Bewoners Burghse Duinweg zijn Twaalfduizend boos om onterecht gemaaide berm 'We hebben onderweg zelfs gezwommen' Nieuwe bouwregels Arnemuidenaar hoeft niet terug gevangenis in 26 Donderdag 3 juli 2008 pzc S De berm langs de Duinweg in Burgh-Haamstede ziet er bruin en kaal uit, na dat een machine het groot hoefblad wegmaaide. foto Dirk-Jan Gjeltema Groenstrook met groot hoefblad is kaal door 'foutje in opdrachtbrief.' door Cornelleke Blok BURGH-haamstede - De bewoners van de Duinweg in Burgh-Haam stede zijn boos op de gemeente. Het groene groot hoefblad dat rijendik in de berm stond, is maan dag bijna helemaal weggemaaid. Het resultaat: enorme bruine, kale plekken en afgebroken stengels. „Waarom moeten ze dat nou ka pot maken?", vraagt buurtbewo ner Gilles Klompe zich af Hij kon er maandag nog nét voor zorgen dat de rij groot hoefblad voor zijn eigen deur onaangetast bleef „Ik zei tegen de chauffeur van die maaimachine: denk erom dat je er af blijft!" Bij de buren was het kwaad al geschied. Klompe vindt het ongelooflijk. „De Duinweg is een prachtlaantje. Deze week zei ik nog tegen de toeristen die langs fietsten: dat groot hoefblad is het mooiste van alles. En 's maandags maken ze er gewoon even een puinhoop van. De gemeente is toch zo voor de natuur? Waarom maaien ze dit dan weg?" Erik Dalebout, districtshoofd open bare werken van de gemeente, heeft de verklaring. „Wij besteden het maaiwerk uit. Er stond een foutje in de opdrachtbrief De Gemeente past besluit ruimtelijke ordening aan nieuwe wet aan. zierikzee - De gemeente Schou- wen-Duiveland heeft de beleidsre gels voor de omgang met vrijstel lingen veranderd. Het beleid moest aangepast worden aan de nieuwe Wet ruimtelijke ordening, die op juli is ingegaan. Voor inwoners van de gemeente betekent dit onder meer dat bin nen de bebouwde kom meer be- Strandvijfdaagse gisteren en vandaag op Schouwen-Duiveland. door David Duijnmayer RENESSE - Ze hebben onderweg een fikse hagelbui over zich heen gekregen, maar verder vinden Ri- nus Buijvoets en Ria van Meurs uit Koog aan de Zaan (NH) alles geweldig. Het ging lekker, tijdens de derde dag van de strandvijfdaag se. „Top, top en nog eens top", zegt Rinus bij aankomst in Renes- se. „Dat mag ook wel eens gezegd worden. We hebben lekker gelo pen, het weer was goed, de Zeeuw se stranden zijn prachtig en de or ganisatie is goed." „We hebben onderweg zelfs even gezwommen om af te koelen", zegt Ria van Meurs. Rinus en zij doen voor de derde keer mee aan de strandvijfdaagse. Ze liepen ook al drie keer de strandzesdaagse in Noord-Hol land. „Die is ook leuk, maar de berm aan de Duinweg had niet ge maaid mogen worden. Het is ver velend genoeg, maar we kunnen het niet meer corrigeren." Frappant is dat zes jaar geleden precies hetzelfde gebeurde. Ook tóen werd de berm kaal gemaaid, terwijl dat niet de bedoeling was. Klompe laat de excuusbrief van de gemeente zien. 'In de toekomst zullen wij alle mogelijke maatrege- Bewoners van de Duinweg in Burgh-Haamstede zijn boos op de gemeente, omdat de berm kaal gemaaid is, terwijl dat niet de bedoeling was. perkingen worden gesteld aan het verlenen van een ontheffing voor een uitbreiding of bijgebouw. Ook zijn er nieuwe mogelijkheden: voor dakkapellen en evenementen wordt per geval bekeken of een ontheffing wordt verleend. Bouwaanvragen en verzoeken tot vrijstelling die voor juli zijn ge daan, vallen ook onder de nieuwe regels, tenzij