Menigte bestormt grenspost Gaza Leger maant bakkeleiende Turken tot rust Drie doden bij aanslag Jeruzalem PZC Donderdag 3 juli 2008 9 Palestijnen staan tevergeefs te wachten tot Egyptische grenswachters hen vanuit de Cazastrook doorlaten bij de grens bij Rafah. Honderden Palestijnen be stormden de grenspost gisteren en gooiden stenen naar de grensmilitairen. foto Khalil Hamra/AP Egyptische militairen bekogeld, Harnas herstelt de orde. RAFAH - Honderden Palestijnen hebben gisteren de grensovergang tussen de Gazastrook en Egypte bij Rafah bestormd. Egyptische grensmilitairen werden met ste nen bekogeld. Egypte komt volgens de Pales tijnen zijn belofte om de grens overgang open te stellen niet na. Volgens Egypte heeft Harnas, dat het voor het zeggen heeft in de Ga zastrook, afspraken geschonden door mensen die geen toestem ming hebben om de grens over te steken naar Rafah te laten gaan. In Turkije woedt een stille oorlog tussen de seculiere elite en de conservatieve moslimregering. Het leger riep gisteren op tot kalmte. Turkije is in shock. De span ning tussen de oude seculie re elite en de conservatieve islamitische regering van premier Erdogan dreigt een kookpunt te bereiken. Wat gaat er de komende dagen, weken gebeuren? Opnieuw een politieke en nog erger een eco nomische crisis? Het leger riep gis teren iedereen op 'zijn gezond ver stand te gebruiken'. Dinsdag werden 21 tegenstanders van de regering opgepakt, die er van worden verdacht een coup te beramen. Op dezelfde dag dat de openbaar aanklager in de rechts zaal pleitte voor een verbod van de regerende AK-partij. „Dat is De grensovergang is dicht sinds Harnas een jaar geleden de macht greep in de Gazastrook. De militairen zetten waterkanon nen in en volgens getuigen lukte het niemand de grens over te ste ken. Harnas zou de orde na enige tijd hebben hersteld. Rafah is voor de bewoners van de Gazastrook de voornaamste toe gangspoort naar de buitenwereld. In januari bliezen Hamas-strijders de afscheidingswand tussen de Ga zastrook en Egypte bij Rafah op, waarna duizenden Palestijnen de grens overstaken. Na een week of twee ging de grens weer dicht. Israël sloot twee weken geleden een bestand met Harnas. Egypte beloofde daarna dat mensen die ANALYSE door Jessica Maas geen toeval. De regering laat haar spierballen zien. Alles kan nu ge beuren in dit land", zegt Volkan Aytar van de onafhankelijke denk tank Tesev in Istanbul. Ook twee prominente oud-gene raals zijn opgepakt en dat is in Tur kije hoogst uitzonderlijk. Premier Erdogan ontkende gisteren stellig dat de arrestaties een politiek mo tiefhebben. Volgens hem is de actie tegen de samenzweerders, onder wie ook een bekend journalist, onderdeel van een langlopend onderzoek naar de ultranationalistische ben de Ergenekon. De zaak kwam aan het rollen na de vondst van explo medische hulp nodig hebben, stu denten en mensen die een huis hebben in een Arabisch land van dinsdag tot en met donderdag de gelegenheid zouden krijgen vanuit de Gazastrook de grens over te ste ken. Zo'n zesduizend mensen zouden hiervoor in aanmerking komen. Dinsdag lieten zeer traag werken de grensbeambten echter slechts 150 mensen door en duizenden mensen stonden als gevolg daar van gisteren nog bij de grens te wachten. Rond het middaguur was nog nie mand de grens over. Toen bekend werd dat slechts tweehonderd mensen door mochten, gingen de hekken omver. sieven en wapens in een woning van een gepensioneerde legeroffi cier. In totaal zijn de afgelopen maanden al 49 mensen opgepakt. De oppositie is woedend en ziet de arrestaties als een wraakactie van de AK-partij gericht op de te genstanders van de regering. De twee opgepakte oud-generaals staan bekend als fervente opposan ten van de regering. Partijleider Deniz Baykal van de grootste oppositiepartij CHP noemt de arrestaties 'Hitler-praktij- ken'. „Prominenten