Improviseren met een windorgel De wereld o zijn kop op grote hoogte Revue rond denkbeeldige pophelden 3 6 Zaterdag 5 juli 2008 PZC Componist Dies le Due voert compositie uit op festival Onderstroom. door Mischa Beckers middelburg - Het windorgel op de punt van de Nolledijk in Vlis- singen is een bijzondere attractie. Componist Dies le Due schreef er een heus muziekstuk voor. Enige tijd terug kwam bij Willem Kniknie van MuziekPodium Zee land het idee op iets met land schappelijke muziek te gaan doen. Soundscapesmaar dan buiten", opperde hij tegenover Le Due. Die liet het even bezinken, maar toen hij langs het windorgel liep dacht hij: dit wordt het. Vandaag en mor gen voert hij samen met technicus Maurits Portier zijn compositie voor windorgel en sopraansaxo foon, tijdens het festival Onder stroom, uit. De compositie die Le Due bedacht bestaat uit opgenomen geluiden van het windorgel en partijen voor sopraansaxofoon. „Van tevo ren nam ik allerlei klanken en ge luiden van het windorgel op. Veel verschillende windrichtingen en -krachten zitten er in. Vaak zijn het lange, repeterende klanken, zo genaamde drones. Daarmee maak te ik stukken soundscapes. Soms herken je er een toon in. Die wa ren geschikt om de melodie mee te maken", zegt Le Due. Alsof dat niet bijzonder genoeg is wordt tijdens de uitvoering ook 'geïmproviseerd', want het wind orgel produceert bij wind altijd klanken. Daarom bevatten bepaal de pijpen van het windorgel micro foons die de klanken versterken. Op de dag zelf, afhankelijk van de wind, bepaalt Le Due welke pijpen dat zijn. „Er zijn bepaalde klanken in dat orgel die je normaal niet hoort. Door de microfoons wordt die klank versterkt." 'Ik zal moeten improviseren. Wat het orgel produceert is behoorlijk onvoorspelbaar' Maurits Portier speelt een belang- rijke rol tijdens de uitvoering. „Hij heeft de complexe taak om zowel de opgenomen stukken af te spe len als ook de ter plekke aanwezi ge klanken van het windorgel er doorheen te mengen. Zelf speel ik enkele uitgeschreven stukken op saxofoon, maar ik zal ook flink moeten improviseren. Immers, wat het orgel produceert is behoor lijk onvoorspelbaar." Als de wind gaat liggen is dat geen spelbreker maar bij regen kan de voorstelling niet door gaan. Het spektakel wordt namelijk via een fikse muziekinstallatie versterkt, zodat het tot ver op de boulevard te horen is. ^■j Dies le Due, impro-composities voor windorgel, elektronica en so praansaxofoon. Vandaag en morgen op festival Onderstroom, bij het windorgel (einde strand Vlissingen, begin strand Dishoek). Tijd: 15.30-16.00 uur 3 4 56JUU Onderstroom vandaag en morgen Het kunstenfestival Onderstroom in de Vlissingse binnenstad duurt nog tot en met morgen. Een greep uit het programma: Vandaag: vanaf 14.00 uur, Sunset City: Festivalhart morgen ook). vanaf 14.00 uur: Straattheater op diverse locaties in binnenstad. 15.00, 16.30, 20.00, 21.30 uur, achterzijde loodswezen: Met het oog op de Schelde (morgen om 13.30, 15.00 en 16.00 uur). 15.00 uur, Theatertent De Luxe: Theater Kwark morgen ook). 16.30 uur, Bogentent: optreden Arthur Ebeling. 20.00 uur, Sunset City: Enter(con)tainer, singer-songwriters 20.30 uur, kazematten: Dansvoorstelling PS Phantom Schmerz. 20.30 uur, Theatertent De Luxe: Poëzie van Simon Vinkenoog, Hans Ver hagen en Rick de Leeuw; muziek van Roosbeef 21.00 uur, Bogentent: optreden The Hype. 22.00 en 23.00 uur, Timmerfabriek: Theater Tuig morgen ook). 22.45 uur, Bogentent: optreden The Rhythm Junks. 23.00 uur, Oranjedijk: Theatraal vuurwerk door Ephémère. L Morgen: 'y 14.00-16.00 en 18.30-20.30 uur, Dijktheater: The Perfect Pitch. L vanaf 14.00 uur, Sunset City: Enter(con)tainer, singer-songwriters. 16.00 uur, Bogentent: optreden Proefmonster. 