Zeeland Weer uitstel kustversterking festivals Borsele Cursus voor rijdende visitekaartjes BenZeker Hypotheek berekenen, vergelijken of afsluiten? blijft nog uit Tholenaar heeft beste haringen Overvaller steelt sieraden in Vlissingen SPZC Zaterdag 5 juli 2008 29 Project zwakke schakels bij Vlissingen moet wachten op procedures. door Maurits Sep VLISSINGEN - Het duurt nog zeker een half jaar en misschien wel een jaar voordat de kust tussen Vlissin gen en Dishoek sterker gemaakt kan worden. Door procedures van omwonenden tegen de kustverster king heeft Waterschap Zeeuwse Ei landen besloten het project zwak ke schakels uit te stellen. Het is de tweede keer dat de kust versterking wordt uitgesteld. Aan vankelijk zou die in februari van dit jaar beginnen. Tijdens de zo mer zou er niet worden gewerkt, Chauffeurs bestelbusjes leren veiliger, zuiniger en groener rijden. door David Duijnmayer zierikzee - Spannend en leer zaam, vinden de collega's van re'in- tegratiebedrijf De Zuidhoek. Sa men met werknemers van Bever Innovations, Airpack en de ge meente Schouwen-Duiveland, alle maal gevestigd op Bedrijvenpark Zuid in Zierikzee, besteedden zij gisteren de hele dag aan veiliger, zuiniger en groener rijden in hun bestelwagens. Behalve instructies over 'het nieu we rijden', krijgen ze een slipcur sus, leren ze hun gordel losmaken terwijl ze ondersteboven hangen en doen ze een slalomtest. De aanleiding voor de trainings dag, zegt Klaas Tenwolde van het regionaal orgaan verkeersveilig heid Zeeland (ROVZ), is de giganti sche groei van het aantal bestelwa gens. „Tien jaar geleden reden er in Zeeland 6.000, nu zijn dat er al 22.000. Bovendien zijn bestelau to's verhoudingsgewijs vaak be trokken bij ongelukken." Bestelbusjes mogen door iedereen met een rijbewijs B bestuurd wor den. Toch zijn er wel wat verschil len met personenauto's. Bob Lan- jouw van de Training Company somt ze even op: „Het zwaarte punt ligt een stuk hoger, dus de Iwegligging is minder goed. Ze zijn doorgaans zwaar beladen, dus is de remweg langer. En het zicht is een stuk minder dan bij een auto die glas rondom heeft." Lanjouw geeft de chauffeurs in structies over het maken van een bergen op zoom - Tholenaar Arie Schot heeft voor het tweede ach tereenvolgende jaar de beste harin gen. Zijn viswinkel in Bergen op Zoom staat opnieuw op de eerste plaats van de AD-haringtest. Het beste verkooppunt in Zeeland is dat van Frans en lolanda Bout in Tholen-stad. Hun haring kreeg van de keur meesters van het AD een negen. Dat cijfer is goed voor een tiende plaats in de eindlijst. om het toerisme te ontzien. De kust zou begin 2009 zo sterk moe ten zijn dat die eens in de vierdui zend jaar een superstorm kan weerstaan. Omdat de duinen dat nu niet kunnen, worden ze be schouwd als een zwakke schakel. Diverse omwonenden hebben pro cedures aangespannen tegen de kustversterking. Het waterschap heeft bij de Raad van State aange drongen op een snelle en gecombi neerde behandeling van alle be zwaarschriften, zodat toch in het najaar begonnen zou kunnen wor den. Het ziet er echter niet naar uit dat de behandeling nog in sep tember plaatsvindt. Dat betekent dat de uitvoering van het werk niet meer in dit jaar kan beginnen, noodstop. Op een nat wegdek moeten zij eerst vol in de remmen gaan en vervolgens uitwijken voor een denkbeeldig obstakel. Lan- 'Bestelauto's zijn verhoudingsgewijs vaak betrokken bij ongelukken' jouw: „In principe is het met ABS een stuk makkelijker om zo'n noodstop te maken. Ie moet dan stelt Zeeuwse Eilanden. Daarom is de aanbesteding van het werk, die half juli zou plaatsvinden, uitge steld. „We wachten totdat we we ten wanneer de behandeling van de bezwaarschriften zal plaatsvin den, zodat we een nieuwe plan ning kunnen maken", zegt woord voerster Sandra Minneboo. Het waterschap wil in ieder geval zo snel mogelijk alsnog beginnen, zegt projectleider André Marinis- se. „Liever in het voorjaar dan in het najaar van 2009. Ook als dat De kustversterking bij Vlissingen wordt voor de tweede keer uitge steld. Waterschap Zeeuwse Eilan den