Justitie stoot wellicht duizenden cellen af zijn wij geopend! Kinnen - Ordner OM op straat Vakantieplann PZC 'Moederschap rond dertigste jaar is beste' Vrijplaats omstreden kunst in parlement SUPBl-ZCöXÈOSMmlBO Morgen op koopzondag EÜf <0 6.995,- de Mortiere pzc Zaterdag 5 juli 2008 5 Ministerie zou vooral verouderde complexen willen sluiten. door Jan Salden den haag - Het ministerie van Jus titie zal de komende jaren grote aantallen gevangeniscellen sluiten. De schattingen lopen uiteen van duizend tot enkele duizenden zo geheten gedetineerdenplaatsen. Het is voor het eerst in meer dan 25 jaar dat Justitie de detentiecapa citeit terugschroeft. Dat blijkt uit een vertrouwelijk plan van de Dienst Justitiële In richtingen (DJI), dat is uitgelekt. Het sluiten van cellen past in de huidige ontwikkelingen in het ge vangeniswezen. Na de grote cellen tekorten in de jaren negentig, waardoor zelfs veroordeelde crimi nelen moesten worden heengezon den, is de afgelopen jaren een over schot ontstaan. Inmiddels staan zo'n vierduizend cellen leeg. Uit het 'Masterplan Detentiecapa citeit Gevangeniswezen 2012' blijkt dat DJI de prognoses voor de ko mende jaren fors heeft bijgesteld. Tot voor kort werd voorspeld dat er over vier jaar zo'n negentiendui zend cellen nodig zijn, inmiddels is dat aantal teruggeschroefd tot ruim veertienduizend. Het ministerie van Justitie laat we ten dat het genoemde Masterplan een 'intern discussiestuk' is. „Daar kunnen nog geen conclusies aan worden verbonden", aldus een woordvoerder. Justitie heeft het afgelopen jaar al (delen van) de gevangenissen in Groningen, Den Bosch, Zutphen en Leeuwarden gesloten. Op de no- minatielijst om dicht te gaan staan verder penitentiaire inrichtingen in Maastricht, Tilburg, Rotterdam en Veenhuizen. Het gaat vooral om oude en verou derde cellencomplexen. Het minis terie van Justitie zal naar verwach ting niet alle vierduizend leegstaan de cellen sluiten, omdat er ook een 'buffer' nodig blijft in geval het aantal gedetineerden weer toe neemt. Sluiten van cellen heeft mogelijk verstrekkende gevolgen voor hon derden bewaarders, zegt Jan-Wil lem Dieten van de vakbond AbavaKabo/FNV. Hij hekelt vooral Justitie zou van grote aantallen gevangeniscellen afwillen. De schattingen lopen uiteen van dui zend tot enkele duizenden. Zo'n vierduizend cellen staan al leeg. het besluit om gevangenissen bui ten de Randstad te sluiten. De ach terliggende reden daarvoor is dat Justitie gedetineerden in de regio wil vastzetten waar hun rechts zaak loopt óf waar zij zelf vandaan komen. „Dat is best te verdedigen, maar er wordt geen enkel rekening gehouden met het personeel", al dus bestuurder Jan-Willem Die ten. „Waar moeten zij straks heen?" Dieten wijst er op dat de DJI juist in de Randstad grote pro blemen heeft personeel te vinden. Hoogleraar strafrecht Anton van Kalmthout kijkt er niet van op dat Justitie cellen zal sluiten. „Neder land is de afgelopen jaren wel erg doorgeschoten met het vastzetten van mensen. Recidivecijfers wij zen uit dat al dat opsluiten niet helpt." Volgens Van Kalmthout is het afbouwen van de detentiecapa citeit bovendien een logisch gevolg van de teruglopende criminaliteits cijfers. Ook worden er steeds min der gevangenisstraffen opgelegd. Uit het jaarverslag over 2007 van het Openbaar Ministerie blijkt dat het aantal celstraffen vorig jaar met 5,4 procent is gedaald ten op zichte van 2006. Dat komt doordat rechters steeds vaker taakstraffen en elektronische detentie opleg gen. den haag - Een medewerker van het Openbaar Ministerie (OM) in Rotterdam heeft donderdag een ordner met daarin gevoelige infor matie over een moordzaak in de trein laten liggen. De zaak wordt dinsdag bij de rechtbank behan deld. Tegen de man is een discipli naire maatregel genomen. De OM-medewerker zat in de trein van Amsterdam naar Dor drecht. Bij het uitstappen in Rot terdam vergat hij de