Businessplan Philips na introductie voor opvolger van Philips Meer kansen boeren in project Perkpolder Beschermheilige Kalender met evenementen Waterschap werkt aan polderwegen 26 Donderdag 3 juli 2008 PZC Dethon verrast door verkoop Philips, Lonink ziet mogelijkheden. door Raymond de Frel en Wout Bareman TERNEUZEN - Het bedrijf dat de Phi lips Lighting-vestiging in Terneu zen overneemt, stapt in een ge spreid bedje. Voorzitter Paul D'Hondt van de ondernemings raad van Philips stelt dat er al een businessconcept klaarligt, waarin andere wegen dan alleen de pro ductie van starters voor tl-buizen worden bewandeld. Hij wil het concept nog niet ver der toelichten, behalve dan dat het plan niet inpasbaar is in de Philips Lighting-formule. „Natuurlijk we ten wij ook wel dat de toekomst van de starter eindig is, maar het is koffiedik kijken of dat over tien of vijftien jaar is. Er moet dus ruimte komen voor nieuwe ont wikkelingen, maar Philips wil die in Terneuzen alleen binnen de ver lichting-sector. Van de nieuwe ei genaar eisen wij wel de bereidheid om nieuwe dingen te ontwikke len", aldus D'Hondt. Hij ziet de overname door een nog onbekende nieuwe eigenaar zon nig in. D'Hondt denkt dat het per soneel zich vooralsnog geen zor gen hoeft te maken. „Bij een over name gaan de werknemers een op een over. Al weet je natuurlijk PW De nieuwe eigenaar van Philips in Terneuzen kan gebruikmaken van een businessconcept, dat an dere wegen bewandelt dan al leen de productie van starters. nooit hoeveel mensen er over drie jaar nodig zijn. Maar goed, dat weet je bij geen enkel bedrijf Een overname biedt in elk geval een grotere kans op behoud van werk gelegenheid dan een verlengd ver blijf onder de paraplu van Phi lips." Burgemeester Jan Lonink van de gemeente Terneuzen betreurt dat de naam Philips na dit jaar niet langer aan Terneuzen is verbon den. „Vooral de ouderen zullen het toch zien als een verlies. Zij zullen toch snel denken dat het nieuwe minder is dan het oude vertrouwde bedrijf', aldus Lonink. Hij is niet verrast door het vertrek. „Je ziet steeds vaker dat multinatio nals hun producties uitbesteden. En de tijd dat de producties veelal werden overgeheveld naar goedko pe landen, is ook voorbij. Daarom zie ik wel mogelijkheden voor een klein zelfstandig bedrijf, dat de ruimte heeft om innovatief te wer ken. Ik hoop overigens wel dat Phi lips een contract met de eigenaar sluit, die een lange afnametijd van de starters garandeert." Bij werkvoorzieningschap Dethon komt de verkoop als een volslagen verrassing. Ongeveer zestig men sen van de re-integratieinstelling werken bij Philips. „We zullen een dezer dagen wel door Philips wor den geïnformeerd", zegt manager Dethon Industrie Gijs van de Berg. „Als dit betekent dat er men sen van Dethon uit moeten, is dat natuurlijk een drama. Maar hoe wel de nieuwe eigenaar nog niet bekend is, ga ik er vanuit dat we onze samenwerking op dezelfde manier voortzetten." Vestiging Terneuzen startte met flitslampjes en eindigt met starters. door Raymond de Frel en Wout Bareman TERNEUZEN - Het is een vreemde constatering. Begin jaren zestig klapten de Terneuzenaren hun handen stuk voor de komst van Philips naar de havenstad. En nu, bijna een halve eeuw later, klinkt opnieuw een applausje omdat de vestiging straks van het juk van de grote baas bevrijd is. Althans, zo spiegelt vakbond FNV Bondgeno ten het voor. Philips Lighting zet zijn vestiging aan de Mr. F.J. Haarmanweg in Ter neuzen in de etalage. En dat biedt volgens FNV-spreekbuis Ron van Baden mooie kansen om op eigen benen verder te gaan, met Philips als vertrouwde afnemer van de starters voor tl-buizen, maar het biedt het