'Gemeente handelde in strijd met de wet' Zeeland Huiskamers en garages blank na wolkbreuk CDA Borsele ziet niets in Zeeuwse brandweer zeeland 26augt/m6sept2008 nazomerfestival.nl VOORVERKOOP GESTART! Vraagtekens bij geld Sloeweg 26 Vrijdag 4 juli 2008 PZC B Annemarie Lecomte dweilt de vloer in het dorpshuis van Oosterland. De foyer en de toiletgebouwen stonden vol water. foto Marijke Folkertsma Vooral Nieuwerkerk en Oosterland zijn zwaar getroffen. door David Duijnmayer OOSTERLAND - Rinus en Cato Bra- ber staan donderdagochtend nog de laatste restjes water op te dwei len in hun woning in Oosterland. Na de korte, maar zeer heftige re genbui in de nacht van woensdag op donderdag kwam hun hele huiskamer onder water te staan. „Het kwam gewoon van de straat naar binnen stromen", zegt Cato Braber. Ook bij buren Peter en Marga Lee mans stond het water centimeters hoog in de huiskamer. In de gara ge, waar twee motors staan, kwam het nog hoger. „Het motorblok heeft onder water gestaan", zegt Peter Leemans. „Iets hoger en de 'Ik heb al zo vaak gebeld om te vragen of ze de riolering niet kunnen aanpassen' uitlaat was volgelopen. Wat de schade is moeten we nog maar af wachten. Er staat hier ook veel elektronica. En in de huiskamer hebben we net een nieuwe parket vloer en nieuwe banken." Leemans en Braber zijn het meer dan zat. Hun woningen, die tame lijk laag in het dorp liggen, zijn al vaker getroffen door wateroverlast. „Ik denk dat ik een handtekenin genactie begin", zegt Leemans. „Ze moeten nu maar eens wat aan die riolering doen." „Ik roep het al twintig jaar", mop pert Braber. „Ik heb al zo vaak ge beld met de gemeente om te vra gen of ze de riolering kunnen aan passen. Eerst hadden we hier ach ter een overstort voor overtollig re genwater. Toen kwam er nieuw bouw, en het eerste wat ze deden was die overstort weghalen." „Dit is wel een zeer uitzonderlijke regenbui geweest", reageert wet houder Wijnand Renden. „Een fik se bui kan de riolering best heb ben, maar als er zoals nu 48 milli meter valt in zeer korte tijd, kan het gebeuren dat de riolering dat niet aankan. Door de lage ligging is het gebiedje waar de heer Bra ber en Leemans wonen wei een uitzondering. We zullen kijken of er wat gedaan kan worden, maar ik kan het niet garanderen." Volgens Michel Coolbergen van verzekeraar Bijdevaate in Zierikzee waren gistermiddag al rond de veertig schademeldingen binnenge komen. „Toen we vanochtend net opengingen, stond de telefoon wel even roodgloeiend. Vooral Nieu werkerk is zwaar getroffen, daar is op verschillende plaatsen de blik sem ingeslagen. Op veel plekken is waterschade. Over de omvang valt op dit moment nog niet zoveel te zeggen, maar de schade zal mini maal in de tienduizenden euro's lopen." In Bruinisse stond na het nood weer de parkeergarage van een ap partementencomplex in de Dokter de Kockstraat blank. De riolering kon het regenwater niet snel ge noeg afvoeren. De brandweer had enkele uren nodig om het water uit het pand weg te pompen. Ook in Stavenisse op Tholen was spra ke van wateroverlast. Rapport van oppositie kritisch over procedure bij bouw gemeentehuis. door Rob Paardekam tholen - Er deugt niet veel van de manier waarop de verantwoorde lijkheden zijn verdeeld bij de tot standkoming van het nieuwe ge meentehuis in Tholen. Er is zelfs gehandeld in strijd met de gemeen tewet. Die harde conclusie trekken de oppositiepartijen in de gemeen teraad, nadat ze zelf onderzoek hebben laten doen naar het finan ciële debacle rondom de bouw van het gemeentehuis. Onlangs kwam aan het licht dat door een verkeerde btw-bereke- ning 1,3 miljoen euro meer aan het gemeentehuis is uitgegeven dan was begroot. De hele raad toonde zich geschokt. De coalitiepartijen (PvdA, SGP, WD en CDA) boden openlijk hun excuses aan. Ze vin den dat zij als raadsleden mede Autopuzzelrit in de Zak van Zuid-Beveland baarland - Motor- en autoclub De Bevelanden houdt morgen een autopuzzeltocht. De rit is geschikt voor de A- (gevorderden), B- (min der ervaren) en C-klasse (toeris ten). De trip voert over de binnen wegen in de Zak van Zuid-Beve land en start vanaf camping Schel- deoord aan de Landingsweg 1 in Baarland. Inschrijven kan van 13.30 tot 14.00 uur. Voor meer in formatie: 0113 213201. Activiteiten tijdens ringrijden Wemeldinge wemeldinge - Muziekvereniging O.K.K. bakt wafels tijdens het ringrijden van morgen. De ver koop van frisdrank en wafels be gint om 10.00 uur. Dan begint ook de kieedjesmarkt voor basisschool kinderen. De fanfare van O.K.K. geeft die dag om 15.30 uur een con cert op het pleintje voor het mu- ziekgebouw. Om 17.00 uur is het tijd voor stoeltjesrijden. Vrees voor meer bureaucratie die weinig extra's oplevert. door Harmen van der Werf HEINKENSZAND - Het verzet van de Middelburgse burgemeester Koos Schouwenaar tegen de komst van één regionale brandweer kan reke nen op de steun van het Borselse CDA. „Wij hebben geen behoefte aan meer bobo's en bureaucratie", stelde