vrijding Ingrid Betancourt Leven als gruwelijke tij dverspilling M 'Een perfecte actie zonder weerga' 12 Vrijdag 4 juli 2008 PZC Door een gedurfde actie van het Colombiaanse leger is Ingrid Betancourt (46) bevrijd uit de hel waar ze 2.319 dagen in heeft geleefd. 'Je kunt maar beter niets willen, om ten minste vrij te zijn van verlangens', scheef ze vorig jaar oktober in een brief aan haar moeder. door Aly Knol en Olivier van Beemen Ik wil deze regels opdragen aan degenen die mijn zuur stof zijn, mijn leven. Aan hen die me helpen het hoofd boven water te hou den, die me niet laten ver drinken in de vergetelheid, het niets en de wanhoop.' Dat schreef Ingrid Betancourt eind oktober vorig jaar in een brief aan haar moeder. Het was het eerste le vensteken van Betancourt in vijf jaar en negen maanden gijzeling door de rebellenbeweging FARC. In de brief stipte ze in enkele passages haar levensomstandighe den in de Colombiaanse jungle aan. Sinds onderluitenant Pinchao na negen jaar gevangenschap half mei vorig jaar ontsnapte, zo schreef Be tancourt, 'zijn de omstandigheden waarin we verkeren nog verder ver slechterd. De regels zijn nog draco- nischer geworden en daar heb ik het heel moeilijk mee.' Betancourt moest vanaf dat mo ment als enige vrouw in een groep mannen proberen niet ten onder te gaan. Ze stelde vast 'dat elke nieuwe dag weer net zo'n hel is als de vorige' en dreigde de moed te verliezen. „Lichamelijk gaat het slecht met me", schreef ze. „Ik eet niet meer, ik ben mijn eetlust verloren, mijn haar valt heel erg uit. Ik heb ner gens zin in. Dat is nog het enige goede, denk ik: nergens zin in heb ben. Want hier in de jungle krijg je als enig antwoord: 'Nee.' Je kunt dus maar beter niets willen, om ten minste vrij te zijn van verlan gens." Even verderop: „Het leven hier is geen leven, het is een gruwelijke tijdverspilling. Ik leef of overleef in een hangmat die tussen twee paal tjes is opgehangen en waar een muskietennet overheen is gespan nen, en een tent die fungeert als dak en me de illusie geeft dat ik een huis heb." Op een plankje kon ze haar spulletjes kwijt: haar rug zak met kleren en een bijbel 'die de enige luxe is. Hier is niets van jezelf, niets blijft, onzekerheid en onbestendigheid zijn de enige con stanten.' Elk moment kon ze het bevel krij gen weer naar een andere plek te marcheren. 'En iedereen moet maar in een of ander hol slapen, zomaar ergens gaan liggen, alsof we dieren zijn.' Als enige vrouw in de groep was ook een bad in de ri vier geen ontspanning meer. Ze moest bijna geheel gekleed te wa ter, in korte broek, hemd en laar zen. Soms zijn de kampementen 'zo klein dat de gevangenen prak tisch boven op elkaar zitten'. In de brief, inmiddels (ook in Ne derland bij Uitgeverij De Geus) in boekvorm gepubliceerd, dankte In grid Betancourt al diegenen die in haar vrijlating bleven geloven, zo als haar familie maar vooral ook Frankrijk. 'Het heeft zich nooit ge wonnen gegeven, het heeft nooit het verstrijken van de tijd als de enige oplossing geaccepteerd. In de inktzwarte duisternis was Frankrijk als een lichtbaken.' aandenlange voor bereidingen gingen vooraf aan de spec taculaire operatie die Ingrid Betan court en veertien andere gegijzel den bevrijdde uit de handen van de FARC. Het was geen spectaculaire actie in de zin van gooien met rookbom men om schietende commando's die uit helikopters springen aan het zicht te onttrekken. Het specta culaire zit hem juist in het feit dat de gegijzelden zonder bloedvergie ten zijn bevrijd doordat de leiding van de FARC op een ingenieuze wijze is misleid. Het Colombiaanse leger was er in geslaagd de hoogste leiding van de FARC te infiltreren. Ook waren agenten binnengedrongen in de FARC-cel die de vijftien gegijzel den vasthielden. Deze cel wordt ge leid door 'Cesar'. Aanvankelijk waren de gegijzelden over drie locaties verspreid, maar de infiltranten zijn er in geslaagd hen op één locatie samen te breng en in het zuiden van Colombia. De plaatselijke FARC-leiders werd gezegd dat de gegijzelden samenge bracht moesten worden omdat er een gevangenenruil met de rege ring ophanden was. Met een helikopter zouden zij naar FARC-baas 'Alfonso Cana' worden gebracht, op een locatie tussen La Paz en Tomachipan. Daar zouden ze worden geruild te gen honderden gevangen leden van de FARC. De helikopter - waarvan tegen de FARC-leiders was gezegd dat die van een niet-regeringsgebonden or ganisatie was - landde bij het FARC-kamp. In werkelijkheid was de wit geverf de helikopter van het Colombiaan se leger. De leger-eenheid stapte verkleed als rebellen uit de helikop ter en wist de ongeveer zestig FARC-rebellen ervan te overtuigen dat ze mede-strijders waren. De infiltranten brachten daarop de vijftien gegijzelden - Betan court, drie Amerikanen en elf Co lombiaanse politieagenten en sol daten - en twee rebellen onder wie 'Cesar' naar de helikopter. Tij dens de operatie draaide een twee de helikopter rondjes boven het ge bied, gereed om eventueel in actie te komen. Na 22 minuten steeg de helikopter weer op. „Plotseling gebeurde er iets", zei Betancourt, „Ineens zag ik de commandant, die gedurende vier jaar hoofd van onze ploeg was en die zo vaak wreed was en me vernederde, naakt en gebonden op de vloer liggen." Een bemanningslid zei tegen de bevrijde gegijzelden: „Wij zijn het leger. Jullie zijn vrij." Betancourt: „De helikopter viel daarna bijna uit de lucht omdat wij allemaal op en neer sprongen, gilden en elkaar in de armen vielen. Wij konden het niet geloven. Het was een per fecte actie zonder weerga." Op een persconferentie liet de Co lombiaanse president Alvaro Uri- be weten dat de actie lang was voorbereid. Belangrijk daarbij was dat bloedvergieten moest worden voorkomen. Legerleider generaal Freddy Padilla zei dat de soldaten de zestig rebellen gemakkelijk had den kunnen doden. Minister van Defensie, Juan Manuel Santos: „We hebben ze in leven gelaten in de hoop dat ze de rest van de gijze laars zullen vrijlaten." FARC houdt naar schatting nog zo'n 500 tot 700 mensen gevan gen. Naar verluidt hebben de in lichtingendiensten Betancourt en de anderen kunnen traceren aan de hand van informatie van een politieman die uit handen van de FARC ontsnapte. Bij de actie werk te het Colombiaans leger nauw sa men met Amerikaanse collega's. Die leverden niet alleen informa tie maar ook materiële en operatio nele steun. Waar die exact uit be stond is niet bekendgemaakt. ;i maart 2008: Leger 26 maart: Colombia overvalt basis van Leider FARC FARC in Ecuador waarbij Manuel Maru- commandant Raul Reyes landa sterft na en 15 rebellen omkomen, hartaanval. infographic CN, CvW foto's: AP, Getty Images

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 12