'Ze willen niet dat wij mondig worden' Waarom kan het nu wel? jSöêisïici Open dag bij nieuwe stallen De Ruijter Goereese vloot presenteert zich op vlaggetjesdag in Stellendam 26 I Zaterdag 5 juli 2008 pzcS Coen de Ruijter met zijn zoon Brent in de nieuwe stal. foto Marijke Foikertsma Grote melkveehouderij vertrokken om plaats te maken voor natuur. door Melita Lanting brijdorpe - Grote stofwolken vlie gen door de lucht. Rondom de na- gelnieuwe stallen van de familie de Ruijter bij Brijdorpe wordt vrij dagmiddag hard gewerkt om alles netjes te hebben voor de open dag vandaag. De broers Coen en Pieter de Ruij ter boeren nu nog aan de Boeren- weg bij Zierikzee. Daar, tegen de dijk van de Oosterschelde, staat hun boerderij. Ze vertrekken naar de Striepweg om plaats maken voor nieuwe natuur. Waar nu nog de koeien en het jongvee grazen, wordt in het najaar de natuur her steld. „Voor ons een mijlpaal", zegt Coen de Ruijter. „Maar ook voor de natuur." Ruim veertien maanden is ge bouwd op de nieuwe locatie, maar nu staat er een groot en modern bedrijf Een loopstal voor de melk koeien, een plek voor het jongvee en de machines en twee woonhui zen voor de beide gezinnen. „We melken nu 170 koeien en dat kan straks na de verhuizing nog groeien tot maximaal zo'n 250 koeien." Maar of het zover komt weet Coen Vis, vlootschouw en shantykoren bepalen sfeer in vissersplaats. door Melita Lanting STELLENDAM - Stellendam heeft za terdag 12 juli weer de traditionele vlaggetjesdag. Opgepoetste vissersschepen, hon derden vlaggetjes en kilo's en ki lo's verse vis maken de sfeer in de vissersplaats. Op de braderie is al les te vinden wat met vis te maken heeft. Shantykoren zorgen voor de sfeer en er zijn allerlei demontra- de Ruijter nog niet. De stallen zijn nu nog leeg. Een open dag hou den terwijl de koeien er al zijn geeft nu eenmaal gevaar voor be smetting en dat risico nemen de broers liever niet. Eind volgende week worden melkkoeien overge bracht. Het jongvee blijft deze zo mer nog grazen aan de Boeren- weg. De nieuwe stal is licht, hoog en de zijwanden zijn - zoals nu gebruike lijk - open voor de frisse lucht. Op de ligplekken zijn matrassen ge monteerd. „Want als een koe zich lekker voelt, geeft ze meer melk." Het melken gebeurt straks met een carrousel. De koeien staan tij dens het melken op een langzaam ronddraaiend plateau. Voor de koeien zal dat wennen worden, denkt Coen de Ruijter. „Alles beweegt en dat zijn ze niet gewend. En ze moeten leren dat ze er zelf op moeten lopen en er af moeten lopen." In ongeveer ander half uur tijd zijn straks alle 170 koeien gemolken. Nu doen de broers daar nog drie uur over. De open dag is van 10.00 tot 16.00 uur, aan de Striepweg Brijdorpe. 1^ De boerderij van de familie De Ruijter aan de Striepweg bij Brij dorpe is nagenoeg klaar. Van daag is daar open dag voor be langstellenden. ties van ambachten zoals garnalen pellen. Voor mensen zonder vlie gangst is er de mogelijkheid om een helikoptervlucht te maken. Voor de kinderen is een speciaal plein ingericht met kermisactivitei- ten. Het programma begint om 10.00 uur. Om 12.00 uur gaat het culinai re plein open en om 13.30 uur be gint de vlootschouw. De finale van het shantykoren festival is om 17.00 uur. Om 19.00 uur begint de feest avond en tussen 23.00 en 23.30 uur is er afsluitend vuurwerk. Steunpunt strijdt voor rechten van verstandelijk beperkten. door