Tour de France In Peking geen plaats voor toeristen Sterke start van jonge ruiters Meeste Nederlanders Favorieten laten zich niet verrassen naar Tour in acht jaar Nieuwe concurrent voor Van den Hoogenband pzc Vrijdag 4 juli 2008 43 Erica Terpstra (midden) draagt de sporters voor de Olympische en Paralympische Spelen in Peking officieel over aan de Chefs de Missions Charles van Commenée (links) en Thea Limbach. foto Koen van Weel/ANP Zeeuwen houden profs van overwinningen in Outdoor Zeeland. door Lucien Roelandt nieuw- en sint jooslano - De der de editie van Outdoor Zeeland van Stal De Kroo in Nieuw- en Sint Joosland is voor de Zeeuwse jeugd uitstekend begonnen. In een veld met bijna uitsluitend profs was de t6-jarige Alysia Jan sen uit Westkapelle met Morentes in het klassiek parkoers van de klasse L de beste. Vervolgens stuur de de eveneens 16-jarige Marieke de Bart de merrie Womick in het progressief parkoers naar het oran je erelint. De overwinning in het klassiek parkoers B was een prooi voor de 18-jarige Dagmar Latooy met Unnich D. De amazone uit Burgh-Haamstede hield als enige in de beslissende ronde het straf blad blank. Routinier Sandy Breel droeg haar steentje bij aan het Zeeuwse succes. De amazone uit Veere schreef met Uvita met over macht het progressief klasse B op haar naam. Ze was ruim twee tel len sneller dan haar vijftienjarige plaatsgenoot Richard Poppe met Ronaldo. In de afsluitende rubriek, de klasse Z/ZZ over twee fasen, gaf Arnold Boerekamps zijn visitekaartje af De ruiter uit Eersel stuurde Ka- dans Shogun in de supersnelle tijd van 33.22 naar de overwinning. En met de merrie Valenina eiste de ex-international het zilver op. In- grid Jakobs uit Meliskerke hield zich met Utah uitstekend staande tussen de profs. Ze werd derde. De Zeeuwse jonkies kregen in de klasse L de overwinning bepaald niet cadeau. De profs met hun jon ge talentvolle paarden zorgden voor een hoog niveau. Ruim twin tig combinaties bleven in de klas sieke omloop foutloos. Tien van hen hielden ook de nul in de barra ge. Uiteindelijk was Alyssia Janse met de ruin Morents in 34.24 se conden het snelst. Ook in het tweefasenparkoers leek Monique van Broek met de over winning te gaan lopen. De Zeeuw se Marieke de Bart stak daar met de schimmelmerrie Womick ech ter een stokje voor. Tien vaderlandse renners morgen van start in Brest. brest-Tien Nederlandse wielren ners verschijnen morgen in Brest aan de start van de eerste etappe van de Ronde van Frankrijk. Sinds 2000 zijn dat er niet meer zo veel geweest. In het eerste jaar van het nieuwe millennium deden dertien Neder landers mee aan de Tour, sinds dien waren het er negen of min der. Vorig jaar kwamen in Londen ze ven Nederlandse renners aan het vertrek. Dit jaar zorgt vanzelfspre- Aantal Nederlandse sporters voor Spelen nadert record Atlanta. almere - De teller van het aantal gekwalificeerde Nederlandse atle ten voor de Olympische Spelen staat vandaag op 237, maar er kun nen in de komende weken nog tien bijkomen bijkomen. Er gaan in augustus meer sporters naar Pe king dan er in 2000 naar Sydney (231) en in 2004 naar Athene (2x0) gingen. Waarschijnlijk wordt het record van Atlanta in 1996 (239) verbroken. omaha - Jason Lezak heeft zich aangediend als medaillekandidaat op de 100 meter vrije slag bij de Olympische Spelen en daarmee als concurrent van Pieter van den Hoogenband. De 32-jarige Amerikaan zwom bij de kwalificatiewedstrijden voor Pe king in Omaha de derde tijd ooit in de halve finales: 47,58. Lezak is kend de Rabobankploeg voor het grootste deel (zes renners) van de Nederlandse inbreng, maar ook Quick-Step, Garmin, Bouygues Te lecom en Milram vaardigen een Nederlander af. De meeste Nederlanders waren in 1989 in koers, toen waren het er maar liefst 27. Het dieptepunt in het moderne wielrennen werd in 1963 bereikt, toen slechts vier cou reurs uit Nederland deelnamen aan de ronde. Het aantal Nederlandse etappeze ges staat op 151, de laatste stamt van drie jaar geleden, uit 2005. De winnaar van toen, Pieter Wee ning, verschijnt dit jaar namens Rabobank weer aan de start. De ploeg had nog omvangrijker kunnen zijn als NOCNSF er niet zo'n streng selectie- en kwalificatie systeem op had nagehouden. Het Internationaal Olympisch Comité (IOC) legt in bijna alle gevallen de lat lager dan NOCNSF. Als alleen de kwalificatie-eisen van het IOC zouden gelden, dan zou de Neder landse ploeg uit bijna 300 sporters bestaan. Er zijn badmintonners Het aantal Nederlandse deelne- mers aan de Spelen in Peking staat momenteel op 237. De kans is groot dat de recordscore (239, Atlanta) wordt verbroken. met die tijd de op twee na snelste zwemmer in de wereld op het ko ningsnummer. Alleen de Franse wereldrecordhouder Alain Ber nard (47,50) en de Australiër Eamon Sullivan zijn rapper ge weest. Michael Phelps won de 200 meter vlinderslag in 1.52,20, slechts 0,11 seconde boven zijn eigen