18.00 uur, Bogentent: optreden Wolff. 20.00 uur: Bogentent: optreden Bradley's Circus. 21.30 uur, De Piek: Relic Side Show Revue. Zie ook: www.onderstroom.info. VLISSINGEN - De expositie The Relic Side Show in De Piek in Vlissingen wordt morgen tijdens festival On derstroom afgesloten in de vorm van een revue. De tentoonstelling van de Tilburgse kunstenaar San- der van Bussel omvat relikwieën van denkbeeldige pophelden. Danny Vera, Marsha, Dutch Prop hets, Eric van den Berge, Francis Levoy en Hans d'Olivat vertolken live op het Piek-podium een num mer van een van de imaginaire sterren. Gastheer is Van Bussel zelf. De revue bestaat verder uit een veiling van rest-relikwieën, on der leiding van Leon Riekwell. De revue begint om 21.30 uur. Poly-kunstenaar Niels Duffuës heeft iets met uitersten. Een vorige voorstelling van zijn Factor B speel de zich afin de Vlissingse Kaze matten en voltrok zich als een wandeling door het dodenrijk. Dit keer kiest hij met zijn medespeler Joost van Pagée voor een kort thea terstuk op grote hoogte; de Arse naaltoren. Ook nu weer transformeren de twee acteurs die locatie tot een we zenlijk onderdeel van hun perfor mance. Ze zitten, samen met het publiek, opgesloten in een ruimte waaruit ontsnappen onmogelijk lijkt. Het gaat om een vrijwillige opslui ting en de reis gaat dit keer door de geest waarbij de tijd als irrele vante ballast meetrekt. De voorstel ling Opium Thee ontleent de diep gang, die er wel degelijk in zit, aan een serie suggestieve handelingen, repeterende ritmes en monologen die een surrealistisch beeld oproe pen van een eenling in een bizarre wereld. De locatie waar de voorstelling zich afspeelt blijkt naadloos aan te sluiten bij het spel, de boodschap en de suggesties die steeds weer OPIUM THEE Voorstelling Faktor B, toren Arsenaal Vlissingen, festival Onderstroom. Gezien: do 3/7. door René de Dreu opduiken. De Zeeuws-Vlaamse kust verandert in een uitzicht op Andalusië en de stad onder ons kan inderdaad net zo goed het Ma rokkaanse Tanger zijn. Het is een kwestie van goede timing en een uitgekiende opeenvolging van han delingen die maakt dat het publiek langzaam een spiegel krijgt voorge houden. De aan zijn onschuld twijfelende vrijwillige gevangene bezorgt door zijn mijmeringen de toeschouwer eenzelfde twijfel. En door de vlucht uit Europa naar Afrika krijgt het vrije verkeer van perso nen in de Europese betekenis in eens iets van een ommuurde en verstikkende vrijheid waaruit de gevangene is gevlucht. Een vrij heid die ieder verlangen uitdooft. Het lijkt de wereld op z'n kop, maar het is de kracht van het spel, de muziek en de woorden dat het ineens zou kunnen kloppen. Met het schudden van kaarten, het schenken en drinken van thee, het gebruik van een slidegitaar, mi nimale ritmes of een Arabische klaagzang weten Joost van Pagée en Niels DufFuës de toeschouwer mee te nemen op hun gedachten- reis. Met minimale middelen en teksten roepen ze beelden op en een gevoel van traagheid waardoor in korte tijd veel dingen een ande re betekenis krijgen. Het is een ge arrangeerde eenvoud in combina tie met de locatie die van Opium Thee een bijzondere ervaring maakt. Terug in de lift naar bene den komt je terug in Europa en in die gesloten vrijheid waar de twee spelers, die je achterlaat, nooit meer naar terug willen of kunnen keren. Maar ook daarvoor krijg je een bespiegeling mee want 'We zijn wie we zijn en het is zoals het 'Opium Thee' van Faktor B is van avond ook nog op Onderstroom te zien in de Arsenaaltoren, om 22.00 en 23.00 uur. Dies le Due (I) en Maurits Portier: „Er zijn bepaalde klanken in dat orgel die je normaal niet hoort. foto Ruben Oreel

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 38