'Vissers zijn alert, niet panisch' Donderdag 3 juli 2008 PZC bode De mijnenjager Hr.Ms. Willemstad brengt vandaag op de Noordzee een explosief uit de Tweede Wereldoorlog tot ontploffing. Het is de 500ste bom die onschadelijk wordt gemaakt in het kader van de operatie Beneficial Cooperation ('Heilzame samenwerking'). Er liggen echter nog honderdduizenden in de zeebodem. „We hebben nog generaties lang werk." door Joost Sijtsma foto ANP Vissers zijn alerte mensen, zegt voorzitter van de Fede ratie van Visserij Verenigin gen Ben Daalder. Als ze gaan vis sen letten ze goed op wat er in de netten zit. „Ze zijn alert, maar niet panisch, want dan kun je je werk niet doen." De problemen met de explosieven zijn groot, vindt Daalder. Er is vol gens hem niet altijd even bewust door de vissers met het probleem omgegaan. „Er werd een explosief opgevist en weer teruggezet, men was zich er niet altijd van bewust dat het er nog zoveel zijn en wat de gevaren zijn." Het aantal meldingen van gevon den explosieven neemt af en dat is reden om de afspraken tussen ma rine, kustwacht en vissers weer nieuw leven in te blazen. „We moeten zorgen dat we niet verslap pen. Je moet weer eens nagaan of iedere schipper de kaart van de marine aan boord heeft waarop de explosieven staan beschreven met de instructie hoe te handelen", zegt Daalder, die lovend is over de samenwerking. „De marine en kustwacht verdienen een dikke pluim. We krijgen ook geen reke ning voor hun inzet. Het is gewel dig wat ze doen." De praktijk is ook volgens Daalder dat een opgeviste bom weer over boord wordt gezet. „Dat gebeurt niet ondoordacht, maar volgens de instructies die de marine heeft ge geven."

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 12