Karla Peijs veilt 'Veeree' haringvaatjes BI Impuls voert innovatieprogramma uit het circuit» F.K CLEANING vof Schoonmaakbedrijf glazenwasserij tel/fax 01 13-403161 info@fkcleaning.nl www.fkcleaning.nl De Haringparty Veere, die op 6 juni werd gehouden, krijgt ze ker een vervolg. Dankzij het succes van de veiling heeft Veere er in de komende jaren een evenement bij. Uit handen van gastvrouw Saskia van Golen ontving Ria Geluk, voorzitter van de Stichting Behoud Hoogaars een cheque van maar liefst euro 8100, het werk van veilingmeester Karla Peijs. door Loes van der Hoeven VEERE - Om haar slogan 'De vis wordt door u duur betaald' waar te maken, moest de Commissaris van de Koningin in Zee land Karla Peijs heel wat werk verzetten. Haar uitgangspunt het evenaren van de opbrengst van euro 55.000 voor het eerste vaatje in Scheveningen, was duidelijk te hoog gegrepen. De ruim honderd geno digden reageerden aanvankelijk wat stroef op haar uitnodiging om te bieden, maar uiteindelijk verkocht mevrouw Peijs het eerste vaatje voor euro 3500 aan een Mid delburgse ondernemer, die zich als 'rasech te Scheveninger' deze gelegenheid niet wilde laten ontgaan! Ondernemers staan centraal in het nieuwe innovatieprogramma voor Zuid-Nederland. Het Operationeel Programma Zuid-Nederland (kort weg: OP Zuid) heeft voor de periode 2008-2013 een budget van in totaal Eu ro 462 min. voor innovatieprojecten in de drie zuidelijke provincies, waaron der Zeeland. Zeeuwse ondernemers met vernieuwingsplannen kunnen te recht bij OP Zuid. Daarnaast worden Zeeuwse ondernemers betrokken bij de deskundigencommissie die vanuit de praktijk haar licht laten schijnen. De regionale ontwikkelingsmaatschappij Economische Impuls Zeeland is de centra le spil voor een goede uitvoering van OP Zuid in Zeeland en werkt daarbij nauw sa men met Syntens. Met name voor het Zeeuwse MKB biedt OP Zuid veel moge lijkheden over de mnovativiteit van inge diende voorstellen. "Innovatie vindt juist plaats op het micro niveau, tussen mensen en bedrijven. Inno vatie gaat over ondernemerschap, over or ganisatie, over commercialisering, over verspreiding van kennis". Dat stelde hoog leraar Innovatiebeleid Bart Nooteboom onlangs bij de presentatie van het rapport "Innovatie Vernieuwd: opening in vier voud", van de Wetenschappelijke Raad voor het Regeringsbeleid. (WRR). Pre cies die ingrediënten kunnen óók worden toegepast bij de uitvoering van een inno vatieprogramma zélf, aldus directeur Ger- bert van der Wal van Economische Impuls Zeeland: "Het begint met luisteren. Lui steren naar de ideeën en plannen van een ondernemer. In gesprek komen over de kansen, maar ook die zaken waar een on dernemer misschien wakker van ligt. Pas daarna komen de financiële ondersteu ningsmogelijkheden om de hoek kijken. Het beginnen met afdraaien van een rie deltje met subsidieprogramma's is de we reld op zijn kop". Van der Wal herkent het signaal van on dernemers dat subsidieprogramma's voor ondernemers soms moeilijk toegankelijk zijn, maar wil dat wel nuanceren: "Ook als je als ondernemer bij een bank aanklopt voor financiering, heb je een aantal spelre gels te volgen en duurt het enige tijd voor dat je financiering rond is. Dat is met sub sidieprogramma's niet anders. Wat zin heeft, is het bieden van duidelijkheid: wat kan er wel, wat kan er niet en welke stap pen moet ik zetten. Ondernemers kunnen hun idee zonder kosten laten toetsen door Impuls. Wies Buysrogge is daarvoor het aanspreekpunt". En mogelijkheden zijn er zeker. Van klei ne projecten om een verkenning naar nieuwe markten of technologieën uit te voeren tot grote (cluster-)projecten, waar in het met name gaat om toepassing van technologische