Kritiek Van Waveren op Plasterk Gedroomde opening van serie zomeravondconcerten Levensechte excursie als integere ode aan het loodswezen 38 1 Vrijdag 4 juli 2008 PZC Een man met een fluoresce rend jack komt aanfietsen en vraagt wat ruimte aan de verzamelde mensen om zijn fiets te kunnen stallen. Hij roept iets, vertelt wat en nodigt uiteindelijk de mensen uit om een kijkje te ne men in de stalling. Pas dan wordt duidelijk dat alles onderdeel is van de voorstelling Met het oog op de Schelde, waar mee het Vlissingse festival Onder stroom gisteravond werd ingeluid. Alles gebeurt zo natuurlijk, ter loops en vanzelfsprekend dat vrij- MET HET OOG OP... Openingsvoorstelling van festival Onderstroom, Vlissingen. Regie: Wim Staessens. Gezien: do 3/7. door Rolf Bosboom wel niemand doorheeft dat het stuk reeds is begonnen. Het spel van de vier acteurs (Kristin Arras, Fred van der Hilst, Hans Thissen en Johan De Paepe) is de grote kracht van de voorstelling, in com binatie met de rake tekst van regis seur Wim Staessens. Het stuk is opgezet als een rondlei ding in en rond de gebouwen van zowel het Nederlandse als het Bel gische loodswezen, waarbij het viertal (allemaal met een andere band met het vak) mooie anekdo tes vertelt. Het is zo levensecht dat het publiek - dat voor de zeker heid ook reddingsvesten krijgt om gehangen - als vanzelf gaat reage ren op verhalen en de neiging krijgt vragen te stellen. Tegelijkertijd is het wel degelijk een (leerzame) excursie, waarbij de bezoekers op plekken komen die doorgaans strikt verboden zijn voor buitenstaanders. Maar vooral is Met het oog op de Schelde een mooie, sobere en integere ode aan het loodswezen De voorstelling is vandaag te zien om 18.30, 20.00 en 21.30 uur, mor gen om 15.00, 16.30, 20.00 uur en 21.30 uur en zondag om 13.30, 15.00 en 16.30 uur. Vertrek: achter zijde pand loodswezen. een nieuwe opzet. „Het heeft het lef om door te pakken naar iets wat past in Vlissingen in 2008. On derstroom heeft de potentie om zich te ontwikkelen tot een van de eye-catchers in het cultuurveld op provinciaal niveau." Het festival wil onder meer eigen producties die een nauwe relatie hebben met de stad. Met het oog op de Schelde, dat gisteravond in première ging, is daar het eerste voorbeeld van. Het festival duurt tot en met ko mende zondag. 3/4/5/6 JULI BTT ON DER STR - F, VLISSINGEN Onderstroom vandaag Het nieuwe festival Onder stroom, in de binnenstad van Vlissingen, duurt tot en met zondag. Het programma van vandaag: vanaf 16.00 uur, Bellamypark: Popaanzee Zomertour, met Eva Auad, Headmode en Palo- mine. 18.30, 20.00 en 21.30, start bij achterzijde loodswezen: Met het oog op de Schelde. vanaf 20.00 uur, bij Oranjemo len: Sunset City, festivalhart met doorlopend voorstellin gen, o.a. Radio Barkas, Vlucht, De Reizende Bioscoop, Het Concert des Levens. vanaf 20.00 uur, Sunset City: Enter(con)tainer, met Frans Leon, Tom Wolkers, Romaffia en verhalen uit de rock 'n roll van Willem Venema, Anneke van Giersbergen en André Ma nuel. vanaf 20.00 uur: Sunset City, presentaties workshopproject De Werf. 20.30 uur, kazematten: PS Phantom Schmerz (dansvoor stelling). 21.00 uur, Bogentent (Sunset City): concert Melou. 21.30 uur, Theatertent De Luxe, Sunset City: Dollywood. 22.00 uur, Timmerfabriek: Theater Tuig met Schraap zucht 22.00 en 23.00 uur, Arsenaalto ren: Factor B met Opium Thee. 22.45 uur: Bogentent (Sunset City): concert Straf. www.onderstroom.info. Gedeputeerde vindt dat minister meer z'n best moet doen voor cultuur. door Rolf Bosboom VLISSINGEN - Gedeputeerde Harry van Waveren (CDA, cultuur) is 'buitengewoon teleurgesteld' in mi nister Plasterk. „De minister is er voor om te zorgen dat het goed gaat met cultuur. Als de minister niet meer vecht voor cultuur, wie doet het dan wel?", zei hij gistera- Simon Vinkenoog te gast op Onderstroom VLISSINGEN - Dichter Simon Vin kenoog, die deze maand 80 jaar wordt, is morgen te gast op Onder stroom. Hij treedt samen op met de uit Vlissingen afkomstige Hans Verha gen en Rick de Leeuw, die de eer der aangekondigde Bart Chabot vervangt. Zangeres Roosbeef ver zorgt de muzikale intermezzi. De bijeenkomst wordt gehouden in Theatertent De Luxe in het festi valhart en begint om 20.30 uur. Theater Kwark voert Hofman-voorstelling op VLISSINGEN - De schoolvoorstelling Huckleberry Wim van Theater Kwark is tijdens Onderstroom in Vlissingen voor het eerst voor pu bliek te zien. Tot nu toe is het al