Sport Tour is stap te ver voor Robert Gesink t Nederlandse deelnemers aan Ronde van Frankrijk 2008 44 Donderdag 3 juli 2008 PZC mand zegt: 'lij moet de Tour rij den', dan moet ie daar lekker schijt aan hebben." „We moeten even slim blijven", vindt Erik Dek ker. „Natuurlijk zou Robert de Tour kunnen rijden, maar als hij de Tour zou hebben gereden dan was hij niet zo goed geweest in de Dauphiné. De hele voorbereiding is afgestemd om de Tour niet te rij den. Het zou niet logisch zijn om ineens de plannen te gaan wijzi gen nu alles goed gaat." Het zijn doordachte stappen ge weest, zegt Delahaye: „Vorig jaar was het de uitdaging om een mooie rit in de Ronde van België te winnen, dat is gelukt. Dit jaar was het geen België, maar richtten we ons op de Dauphiné Libéré. De volgende stap is deelname aan een grote ronde: de Vuelta, fysiek even zwaar als de Tour, maar er zijn minder randzaken die voor stress zorgen. Vergelijk het maar met Michel Butter, de atleet", zegt Delahaye, die ook als atletiektrai- ner zijn sporen verdiende. „Hij is een talent op de vijf en tien kilo meter, maar moet hij nu ineens de marathon gaan lopen? Die belas ting zou veel te groot zijn. Niet al leen door die 42 kilometer, maar ook door de voorbereiding, de stress en alles wat er bij komt. Nie mand zou er bij gebaat zijn als Ro bert de Tour nu zou rijden. Als hij de Vuelta heeft gereden is hij weer een stap dichterbij." En wat Gesink in de Tour zou kun nen? Ha, daar trapt Erik Dekker niet in. „Als ik erg positief zou zijn, zou iedereen zeggen: en waar om rijdt-ie dan niet? En als ik heel negatief ben, zeg je ook: waar slaat dat nou weer op. Laten we het hierop houden: als Robert in de Vuelta bij de beste tien kan rijden, is het echt al heel bijzonder. Ne men we hem nu mee naar de Tour, dan wordt er geroepen: daar heb je Rabobank weer, er zit geen lijn in, maken ze zo een talent ka pot. Laat hem eerst de Vuelta rij den. Dan is hij een ervaring rij ker." „We hebben drie van dit soort ta lenten binnen de ploeg: naast Ro bert en Thomas (Dekker) is er ook nog Bauke Mollema. Van veel ren ners op profniveau zijn de kwalitei ten maakbaar, trainbaar. Bij deze drie jongens moeten we blij zijn dat ze ooit zijn gaan wielrennen." nabobank gaat voorzichtig om met klimtalent. door Harm Vonk den haag - Alejandro Valverde zag hem in de Dauphiné Libéré als zijn grootste bedreiging. Toch neemt Robert Gesink niet deel aan de Ronde van Frankrijk. Over het hoe en waarom Rabobank 's lands beste klimmer thuislaat. Even werd-ie bang, bekent Rabo- bank-ploegleider Erik Dekker, dat ie 'hel' rond de Tourdeelname van Gesink los zou barsten. „Toen Robert in Parijs-Nice tweede werd op de Mont Ventoux. Ik dacht: nu krijgen we het. Dat was ook ge beurd als Robert hardop over de Tour had gesproken tegenover journalisten. Maar hij deed dat niet." Verstandig, knikt Karsten Kroon. Het niet opstellen van Gesink voor de Tour is het enige goede besluit dat Rabobank heeft kunnen ne men. Zelf was hij 26 toen hij in 2002 voor Rabobank debuteerde in de Ronde van Frankrijk. De Drent won de achtste etappe naar Flouay, viel vervolgens, maar reed de Tour vol schaafwonden uit. Voor zijn huidige werkgever CSC werd hij nooit naar Frankrijk uitge zonden, maar reed hij de Ronde van Spanje. „Maar geloof me: ver geleken met de Tour is de Vuelta een vakantie." Louis Delahaye heeft geen enkele twijfel of met Robert Gesink de goede weg wordt bewandeld. De keuze om het klimtalent dit jaar buiten de Tour de France te houden is een bewuste. „We moeten durven te kiezen voor de lange termijn in plaats van op korte termijn succes .re halen." De Limburger is de trainer van Ra bobank, houdt alle schema's van alle renners nauwlettend in de ga ten en heeft voor iedere jonge ren ner binnen de ploeg een meerja renplan. Dat van Gesink moet op den duur leiden tot de Tourwinst, als de nu 22-jarige renner in de kracht van zijn leven is, 27 of 28 jaar. Tot die tijd moet Delahaye ervoor zorgen dat de prestatiecurve van Gesink blijft stijgen, al zal de lijn steeds minder stijgen. „De stappen worden stapjes, steeds kleiner." In de aanloop naar de Ronde van Frankrijk werd Robert Gesink (31 mei 1986) vierde in