Balkenende's modelvrouw: spectrum i8 'Per se van 9 tot 5 werken. Dat is onzin' 'Ga goed na wat je zelf wilt' PZC Zaterdag 5 juli 2008 Het rood-christelijke kabinet vraagt het onmogelijke van vrouwen. Carrière maken, liefst fulltime werken, meer kinderen baren en lang borstvoeding geven. De superdames die dat allemaal kunnen opbrengen, zijn dun gezaaid. „Het is én én én én, zonder dat de randvoorwaarden worden geschapen die dat allemaal mogelijk moeten maken." door Sandra Donker Anja Kooij foto David van Dam/GPD Anja Kooij is voor dit kabi net bijna de ideale vrouw. De 31-jarige aankomend officier van justitie uit Arnhem is wekelijks zo'n vijftig uur in touw, werkt geregeld 's avonds en in het weekeinde. Ook heeft ze een zoontje van anderhalf waar opa en oma één dag in de week ge heel gratis voor zorgen. Krijgt ze er nog een stuk of twee kinderen bij en geeft ze hen zes maanden lang borstvoeding - waarvan drie maanden tussen haar druk ke werkzaamheden bij het openbaar minis terie door - dan komt ze aardig in de buurt van de moeder zoals het kabinet-Balkenen de IV haar bij voorkeur ziet: voltijds wer kend, kinderrijk, economische onafhanke lijk en dat het liefst allemaal tegelijk. Hoe realistisch is dat eigenlijk? „Zoals het nu is, gaat het goed", zegt Anja Kooij. „Ik heb een fijne partner die makkelijk kan bij springen dankzij zijn baan in het onder wijs. Een tweede kindje erbij zie ik niet zo maar gebeuren, laat staan een derde. Je wilt tenslotte ook nog tijd en energie voor jezelf overhouden." Bovendien, voor Kooij niet minder belang rijk, verlaagde het kabinet de vergoeding voor kinderopvang aanzienlijk. „Het klinkt misschien zakelijk, maar dat weegt behoor lijk zwaar mee in de overweging. Een kind erbij gaat een hoop extra kosten." Vrouwen, zo redeneert het kabinet, heb ben de sleutel in handen om de aanstaan de vergrijzing het hoofd te bieden en de sociale zekerheid betaalbaar te houden. Wat vice-premier André Rouvoet (Christenunie) betreft, moet het aantal kinderen iets omhoog, van gemiddeld 1,7 per vrouw naar gemiddeld 2,1. Tegelijker tijd moeten vrouwen meer tijd in betaalde arbeid steken, vindt het kabinet. Gemid deld werken vrouwen nu 25 uur per week, mannen 37. En passant zadelden minister Ab Klink van Volksgezondheid en Ronald Plasterk van Onderwijs de vrouwelijke helft van de bevolking op met nog wat extra taken. Zo moeten ze baby's zes maanden borstvoe ding geven, want dat is goed voor de ge zondheid van het kind. Als ze daarmee klaar zijn, moeten ze doorstomen naar top functies, want daar zien we ze nog zelden. Het kabinet vraagt het onmogelijke van vrouwen, zegt Joan Ferrier van E-Quality, het kenniscentrum voor emancipatie, ge zin en diversiteit. Globaal zijn er drie mo gelijkheden, legt ze uit. Een overheid kan kiezen voor een hoog geboortecijfer en een lage arbeidsparticipatie van vrouwen, zoals in Roemenië. Dat is goedkoop, want moeders blijven thuis en voeden hun kin deren zelf op. Of je hebt weinig geboorten en veel vrouwen aan het werk: zie Spanje. De derde variant is een hoog geboortecij fer én een hoge arbeidsparticipatie, wat Ne derland wil. „In dat geval moet je als over heid wel investeren in voorzieningen als goedkope kinderopvang, buitenschoolse opvang en een goede verdeling van de ta ken tussen ouders. Maar juist op die pun ten haakt dit kabinet af." Vooral de recente beslissing om de eigen bijdrage voor kinderopvang te verhogen, werkt destructief, meent Ferrier. „Goede en betaalbare kinderopvang is de basis van een goed arbeids- en zorgbeleid. Misschien vallen de maatregelen in de praktijk mee, maar het leidt tot grote verwarring. Men sen hebben continuïteit nodig. Die den ken: moet ik alweer meer betalen? Vaak zijn het juist de vrouwen die dan weer af haken." Er wordt zoveel lukraak geroepen over dit thema, beaamt Annemie Schuitemaker van Career Kids, een adviesbureau waar vrouwen terecht kunnen die 'met zo wei nig mogelijk stress werk en gezin willen combineren'. De Leerdamse zelf voldoet aan het droombeeld van Balkenende IV en zat daarom in diverse denktanks. Drie kin deren zette ze op de wereld. In de tussen tijd groeide haar bureau tot 55 medewer kers. „Al die ministers kletsen maar wat vanuit hun eigen zuil. Rouvoet heeft het over het gezin, Van der Hoeven kijkt naar de economie en Klink naar de gezondheid. Dat werkt niet." Vrouwen moeten gewoon hun eigen keu ze maken, vindt zij. „Er valt niks te moe ten. Dat hou ik mijn cliëntes ook altijd voor. Ga goed na wat je zelf wilt. Minder werken? Of juist meer? Een kind erbij? Wat is financieel haalbaar? Maak goede af spraken met je partner en zoek vooral werk dat leuk is. Veel vrouwen hebben de neiging om 'dan maar' een simpel baantje te nemen, maar van werken onder je ni veau word je vaak juist heel ongelukkig." Dat veel van moeders gevraagd wordt, staat voor Annemie Schuitemaker buiten kijf Ook arbeidspsychologe Louise Boelens concludeert dat vooral hoogopgeleide vrou wen grote druk vanuit de maatschappij er-

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 122