leen opgevoerd op Zeeuwse basis scholen. Het stuk is gebaseerd op het boek Het Vlot van Wim Hof man. De voorstellingen zijn zaterdag en zondag in Theatertent De Luxe, na bij de molen. Aanvang: 15.00 uur. vond bij de opening van het nieu we festival Onderstroom in Vlissin gen. „Ik sta nu ook onder stroom", zei de gedeputeerde getergd. Van Waveren had, in zijn rol als bestuurslid van het Interprovin ciaal Overleg, gisterochtend een onderhoud met de bewindsman. Plasterk blijft weigeren extra geld beschikbaar te stellen voor het nieuwe landelijke subsidiesysteem. De adviezen van de Raad voor Cul tuur overschreden het beschikbare budget (244 miljoen euro) met 26 miljoen euro. Toen Plasterk liet we ten daar niet aan te beginnen, kwam de raad met het voorstel al le subsidies maar te handhaven op het niveau van 2006. Dat is onder meer sterk nadelig voor Theater productiehuis Zeelandia, onder meer organisator van het Zeeland Nazomerfestival. Van Waveren vindt dat de minis ter de sector zwaar benadeelt en de ambities van de culturele orga nisaties daarmee frustreert. Er lag juist een goed plan. Plasterk zou juist alles in het werk moeten stel len om dat uit te voeren, vindt de gedeputeerde. „Een minister die een miljard weet te vinden voor onderwijssalarissen, mag ook wel een beetje z'n best doen om 26 miljoen extra voor cultuur bij el kaar te krijgen." Evenals burgemeester Wim Dijks tra complimenteerde Van Wave ren Onderstroom, omdat het festi val een mooi voorbeeld is van cul turele vernieuwing. Het vertrouw de Straatfestival is verruild voor Drukte bij Theatertent De Luxe, nabij de Oranjemolen in Vlissingen. De tent is onderdeel van 'Sunset City', het hart van het nieuwe festival Onderstroom, dat gisteravond is begonnen. foto Ruben Oreel Het eerste recital in de serie Zomeravondconcerten aan Zee was een veelbelo vende start: een uitverkochte zaal en een kwalitatief goede uitvoe ring door het Ensor Kwartet. Van wege een handblessure van de eer ste violist was er te weinig repeti- tietijd om het strijkkwartet Lobko- witz van Haydn in te studeren en werd het vervangen door enkele korte werkjes van Sjostakovitsj. Begonnen werd met het Zevende strijkkwartet van Sjostakovitsj. Hij schreef dit ter nagedachtenis van zijn eerste vrouw. Het werk bevat alle kenmerken van zijn compo- neerstijl, heftige akkoorden, melan- ENSOR KWARTET Zomeravondconcert aan zee. Gehoord: wo 2/7, Lutherse kerk, Groede. door Jeanette Vergouwen cholische passages, stevige ritmes en abrupte onderbrekingen. Het kleine duet tussen cello en eerste viool werd mooi gebracht. De spanning in het langzame deel, met de chromatische arpeggio's, het zuchtende motief in de twee de viool (een bijna perpetuum mo bile) en de smachtende glissan- do's, werd goed doorgetrokken. Ook de fiigatische elementen in het slotdeel kwamen goed uit de verf Het Ensor Kwartet heeft dui delijk een grote affectie met de mu ziek van Sjostakovitsj. Dat bleek ook uit het Adagio en de Polka. Twee werkjes met een hoog film- muziekgehalte. Het eerste klonk sfeervol, het tweede vrolijk en vol humor. Het Strijkkwartet in G nr. 15 op. 161 van Schubert is een geconcentreer de compositie met een lang eerste deel waarin de twee thema's uit voerig worden uitgewerkt. Het molto moderato tempo was aan de hoge kant. In dit deel zijn wisse lende stemmingen te horen. Schu bert blijft de meester van de modu laties en is de man van de melo die. Het Ensor Kwartet bestaat uit gede gen musici die goed naar elkaar luisteren. Wel klinken de hoge to nen in de partij van de eerste viool af en toe schril en scherp. De akoestiek in de rechthoekige ruim te is goed, maar de Lutherse kerk heeft niet de sfeer van de N.H. kerk. De muziek van Schubert werd ook begeleid door het sjir- pende geluid van de gierzwaluwen die in deze kerk nestelen. De don kere sfeer van het Andante kwam extra over, met de klagende noten en de onheilspellende passages met snelle loopjes gebracht met een snelle stokvoering. Het kleur rijke scherzo werd vlot en pikant gespeeld en de melodie van het trio, een soort volkswijsje, ge speeld door de cello, was een mooi contrast. Het slotdeel kreeg een gepassioneerde invulling en opvallend was de inbreng van de middenstemmen. Ze zijn onopval lend, maar altijd aanwezig en zor gen voor de onontbeerlijke inkleu ring. Het enthousiaste publiek kreeg als toegift nog eens Sjostakovitsj te ho ren.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 40