innovaties. Economische Impuls Zeeland en Syntens ondersteunen ondernemers bij het op papier krijgen van de aanvraag. Impuls draagt ook zorg voor het voorbereiden van de besluitvorming door de deskundigencommissie. Van der Wal: "Vanaf nu is er iedere twee maanden een beslisronde. Zo houden we de vaart erin.". Voor meer in formatie: Economische Impuls Zeeland, mw. Wies Buysrogga 0118-673582 Peijs had na dat ene vaatje de smaak van het veilen te pakken en stelde voor, nu de motor gesmeerd was, nog een vaatje onder de hamer te brengen, maar dan op de laag drempelige Amerikaanse wijze. Na het startbedrag van euro 500 begaf zij zich als geroutineerde veilingmeester tussen de ge nodigden en wist dit steeds met minimaal euro 100 te verhogen om te eindigen op het mooie bedrag van euro 4600. Vanzelf sprekend, testte mevrouw Peijs zelf de ha ring, voordat zij het eerste vat overhandig de aan de nieuwe eigenaar. Haringstad Rond vijf uur meerde de YE36 'Andries Jacob' af in de haven van Veere met aan boord Karla Peijs én het vat haring, dat bij het naastgelegen Magasin en Grandcafé D'Ouwe Werf werd geveild. "Veere is in het verleden net zoals Amsterdam, Enk- YE36 'Andries Jacob'. Tot 1968 heeft de hoogaars dienst gedaan als vissersboot, daarna uitsluitend voor de recreatie. In 1990 is het schip overgedragen aan de Stichting Behoud Hoogaars. Deze be- houdsorganisatie met vier schepen in ei gendom heeft als doelstelling het varend houden van de authentieke hoogaars en het bewaren van het erfgoed van de Zeeuwse visserij. Stichting Behoud Hoog aars is gevestigd in Arnemuiden. Traditie De Eerste Haringparty Veere is een initia tief van Saskia van Golen, de nieuwe eige naar/uitbater van d'Ouwe Werf in Veere samen met de Junior Kamer Walcheren. Foto: Willem Mieras Zij willen de party laten uitgroeien tot een jaarlijks business-to-business evenement van formaat voor ondernemend Walche ren en Noord-Beveland. Na deze eerste editie bestaat er geen twijfel meer aan: een nieuwe traditie heeft het levenslicht ge zien! De genodigden heten zich de Hol landse Nieuwe en bijpassende wijn goed smaken. Het keuren ervan was een perfect aanknopingspunt voor het leggen van nieuwe contacten, maar ook voor het ver stevigen en vernieuwen van bestaande contacten. Een groot aantal regionale sponsors heeft deze ouverture mogelijk gemaakt. uninv. haringparty veere. nl Karla Peijs test de eerste Veerse haring. huizen, Vlaardingen en Maassluis groot geworden door de haring," schetst de commissaris die tevens beschermvrouwe is van de Stichting Behoud Hoogaars, de his torische band van het stadje met de vis. "De vissen bepaalden in Veere de sfeer, nadat Arnemuiden in 1871 door de aanleg van de dam in het Sloe was afgesloten van zijn rechtstreekse verbinding met het open water. De vloot kwam naar Veere, waar je nog steeds Arnemuidense namen zoals Sie- reveld en Van Belzen tegenkomt. Schepen voeren op de Zeeuwse stromen en kust wateren, meerden at in de stad en gingen voor onderhoud naar de werf, de plek waar u nu staat. Aan de functie van vissers- stadje kwam in 1961 met de bouw van de Veersegatdam een einde. Kobus Minne- boo, schoonzoon van de eerste eigenaar van de YE 36 was een van de Veerse ha ringvissers." De YE 36 is in 1900 gebouwd als de VE 13 'Vrouwe Anthonie' voor garnalen visser Jan Bliek uit Veere. Het was voor die tijd met vijftien meter lengte een groot schip en bovendien een snelle zeiler. Kobus Mmneboo heeft het schip in 1931 ver kocht aan de familie Pekaar uit Yerseke die het omdoopte tot de YE114 'De Drie Ge broeders'. In 1935 heeft het schip zijn hui dige zeilnummer en naam gekregen, de Aanhangwagen nodig?

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 97