ordner, die in een plastic boodschappentas zat. Via de spoorwegpolitie is getracht de tas terug te vinden. Dat is niet gelukt. De map is ook niet ingele verd bij de afdeling gevonden voor werpen. De medewerker had de ordner meegenomen ter voorberei ding van de rechtszaak. Voor me dewerkers van het OM geldt dat zij informatie over zaken alleen mee naar huis mogen nemen als dat echt nodig is. Volgens een woordvoerster van het Rotterdam se parket heeft de verloren ordner geen invloed op de zaak. „Er stond veel privacygevoelige informatie in, zoals persoonsgegevens." Doe iemand anders een plezier met uw krant Laat uw krant op uw vakantieadres bezorgen Haal de krant af met vakantiewaardebonnen Meld u eenvoudig aan via www.pzc.nl/vakantieservice lees vind leef Amsterdam - Aanstaande moe ders maken een verstandige keuze als ze kinderen krijgen tussen de 25 en 35 jaar. Dat concluderen artsen en een de mograaf in het Nederlands Tijd schrift voor Geneeskunde dat giste ren is verschenen. Volgens de onderzoekers zijn moe ders die hun eerste kind krijgen, nu gemiddeld 29,4 jaar oud. Daar mee zijn ze vijf jaar ouder dan moeders die in 1970 hun eerste kind kregen. De onderzoekers vinden het min der wenselijk dat vrouwen die jon ger zijn dan 23 jaar al zwanger ra ken. Vaak moeten ze dan hun scholing afbreken. De vrouwen hebben daarna vaak een lager inko men. Ook is de kans groter dat de relatie met de vader van het kind op de klippen loopt. Als vrouwen boven de 35 jaar nog aan kinderen beginnen, krijgen ze te maken met een verminderde vruchtbaarheid. Er wordt vaak gezegd dat tegen woordig meer vrouwen dan vroe ger op hoge leeftijd nog kinderen ter wereld brengen. Volgens de on derzoekers klopt dat beeld niet. Het aantal vrouwen dat boven de 35 jaar kinderen kreeg, lag voor de introductie van de pil, rond 1970, twee keer hoger. Weliswaar wor den nu wel meer eerste kinderen geboren bij vrouwen boven de 35. Dat de gemiddelde leeftijd van moeders is gestegen, ligt volgens de onderzoekers niet aan een stij ging van het aantal oudere moe'- ders, maar juist aan een verminde ring van het aantal jonge moeders dat (ongepland) kinderen krijgt. Die ontwikkeling is volgens de we tenschappers ook te danken aan de komst van de pil. WD en PW openen 'vrijdenkersruimte' in eigen burelen. den haag - De WD en de PW hebben in de Tweede Kamer een vrijplaats geopend voor kunste naars. Deze Vrijdenkersruimte' moet doorlopend plaats bieden aan kunstenaars, columnisten en cartoonisten die op enige manier met censuur te maken kregen. „Nederland was vroeger één grote vrijdenkersruimte. Die ruimte is nu verengd naar de Tweede Ka mer", aldus kunstenares Ellen Vroegh. Van haar werd een on schuldig werk waarop half ontblo te vrouwen gestileerd zijn uitge beeld, in het gemeentehuis van Huizen verhangen, omdat moslim mannen er aanstoot aan namen. De WD en PW hebben in hun burelen een ruimte ingericht voor vrijdenkers, waar behalve enkele schilderijen van Vroegh, ook teke ningen worden geëxposeerd van de vervolgde cartoonist Gregorius Nekschot en ander omstreden werk. De aanleiding is de weige ring van een Kamermeerderheid om kunstenaars, columnisten en cartoonisten de mogelijkheid te ge ven werk in het openbare deel van het Kamergebouw te tonen. Vol gens de twee fracties staat de vrij heid van meningsuiting in Neder land onder druk. U vindt ons direct aan de A58 (afslag Middelburg) tAA-rjj www.woonboulevarddemortiere.nl T; y» üsSkl i Middelburg Woonboulevard De Mortiere (t.o. Mediamarkt) Tel: 0118-643558 Hulst Industrieweg 2 (In Morres Wonen) Tel: 0114-374455 8ij aankoop va n keuken vanaf 8000.- Niet geldig i c ar de voorwaarden. www.grando.nl AROSI Afmeting: 270 x 270 cm. Kleur: bloesemwit. Verkrijgbaar in vele kleuren en maten 11^- GRATIS MONTAGE! Iedere 1' zondag van de maand open van 12.00 tot 17.00 uur

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 5