bedrijf ook de kans om de blik te verruimen en andere we gen in te slaan. Want binnen het Philipsconcern had de fabriek geen toekomst meer, ondanks dat er nog altijd goede resultaten wer den geboekt. Het concern laat de vestiging in Terneuzen met een ge Philips Terneuzen uitgelicht Het Philipsconcern laat eind jaren vijftig het oog op Zeeuws-Vlaanderen vallen. Aanvankelijk heeft Hulst de voorkeur, maar lobbywerk van de dynamische burgemeester Hedzer Rijpstra van Terneuzen zorgt ervoor dat Philips uit eindelijk voor de Kanaalzone kiest. De gloeilampengigant is niet de enige nieuwkomer in Terneuzen. In dezelf de periode vestigen zich ook Dow Chemical en de Meterfabriek Excelsior zich in 'ontwikkelingskern' Terneuzen, mét rijkssubsidie. Bij Philips groeien de bomen aanvankelijk tot in de hemel. In 1971 biedt de vestiging werk aan een kleine 1300 mensen onder wie ook veel Vla mingen uit de grensstreek. Daarna wordt alles minder, steeds minder. Het aantal werknemers daalt gestaag tot de huidige 170. rust hart los. Er is de afgelopen ja ren, volgens een woordvoerder, im mers flink geïnvesteerd en met die 'bruidsschat' kan de fabriek zon der al te veel problemen een door start maken. Het klinkt te mooi om waar te zijn. Philips ziet geen brood meer in de productie van starters voor tl-buizen, maar belooft wel straks de grootste afnemer te worden. Tenminste, zolang de markt daar om vraagt. Dat is een belangrijke zekerheid, want volgens ingewij den kan het nog jaren duren voor de starters écht van de markt ver dwijnen. De nieuwe eigenaar Het personeel in Terneuzen staakte in 1995 toen bleek dat de Philipsdirec- tie in het geheim een reorganisatie voorbereidde. foto Camile Schelstraete krijgt daarnaast volop mogelijkhe den om ook andere dingen te gaan doen, zodat de werkgelegenheid voor de 170 werknemers ook voor de toekomst is gegarandeerd. Ove rigens dient de doorstart te wor den onderbouwd door een dege lijk businessplan, dat voortbor duurt op de huidige kracht en om vang van de vestiging. En dat is, blijkt uit de woorden van onderne mingsraadvoorzitter Paul D'Hondt geen probleem. Het ligt zelfs al klaar. Hij wil er in dit stadium nog niets over kwijt, maar is zeer opti mistisch gestemd. Hoe dan ook, er wordt in Terneu zen straks een tijdperk afgesloten. Philips meldde zich eind jaren vijf tig, begin jaren zestig in Zeeuws- Vlaanderen. Aanvankelijk viel het In 1971 draaide Philips in Terneuzen op volle toeren, met 1300 werknemers oog van de gloeilampengigant op Hulst, maar het werd uiteindelijk Terneuzen. Die gemeente was in 1958 door het ministerie van Eco nomische Zaken aangeduid als ont wikkelingskern en kreeg daardoor een fikse steun in de rug bij de ves tiging van nieuwe bedrijven. Bo vendien stond er een goedgevulde subsidiepot klaar. Philips betrok GerechtsDeuwoardersKantoor Zeeland Uit een exploot van gerechtsdeurwaarder B.J. Meijering d.d. 26-06-2008 blijkt, dat t.v.v. Helena van Maanen, wonende te Middelburg, aan Marcel Willemsen, zonder bekende woon- of verblijfplaats, is betekend een beschikking van de rechtbank te Middelburg d.d. 11-06-2008 waarbij (ondermeer) de hoogte van de te betalen bijdrage in de kosten van verzorging en opvoeding van de daarin vermelde minderjarige kinderen is bepaald, j Genoemde M. Willemsen kan een afschrift van dit exploot met bijlage verkrijgen op één van onderstaande adressen. Gerechtsdeurwaarderskantoor Zeeland Dam 2 Westsingel 132 4331 GJ Middelburg 4461 DR Goes ZEEUWSE Een groter geluk kon hen niet over komen. Een dochter! De mooiste van de wereld. Moeder gelukkig, vader gelukkig. En bezorgd. Met een al. Vader wist zeker: die gaat voor haar dertigste het