wereldre- Frank Clausing in kwartfinale Souburg Open-tennistoernooi. door Sven Bakker OOST-SOUBURG - Het Logus Open Souburg tennistoernooi kan nu echt beginnen. De titelfavorieten in het nationaal ranglijsttoemooi staan in de kwartfinales en kun nen aan de bak. De als eerste geplaatste André van der Bijl won zijn eerste partij met 6-1 6-2 en gisteren maakte hij het helemaal bont: 6-0 6-0 tegen Jep- pe Rutten. Wemeldinger Frank Clausing stond goed te spelen en veegde Jochem Hoefnagels van de baan: 6-0 6-2. Tim America, een vaste klant in Oost-Souburg en top 100-speler, mag het vandaag opnemen tegen Clausing. (Jao lie, Palyama, Pang en Meulen- dijks), een tafeltennisser (Keen), een tennisser (Haase), een ploegje handboogschutters en enkele tien tallen zwemmers en atleten die wel aan de IOC-eis hebben vol daan maar niet aan die van NOCNSF. In enkele gevallen geldt overigens het omgekeerde, zie tur ner Yuri van Gelder en schermster Sonja Tol. „Het uitgangspunt van de strenge limieten is dat het niet goed is voor het winnende kli maat in de ploeg als te veel spor ters er in de eerste ronde uitvlie gen", aldus Van Commenée. Hij wil geen toeristen in de équipe. cord. Het zwemwonder, in Athene 2004 goed voor zes keer goud, gaat in Peking voor acht gouden plak ken. Katie HofF is nu al de konin gin van de Amerikaanse olympi sche trials. Ze won de 200 vrij in 1.55,88, de derde tijd ooit, en de 200 wissel in 2.09,71. Eerder deze week zwom ze al een wereldre cord op de 400 wissel. Bij de vrouwen was slechts de helft van de partijen afgewerkt toen het begon te regenen. Berni- ce van de Velde won met gemak van Melissa Beumer: 6-0 6-2. Afke Hartog kwam niet door de tweede ronde. Met twee keer 3-6 werd zij verslagen door Iris Verboven. Koen van den Berge uit Burgh-Haamstede kon zijn op mars niet voortzetten. In de 3-cate- gorie verloor hij van Hardy Vers- teegen. Ook Brian Dijkstra ligt er uit. Voor de tweede keer in twee dagen verloor hij van Mathys Bloem: 4-6 4-6. Milou Flohil werd uitgeschakeld in het ranglijsttoer- nooi, maar won in de 3 met 6-2 6-2 van Janneke Wikkerink. In de 5-categorie won de als eerste ge plaatste Serge van Bremen met 6-2 7-5 van Hendrik van den Driest en staat zodoende in de halve finales. Kerkhove en Rus naar laatste acht londen - Zonder in problemen te komen hebben de Zierikzeese Le sley Kerkhove en haar partner Arantxa Rus de laatste acht ge haald van het meisjesdubbel op Wimbledon. De twee wonnen met 6-2 6-2 van Anasstasia Grymalska (Ita) en Nadia Lalami (Mar). Kerkhove en Rus staan van daag in de kwartfinales tegenover het Britse koppel Curtis/Rae. Arantxa Rus slaagde er in het en kelspel niet in de halve finales te bereiken. Ze verloor van de Bel gische Hendler: Monster: 7-6 6-3. Sneijder maakte mooiste doelpunt wenen - Wesley Sneijder heeft na de teleurstellende uitschakeling van Oranje op het EK voetbal toch nog een troostprijs gekregen. Zijn doelpunt tegen Frankrijk is door de bezoekers van de Ue- fa-website uitgeroepen tot mooiste van het toernooi. De middenvel der van Real Madrid bepaalde in blessuretijd de eindstand op 4-1 met een snoeihard afstandsschot. Sneijder kreeg 40 procent van de stemmen. Het doelpunt van de Turk Nihat Kahveci tegen Tsjechië kwam op de tweede plaats (19%). Engelaar vertrekt naar Schalke 04 enschede - Orlando Engelaar volgt trainer Fred Rutten zoals ver wacht naar Schalke 04. FC Twente bereikte gisteren overeenstem ming met de Bundesligaclub uit Gelsenkirchen over de transfer van zijn 28-jarige aanvoerder. „Het is jammer dat Engelaar Twen te verlaat", zei voorzitter Joop Munsterman, „maar we moeten reëel zijn. Hij heeft hier twee uit stekende jaren gekend, speelde- zich in "Oranje en draaide een pri ma EK. Zijn wens was naar Schal ke te vertrekken. Dan is het onmo gelijk hem langer te houden." Cofidis stapt uit ProTour brest - De Franse wielerploeg Co fidis maakt volgend jaar geen deel meer uit van de ProTour. De ProTour is een serie wedstrij den voor de beste wielerteams van de wereld. Cofidis vindt de kosten niet meer opwegen tegen het pro gramma dat wordt geboden en gaat verder als Procontinental team, een klasse eronder. „Het geld voor een ProTourlicentie le vert onvoldoende rendement op. De ploeg rijdt steeds vaker in lan den waar de sponsor geen belang heeft", aldus een verklaring. Wielrenner Hunter krijgt vaderverlof brest - Wielrenner Robert Hunter heeft bij hoge uitzondering het ter rein van de Ronde van Frankrijk mogen verlaten. De Zuid-Afrikaan se coureur van Barloworld hoorde na een van de dopingcontroles dat hij vader was geworden van een dochter. Hij kreeg van de contro leurs toestemming om even heen en weer te vliegen naar Zwitser land om bij zijn gezin te zijn. Normaal gesproken mag niemand weg op zo'n korte termijn, maar de Franse antidopingfederatie be sloot een uitzondering te maken.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 45