het nieuwe beleid een beperking inhoudt ten opzich te van de oude wetgeving. De nieuwe beleidsregels zijn op het gemeentehuis in te zien. stranden in Zeeland zijn mooier." De strandvijfdaagse, die afgelopen maandag begon, gaat in vijf dagen van Vlissingen naar de Salsa Beach Club in Rockanje. De route loopt grotendeels over het strand. Dat is leuk wandelen, maar in het rulle zand soms wel zwaar. Gisteren en vandaag deed de wan delkaravaan Schouwen-Duiveland aan. Kamperland was gisteren het vertrekpunt. Er werd overnacht in Renesse. Vandaag lopen de deelne mers 31 kilometer, van Renesse naar Stellendam. „Dat wordt de zwaarste etappe", denkt Anton Keetels uit Sprang-Capelle (NB). Hij vond het gisteren ook al behoorlijk pittig. „Ik vond het weer iets te broeierig. En mijn heupen zijn niet zo best meer. Zonder deze dingen haal ik het niet", zegt hij, zwaaiend met zijn Nordic Walking stokken. „Dat scheelt dertig procent aan be lasting van je benen", stelt Keetels, die al voor de vierde keer mee doet. len treffen om een dergelijke fout te voorkomen', staat er. Een buurtbewoonster (liever geen naam in de krant') begrijpt niet waarom het dan tóch weer mis kon gaan. „Ik schrok me rot toen ik maandag thuiskwam. Het ziet er gewoon niet uit! Er is afgespro ken dat er niet meer gemaaid zou worden. Ik vind dit een hele kwa lijke zaak. Erg slordig van de ge meente." „We zorgen dat het niet meer ge beurt", belooft Wethouder Wijn and Renden (PvdA, openbare wer ken). „De bewoners krijgen bin nenkort weer een excuusbrief." GerechtsOewwoofc/ersKantoor j. Zeeland Uit een exploot van gerechtsdeurwaarder B.J. Meijering d.d. 26-06-2008 blijkt, dat t.v.v. Helena van Maanen, wonende te Middelburg, aan Marcel Willemsen, zonder bekende woon- of verblijfplaats, is betekend een beschikking van de rechtbank te Middelburg d.d. 11-06-2008 waarbij (ondermeer) de hoogte van de te betalen bijdrage in de kosten van verzorging en opvoeding van de daarin vermelde minderjarige kinderen is bepaald. Genoemde M. Willemsen kan een afschrift van dit exploot met bijlage verkrijgen op één van onderstaande adressen. Gerechtsdeurwaarderskantoor Zeeland Dam 2 Westsingel 132 4331 GJ Middelburg 4461 PR Goes Gerard Cobusse voelt zich verantwoordelijk voor zijn gasten. door Martijn de Koning SCHARENDIJKE - Nee, als weerstand heeft hij het nooit ervaren. Maar 'enige verontrusting' bespeurde Gerard Cobussen toch wel in Scha- rendijke toen hij een paar jaar gele den camping Duin en Strand om vormde tot een omvangrijk jeugd- terrein. 1\vee seizoenen later is alle kou uit de lucht. „Dat moet ook. Anders zouden we hier helemaal geen bestaansrecht hebben." Cobussen heeft plaats voor zo'n vijftienhonderd gasten en krijgt daardoor jaarlijks twaalfduizend jongeren over de vloer. De eige naar voelt zich verantwoordelijk voor zijn gasten én hun gedrag en dat draagt hij ook uit. „Ik ben voor een weekje hun papa en mama." luist die houding zorgde ervoor dat hij al snel het dorp aan zijn zij de kreeg. Na het eerste seizoen ontving Co bussen, die zijn plannen een paar maanden eerder voor een kritisch publiek had gepresenteerd, een brief van de dorpsraad. 