Kinderopvang wordt nog veel duurder Kamer rent zich rot voor de Leraren zien jongeren sociaal achteruit gaan Nieuw pleidooi: doe afstand van nationaliteit Maat irai I VAN STRAATEN 4 I Vrijdag 4 juli 2008 PZC den haag - Twee op de vijf leraren in het basis- en voortgezet onder wijs vindt dat de sociale vaardighe den van jongeren de laatste jaren zijn afgenomen. Een kwart van hen ziet het frequente gebruik van de computer als boosdoener. Dat blijkt uit een onderzoek onder ruim vierhonderd leraren in het basis- en voortgezet onderwijs, dat EPN, platform voor de informatie samenleving, heeft uitgevoerd. De aanleiding waren geluiden in het onderwijs dat jongeren minder dan vroeger emoties in gezichtsuit drukkingen herkennen, wat voor een goede communicatie nadelig is. Een op de vijf leraren vindt dat de jongeren inderdaad minder goed emoties op gezichten kun nen schatten. De helft van de leraren zegt aan computerspelletjes verslaafde leer lingen in de klas te hebben. De helft van de ondervraagden meent dat gewelddadige spelletjes agressi viteit van kinderen enigszins be vorderen. Een op de vijf denkt dat die invloed zelfs sterk is. Een der de van de leraren meent dat ga mes die kinderen samen spelen de sociale vaardigheden bevorderen. Ongeveer de helft is het daar niet mee eens. Wachtlijst telt tussen de twintig- en dertigduizend mensen. door Mayke Calis en Laurens Kok den haag - Ouders moeten vol gend jaar veel meer betalen voor kinderopvang dan staatssecretaris Sharon Dijksma van Onderwijs de TVveede Kamer tot nu toe voorspie gelt. Vooral mensen met een laag inkomen worden hard getroffen. Dat stelt Ina Brouwer, de nieuwe voorzitter van de MO-groep Kin deropvang, de grootste brancheor ganisatie in de sector. Ouders moe ten meer betalen omdat onderne mers in de kinderopvang vanaf t ja nuari hun tarieven verhogen, al dus Brouwer. Dijksma kondigde eerder aan dat het maximumtarief voor de kin deropvang bevroren wordt op 6,io euro per uur. Ondernemers achten zich daar echter niet aan gebon den, omdat hun kosten almaar stij gen. Zo hebben zij investeringen gedaan in extra opvangplaatsen en zijn hun vaste lasten gestegen. Brouwer: „Wat Dijksma wil is niet realistisch. Het effect zal veel gro ter zijn dan ze nu doet voorko men." Elk bedrag bovenop de 6,io euro komt volledig voor rekening van de ouders, ongeacht het inko men. De tegemoetkoming van het Rijk voor de kosten onder dat ta rief, wordt met ingang van vol gend jaar al versoberd. Dijksma deed daarbij de belofte Brancheorganisatie MO-groep Kindervang verwacht dat ouders volgend jaar veel meer geld kwijt zijn aan kinderopvang. Vooral minima worden extra getroffen. dat minima er per saldo nooit meer dan 5 euro per maand op achteruit gaan. De wachtlijsten voor buitenschool se opvang zijn volgens Brouwer nog even Tang als een jaar geleden, ondanks dat er veel meer plaatsen zijn bijgekomen. Er wachten nog steeds tussen de twintig- en dertig duizend kinderen op een plaats. Gjalt jellesma, voorzitter van de BOink, de belangenvereniging van ouders in de kinderopvang: „De vrijgekomen plaatsen zijn meteen weer ingenomen door nieuwe wachtenden." In enkele gevallen is de wachttijd volgens Jellesma opge lopen tot zes jaar. Hij vreest dat de wachtlijsten nog langer worden nu het kabinet het mes zet in de vergoedingen voor gastouderop- vang. Brouwer: „De branche zal zo'n toename in elk geval niet aan kunnen." Nou., dan ga ik aaaak Leuk Ot- «VTMOLT TE. MEsee/vj. È«.IC Alles uit de kast voordat reces van negen weken aanbreekt. door Dick Hofland den haag - Dat is schrikken: Piet Hein Donner zonder vest. De mi nister die zelfs tijdens familieweek ends in driedelig grijs verschijnt, heeft een tweedelig pak aan. Dat krijg je op zo'n laatste vergaderdag van de Tweede Kamer voor de zo mervakantie: Alles is anders. Neem dit sprekerslijstje: Duyven- dak, Neppérus, Vietsch en Poppe. Of: Vendrik, De Nerée tot Babbe- rich, Tang en Irrgang. Allemaal Ka merleden die gewoon hun werk doen, maar zet ze bij elkaar en het zijn ineens karakters uit een ro man van Bordewijk. Ze rennen soms van zaal naar zaal, mobieltje aan het oor, want er zijn nog zo'n dertig kleine en grote vergaderin gen af te werken voor ze de blik naar vooral Frankrijk en Italië kun nen richten. Veel levert het niet op, al laat de PvdA even het CDA schrikken tijdens het plenaire de bat over de AWBZ door met onver wachte eisen te komen. Dan staan alle ministers al nip pend en smikkelend op de binnen plaats van Nieuwspoort voor de af sluitende barbecue. Geen spoor van paniek. Een uurtje later is het Chefkok Huub Oudshoorn maakt wat sate's klaar voor premier Jan Peter Balkenende. foto Ed Oudenaarden/ANP allemaal alweer gladgestreken en verschijnt een goedgemutste pre mier Jan Peter Balkenende tussen de satés. De koks achter de grill pakken als op bevel hun camera's om met hem op de foto te gaan. De premier is niet geïnteresseerd in de alternatieve barbecue voor de hoofdingang van het parle mentsgebouw, waar geen vlees te vinden is. Als er een debat blijkt ingelast over de JSF moet een hele rits poli tici worden gebeld zodat er geen fouten worden gemaakt. „Stel je voor dat straks het kabinet valt ter wijl wij hier elkaar prettige vakan tie staan te wensen", zegt een Ka merlid. Het is de dichégrap op de ze dag, die al jaren geldt als de meeste hectische van het jaar. Vooral voor het Kamerpersoneel. den haag - Marokkaanse Neder landers zouden vanaf de tweede generatie afstand moeten kunnen doen van hun oorspronkelijke na tionaliteit. Minister Ernst Hirsch Ballin van Justitie zal er, zo zei hij gisteren, bij de Marokkaanse auto riteiten opnieuw op aandringen dit mogelijk te maken. Marokko staat bijna nooit toe dat onderdanen afstand doen van hun nationaliteit. GOES Van der Spiegelstraat 54, tel. 0113 - 216 063, goes@fietsplezier nl VLISSINGEN Troelstraweg 364, tel. 0118 - 477 230, vlissingen@fietsplezier nl BHB MaatGarant uw teakspecialist! -alles in voorraad - gratis leveren -1 jaar garantie op de gehele collectie Lounger (ligbed) Teak tafel Robuust 100 x 100cm incl. 4 x blokstoel deluxe Tuin- Serremeubelen Middelburgsestraat 64 4371 ET Koudekerke T: 0118 - 551 444 E: maatgarant@hetnet.nl I: www.maatgarant.nl -luxe Ovale uitschuiftafel 230cm, incl. 6 standenstoelen en parasol 300cm blauw groen ecru

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 4