Onrust bij Deh Rawod Aanslagen Indonesië verijdeld Te weinig bewijs tegen Oric Zambiaanse president dood en weer levend Continental Airways vervolgd om ramp met Concorde pzc Vrijdag 4 juli 2008 9 parijs - De Amerikaanse vliegmaatschappij Conti nental Airways en vijf luchtvaartprofessionals moeten in Frankrijk terechtstaan voor hun aan deel in een vliegramp waarbij in juli 2000 113 in zittenden van een Concorde (foto) om het leven kwamen. Dat heeft een rechter in Parijs gisteren bepaald. De aanklacht luidt dood door schuld. Op 25 juli 2000 stortte nabij vliegveld Charles de Gaulle in Parijs een Concorde vlak na het opstij gen neer. Alle inzittenden en vier mensen op de grond kwamen daarbij om het leven. Volgens Frans onderzoek vormde een lekke band de aanleiding van de crash, veroorzaakt door een stuk titanium op de startbaan. Rondvliegende stukken van die band sloegen in de brandstof tank, waardoor uiteindelijk brand ontstond. Het fatale stuk titanium bleek afkomstig van een DC-10 van Continental Airways. De aanklager beschuldigt ook Aerospatiale van nalatigheid. Deze fabrikant van de Concorde zou al sinds 1979 op de hoogte zijn van de kwetsbaar heid van de brandstoftanks. Ook een medewer ker van de Franse burgerluchtvaartautoriteit staat terecht. archieffoto Toshihiko Sato/AP Terreurverdachten wilden westerlingen in Jakarta treffen. jakarta - Op het Indonesische ei land Sumatra zijn deze week tien terreurverdachten in het bezit van minstens 22 bommen opgepakt. Zij waren van plan aanslagen te plegen op westerlingen in Jakarta, heeft de Indonesische politie giste ren gezegd. Veel wapens waren gebruiksklaar. De mannen zouden banden heb ben met de voortvluchtige terreur verdachte Noordin Top. Sinds de aanslagen van 11 septem ber 2001 in de VS is Indonesië ge teisterd door een reeks bloedige zelfmoordaanslagen, die groten deels wordt toegeschreven aan het terreurnetwerk Jemaah Islamiyah. Het dieptepunt waren bomaansla gen op twee Balinese clubs in 2005. Toen kwamen meer dan tweehonderd mensen, onder wie veel westerse toeristen, om. Moslimcommandant van enclave Srebrenica is vrijgesproken. den haag - De Kamer van Beroep van het Joegoslavië-Tribunaal in Den Haag heeft gisteren de Bosni sche moslim Naser Oric (41) vrijge sproken. Hij kreeg in 2006 twee jaar cel, omdat hij als leider van de verdedigers van Srebrenica in 1992 en 1993 niets zou hebben gedaan om martelingen of moorden op ge vangen genomen Serviërs te voor komen. De kamer stelde dat de rechters in eerste aanleg onvoldoende bewijs hadden voor een veroordeling. Vol gens de kamer zijn er 'alleen vage en niet overtuigende' feiten aange voerd, die niet bewijzen dat Oric wist van de misdaden die onder zijn commando zouden zijn ge pleegd in twee politiebureaus en in de omgeving van de enclave. De rechters benadrukten wel dat buiten kijf staat dat er zware mis drijven zijn gepleegd tegen gevan- gen genomen Serviërs. Voorzitter Wolfgang Schomburg stelde dat het feit dat de misdaden gepleegd zijn, niet voldoende is om iemand vast te zetten. Oric en de aanklagers waren beide in beroep gegaan tegen het vonnis uit 2006. Oric omdat hij vond dat de rechtbank over onvoldoende be wijs beschikte; de aanklagers om dat zij de straf van twee jaar te laag vonden. Toenmalig hoofdaan klaagster Carla Del Ponte eiste achttien jaar tegen de oud-com mandant. Oric werd direct na de uitspraak in 2006 vrijgelaten, omdat hij toen al drie jaar in de VN-gevangenis in Scheveningen in voorarrest had ge zeten. Hij woonde de uitspraak gis teren in Den Haag bij. Nederlandse militairen vangen signalen op over activiteiten van Taliban. deh rawod - Nederlandse militai ren hebben afgelopen week bij Deh Rawod in de Afghaanse pro vincie Uruzgan verkenningspa trouilles uitgevoerd, omdat zij sig nalen ontvingen over activiteiten van de Taliban. Deze 'operatie Hin du Ghar' langs de westelijke oever van de Helmand-rivier leverde geen confrontaties en weinig infor matie op, bleek gisteren uit het weekoverzicht. Politiechef dood bij aanslag in Zuid-Ossetië tbilisi - Een explosie heeft giste ren het leven geëist van een politie chef in de van Georgië afgeschei den regio Zuid-Ossetië. Volgens een lid van de Russische