de Dauphiné Libéré, een van de belangrijkste voorbereidingskoersen op de Tour. Iedereen was vol lof over de ranke Nederlander: Tourfavoriet Ale jandro Valverde noemde hem - ze ker bergop - de grootste bedrei ging en voorzag voor hem een gou den toekomst. „Zo'n groot compli Robert Gesink in zijn gele trui tijdens Parijs-Nice. ment moet Robert schitterend vin den en daarna mooi naar huis gaan om te rusten." Want, weet Delahaye, Gesink was in de Dauphiné Libéré niet zo goed als hij had kunnen zijn. „Ro bert wordt nog beter, dat weet ik. Hoeveel beter hij nog wordt, weet ik niet. De rek in de prestatiecurve is onvoorspelbaar, maar ik weet dat er nog prestatieverhoging mo gelijk is. Alleen heeft niemand er wat aan om nü te weten hoe veel." „Na het NK rijdt hij de Ronde van Oostenrijk, dan een hoogtestage in Font-Romeu en daarna begint zijn voorbereiding op de Vuelta en de Olympische Speien." „Elke keer als je met 'm praat, Trainer Delahaye: 'We moeten durven te kiezen voor de lange termijn' moet je denken: 'die jongen is nog maar nét 22 jaar'. Dus ook als Robert straks een keer door het ijs zakt, moeten we dat in ons achter foto Lionel Cironneau/ GPD hoofd hebben", probeert Delahaye de ontstane hosanna-stemming rond zijn pupil te temperen. Rabo bank zal staan te popelen om hun talent in te zetten in 's werelds meest aansprekende wedstrijd. Maar de vraag is simpel: is een eventuele ritzege in een bergetap pe in de Tour het waard om een hele carrière op het spel te zetten? Het antwoord is nog simpeler: „Nee." En dus bewandelt het begeleidings team rondom Robert Gesink de weg der geleidelijkheid. „En als ie LAURENS TEN DAM Geboren: 13 november 1980 in Zuidwol- de; Ploeg: Rabobank; Prof sinds: 2004; Tourstarts: 0; Voornaamste overwin ning: 2008: rit Critérium International. SÉBASTIAN LANGEVELD Geboren: 17 januari 1985 in Leiden; Ploeg: Rabobank; Prof sinds: 2006; Tourstarts: 0; Voornaamste overwinningen: 2006: GP Pino Cerami, 2007: eindklassement Ster Elektrotoer. KOOS MOERENHOUT Geboren: 5 november 1973 in Achthuizen; -^loeg: Rabobank; Prof sinds: 1996; Tour starts: 5, uitgereden: 5, etappezeges: 0; Beste klassering: 44e in 1998 op 1.29.37 van Pantani; Voornaamste overwinnin gen: 1999: rit Ronde van Baskenland, 2003: rit Ronde van Rijnland-Palts, 2007: NK weg. JOOST POSTHUMA Geboren: 8 maart 1981 in Hengelo; Ploeg: Rabobank; Prof sinds: 2004; Tourstarts: 2, uitgereden 2, etappezeges: 0; Beste klas sering: 83e in 2005 op 2.33.59 van Armst rong; Voornaamste overwinning: 2005: rit Parijs-Nice, 2006: GP lef Scherens, 2007: rit en eindklassement Sachsen Tour, 2008: rit en eindklassement Driedaagse de Panne. BRAM TANKINK Geboren: 3 december 1978 in Haaksber gen; Ploeg: Rabobank; Prof sinds: 2001; Tourstarts: 3, uitgereden: 3, etappezeges: o; Beste klassering: 40e in 2007 op 1.36.44 van Contador; Voornaamste over winningen: 2005: rit Ronde van Duits land, 2007: GP Jef Scherens. PIETER WEENING Geboren: 5 april 1981 in Harkema; Ploeg: Rabobank; Prof sinds: 2004; Tourstarts: 3, uitgereden: 3, etappezeges: 1; Beste klas sering: 72e in 2005 op 2.24.16 van Armst rong; Voornaamste overwinningen: 2005: rit Ronde van Frankrijk, rit Ronde van Polen. STEVEN DE JONGH Geboren: 25 november 1973 in Alkmaar- Ploeg: Quick-Step; Prof sinds: 1996; Tour starts: 4, uitgereden: 1, etappezeges: o; Beste klassering: 123e in 2007 op 3.27.45 van Contador; Voornaamste overwinningen: Veenen- daal-Veenendaal, 2002: rit Ronde van Ne derland, 2003: E3 Prijs Vlaanderen, rit Drie daagse van de Panne, 2004: Kuurne-Brus- sel-Kuurne, 2006: rit Driedaagse De Pan ne, Delta Profronde, 2008: Kuurne-Brus- sel-Kuurne. STEF CLEMENT Geboren: 24 september 1982 in Tilburg; Ploeg: Bouygues Telecom; Prof sinds: 2006; Tourstarts: 1, uitgereden: 0, etappe zeges: o; Voornaamste overwinningen: 2006: NK tijdrijden, 2007: NK tijdrijden. NIKI TERPSTRA Geboren: 18 mei 1984 in Beverwijk; Ploeg: Milram; Prof sinds: 2006; Tour starts: 0; Voornaamste overwinning: 2006: rit Ronde van België. MARTIJN MAASKANT Geboren: 27 juli 1983 in Zuidland; Ploeg: Garmin; Prof sinds: 2008; Tourstarts: o; Voornaamste overwinningen: geen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 46