Nog altijd strijdbaar na 2319 dagen jungle 'In het vliegtuig wist ik niet meer hoe de wc-deur dicht moest' 'De helikopter viel bijna uit de lucht omdat wij allemaal op en neer sprongen, gilden en elkaar in de armen vielen' ingrid Betancourt Vrijdag 4 juli 2008 1 3 Ingrid Betancourt twij felde die bewuste zater dag, 23 februari 2002. Zou de presidentskan didate naar San Vicen te del Caguan in de Co lombiaanse jungle gaan ter ondersteuning van de plaatse lijke burgemeester, een partij genoot van haar milieubewe ging Oxigeno Verde (Groene Zuurstof), of bleef ze thuis? Ze was zich bewust van de ge varen van de reis en boven dien ging het niet best met de gezondheid van haar va der. Ze ging en zou haar vader, die een maand later overleed, nooit meer terugzien, „Ik zou nu hetzelfde doen", ant woordde ze na haar vrijlating geëmotioneerd op de lan dingsbaan van de Colombi aanse hoofdstad Bogota op de vraag of ze die beslissing ooit heeft betreurd tijdens haar gijzeling. Ontvoering van politici was destijds al een beproefde me thode van de FARC. Betan court wilde naar haar bestem ming en tekende een docu ment waarin ze zichzelf ver antwoordelijk verklaarde voor die beslissing. Ze werd samen met haar assistente Clara Rojas, die begin dit jaar vrijkwam, ontvoerd. Het scenario moet honder den keren door haar hoofd zijn gegaan tijdens de 2.319 da gen die ze doorbracht in FARC-gevangenschap in de jungle. Ruim zes jaar en vier maanden leefde ze 'in de Mid deleeuwen' zoals ze gisteren zei. Een bijbel was haar 'enige luxe'. „In het vliegtuig naar Bogota wist ik niet meer hoe ik de wc-deur dicht moest doen. Ik moet weer leren in de beschaving te leven." Betancourt groeide op in Pa rijs, als dochter van een Co lombiaanse diplomaat en een voormalige Miss Colombia. Voortgezet onderwijs volgde ze aan een Frans lyceum in Bogota, alvorens politicologie te gaan studeren aan het pres tigieuze instituut Sciences-Po in Parijs. Betancourt trouwde in 1981 met een Franse diplomaat, waardoor ze naast de Colom biaanse ook de Franse natio naliteit kreeg. Het paar kreeg twee kinderen, Mélanie en Lorenzo. Tien jaar later scheidden ze. Ingrid keerde al leen terug naar Colombia, waar ze in 1994 gekozen werd tot volksvertegenwoordiger. Haar vernieuwende stijl viel aanvankelijk in de smaak. Ze richtte haar eigen partij op, die ten strijde trok tegen cor ruptie en tegen de invloed van drugsbaronnen tot in de hoogste lagen van de macht. De nuchtere Betancourt had als politica een informele stijl. Ze ging doorgaans ge kleed in spijkerbroek en T-shirt en hield van ludieke acties. Zo deelde ze als presi dentskandidaat Viagra-pillen uit om de gevestigde politici 'op te trekken' en condooms om de kiezers duidelijk te ma ken dat zij bescherming zou bieden tegen corruptie. Hoe kritischer ze werd, des te meer ze werd gezien als bui tenlandse die de Colombia- nen moreel de les kwam le zen. Een krant sprak van een 'namaak leanne d'Arc', die dacht in het bezit te zijn van 'de laatste onkreukbare ziel van Colombia'. Voor haar nieuwe partij werd ze wel gekozen tot senator, maar haar campagne voor het presidentschap in 2002 werd geen succes. Peilingen gaven haar maximaal 2 pro cent van de stemmen. Haar gijzeling leidde aanvan kelijk vooral tot onverschillig heid in Colombia, een schril contrast met de voortduren de aandacht die ze kreeg in Frankrijk. „Ik hou van Frank rijk", zei ze gisteren dan ook. „Ik kan niet wachten naar Pa rijs te gaan." Met de jaren slo ten ook de Colombianen haar in het hart. Vooral de dramatische beelden van een uitgemergelde vrouw maak ten diepe indruk, net als een brief die ze mocht schrijven aan haar moeder. Ze werd de afgelopen zes jaar op steeds andere plaatsen in de jungle vastgehouden. Soms bonden de rebellen haar met een ketting om haar nek vast aan een boom, om te voorkomen dat ze zou pro beren te ontsnappen. Ze liep hepatitis-B en een huidaandoening op en werd in gevangenschap depressief. Een paar maanden geleden werd gezegd dat ze zo ziek was, dat ze dreigde te sterven. Een andere voormalige gijze laar, oud-senator Luis Eladio Perez, vertelde na in februari door de rebellen te zijn vrijge laten, dat het Betancourt en hem ooit was gelukt te ont snappen. Na vijf dagen door de jungle te hebben gezwor ven, besloot Betancourt dat ze terug moesten naar het re bellenkamp, omdat Perez steeds zwakker werd. In het kamp werd ze vastgeketend aan een boom, op blote voe ten, zodat de insecten en slan gen vrij spel hadden. Hoewel ze gisteren verklaarde de Co lombiaanse leider Alvaro Uri- be een goede president te vin den, die ze dankbaar is voor de militaire bevrijdingsopera tie, voegde ze er meteen aan toe dat zes jaar jungle haar ei gen ambities niet hebben ver woest. „Ik heb nog steeds het verlangen Colombia te die nen als president." Don herenigd met hun moeder Ingrid Betancourt in Bogota. De helikopter van het Colombiaanse leger, waarvan tegen FARC-leiders was gezegd dat die van een niet-regeringsorganisatie was, landt bij het FARC-kamp. FARC: Circa 600 militanten sneuvelen in 2008. Het leger van de Marxistische rebellen is nu 9000 man sterk. In 2003 was dat 16.000.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 13