Buitengebied Preekstoel mocht niet mee Ze vlogen mee udder bek vol weg Nieuwe raadkaart PZC Zaterdag 5 juli 2008 1 1 Ij Opnieuw uit de collectie van Hans Lindenbergh een kaart met ken merkende beelden uit een dorp, dat overigens wel eens de bena ming smalstad mocht dragen. De vraag is uiteraard: om welke plaats gaat het? Nadere bijzonderheden over gebouwen en omge ving zijn van harte welkom. Oplossingen kunnen tot en met uiterlijk donderdag 10 juli worden gestuurd aan: Redactie PZC Buitengebied, postbus 31, 4460 AA Goes; fax 0113-315669; e-mail redactie@pzc.nl. Onder de inzenders van een goede oplossing worden drie waardebonnen verdeeld. ■fo' •-I '9 door Rinus Antonisse Het kerkgebouw op de raadkaart van vorige week was voor menig een lastig te duiden, blijkt uit het aantal onjuiste op lossingen, Schoondijke, Kruinin- gen, Breskens, Brouwershaven, Kortgene en Geersdijk zijn ge noemd, Het is de kerk in Sirjans- land. In 1958 gebouwd ter vervan ging van de tijdens de Februari- ramp 1953 beschadigde kerk. „Oudere bewoners vinden het nog steeds jammer dat toen het besluit is genomen om de oude kerk af te breken", laat M. A. Krabbe uit Siijansland weten. „Inmiddels ziet het gebouw er anders uit, want er is een flink stuk aangebouwd, omdat er zo veel kerkgangers van elders hier naartoe kwamen dat het gebouw te klein werd. De preekstoel uit het oude kerkje is er niet meer, die ging naar de dorpskerk in Ca- pelle aan de IJssel." C. A. Boogert uit Nieuwerkerk werkte als 18-jarige metselaar aan de hele bouw van de kerk mee. Hij meldt dat de namen van alle bouwvakkers zijn opge schreven op een papier dat in een weckpot achter de preek stoel is ingemetseld. „Tijdens de bouw zijn er veel foto's gemaakt. Zeker twee keer in de week kwam een zekere heer Mol uit Zierikzee de vorderingen op foto vastleggen. Vermoedelijk zijn die nu in het bezit van de huidige kerkenraad. Het was best iets spe ciaals een kerk te bouwen. Het smeedwerk is gedaan door sme derij Dirk Hanse uit Sirjansland. In de zomer 1959 werd het kerk gebouw opgeleverd." De uitbreiding van de kerk is on geveer 15 jaar geleden gereali seerd, schrijft E. Scheele uit Nieu werkerk. „De kerk wordt ge bruikt door de protestantse her vormde gemeente, gebaseerd op de gereformeerde bond." Vol gens I. van 't Hoff uit Oosterland is nu dominee R. D. Kwint aan de gemeente verbonden. Kees Stevense uit Middelburg geeft aan dat de oude kerk van rond 1500 is en bestond uit kapel met schip en driezijdige koorslui ting. Ook was er een toren met spits, later vervangen door een vierkante dakruiter. De laatste dienst was 31 december 1958. De eerste steen van de nieuwe kerk werd 28 oktober 1958j door president-kerkvoogd A. van der Maas. „Op de dakruiter zien we in plaats van een haantje, een scheepje als windwijzer. Kenne lijk een verwijzing naar de oude haven die hier te vinden was." De waardebonnen gaan naar: A. Reijnhout, Goes, A. M. Leijdekkers, Nieuwerkerk en R. Heijboer, Dreischor. V door Rinus Willemsen Noe zag ik 't zelf mee m'n eigen oogen. 't Ziin de mussen. Die doen 't. Die zitten an m'n sla- oplantjes. Êêst docht 'k da de slekken an de joenge slao vraoten, mao daonet zat 'k even in d'n 'of en zat 'r een musse an de slao. Vorige maond stoeng m'n slao nog zó schóó- ne. 