Emile Calon MIDDELBURG - Strijdbaar, dat zijn Amelia Fiere, Mieke Scholtz en Mirjam Braspenning. De drie vrou wen, respectievelijk uit Nieuwer- kerk, Middelburg en 's-Heer Hen drikskinderen, komen op voor de rechten van mensen met een ver standelijke beperking. En dat is vol gens hen hard nodig. „We worden nog steeds behandeld als mensen die niets of bijna niets kunnen." Sinds oktober bemannen Fiere, Scholtz en Braspenning, met hulp van een coach, 'Onderlingsterk' aan het Klein Vlaanderen in Mid delburg. Dat is het Zeeuws steun punt van de Landelijke Federatie Belangenverenigingen (LFB), de landelijke organisatie door en voor mensen met een verstandelijke be perking. Het steunpunt biedt hulp Verkleden als ridder of jonkvrouw in museum zierikzee - Kinderen van zes tot twaalf jaar kunnen van 9 juli tot en met 13 augustus elke woensdag van 9.30 tot 12.00 uur terug gaan in de tijd in het Stadhuismuseum in Zierikzee. Zij kunnen zich dan als ridder of jonkvrouw verkleden en zich zo inleven in de middeleeuwen. Wie dat wil, mag al verkleed naar het stadhuismuseum toekomen. Aan melden via 0111-454464. Weg afgesloten voor aanleg passeerstroken poortvliet - Het deel van de Post weg tussen de twee rotondes bij Poortvliet is maandag voor auto verkeer afgesloten, in verband met de aanleg van passeerstroken voor landbouwverkeer. Dat hoeft vanaf 11 juli niet meer door de kern van Poortvliet. Als trekkers straks over de provinciale weg gaan, gebrui ken zij de passeerstroken, zodat au tomobilisten hen kunnen inhalen. Geen verbazing over toezegging geld N57, wél over het moment. veere - Ze hadden het wel ver wacht en toch zijn zowel voor- als tegenstanders verbaasd dat minis ter Eurlings alsnog met genoeg geld over de brug komt om de N57 helemaal aan te leggen. Want dat was er toch niet? En nu wel? En waarom heeft de minister dat dan niet eerder gezegd? „Het was te verwachten dat die jo ker zou worden ingezet. Anders denkt de Raad van State: 'Als er geen geld is voor die weg, wat zit ten we hier dan te doen'. Maar het is wel raar. In november is er geen geld en dan nu ineens wel. Het is aan de huidige drie Zeeuwse On- derlingsterk-verenigingen: op Wal cheren, in Zierikzee en in Goes (sa men vijftig leden). Drie andere, in Vlissingen, Terneuzen en Tholen, zijn in oprichting. De drie vrouwen hebben geen moeite om hun klachten over hoe ze behandeld worden te illustre ren. Zo vertelt Scholtz (57) hoe ze tot op de dag van vandaag gene geerd wordt door haar dominee. „Elke zondag groet hij zowat elke kerkganger. Maar mij negeert hij volkomen. Hij zegt niets tegen mij." Fiere (45) heeft hetzelfde meegemaakt in haar dorp. Om die reden gaat ze nu in Zierikzee naar de kerk. Daar wordt ze elke week weer hartelijk welkom geheten door de dominee. „Hij is de eerste Zeeuws steunpunt Onderling- sterk in Middelburg helpt men sen met een verstandelijke beper king. Di., do. en vr. van 9.00 tot 16.00 uur. Tel. 0118-679059. Jongerenexpositie over Middelharnis in 2020 middelharnis - Hoe ziet Middel harnis er in 2020 uit? Dat is de vraag die de gemeente Middelhar nis jongeren heeft gesteld. De jongeren werd gevraagd schil derijen te maken van hun toe komstvisie. Het resultaat is vanaf maandag te zien in een expositie- wand langs de winkeldijk. Burge meester Hommes van Middelhar nis opent de expositie, die in elk geval tot september te zien is. Fietsers