vredes macht in het gebied was een bom geplaatst op het toilet bij het huis van het slachtoffer, Nodar Bibilov. Volgens de separatistische regering van Zuid-Ossetië is de geheime dienst van Georgië verantwoorde lijk voor de aanslag. Oppositie Mongolië eist hertellen stemmen ulaanbaatar - De stemmen voor de parlementsverkiezingen in Mongolië moeten opnieuw wor den geteld. Dat eiste gisteren de be langrijkste oppositiepartij in het land, de Democratische Partij. De kiescommissie riep de regerende Mongoolse Revolutionaire Volks partij gisteren uit tot winnaar. De monstraties tegen de stembusgang leidden tot rellen in de hoofdstad. Vorig jaar zomer slaagde de Tali- ban-rebellen er echter in om bin nen een paar weken bijna geruis loos door te dringen in de omge ving van Deh Rawod, zonder dat de Nederlandse militairen dat door hadden. De Taliban verjoe gen de bevolking naar de markt van het plaatsje. Dit leidde tot gevechten in het na jaar en zware confrontaties in ja nuari. In die gevechten kwamen twee Nederlandse en twee Af ghaanse militairen door eigen vuur om het leven. Inmiddels zijn op de Nederlandse basis Camp Hadrian in Deh Ra- Damiaan kort voor zijn dood op 15 april 1889. Paus verklaart pater Damiaan heilig mechelen - Paus Benedictus XVI heeft het document voor de heilig verklaring van pater Damiaan on dertekend, aldus de aartsbisschop van Mechelen/Brussel, kardinaal Danneels. Wanneer de heiligver klaring plaatsheeft, is nog niet be kend. Damiaan de Veuster, in 1840 in het Vlaamse Tremelo geboren, werd bekend om zijn werk onder de melaatsen op Molokai. wod 63 Tsjechische militairen aan gekomen. Zij zullen de wachtta- ken van de Nederlanders overne men. Naar verwachting komen volgen de maand de eerste Fransen naar Deh Rawod. Zij zullen daar Af ghaanse militairen opleiden. Bij Tarin Kowt was het de afgelo pen week wel onrustig. Daar wer den twee controleposten van de Nederlandse militairen hebben bij Deh Rawod in Uruzgan verken ningspatrouilles uitgevoerd na signalen dat Taliban-rebellen het gebied wilden binnendringen. Frankrijk bouwt nieuwe kernreactor brussel - Frankrijk zal zijn twee de moderne kernreactor bouwen, zo heeft president Nicolas Sarkozy bekendgemaakt. Aan de Norman- dische kust wordt al aan zo'n reac tor gebouwd. De steun voor kernenergie groeit. In totaal steunt 44 procent van de EU-bevolking kernenergie, tegen 37 procent in 2005. In Nederland groeide de steun met 3 procent punt naar 55 procent. Zimbabwanen vluchten ambassade van VS in harare - Ongeveer 220 Zimbabwa nen zijn gisteren in de Amerikaan se ambassade in de Zimbabwaanse hoofdstad Harare gevlucht. Getui gen zeiden volgens nieuwszender CNN dat de Zimbabwanen hun toevlucht tot de ambassade heb ben gezocht uit angst voor de aan hangers van Zanu-PF, de partij van de pas opnieuw beëdigde pre sident Robert Mugabe. Afghaanse politie onder vuur ge nomen. De militairen van de Task Force Uruzgan hebben in beide ge vallen vanaf Kamp Holland licht- granaten afgeschoten met de pant serhouwitser. Ook is een eenheid van de Nederlanders ten noorden van de stad beschoten met een gra naat. Niemand raakte gewond en er was geen schade. De Nederlan ders hebben niet teruggevuurd. Het F-16 detachement op Kanda har is de afgelopen week meerdere keren ingezet om Isaf-eenheden te helpen bij de gevechten tegen de Taliban. Daarbij zijn waarschijnlijk slachtoffers gevallen. pretoria - Er is onduidelijkheid ontstaan over de toestand van de Zambiaanse president Levy Mwa- nawasa, nadat de Zuid-Afrikaanse president Thabo Mbeki gisteren in een toespraak diens dood meldde. Een uur later zei een Zambiaanse woordvoerder dat het nieuws niet klopte en dat de president nog leeft. Mwanawasa werd dinsdag na een hersenbloeding in kritieke toe stand vanaf een top van de Afri kaanse Unie in Egypte naar een ziekenhuis in Parijs overgevlogen. Sindsdien hebben Zambiaanse functionarissen meerdere keren ge ruchten over zijn dood ontkracht. President Mbeki, die sprak tijdens een officiële ceremonie, riep de sa mengestroomde menigte op een moment van stilte in acht te ne men voor de Zambiaan. Dat bracht een golf aan condoleances teweeg.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 9