0 iii 5 PZC Zaterdag 5 juli 2008 1 3 vereld ontdooit Noordpool van belang voor klimaat in Europa Het Noordpoolgebied ligt verspreid over Noorwegen, Zweden, Finland, Groenland, IJsland, Canada, Rusland en de Verenigde Staten. Zij vechten om de rechten op de bodemschat ten van het gebied. Het Noordpoolgebied is een stuk be vroren zee. Dit in tegenstelling tot het Zuidpoolgebied, dat bestaat uit land met daarop een ijslaag. Het Noordpoolijs heeft een belangrij ke functie bij het op temperatuur houden van de aarde. Het ijs weer kaatst de warmte van de zon en voor komt dat de aarde verder opwarmt. Het zee-ijs smelt in de zomermaan den deels weg. Het broeikaseffect versnelt dit proces. Enkele jaren gele den gingen wetenschappers er vanuit dat de Noordelijke IJszee rond 2070 ijsvrij zou zijn. Nu is de prognose 2015. Een grote verandering in de poolge bieden zou een kettingreactie kun nen veroorzaken die grote gevolgen heeft voor de rest van de wereld. Zelfs het gematigde klimaat van Euro pa zou kunnen veranderen. Het Europese klimaat is afhankelijk van de warme golfstroom. Het rela tief warme oceaanwater uit de Atlan tische Oceaan komt voor de kust van Spitsbergen in aanraking met het kou de poolwater. Onder invloed van de veranderde samenstelling (er komt meer zoet water in de Noordelijke IJs zee als gevolg van het smelten van het landijs op Groenland en Spitsber gen) en temperatuur van het zeewa ter wordt dit proces verstoord. Hier door zou de warme golfstroom van plaats en het klimaat van Europa van karakter kunnen veranderen. ,-,Of het water in de Noordpool is bevroren of ontdooid maakt voor de zeespiegel niet uit. Veel belangrijker is de functie van de Noordpool als de ijskast van de wereld. Het witte oppervlak van het ijs weerkaatst de warmte, het zogeheten albedo-effect. Als het ijs verdwijnt, stijgt de tem peratuur want 'zwarte' zee kan minder warmte weerkaatsen. Als hierdoor het landijs op Groen land gaat smelten, zal de zeespiegel wel gaan stij gen. En dat is een groot gevaar voor laagvlaktes waar 6o procent van de wereldbevolking woont." Onderzoekers van de Universiteit Utrecht meldden deze week overigens dat het smelten van het ijs op Groen land een proces is dat langzamer gaat dan eer der werd gedacht. De zeespiegelstijging zal daardoor geleidelijk ver lopen: de komende eeuw met 50 centimeter en niet met meters, zoals sommigen dachten. Daarmee is het goede nieuws wel zo'n beetje verteld. Hacquebord gelooft niet dat we de op warming van de aarde en de, geleidelijke, stij ging van de zeespiegel nog kunnen afwenden. „Het is naïef dat te denken. Als we nu stoppen met de uitstoot van CO2 kost het 700 jaar voor we terug zijn bij de waarden van vóór de Indus triële Revolutie." De Groningse hoogleraar denkt dat we er beter aan doen om maatregelen te treffen om met die zeespiegelstijging om te gaan. „We moeten oplossingen bedenken om de zeespiegelstijging tegen te gaan en dat is niet alleen dijken verhogen. Deze klimaatsverande ring is niet meer terug te draaien. Dat neemt niet weg dat het heel zinnig is om zuinig om te gaan met onze fossiele brandstoffen. Maar dat is een energieverhaal, geen klimaatverhaal." Klimaatverandering is moeilijk te voorspellen, zegt paleo-ecoloog Henk Brinkhuis van de Uni versiteit Utrecht. Hij ontdekte dat de polen 55 miljoen jaar geleden een subtropisch klimaat hadden. Er waren krokodillen en palmbomen. En dat met C02-waarden die tot een veel koeler klimaat zouden moeten leiden. „Het is niet de vraag óf de polen weer zo heet gaan worden, maar wannéér dat gebeurt", zegt Brinkhuis. „De eskimo's op Groenland worden dan stinkend rijk: ze kunnen zo een nieuw Du bai aanleggen. Er zitten veel kostbare gassen in de bodem van Groenland. En die bodem komt in rap tempo onder het ijs vandaan. Wil je rijk worden: koop nu een lapje grond in Groen land."

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 13