CDA-fractievoorzitter Peter van den Dries gisteravond onom wonden in de gemeenteraad van Borsele. „Ie blust daarmee niet be ter of sneller." Van den Dries keerde zich daar- verantwoordelijk zijn voor de fout. In de stuurgroep, die het college adviseerde, zaten immers gemeen teraadsleden. De oppositie (ABT, CU en RFT) vindt 'sorry' zeggen en over gaan tot de orde van de dag iets te ge makkelijk en pleitte voor een on derzoek naar de blunder. Daar wil den de coalitiepartijen niets van weten. Daarom huurden de oppo sitiefracties op eigen kosten een ex tern bureau in om het één en an der uit te zoeken. Dat bureau (Partners+Pröpper uit Vught) trekt een paar harde con clusies over het hele proces. Neem nou de stuurgroep. Daar hadden volgens de onderzoekers helemaal geen raadsleden in mogen zitten. De gemeentewet verbiedt dat. So- 1^ Een onderzoeksbureau conclu- deert dat de gemeente Tholen de gemeentewet heeft overtre den door raadsleden in een stuur groep te benoemen. Deelnemers kunstroute Kapelle tonen werk KAPELLE - In het gemeentehuis in Kapelle zijn werken te zien van 33 kunstenaars die meededen aan de Kunstroute Wemeldinge. Het the ma is 'Erfgoed'. De expositie bevat werk van schilders, edelsmeden, beeldhouwers en fotografen. Ook werk van basisschoolleerlingen staat tentoongesteld in de binnen komsthal. Te bezichtigen tijdens openingstijden van het gemeente huis, Kerkplein 1, Kapelle. Openluchtdienst op camping 't Veerse Meer wolphaartsdijk - Voor toeristen en andere belangstellenden is er zondag een openluchtdienst op camping 't Veerse Meer in Wolp- haartsdijk. Voorganger is M.A. Ver met uit Middelburg. Het thema is 'aan jou de keus'. Voor kinderen tot tien jaar is er een nevendienst, en voor de allerkleinsten een crèche. Gospelband Leven uit Ka pelle verzorgt de muziek. mee tegen zijn eigen burgemeester Jaap Gelok. Hij sprak in juni min of meer schande van de eenzijdige terugtrekking van Middelburg uit de beoogde gemeenschappelijke re geling voor de Zeeuwse brand weer. Middelburg heeft de brand weer op orde en vreest dat andere gemeenten op Middelburg gaan leunen. Zeeland dreigt door de weigering van Middelburg 1,6 mil joen euro Haags geld mis te lopen. CDA'er Van den Dries vroeg zich af of dat zo erg is, omdat Den Haag allerlei eisen aan de beste ding van dat geld stelt. Hij ziet veel meer in 'een samenwerking tussen brandweerkorpsen waar dat nodig en nuttig is'. wieso is de raad bij de totstandko ming van het gemeentehuis veel te veel bij de uitvoering betrokken ge raakt, terwijl ze juist een controle rende taak heeft. Voor ABT, CU en RFT blijft - ook na hun eigen onderzoek - als een paal boven water staan dat het col lege de eindverantwoordelijkheid draagt en niet ook de gemeente raad, zoals de coalitiepartijen be weren. Maar wat de oppositie be treft, hoeven er geen wethouders op te stappen. „Laten we liever kij ken naar hoe we het in de toe komst beter kunnen doen", zegt Bram van de Sande (CU). Het externe bureau stelt verder dat de gemeente haar controle op de fi nanciën tegen het licht moet hou den, zodat fouten als deze voorko men worden of in elk geval sneller ontdekt worden. De oppositiepartijen komen na de zomer met voorstellen aan de raad om zaken in de toekomst beter te laten verlopen. Zomeravondconcert koninklijke harmonie kruiningen - De koninklijke har monie 'Eendracht Maakt Macht' geeft ter afsluiting van het seizoen op maandag 7 juli een zomer avondconcert bij Hof Crunighe in Kruiningen. Maarten Burger leidt de harmonie. Het concert begint om 19.30 uur. Het publiek wordt verzocht om zelf een stoel mee te nemen. Hof Cruninghe, Langeviele 41-43, Krui ningen. Regen en onweer zorgen voor overlast stavenisse - Het slechte weer in de nacht van woensdag op donder dag heeft op verschillende plaat sen tot overlast geleid. Zo moest de brandweer in Stavenisse uitruk ken om straten leeg te pompen. Aan onder meer het Stoofpad was het raak. Ook in Nieuwerkerk ston den straten blank. In Goes brak door blikseminslag de schoorsteen van de Prinses Ireneschool af. HEINKENSZAND - Het is maar zeer de vraag of al het geld voor de ver dubbeling van de Sloeweg op tafel komt. Raadslid Nico Werri van de Lokale Partij Borsele zette daar gis teravond in de Borselse gemeente raad grote vraagtekens bij. Werri haalde een zin uit de kader nota 2009-2012 van Borsele aan: 'de kosten van het Sloeweg-project komen ten laste van het geld dat België in het kader van de Wester- schelde-verdieping heeft toege zegd'. „Gaat de Eerste Kamer dins dag dus niet akkoord met de Schel- deverdragen", wees Werri op de discussie over met name ontpolde- ring in Den Haag, „dan is het maar de vraag of de verdubbeling kan doorgaan." Werri is fél tegen stander van ontpolderen. theater op locatie festivolhort flbdij Middelburg gratis brochure kaarten info hoofdsponsor A nazomerfestival.nl deltA of T 0900 33 000 33 (0,45 p/g) L'Jtz.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 54