uit onze sa menleving worden zonder enige aanklacht opgepakt. Hoe is dit mo gelijk in een rechtstaat?" Generaal Ilker Basbug, de tweede man van het Turkse leger, die vori ge week nog premier Erdogan ach ter gesloten deuren ontmoette, be nadrukt dat hij niet op de hoogte was van de ophanden zijnde arres taties. „Het zijn moeilijke tijden voor ons land. Iedereen moet zijn gezond verstand gebruiken." JERUZALEM - Bij een aanslag met een bulldozer zijn gisteren in Jeru zalem zeker drie Israëliërs omgeko men en minstens 45 mensen ge wond geraakt. Een 30-jarige Pales tijn reed met een bulldozer in op auto's, voetgangers en twee passa giersbussen. Een moeder van Ne derlandse afkomst kon haar baby nog net uit de auto te gooien, voor dat zij zelf verpletterd werd. Een politieagent schoot de 30-jarige aanslagpleger dood. Vandaag mag de AK-partij zich bij het Constitutioneel Hof verdedi gen tegen de beschuldigingen van de hoogste openbaar aanklager, die eist dat 71 politici, onder wie Erdogan en president Gul, voor vijfjaar uit de politiek worden ver bannen. Volgens de aanklager brengt de AK-partij de scheiding tussen religie en staat in gevaar. De spanningen in Turkije zijn al maanden om te snijden. Vooral sinds de regering het hoofddoek verbod op universiteiten af wilde schaffen. Voor de tegenstanders was dit het bewijs van de verdere islamisering van het land. En de hoogste aanklager eiste prompt het verbod van de partij, die vori ge zomer met 47 procent van de stemmen de verkiezingen won. Het Constitutioneel Hof stak vori ge maand een stokje voor het op heffen van het hoofddoekverbod. Sindsdien zijn de meeste Turken ervan overtuigd dat ook de AK-par tij verboden zal worden. Helft Europa ziet leven over 20 jaar somber in BRUSSEL - Bijna de helft van de Eu ropeanen (49 procent) denkt dat het leven over twintig jaar slechter is dan nu. Slechts 4 procent denkt dat het leven dan beter zal zijn. Dat blijkt uit onderzoek van de Eu ropese Commissie. Hoe ouder de ondervraagden, des te somberder. Nederlanders zijn redelijk optimis tisch: 43 procent denkt dat het be ter zal worden, 38 procent ziet de toekomst somberder in. Isaf-troepen vechten vaker met Taliban WENEN - De door de Navo geleide Isaf-troepenmacht in Afghanistan komt steeds vaker in aanraking met de Taliban. Bij de grens met Pakistan is het aantal gevechten tussen de twee partijen in het voorjaar met 41 procent gestegen. Operationeel commandant van de Navo-troepen, John Craddock, zegt dat de troepen meer materi eel nodig hebben om de Taliban goed te kunnen aanpakken. Britse politie arresteert 500 mensenhandelaars LONDEN - De Britse politie heeft bijna 170 slachtoffers van mensen handel bevrijd in een operatie van een half jaar. Ruim 500 mensen zijn gearresteerd. De slachtoffers kwamen vooral uit China, Zuid- oost-Azië en Oost-Europa. Onder hen waren dertien kinderen. De vrouwen waren tewerkgesteld als prostituees of slaven. De politie heeft ruim 800 huizen en panden onderzocht. Thomas Lubanga Strafhof gelast vrijlating Lubanga DEN HAAG - Het Internationaal Strafhof in Den Haag heeft de Congolese militieleider Thomas Lubanga (47) voorlopig op vrije voeten gesteld vanwege vertraging bij zijn proces. Volgens rechters is het momenteel niet mogelijk een eerlijk proces te garanderen. Lu banga mag nog niet weg, want de aanklagers willen in hoger beroep gaan. Lubanga wordt verdacht van het inzetten van kindsoldaten. Marokko arresteert 35 'wervers voor Al Qaida' RABAT - In Marokko zijn zeker 35 mensen gearresteerd die ervan worden verdacht zelfmoordcom mando's te hebben geworven voor de terreurbeweging Al Qaida. De groep zou ongeveer dertig mensen hebben gerekruteerd voor zelf moordmissies in Irak. Drie andere mensen moesten vechten voor de organisatie Al Qaida in de Islamiti sche Maghreb.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 9