1 2 Zaterdag 5 juli 2008 PZC Ijskast van de Dat de aarde opwarmt, is geen nieuws. Het ijs van poolkappen dooit al jaren als sneeuw voor de zon. Rond 2100 zou de Noordelijke IJszee ijsvrij zijn, zo werd gevreesd. Maar het gaat veel sneller. Deze zomer al is de Noordpool mogelijk tijdelijk ijsvrij. Een beleggingstip: koop een lapje grond in Groenland. door Monique Prins Smeltende ijskap van de Noordpool De hoeveelheid poolijs is de afgelopen jaren door het broeikaseffect sterk afgenomen. Aanvankelijk dacht NASA dat het Noordpoolijs 's zomers rond het jaar 2100 geheel zou zijn verdwenen. Nieuw onderzoek wijst uit dat het ijs aan het eind van deze zomer waarschijnlijk al zover terugwijkt, dat de geografische Noordpool tijdelijk ijsvrij is. Als de temperatuur in gelijk tempo blijft stijgen, zullen de arctische zomers over enkele decennia; warm zijn als 130.000 jaar geleden. IJsgrens zomer 1991 2001 I Ai I Als het zo doorgaat met die smeltende ijskappen komt de Kerstman volgend jaar ook met de boot.' Zo grapt een recent muurgedicht van Loesje. Had de Kerstman bestaan, dan kon hij zelfs al dit jaar het poolgebied uit va ren. Het Amerikaanse Nationale Sneeuw en Ijs Datacentrum in Boulder (Colorado) heeft uitge rekend dat er deze zomer voor het eerst sinds mensenheugenis enige tijd geen ijs op de Noord pool is. De kans dat de Noordpool aan het eind van de zomer even ijsvrij is, schat het gerenom meerde instituut op 50 procent. Een schip zou dan moeiteloos van en naar de Noordpool kun nen varen. De smeltende ijskappen zijn het gevolg van het broeikaseffect, daar zijn de wetenschappers het nu wel over eens. En dat is weer het gevolg van de C02-uitstoot door het energiegebruik van de mens. Een vermagerde ijsbeer op een laatste ijsschots- je in zee is uitgegroeid tot het symbool van de opwarming van de aarde. Het Wereld Natuur Fonds (WNF) stelt dat als er niets verandert, tweederde van alle ijsberen voor het eind van deze eeuw zijn verdwenen. „Ijsberen kunnen fantastisch zwemmen, maar ze hebben zee-ijs nodig om te kunnen jagen", zegt Lieselot Meel- ker van het WNF. „Dit voorjaar zijn er enkele ijsberen opgedoken in bewoonde gebieden in Noord-Canada en IJsland. Die beren zijn terp- lekke afgeschoten. Maar waarom waren ze daar? Omdat ze, door ons toedoen, in hun eigen leef gebied niet genoeg voedsel hadden." Door de opwarming van de aarde dreigen meer dieren te verdwijnen. „Het is een verarming van de soortenrijkdom. Er zijn mensen die zeggen: wat kan ons die ijsbeer schelen, er komen wel weer andere diersoorten voor in de plaats. Maar ons kan die ijsbeer wel wat schelen. En gelukkig heel veel mensen met ons." Het WNF wil het kwetsbare Noordpoolgebied beschermen tegen olie- en gaswinning, scheep vaart en visserij. „Boren naar olie is nu nog niet mogelijk, maar dat zal niet lang meer duren. Di verse landen zijn druk bezig om hun claims vast te leggen. Het ecosysteem is uiterst kwets baar." Smeltend zee-ijs van de Noordpool heeft geen direct gevolg voor de zeespiegel, zegt dr. Louw- rens Hacquebord, hoogleraar Arctische en Ant arctische studiën.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 12