huis niet uit. En jongens komen er voor die tijd niet in. Acht jaar later had ze een feestje, met een vriendinnetje een nachtje TERNEUZEN - De nieuwe editie van de VW-evenementenkalender is uit. De gids biedt een compleet overzicht van evenementen in Zeeuws-Vlaanderen en Vlaande ren. Er zijn ook weekmarkten, koopavonden en koopzondagen opgenomen. Ook de vaartijden van het fiets-voetveer en een over zicht van de waterstanden staan er in. Het boekje is bij de VW-kanto- ren verkrijgbaar voor een euro. De kalender is ook te vinden op de website www.vwzeeland.nl. Tip? redactie@pzc.nl logeren op een camping. En ja, daar waren jongens bij. Hij streek over zijn hart en liet haar gaan. Toch speelt vader nog vaak de be schermheilige. Tot ongenoegen van zijn meisje. „Grr", mopperde ze laatst, toen hij haar weer zat te plagen, „ik ga nog eens een boek schrijven: hoe overleef ik mijn irri tante vader." Studenten presenteren alternatief plan voor haven Perkpolder. door Rinus Antonisse DEN BOSCH - Minder ruimte voor natuurontwikkeling en daardoor zoveel mogelijk landbouwgrond behouden. En ook méér kansen bieden voor agrarische (nevenacti viteiten. Dat is de kern van een al ternatief plan Perkpolder. Het alternatief is opgesteld als af studeerverslag door Sandra van Diessen en Lesley Schonenberg, studenten van de opleiding platte landsvernieuwing aan de HAS Den Bosch. Ze deden dat op ver zoek van Marnix Verbrugge, akker bouwer in het plangebied. Van daar dat het bieden van meer kan sen aan de boeren een belangrijke plaats inneemt. Zo stellen de stu denten voor om de voorgenomen aanleg van een buitendijkse schor- buffer in de oostelijke Perkpolder te beperken tot hooguit 40, in plaats van 75 hectare, aansluitend op de voormalige veerhaven. En daar in elk geval geen ontpolde- ring toe te passen. De voorziene jachthaven (350 plaatsen) handha ven de studenten. Ook de beoogde 250 woningen en een hotel in het hart van Perkpolder blijven over eind. Wel bepleiten ze de huizen meer in het groen in te passen, met bomen en struiken als afschei ding met de westelijke Perkpolder. In dat polderdeel laten Van Dies sen en Schonenberg de 200 woon eenheden ongemoeid, met dien verstande dat ze aanraden die in de vorm van lintbebouwing aan de zuidzijde van de polder neer te zetten. Tussen Kloosterzande en de westelijke Perkpolder moet een half-open landschap (heggen, houtwallen, bomenrijen) komen. Van Diessen en Schonenberg zien aanleg van een golfbaan in het plangebied niet zitten. Ze kiezen voor andere recreatieve invullin gen, waaronder een kanoroute, uit breiding van de (mini)camping, aanleg van een manege en een po- loveld. De inwoners, met name agrariërs, moeten kunnen inhaken met recreatieve activiteiten. door Eugène Verstraeten TERNEUZEN - Het waterschap Zeeuws-Vlaanderen begint maan dag met oppervlaktebehandelin gen op verschillende wegen in het buitengebied. De wegen en weggedeelten waar aan gewerkt wordt, zullen tijdelijk in beide richtingen voor alle ver keer worden gesloten. Net als voorgaande jaren worden daar waar nodig extra maatregelen genomen om de verkeersveilig heid te bevorderen. Deze houden in dat na de oppervlaktebehande ling op een aantal wegen de maxi mum snelheid van 80 kilometer per uur tijdelijk wordt verlaagd naar 60 kilometer per uur, of van 60 naar 30 kilometer per uur. Naar verwachting worden de werk zaamheden eind augustus afge rond. Tijdens de bouwvakantie van 21 juli tot en met 11 augustus ligt het werk stil. ■Fj Op de website van het waterschap k-* www.wszv.nl is een overzichtskaart te vinden van de werkzaamheden aan de verschillende wegen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 70