'ZE DOEN ZICH TEKORT IN CHINA' Digitaal f?' m media@wegener.nl 47 media ffif 024-3650570 PZC ioal 1 Zaterdag 5 juli 2008 PAUL ROSENMÖLLER (52) IS SINDS 2003 PROGRAMMAMAKER BIJ DE IKON. HIJ MAAKTE DE ZESDELIGE SERIE PAUL ROSENMÖLLER INCHINA WAARVAN VANDAAG DE EERSTE AFLEVERING TE ZIEN IS. door Maurits Schmidt 'Uiteindelijk wil hij toch zelf geïnter viewd worden.' Citaat van uw oud-col lega Ina Brouwer. 'Paul Rosenmöller: „Dat zit abso luut ook in mij, ja. Toen ik naar de andere kant van de microfoon ging, gold dat niet. Inmiddels wil ik dit niet tot m'n 6oste doen. Dat schiet dus al op." U denkt vast aan iets internationaals. „Zou je denken. Over de grenzen spreek ik mensen ook met de ca mera uit. Die doen een beroep op mijn politieke gereedschapskist. Ik ben geen planner, maar misschien wil ik wel weer eens verantwoorde lijkheid dragen voor iets groots. Kan ook in Nederland." Paul Rosenmöller (52): „Leidinggeven is leuk, al mis ik het niet." foto Merlijn Doomernik Zit er een rode draad in uw carrière, van havenarbeider tot journalist? „Engagement, maatschappelijke be trokkenheid. Altijd gebleven. Pas sie. Bij de geringste vorm van sleur werk ik niet goed meer. Authentici teit. Jezelf blijven." Nummer één willen zijn, speelt dat ook? „Steeds minder. Leidinggeven is leuk, al mis ik het niet. Ik kan goed mensen bij elkaar brengen. Ik ben resultaatgericht. Rotterdammer, dus van aanpakken. Steeds met an dere vormen van verantwoordelijk heid, in een collectief proces." Zit er voortgang in uw loopbaan? Journalistiek is ook een zekere machts vorm. „Journalistiek is cruciaal als tegen macht. In China is daar een gebrek aan. Politiek en journalistiek kun nen niet zonder elkaar als het om invloed gaat. Van huis uit ben ik er mee opgevoed dat de macht van het getal ertoe doet. Daarom wilde ik kleine linkse partijtjes bundelen. Die discussie loopt weer, ja. Ik be moei me er niet mee. Weg is weg. Veteranen maken zich moeilijk los. Ik zal het er nog eens met Marijnis- sen over hebben. Het is bevrijdend niet meer vanuit een politiek stra mien te hoeven denken. Dat is me gelukt toen ik in 2006 politieke kopstukken interviewde, inclusief Femke Halsema. De programma's hadden een goede scherpte." Er is wel besmuikt gelachen in het we reldje: Rosenmöller heeft natuurlijk toegang. Voelt u zich inmiddels meer geaccepteerd als journalist? „Acceptatie was er altijd al bij de mensen die er voor mij toe deden. Hilversum kent z'n gezonde kinne sinne. Ik kom daar verder nooit. Ik ken ook de kritiek op mijn ver meende gebrek aan kritisch vermo gen. Ging ik bewust mee om. Be oogde niet op de Paul van de Twee de Kamer te lijken." Nederland 2 profileert zich met een hausse aan Chinafilms. Hoe staan de uwe daarin? „Het andere aanbod ken ik niet in detail. Van China kennen we de booming economie, het Tibetaan se probleem en dat de Olympische Spelen naderen. Ik wilde al rei zend het land sociaal, maatschap pelijk en cultureel beter leren ken nen. Kritisch, zonder vooropgezet te opvattingen. Dan word je gecon fronteerd met autoriteiten, repres sie, intimidatie, de onaangename kanten van de Chinese samenle ving. Ik maak me zorgen over wat er na de Olympische Spelen zal ge beuren. Ze zijn als de dood dat het land uiteenvalt, zoals Rusland. De repressie tegen ons valt in het niet bij wat onze gesprekspartners daar ondergaan. Ik zou zeggen: geef ze meer ruimte, dan voelen ze zich meer verbonden met het land." Had de intimidatie invloed op uw vra- j gen? „Nee. Ik heb ze wel deel van het verhaal gemaakt. Als ik boos werd omdat we iets niet mochten, heb- ben we dat gedraaid. Zó heb ik Chi na leren kennen. Op het eind van i de uitzending reflecteer ik daarop." Vooruitlopend op die conclusie? „Het vingertje van het Westen werkt niet. Toch kunnen politieke en maatschappelijke vrijheid naast de economische niet snel genoeg worden ingevoerd. Het zou drama tisch zijn als journalisten na de Olympische Spelen het land niet meer mogen bezoeken. Dus als Eu ropa druk wil uitoefenen, moet het daarover gaan." Zult u daar buiten uw film om nog iets aan doen? „Ik zeg het nü. Politici kom je van zelf weer eens tegen. Het gaat er nu om dat de manier waarop auto riteiten ons hebben benaderd, de serie kleurt. Ze doen zichzelf te kort. Ik zeg dat daar tegen zo'n par tijchef: 'Je doet het verkeerd. Ik pro beer onbevooroordeeld in jouw huid te kruipen, probeer dat ook omgekeerd. Dan was het beeld voor jullie beter geworden.' Ik ver beeld me niets, maar als de Chine se ambassadeur in Nederland dit leest, moet hij toch eens naden ken: wat had ik gezien als wij het anders hadden aangepakt?" Paul Rosenmöller in.... China, van avond, Nederland 2, 21.15 uur. tjPËf Leuke, interessante M en spraakmakende websites of digitale televisiekanalen L® redactie.media@wegener.nl De allerlaatste nieuwtjes over de sterren Voor wie geïnteresseerd is in het allerlaatste wel en wee van bij voorbeeld Lindsay Lohan, Britney Spears of Amy Winehouse is de si te eonline.com van de Amerikaan se roddelgigant E! een aanrader. Wanneer dit nieuws de bladen haalt, is het voor eonline al passé. 024-3650570 Q Nico VCine www.eonline.com De kunst van het stoppen met roken Het rookverbod in de horeca hield de gemoederen van Nederland de ze week flink bezig. Dat roken en vooral het stoppen ermee ook tot iets kunstzinnings kan leiden, is te zien op Theartofquitting.com. Stoppers laten er hun kijk op de laatste sigaret zien. www.theartofquitting.com Het grootste indoor jazzfestival ter wereld Jazzliefhebbers zijn het volgende weekeinde te vinden in Ahoy' in Rotterdam. Tijdens de 33e editie van het North Sea Jazz Festival treedt weer een indrukwekkende hoeveelheid (inter)nationale ar tiesten aan. Ga voor de complete lijst muzikanten en kaartjes naar: Volg de Tour de France van minuut tot minuut Deze week ging de vernieuwde NOS-website van de Tour de Fran ce 2008 online. Er is onder andere een uitgebreide videopagina toegevoegd, waarop alle hoogte punten en samenvattingen terug te zien zijn. Het koersverloop kan minutieus gevolgd worden. www.northseajazz.com H tour2008.nos.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 155