Zeeland de wieg van 't Jagertje Hulst Yara en Dow laten zich instabiel gemeentebestuur is van schone kant zien waar anders? www.autoshak.nl Kampioenschap Puut van Gies AUTOBEDRIJF 'S-HEER ARENDSKERKE Vermetsfraat 38 0113*561381 ZPZC Vrijdag 4 juli 2008 27 Future Batterie Daniëlsweg 23 4451 HP Heinkenszand Tel. (0113) 56 70 96 06 21 64 06 33 Fax (0113) 21 32 20 E-mail info@future-batterie.com Dins-/donderdag 9.00-14.00 op afspraak AXEL - Op het terras van eetcafé 't Amstelhoekje in Axel wordt zon dag voor de achtste keer het open kampioenschap Puut van Gies ge houden. Dat is een oud Axels werpspel met metalen schijven, waarbij de bek van de puut (kik ker) de meeste punten oplevert. Frank Groothaert won de laatste twee edities. Hij kan nu in het be zit komen van de wisselbeker. Inschrijven kan vanaf 13.30 uur en de wedstrijden beginnen om 14.00 uur. Rond 16.30 uur worden de finales gegooid. In 1958 doen deelnemers aan het jeugdkamp ochtendgymnastiek op de Hulster markt. jongens en meisjes waren in Hulst goed voor 5.520 overnachtingen. In de jaren die volgden kwamen tal van uitwisselingen tussen Vlaamse en Zeeuws-Vlaamse jon geren tot stand. Ruim 25.000 jon ge Belgen kwamen gedurende de volgende kwart eeuw een week op verkenning in Zeeuws-Vlaande- ren. Eerst alleen in Hulst, later ook vanuit de Elderschans en Stella Ma- ris in Aardenburg. 't Jagertje zeifis in die vijftig jaar uitgegroeid tot een onmisbaar buitencentrum voor scouting Hulst en voor het va kantiewerk in de gemeente. Bedrijven brengen milieuvriendelijke producten op de markt. door Conny van Gremberghe TERNEUZEN - Yara Sluiskil en Dow Benelux, bedrijven die jarenlang niet konden bogen op een milieu vriendelijk imago, blijken zich te ontpoppen als oplossers van mi lieuproblemen. Yara kondigde vorige week een in vestering van 400 miljoen euro aan. Met dat geld worden twee oude ureumoplossingsfabrieken vervangen door een nieuwe. Met die nieuwe fabriek brengt Yara de uitstoot van stikstoffen niet alleen met tienduizenden tonnen op jaar basis omlaag, het bedrijf reduceert ook nog eens het vervoer van am moniak via water en weg. De nieuwe fabriek is ook nodig om te kunnen voldoen aan de sterk groeiende vraag van Ain, de Yara-merknaam van Adblue, een product dat toegepast wordt in zware industriële motoren en in die van vrachtwagens. Met de ureumoplossing in Adblue kan de uitstoot van schadelijke stikstoffen door dieselmotoren fors worden te ruggebracht. Bovendien heeft de motor minder brandstof nodig. Yara is de grootste Adblue-produ- cent in Europa en wil met de nieu we installaties in Sluiskil de pro ductie verder opvoeren. Volgens Jos van Damme van Yara zal de vraag naar het product de komen de jaren alleen maar groeien. „Ook de toepassing in bijvoorbeeld scheepsmotoren is groeiende." Ook Dow doktert ijverig aan mi lieuvriendelijke producttoepassin gen. Een door Dow ontwikkelde roetfilter voor dieselmotoren gaat volgend jaar in productie bij Audi en Peugeot. Het is een met chemi sche stoffen bewerkte filter met een structuur die meer roet en fijn- stof opvangt en minder snel vol is dan de huidige roetfilters. Yara Sluiskil en Dow Benelux in- vesteren in een beter milieu. Ya ra vervangt twee fabrieken door schonere en Dow werkt aan een betere roetfilter. In twee jaar haken twee Huls ter wethouders opgebrand af. Het wringt binnen de bre de coalitie met onervaren deeltijdbestuurders. Na de gemeenteraadsverkie zingen in 2006 viel het CDA in Hulst als één na grootste partij verrassend buiten de boot bij de collegevorming. PvdA-formateur Paul Weemaes koos voor een even ingenieuze - als gekunstelde constructie, met als doel een zo breed mogelijke coalitie te vormen. Behalve de zittende collegepar tijen PvdA en Groot Hontenisse, schoven Progressief Hulst, Alge meen Belang en de WD aan tafel. Weemaes wist dat vijf fulltime wethouders gezien de kosten poli tiek en maatschappelijk gezien on verkoopbaar was. Daarom toverde hij een nieuw college uit de hoge ANALYSE door Harold de Puysseleijr hoed met volledige banen voor hemzelf, Frank van Driessche (Groot Hontenisse) en Frans de Vries (Progressief Hulst), terwijl Toon Maas (Algemeen Belang) en Clen de Kraker (VVD) als deeltijd wethouder aan de slag gingen. Dit nieuwe gemeentebestuur blonk niet uit door ervaring. Slechts twee van de vijf wethou ders hadden al eerder met dat bijl tje gehakt. De Kraker en Maas wa ren zelfs zo goed als nieuwe ster ren aan het bestuurlijke firma ment. Het gebrek aan wethouders ervaring kostte al gauw eerst for mateur Weemaes zelf de kop. Zijn inspanningen om de nieuwko mers wegwijs te maken in hun nieuwe baan, bezorgden hem in combinatie met zijn eigen zware werkzaamheden tot twee keer toe een burnout. De andere wethou ders namen zijn taken tijdelijk over, tot Weemaes begin dit jaar besloot het wethouderschap defini tief voor gezien te houden. PvdA-fractievoorzitter Diana van Damme volgde hem op. Zij is er achter gekomen dat het wethou- derswerk dag en nacht verschilt van dat van een raadslid. En nu is de job na ruim twee jaar ook Maas te machtig gebleken. In al zijn on ervarenheid en naïviteit lijkt hij verstrikt geraakt in de slangenkuil van politiek en openbaar bestuur; klemgezet tussen soms tegenstrijdi ge college- en partijbelangen. Keert hij nog terug en zo ja, hoe verricht hij vervolgens zijn werk? De brede coalitie met onervaren deelrijdbestuurders is de bestuurlij ke stabiliteit in de gemeente Hulst zeker niet ten goede gekomen. Voor de inwoners valt te hopen, dat daar snel verandering in komt.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 71