hoopt begin 2009 toch aan het werk te kunnen. wel de rem tot op de bodem in trappen, anders treedt de ABS niet in werking. Bij een auto zonder ABS moet je dat juist niet doen, want dan blokkeren de remmen. Het is dus een groot verschil of je in een auto met of zonder ABS rijdt. Als je niet weet of je auto ABS heeft, ben je dus eigenlijk al geen goede chauffeur." „Het belangrijkste doel van deze dag is het creëren van risicobe wustzijn bij de bestuurders", zegt Terwolde. „Als het maandag in de betekent dat we in de zomer het werk moeten stillleggen voor de toeristen. Want dat was immers ook het idee toen we de eerste planning maakten voor dit jaar." Wat het uitstel financieel betekent, weet het waterschap nog niet. Mo gelijk moet de 19 miljoen subsidie van het Rijk terugbetaald worden. Aan de subsidie was de voorwaar de verbonden dat het werk bin nen een jaar uitgevoerd moest wor den. Marinisse: „Maar we zijn wel begonnen met grondaankopen en het afbreken van restaurant De Ho ge Duinen. Dus je zou kunnen zeg gen dat we voldoen aan die voor waarde. Dat is in elk geval mijn in steek bij het overleg met Rijkswa terstaat." foto Marijke Folkertsma kantine een gespreksonderwerp is, dan is de dag wat mij betreft al gro tendeels geslaagd." „Het is natuurlijk wel belangrijk dat ook op de lange termijn iets blijft hangen", zegt Terwolde, „maar het is niet de bedoeling dat wij als ROVZ iedereen die hier ge weest is gaan controleren. Wel ho pen we dat veilig en milieubewust rijgedrag onderdeel gaat uitmaken van het beleid van ondernemin gen. De bestelbus is immers het rij dende visitekaartje van je bedrijf." heinkenszand - Een poging van de PvdA in de Borselse gemeente raad om grote festivals in Borsele extra gemeentesubsidie te kunnen geven is deze week gesneuveld. De collegepartijen CDA en SGP/Chris- tenUnie stemden tegen. Borsele heeft in huis: het Bluesfes tival in Kwadendamme, het Straat festival en Klomppop in Ovezande en De Pastorale in Nisse. Volgens de PvdA kampen de organisatoren met steeds hogere uitgaven en is een verhoging van de gemeentelij ke subsidie van 2500 tot maximaal 5000 euro nodig. Het CDA stond niet onsympa thiek tegenover dit idee, maar 'we kunnen beter op de herijking van het provinciale subsidiebeleid wachten', zei fractievoorzitter Peter van den Dries. Hij vreest dat de provincie geen hogere subsidie voor de festivals geeft, als Borsele dat al doet. Volgens Van den Dries mogen de festivals in de tussentijd 'geen geld tekort komen'. De SGP/CU stemde principieel tegen. Uiteindelijk kreeg de PvdA alleen de steun van de Lokale Partij Bor sele, die ook in de oppositie zit. door Wendy van den Hurk vlissingen - Een kwestie van een paar seconden. Lang genoeg, ech ter, om sieraden buit te maken en de eigenaresse van de juwelierzaak in de Scheldestraat in Vlissingen geschokt achter te laten. De winkel was gisteren om 11.20 uur nog maar net open, toen een overvaller binnenstapte. Onder be dreiging van een vuurwapen som meerde hij de eigenaresse, die op dat moment alleen was, sieraden af te geven. Dat deed ze. Hoeveel ze mist, weet ze nog niet. Wel weet ze dat de dader richting het Scheldeplein is gevlucht. De politie, die even later in de Schel destraat arriveerde, is achter hem aan gegaan en heeft alle mogelijke vluchtroutes afgezocht. Maar tever geefs: hij werd niet gevonden. Agenten hebben ondertussen ook de omgeving van de juwelierszaak afgezet met een rood/wit lint, om te voorkomen dat mensen sporen in de zaak zouden wissen. De tech nische recherche is nog lang bezig geweest, maar dat heeft niets opge leverd, net zomin als het buurton derzoek. Het gaat om een getinte man met een normaal postuur. Op internet kunt u zelf erg veel uitzoeken en berekenen. Een verstandige voorbereiding op het afsluiten van uw hypotheek. Maar uitkomsten van online berekeningen zijn slechts indicatief. Laat een deskundige het gratis uitzoeken! Ga snel naar BenZeker.nl en vul uw gegevens in Bestelbusjes van Bever Innovations op het slalomparcours.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 57