Zeeland Huiskamers en Succes verzekerd bij korren op zwarte botten in Westerschelde Cel geëist na overval VOORVERKOOP GESTART! □2 zeeland 20°uqt/m6sept2008 nazomerfestival.nl Karla Peijs opent webportal Zeiljacht vertrok bij te laag water Goes begint proef met ledverlichting 26 Vrijdag 4 juli 2008 pzc Fossiele vondsten van zeezoogdieren gaan naar musea in Zeeland. door fnge Heuff zierikzee - Morgenochtend vroeg vertrekt de ZZio van Jaap en Anja Schot uit Zierikzee voor een dagje korren. Niet op de mosselpercelen in de Oosterschelde maar in de Put van Terneuzen bij de Griete, op de Westerschelde. Behalve de gebruikelijke beman ning varen ook leden van het Ko ninklijk Zeeuwsch Genootschap der Wetenschappen (KZGW) mee. En op hun uitnodiging enke le mensen van het Nationaal Na tuurhistorisch Museum Naturalis in Leiden. In die geul bij Terneuzen zal Schot fossiele botten van zeezoogdieren opkorren, oftewel opvissen met een kor. De voorzitter van de Coördinatie commissie Verzamelingen van de KZGW, Erik van der Doe, ver heugt zich zoals elk jaar op de tocht. „Er komt telkens opnieuw zoveel interessants boven water, dat is gewoon een feest. Die geul blijft prachtig fossiel materiaal op leveren van zeezoogdieren uit het plioceen en mioceen - samen goed voor een periode tussen ruwweg 2 miljoen en 22 miljoen jaar gele den. Zelfs het zoveelste gehoor- beentje (bulla) kan later, na inspec tie, nog van een ontbrekende soort zijn." De stroming in de Westerschelde schuurt continu de bovenste grondlaag af waardoor steeds nieu we fossiele botten tevoorschijn ko men. Van der Doe: „Succes verze kerd. Daarom keren we hier altijd weer terug." Het KZGW heeft sinds zijn oprich ting in 1769 dertien deelcollecties opgebouwd, waarvoor nog steeds actief verzameld wordt, een uni cum volgens Van der Doe. „Er is geen ander wetenschappelijk ge nootschap in Nederland dat nog voor alle afdelingen verzamelt. El- Mosselvisser Schot uit Zierikzee gaat zaterdag op de Westerschel de vissen op fossielen. De oude botten komen na preparatie in het museum terecht. theater op locatie festivalhort flbdij Middelburg gratis brochure kaarten info nazomerfestival.nl of T 0900 33 000 33 (0,45 p/g) zierikzee - Commissaris van de Koningin Karla Peijs heeft gisteren een nieuwe webportal voor Schou- wen-Duiveland geopend. Het is de bedoeling dat inwoners en bezoekers via deze website aller lei informatie kunnen vinden over wonen, werken of recreëren op Schouwen-Duiveland. Maar ook is op de site het laatste nieuws uit de PZC te vinden en kunnen inwo ners via het prikbord advertenties plaatsen. Ook agendaberichten hebben een plekje op de site. Het webadres is: www.welkomop- schouwenduiveland.nl ke deelverzameling van ons heeft een eigen, vrijwillige conservator die de collectie beheert en ont sluit. Interessante selecties uit elke collectie zijn in bruikleen te zien in diverse Zeeuwse musea." De fossiele vondsten worden on der leiding van conservatoren Mark Bosselaers (fossiele zeezoog dieren) en Freddy van Nieulande (fossiele schelpen) schoonge maakt, geconserveerd, geprepa reerd en gecatalogiseerd, en uitein delijk toegevoegd aan de collectie. „De helft van de collectie fossiele zeezoogdieren is vooral tussen 1874 en 1930 verzameld", vertelt Van der Doe. „Leden van het genootschap merk ten dat vissers soms fossiele bot ten als bijvangst in hun netten kre gen. Zij benaderden die vissers om te voorkomen dat de zwarte bot ten, zoals de fossiele resten ge noemd werden, weer overboord gezet zouden worden." Dat zal morgen niet gebeuren. Na iedere trek wordt het dek minuti eus geïnspecteerd. De mooiste vondsten zijn op termijn in het Zeeuws Museum te bezichtigen. middelburg - Een 3i-jarige Hul stenaar hoorde gisteren voor de rechtbank in Middelburg een ge vangenisstraf van twee jaar (waar van zes maanden voorwaardelijk) tegen zich eisen, voor een overval en enkele winkeldiefstallen. Toen de man op 22 januari met een capuchon over het hoofd en een sjaal voor zijn mond de super markt in Koewacht binnenstapte, dacht een oudere vrouw dat hij verkouden was. Het was echter een overval. Van de overval herinnerde de man zich nauwelijks iets. De