'Compli menten voor uw professionele aan pak', staat erin. En: 'U heeft uw be lofte ruimschoots waargemaakt'. Een enorm hart onder de riem, ze ker omdat de start wat stroef was. „Ik kreeg op de eerste avond al po litie aan de deur. Geluidsoverlast vanuit de disco. Op de tweede dag opnieuw. En de derde dag stond de gemeente er ook naast." Cobussen toonde zich leergierig en nam snel maatregelen, tot grote tevredenheid van de buurt. „Dat draagvlak is zo belangrijk. Recrea tie moet altijd en overal gedragen worden door de bevolking. Wat moeten gasten wel denken als ze hier vijandig bejegend worden?" Door de verregaande gevoelens van verantwoordelijkheid maakt Cobussen het zichzelf niet makke lijk. Hij zou zijn handen immers best afkunnen trekken van jonge ren die buiten zijn terrein rotzooi schoppen. „Klopt. Maar ik ben ook degene die de knaken aan hen verdient. Daar moet wat tegenover staan." Dus wil Cobussen het graag weten als zijn gasten zich in pakweg Renesse of het zwembad van Port Zélande niet kunnen ge dragen. „Ze hebben allemaal een polsbandje van onze camping om, dus iedereen kan ons zo inseinen. Als het nodig is, halen we de poli tie erbij. En uiteraard sturen we ze dan terug naar huis." Het bewakingsteam, in het hoog seizoen met twaalf man sterk aan wezig op het terrein, 'patrouilleert' ook in de omgeving. „Niet dat ze daar meer mogen dan jij en ik. Maar er gaat toch een bepaalde werking van uit als zo'n vent ach ter je aan rijdt terwijl je door het dorp wandelt." Ook handig: het terrein is van alle gemakken voor zien. „We hebben een winkel, een disco en zelfs een pinautomaat. Ze hóeven dus niet weg." Het 'pa en ma spelen' is niet alleen nodig om de jeugd in toom te hou den, het wordt door de ouders ook van Cobussen verwacht. Doordat er vooral échte jeugd op de camping staat ('tegen mensen vanaf 22 jaar zeggen we altijd: we hebben heel kinderachtige regels 'Recreatie moet altijd gedragen worden door de bevolking.' hoor'), zijn het vaak de ouders die hun kroost komen afleveren. „Dan komen ze nog even vragen: kunnen we zoonlief echt wel aan u toevertrouwen? Als je dan 'ja' zegt, moet je dat ook waarmaken. Als ze zich niet gedragen, krijgen die ouders zo hun kinderen weer terug." Niet dat ze meteen 'straf krijgen als ze overdag een paar biertjes drinken. „Tuurlijk niet. Een groepje dat zit te kaarten met een pilsje erbij, da's natuurlijk pri ma. Maar als het zuipen een doel op zich wordt, sturen we ze zo naar huis." Een eigen recreatiepro gramma op het terrein helpt ook de jongeren in het gareel te hou den. „Dat trekt deelnemers én pu bliek. Ach, je moet ze een beetje bezig houden. Dan zijn ze echt de kwaadste niet." MIDDELBURG - De officier van justi tie eiste twee weken geleden nog een celstraf van vijftien maanden waarvan vijf voorwaardelijk tegen een 35-jarige inwoner van Arne- muiden. De man hoorde gisteren dat zijn straf, vergeleken met die eis, meevalt. De Middelburgse rechtbank veroordeelde hem tot een celstraf van 120 dagen waar van 78 voorwaardelijk, zodat de man niet terug moet naar de ge vangenis. Daarnaast moet hij wel nog een werkstraf van honderd uur uitvoeren. De officier ging er vanuit dat de man zijn vrouw zwaar lichamelijk letsel had proberen toe te brengen. De rechtbank acht dat niet bewe zen. Wel heeft hij haar mishan deld door haar bij de keel te grij pen, aldus de rechters. Ook vin den zij dat hij haar heeft bedreigd en haar heeft mishandeld door haar van haar fiets te trekken. Een laatste krachtsinspanning: nog even de trap op bij aankomst in Renes se. In het midden Ria van Meurs en Rinus Buijvoets. foto Dirk-Jan Gjeltema

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 62