke ervaring. Uitein delijk hebben Rob en ik het stuk geschreven. In december komt het in boekvorm uit bij Vink." Roctus: „We hebben bewust geko zen voor een blijspel. Dat is toch een trapje hoger dan een klucht. Een blijspel heeft toch meer in houd. Een klucht is vooral gevoel, de directe grap. Bij een blijspel draait het meer om afgeleide grap pen, is de tekst ook belangrijker. We hebben ook bewust voor de politiek gekozen en ik denk dat ons volgende stuk ook wel politiek getint zal zijn." Decatoneel voerde Eer en Geweten maar twee keer op, in Ossenisse en Sluiskil. Volle zaaltjes, een gulle lach. Dobbelaar: „Het is natuurlijk jammer dat die voorstellingen be perkt blijven tot twee. Terwijl je als collectief meer dan een half jaar met de voorbereidingen bezig bent. Het zou misschien anders moeten. Hoe? Tja, dat je met ande re amateurgezelschappen in de streek een soort circuit opzet of zo. Je zou de krachten ook kunnen CADZAND - Zijn carrière als voorzit ter van de Stadsraad Sluis zit er, mede door een verhuizing naar Cadzand, op. Maar Willem Behr verdwijnt niet geheel uit het West-Zeeuws-Vlaamse gezichts veld. Behalve een woning in het kust dorp heeft Behr ook een atelier be trokken voor zijn uit de hand gelo pen hobby: kunstschilderen. Als 'oudste student ooit' slaagde Behr vorige week voor zijn bachelordi ploma schilderkunst aan de Ko ninklijke Academie voor Schone Kunsten in Gent. Een aantekening 'hoge onderscheiding', zoals bij de vooropleiding in Eeklo, zat er niet in, maar de 6,5 die Behr behaalde geeft aan dat hij officieel voldoen de niveau als kunstschilder heeft. Kunstliefhebbers konden dat on langs al constateren toen Behr werk exposeerde in Waterland kerkje. Degenen die die tentoon stelling misten, kunnen van zater dag 19 tot en met zondag 27 juli te recht tijdens de culturele week in Aardenburg. Behr zal tijdens die week divers werk laten zien. Johan Dobbelaar en Rob Roctus kenden elkaar al bijna twintig jaar als colle ga's bij Broomchemie; nu schrijven ze samen blijspelen. m m m MOM. VI VI KKsrORT JAf lITMJfVUÏ -fÖ)-DE ZUIDSCHOR ZanofaaR'kwcg Huur een dag (»ii3g»23iii. een 'Zuidschor Sloep' Inhnnrd motor. Geen vaarbewijs nodig. bu<it' llaw-n Bel voor een reservering! Koningstraat 2 U WW.7.1 IÜSCHUK.M

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 70