Buitenland Schietincident accentueert verpaupering Franse leger Het grote tekenboek Dagje aan zee Duitse rel om hulp bij zelfdoding LEZERSEMTRA PZC Vakantiepakket voor uw kind 1 O I Donderdag 3 juli 2008 PZC Spanning tussen strijdkrachten en president Sarkozy. door onze correspondent Olivier van Beemen parijs - De dinsdag opgestapte ge neraal Bruno Cuche sprak al in ja nuari over de 'algemene verpaupe ring' van het Franse leger. Vier da gen na een schietincident en an derhalve week voor het militaire défilé van '14 juillet' is de span ning toegenomen tussen de strijd krachten en hun opperbevelheb ber, president Nicolas Sarkozy. Op de Avenue des Champs-Ely- sées in Parijs toont het Franse le ger zich ieder jaar op de nationale feestdag 14 juli van zijn beste kant: duizenden militairen paraderen in de mooiste uniformen, tanks en andere pantservoertuigen maken indruk op de vele jonge toeschou wers en overvliegende straaljagers laten rook achter in de Franse drie kleur: blauw-wit-rood. Er is ook een andere realiteit: ver ouderde tanks die zonder airco missies uitvoeren in tropische lan den, het 'moderne' vliegdekschip de Charles de Gaulle dat telkens opnieuw aan wal ligt voor werk zaamheden en de oudere de Cle- menceau die twee jaar geleden we kenlang over de wereldzeeën rond zwierf en nergens mocht aanme ren om ontmanteld te worden. Het Franse leger, dat na dat van de Verenigde Staten en het Verenigd Koninkrijk het hoogste budget ter wereld heeft, verkeert niet altijd in opperste staat van paraatheid. Een schietincident afgelopen zon dag in de Zuid-Franse stad Carcas sonne, waarbij tijdens een demon stratie zeventien gewonden vielen Generaal Bruno Cuche toen per ongeluk met scherp ge schoten werd in plaats van met los se flodders, heeft de aandacht voor de problemen binnen het leger de ze week versterkt. Dinsdag diende generaal Bruno Cuche (60), hoofd van de land macht, zijn ontslag in bij minister 'De komende zes jaar krimpt het Franse leger in met 54.000 militairen' Hervé Morin van Defensie naar aanleiding van het incident. Dat is hoogst uitzonderlijk. Cuche had persoonlijk niets met het incident te maken en zou na de zomer toch afzwaaien. De beschuldiging van president Sarkozy, tevens opperbe velhebber van de Franse strijd krachten, dat Cuche en zijn offi ciers 'allemaal amateurs' zijn, zou de generaal diep hebben geraakt. De generaal sprak al in januari dit jaar van een 'algehele verpaupe ring' van de landmacht. In een in terne brief die uitlekte naar de Franse pers hekelde hij het gebrek aan investeringen en het niet uit voeren van bijna de helft van alle geplande programma's. Hij sprak over een 'aanzienlijke verslechte ring van de uitrusting', die de cor recte uitvoering van militaire mis sies bemoeilijkt. De noodroep ging vooraf aan een grootscheepse hervorming die vo rige maand werd bekendgemaakt. De komende zes jaar krimpt het Franse leger in met 54.000 militai ren, van wie het leeuwendeel voor rekening komt van de landmacht. Met het geld dat Defensie bespaart op personeelskosten, wil het minis terie investeringen doen in bewa pening en technologische ontwik keling. Hoewel binnen de legertop wel be grip bestaat voor de overwegingen van de regering, is onrust ontstaan over het aanzienlijke banenverlies. Talrijke kazernes in het land zul len de poorten moeten sluiten. Bo vendien blijkt uit interviews met officiers die anoniem wensen te blijven, dat de relatie tussen de strijdkrachten en de huidige presi dent minder goed is dan onder Sar kozy's voorganger Chirac. Zo neemt een aantal officiers het Sar kozy kwalijk dat hij tijdens zijn eerste militaire défilé op 14 juli vo rig jaar meer aandacht zou hebben gehad voor het toegestroomde pu bliek dan voor de diverse legereen heden. Ook wordt Sarkozy verwe ten dat hij meer opheeft met het politiekorps dan met militairen. www.parijsblog.nl Oud-politicus Kusch (CDU) bezorgde oude vrouw een gifcocktail. door onze correspondent Achille Prick BERLIJN - Hulp bij zelfdoding moet in Duitsland strafbaar worden ge steld. Dat eisen diverse Duitse poli tici. De aanleiding is de zelfmoord van de 79-jarige Bettina Schardt in het Beierse Würzburg. De alleenstaan de en kinderloze vrouw benam zich in het afgelopen weekeinde het leven met een gifcocktail die haar was bezorgd door voormalig