eigenares se van de supermarkt wel. Hij had met een mes gedreigd en haar ge dwongen de kassa te openen. Met vijfhonderd euro had hij de win kel verlaten en was met een gesto len auto weggejakkerd. Nog steeds kampt de eigenaresse met psychi sche problemen. Uitspraak 16 juli Vooral Nieuwerkerk en Oosterland zijn zwaar getroffen. door David Duijnmayer oosterland - Rinus en Cato Bra- ber staan donderdagochtend nog de laatste restjes water op te dwei len in hun woning in Oosterland. Na de korte, maar zeer heftige re genbui in de nacht van woensdag op donderdag kwam hun hele huiskamer onder water te staan. „Het kwam gewoon van de straat naar binnen stromen", zegt Cato. Ook bij buren Peter en Marga Lee mans stond het water centimeters hoog in de huiskamer. In de gara ge, waar twee motors staan, kwam het nog hoger. „Het motorblok heeft onder water gestaan", zegt Peter. „Iets hoger en de uitlaat was volgelopen. Wat de schade is moeten we nog maar af wachten. Er staat hier ook veel elektronica. En in de huiskamer hebben we net een nieuwe parket vloer en nieuwe banken." Leemans en Braber zijn het meer dan zat. Hun woningen, die tame lijk laag in het dorp liggen, zijn al vaker getroffen door wateroverlast. „Ik denk dat ik een handtekenin genactie begin", zegt Leemans. „Ze moeten nu maar eens wat aan 'Ik heb al zo vaak gebeld om te vragen of ze de riolering niet kunnen aanpassen' die riolering doen." „Ik roep het al twintig jaar", mop pert Braber. „Ik heb al zo vaak ge beld met de gemeente om te vra gen of ze de riolering kunnen aan passen. Eerst hadden we hier ach ter nog een overstort voor overtol lig regenwater. Toen kwam er nieuwbouw, en het eerste wat ze deden was die overstort wegha len." „Dit is wel een zeer uitzonderlijke Grote plaatselijke verschillen Waterzuigen uit de vloerbedekking regenbui geweest", reageert wet houder Wijnand Renden. „Een fik se bui kan de riolering best heb ben, maar als er zoals nu 48 milli meter valt in zeer korte tijd, kan het gebeuren dat de riolering dat niet aankan. Als wij klachten ont vangen, kijken we ter plekke of we er wat aan kunnen doen. In Oos terland hebben we al veel riolering vervangen en afgekoppeld. Dat be tekent dat regenwater op een ande re manier afgevoerd wordt en niet in de riolering terecht komt. Door de lage ligging is het gebiedje waar de heer Braber en Leemans wo nen wel een uitzondering. We zul len kijken of er wat gedaan kan worden, maar ik kan het niet ga randeren." Volgens Michel Coolbergen van verzekeraar Bijdevaate in Zierikzee De hoeveelheid regen die in de nacht van woensdag op donderdag viel, verschilt sterk per plaats. Terwijl in Kerkwerve niet meer dan 3 millime ter naar beneden kwam, viel even verderop in Noordgouwe al 35 millime ter. In Nieuwerkerk was dat zelfs 52 millimeter, in Oosterland 48. Volgens weerman Jos Broeke zijn dat uitzonderlijke hoeveelheden. Dat binnen een etmaal meer dan 50 mm. valt, komt gemiddeld eens in de vijf tig jaar voor. De laatste jaren neemt het aantal zware buien wel toe. vlissingen - Een zeiljacht uit Oslo heeft gisterochtend vier uur lang de jachthaven in Vlissingen geblokkeerd. De eigenaar had zich vergist in de diepgang van zijn nieuwe schip en was tijdens te laag water rond half zeven gisterochtend vertrokken uit de haven. Volgens de havenmeester komt het gemiddeld eens in de acht jaar voor dat een dergelijke vergissing door een schipper wordt gemaakt. Andere schepen in of buiten de jachthaven hebben van het inci dent geen hinder gehad, meent de havenmeester. De schade aan het schip was klein. foto Ruben Oreel goes - Goes begint een proef met ledverlichting in de Adenauerste- de. Deze buurt in de Goese Polder moet toch worden opgeknapt en het lijkt de gemeente zinvol daar meteen te experimenteren met de ze energiezuinige vorm van straat verlichting. Er komen veertien grote en vier kleine ledlichtmasten te staan in de Adenauerstede. Een besparing op de energiekosten van dertig procent is mogelijk. De proef kost de gemeente 85.000 euro. Omwonenden worden geïnfor meerd over de lichtintensiteit en mogelijke hinder van deze straat verlichting.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 62