verdacht van koperdiefstal in Goes goes - De politie heeft in de nacht van donderdag vrijdag in Goes twee vermoedelijke koperdieven uit Goes en Reimerswaal aange houden. De twee, 19 en 41 jaar oud, fietsten in de Van der Spiegel straat zonder licht. Ze hadden een betonschaar en koperdraad bij zich. Wellicht is het koper afkom stig van het NS-station, waar de bliksemafleider is gestolen. allemaal politiek; ik word er zo moe van. Maar het betekent alle maal niets. De rechter zal toch op argumenten voor en tegen de weg moeten kiezen", zegt Joep Vergroe- sen uit Serooskerke, die namens Platform N57 en zijn eigen molen De Hoop al jaren strijdt tegen de komst van de nieuwe weg. Hij was gisteren tijdens de zitting van de Raad van State niet ver baasd over de plotselinge finan ciële toezegging namens de minis ter van verkeer. Gedeputeerde Toi- ne Poppelaars ook niet, en toch wel. Vooral dat een ambtenaar zegt dat twintig miljoen voor zo'n miljardenministerie 'peanuts' is. „Dat maakt de onderhandelingen een stuk gemakkelijker." Poppelaars beklemtoont wel dat fi die dat doet." Braspenning (30) zegt dat ze in winkels vaak gene geerd wordt als ze met iemand an ders boodschappen doet. Zelfs als zij met haar portemonnee klaar staat, wordt nog aan de ander het verschuldigde bedrag gevraagd. Volgens Fiere, Scholtz en Braspen ning werken de ondersteuners van mensen met een verstandelijke be perking ook niet erg mee, omdat 'Onderlingsterk' hun leden leert op te komen voor zichzelf Dat vin den zorgverleners volgens de drie vrouwen niet prettig. „Die willen niet dat wij mondig worden. Die willen niet dat we nee zeggen of vragen stellen." De vrouwen hopen op een betere samenwerking met de overheid en met andere gezondheidsorganisa ties. Ze zouden graag op termijn een kantoortje willen bij Het Kla verblad in Goes. Het steunpunt is nu bezig subsidie te krijgen van de provincie om de huur hiervan te kunnen betalen. Burgemeester Hommes van Middelharnis stopt middelharnis - Burgemeester Greet Hommes van Middelharnis stopt per 1 maart volgend jaar. Hommes wordt dan 65. Dat is - zoals ze zelf zegt - een goed moment om meer tijd te krij gen om andere dingen in het le ven te doen, zoals met de kleinkin deren optrekken. Ze heeft inmid dels haar ontslag ingediend bij de koningin. Hommes neemt ergens in februari afscheid. Zeelandbrug gesloten vanwege onderhoud zierikzee - De Zeelandbrug is in de nacht van maandag op dinsdag enkele uren gesloten vanwege on derhoudswerkzaamheden. De brug sluit rond middernacht en is tot ongeveer vijf uur 's och tends dicht. Het verkeer wordt aan geraden om via de stormvloedke ring te rijden. In geval van nood is het wel mogelijk om ambulances te laten passeren. nanciële zekerheid nog niet bete kent dat de weg er zeker komt. Eerst moet de Raad van State laten weten of de nieuwe N57 op het grondgebied van Veere mag wor den aangelegd. „Als de minister meteen al zijn ver- 'Het was te verwachten dat die joker zou worden ingezet' antwoordelijkheid had genomen, hadden we deze hele discussie nooit gehad," zo reageert wethou der Jan Bostelaar van de gemeente Veere. De Middelburgse verkeers wethouder Frank Streng feliciteert zijn buurgemeente 'van harte'. Huur een dag een "Zuidschor Sloe})1 In boord motor. Geen vaarbew ijs nodig. Bel voor een reservering! Zandkrr <omï

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 54