CDU-politicus en oud-officier van justitie Roger Kusch. De 53-jarige Kusch pleit al jaren voor legalise ring van euthanasie en hulp bij zelftioding. In een door Kusch opgenomen vi deo vertelde Bettina Schardt vlak voor haar dood dat zij niet meer wilde leven. Zij zei dat zij niet leed, maar dat zij geen zin had om naar een verpleeghuis te gaan. Kusch, die namens de CDU in de stadsregio Hamburg van 2oot tot 2006 als bestuurder verantwoorde lijk was voor justitie, heeft me vrouw Schardt de afgelopen maan den diverse keren bezocht. „Daar bij ben ik tot de conclusie geko men dat deze vrouw goed heeft na gedacht over haar voornemen en in staat was hier ook zelf een be slissing in te nemen." Roger Kusch bezorgde haar een do delijk mengsel van slaapmiddelen en malariamedicijnen. Om juri disch uit te sluiten dat hij de vrouw de cocktail zou hebben toe gediend, verliet hij daarna de ka mer. Het moment dat Schardt zich zelf de dodelijke mix toedient, is wel gefilmd. In Duitsland is woedend gerea geerd op de rol van Kusch. „in plaats dat hij een om hulp schreeu wende vrouw helpt, vertoont Kus ch een schokkende koelbloedig heid en onverschilligheid", reageer- 'ln plaats dat hij helpt, vertoont hij een schokkende onverschilligheid' de de Beierse deelstaatminister van Justitie Beate Merk (CSU). Ook de Duitse minister van Ge zondheid Ulla Schmidt (SPD) toonde zich verbijsterd. „Dit is ma cabere propaganda", verwees zij naar de als publiciteitsgeil bekend staande ex-politicus. Kusch zou met deze actie reclame willen ma ken voor zijn euthanasievereni- ging. Enkele maanden geleden pre senteerde hij een apparaatje waar mee mensen zichzelf makkelijk gif kunnen toedienen. Kusch heeft laten weten dat hij het bij een nieuw geval weer zou doen. Hij ontkent daarvoor be taald te willen worden, al zei hij gisteren ook: „Als ik als advocaat optreed, moet er wel worden be taald." Mocht hij als advocaat een zelfmoord begeleiden, dan kan hij bovendien terugvallen op zijn be roepsgeheim. Volgens het Openbaar Ministerie in Beieren is er tegen Kusch op dit moment niets te ondernemen. Daarom willen de door de CDU geregeerde deelstaten Beieren, Thü- ringen en Baden-Württemberg morgen in de Bondsraad een wets voorstel indienen dat georgani seerde hulp bij zelfdoding straf baar stelt. In Duitsland liggen euthanasie en hulp bij zelfdoding extra gevoelig vanwege het nationaal-socialis- tische verleden. De nazi's ver moordden zo'n honderdduizend gehandicapte of ongeneeslijk zieke mensen omdat zij als minderwaar dig leven werden beschouwd. Eerder baarde de Zwitserse eutha- nasievereniging 'Dignitas' ook al opzien. De organisatie had twee Duitsers op een Zwitserse parkeerplaats ge holpen een einde aan hun leven te maken. Zoekt u een garantie voor een leuke zomervakantie van uw kinderen? Weer of geen weer? Uw dagblad zocht twee zeer leuke doe- en kijkboe ken voor u uit. Het grote tekenboek Op elke pagina staat een tekening met een opdracht, zoals 'geef deze man een snor'. De aanwijzing stimuleert niet alleen om meteen te be ginnen, maar ook om verder te gaan. De man met de snor krijgt ook een baard, een hoed en zo verder. Dagje aan zee Een kartonboek met plaatjes voor kinderen vanaf drie jaar. Op elk illustra tie is zo veel te zien dat ook de jongste kinderen hun eigen verhaal kunnen 'lezen'. *Excl. 4,95 verzendkosten Meer informatie en bestellen 1 bestelsnei opwww.pzc.nl/webwinkel. De levertijd is 5 werkdagen. U kunt ook de bon invullen. De levertijd is dan 10 werkdagen. Bij vragen over uw bestelling of levering belt u met 0900-2021352 0,45 per gesprek). BON GROTE TEKENBOEK DAGJE AAN ZEE >c£ Hierbij bestel ik(aantal) x het kinder vakantiepakket a 19,95* per set. 5 voorletters voornaam Om Ov geboortedatum Hierbij machtig ik Wegener NieuwsMedia 8V om eenmalig het verschuldigde bedrag af te schrijven. bank-/gir0rekening handtekening exclusief de verzendkosten van 4,95. Stuur de volledig in blokletters ingevulde bon in een envelop naar Webwinkel, o.v.v. vakantiepakket, Postbus 130,8200 AC, Lelystad De PZC gaat zorgvuldig om met persoonsgegevens. Op alle informatie die u aan ons verstrekt is de Wet Bescherming Persoonsgegevens van toepassing, In het colofon van de krant en op www.pzc.nl treft u nadere informatie aan.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 10