'k Dochten bie m'n eigen: „Die slao is di jaor toch goed gelukt." Mêêstal zaoi ik slao en redies deu mekaore. 'n Natte baole d'r op en dan nao een weekje 'aol ik die baole d'r af. Dan is de grond 'n weke lekker vochtig gewist en is zowel de slao as de redies geschoten. De leste jaoren binnen d'r wel wa mussen in de buurte gekommen, mao last 'èn 'k daor eigen lijk nóóit nie van had. Mao dit jaor steekt z'n bèèn uut. Stikt 'iere van de mussen! Gisteren zat ik lekker in 't zonnetje op d'n ach- teruut en vlogen drie drie, vier mussen over de schuttienk. Mee 'n volle bek wittebrood. Op de dekgoote lachten ze m'n uut. (Da dienk 'k tem- inste). „Kiek, a je de veugels in de winter voert, a la bonneur, maor in de zeumer." laorenlang zag je gêên êên musse in de buurte. „Da kom van die grieze dekpannen", zei de buurvrouwe vorige weeke, „dao kunnen de mussen nie onder krupen." Da's wao, want bie die ouwe 'uusjes mee van die róöie ouwe pan nen, dao stikt 't van de mussen. „Dao zat on der ielke panne wel 'n nist joenge mussen", raotelende ze mao deu. Noe zitten ze bie ons in de buurte in de 'ao- gen. Dao binnen bie ons in de straote nogal wat 'aogen. En ik dienken dat die ménsen de veugels voeren. Mao 't ziin nie allêêne mussen die in m'n 'of zitten. Ook vee mèrelaors. Giste ren zat 'r êêne in m'n frènzennet. Gelukkig 'aon 'k rap in de gaoten. Mee 'n schère èn 'k 'm uut het net geknipt. „Kiek, da binnen joenge mèrelaors en die doen zukke stomme trok ken", zei de buurman tegen me toen 'k m'n verhaol vertellende. „Dat ei je altied mee joen ge mèrelaors. Die dienken dat ze de netten op kunnen lichten. Daorom moe je die netten goed dichte doen, tegen de grond", gaot ie vér der. 'k Laoten 'm 't gat zien, da 'k in 't net ei ge knipt. „Ah, da's maor an de kant. Da kan je nog wel 'n bitje dichte trekken joeng", zegt ie sussend, binst as tie een paor frènzen aftrekt. „Kiek, iere ei tie ook an gepikt, de motsak." En hij laot me drie, vier frènzen zien, waorin echt gaoten zitten. Maor d'r liggen ook een paor pluumpjes op de grond, 't Bewies van 't bange gevecht! Dan vallen z'n óögen op de slao. „Alli joengen, wat is da toch mee dien slao van joe? Die stoeng vorige week nog zó schóóne." Nog voor 'k kan vertellen over die mussen, die alsmaor an m'n slao zittten, komt ie zelf al mee 't ant woord. 'k Dienken da de slekken d'r op val len", gaot tie vérder. 't Stikt 'iere van de Hes ters. En die kunnen nogal wa slekken baos." Voorzichtig gaot ie op z'n 'ukken zitten en be- kiekt de slao 's van dichtebie. „lao, jao, da bin nen slekken." 'k Vertel 'm, dan 'k al 'n 'alve busse korrels bie de slao gegóöid ei. Mao dat 't nii 'elpt. En dan 'k vanmiddag in de 'of zat en dat 'r 'n paor mussen an de slao zaoten te pik ken. Ze vlogen op de schuttienk met udder bek vol joenge malse slao. Drie joenge mussen d'r achteran. Gaot d'r maor an staon! Over de slao ook een nette leggen? Nêê, da nóóit. Dan maor die röóie kaoter mee z'n êêne óöge, wat antrekken mee stikjes vlêês of wos- te.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 113