1 De beleggingsadviseurs «beleggingsadvies 8 Leo Louwerse - ABN Amro Bank Senior beleggingsadviseur Oppassen Het estafettestokje van zorgen is overgedragen van de kredietcri sis naar inflatie. Oorzaak is het synchroon optreden van de presi denten van de Fed en Europese Centrale Bank. Zij maakten de fi nanciële markten duidelijk dat de pas voor verdere renteverlagin gen afgesneden is en dat op korte termijn zelfs de meest waar schijnlijke stap een renteverhoging is. In Europa bedraagt de infla tie 3,6% per jaar en ligt al enkele jaren ruim boven de ECB doel stelling van 2%. De belangrijkste zorg van de ECB, en waarschijn lijk ook de belegger, is dat deze inflatie zich gaat vertalen in hoge re looneisen. Economen spreken van een 2e ronde effect. Het hoeft geen betoog dat in een periode van teruglopende economi sche groei deze hogere looneisen slecht door te berekenen zijn door het bedrijfsleven. Dat geeft een vooruitzicht van druk op de bedrijfswinsten. Het meest kwetsbaar zijn die bedrijven waar de concurrentie hevig is en loonkosten een grote kostenpost in de resultatenrekening zijn. Beleggers zullen hun beleggingsoordeel vanuit deze optiek tegen het licht houden. De kwetsbare bedrijf stakken hebben geen zijn die waar loonkosten een grote kosten post in de resultatenrekening zijn, zijn kwetsbaar. Financiële waar den behoren nadrukkelijk tot deze groep. Concurrentie is stevig en loonkosten zijn de grootse kostenpost in de resultatenreke ning. Licht aan het einde van de tunnel van de kredietcrisis klinkt is positief, maar waarschijnlijk is dat er voor de uitgang van de tun nel nog meer slecht nieuws te verwerken is. De recente af straffing op de beurs van de financiële waarden kan daarom nog niet opgevat worden als een koopsignaal. Martin Janse- Fortis bank Senior beleggingsadviseur Inflatiespook Ik heb me altijd al afgevraagd hoe een inflatiespook er uitziet. De laatste cijfers laten in Nederland een inflatie zien van 2,3 procent. Dit is al fors gestegen ten opzichte van een jaar geleden. Toch iets om rekening mee te gaan houden wanneer u vermogen wilt op bouwen. Het ziet ernaar uit dat er aan deze stijging voorlopig geen einde komt. Wat betekent dit voor uw spaargeld? Een re kenvoorbeeld: een dagelijks opvraagbare spaarrekening geeft cir ca 3,5 procent rente. Wanneer we ervan uitgaan dat u boven de fiscale vrijstelling uitkomt, moet u hier al 1,2 procent belasting van aftrekken. Wanneer vervolgens de inflatie van 2,3 procent in min dering moet worden gebracht, is het netto-rendement op uw spaargeld exact 0 procent. Je moet er niet aan denken dat de in flatie Amerikaanse proporties gaat aannemen. Op dit moment is de inflatie in de VS al 4 procent, maar boze tongen beweren dat er met deze cijfers gesjoemeld wordt. Wanneer de prijs van bief stuk, als onderdeel van het mandje goederen dat de inflatie be paalt, stijgt, zou biefstuk vervangen worden door hamburgers. De mogelijke gedachte hierachter is dat bij een bepaalde prijsstijging consumenten geen biefstuk meer eten, maar overstappen op goedkopere hamburgers. Als dat waar is, krijg je natuurlijk nooit een juiste indruk van de echte inflatie. Maar los van de vermeen de wisseltruc met hamburgers, is er een mogelijkheid om vermo gen op te bouwen zonder veel last te hebben van inflatie? Vraag uw (beleggings)adviseur naar inflatiebestendige mogelijkheden en wees kritisch op de hoogte van het saldo van uw spaarrekening. Zo kunt u het spook misschien buiten de deur houden. Arian Bakker ING bank Hoofd beleggen Oliepolitiek Wat is er toch verbazingwekkend weinig aandacht voor de hoge olieprijs! Voor wie de autoloze zondagen nog heeft meegemaakt is het bijna schokkend te ervaren hoe weinig onbehagen de al maar stijgende prijs lijkt op te roepen. Het gevoel van crisis was destijds velen malen groter - 'kiele kiele koeweit'- net als blijk baar de gevolgen voor de economie. Voor de economische on gevoeligheid voor de hogere olieprijs worden verschillende ver klaringen aangevoerd, zoals een veel efficiënter energiegebruik. Een andere reden is de geleidelijkheid van de prijsstijging. Destijds was sprake van een plotselinge aanbodschok, nu gaat het meer om alsmaar stijgende vraag, met name uit de opkomende landen. Natuurlijk kunnen nog vele andere factoren worden opgesomd, zoals verstoringen van het aanbod door politieke onrust en de in vloed van speculatieve beleggers. Er is echter nog een factor die ik aan het rijtje zou willen toevoegen, namelijk het politiek eco nomisch klimaat Begin jaren zeventig hadden we nog een huizen hoog Ijzeren Gordijn, was China, noch India of Latijns Amerika deel van de globale markteconomie en heerste er in het Westen een klimaat van antikapitalisme. Er was geen vertrouwen dat het marktmechanisme voor de benodigde aanpassingen zou zorgen. Dan ontstaat al snel een gevoel van crisis en onmacht Hoe anders is het nu! Caroline Vermue - F. van Lanschotbankiers Senior Private Banker beleggingsadvies Blufpoker van Microsoft Heeft Microsoft werkelijk de hoop opgegeven Yahoo! over te ne men of zijn we hier getuige van een klassiek voorbeeld van blufpo ker? Ik neig naar het tweede. Hoewel Yahoo! nu schermt met een samenwerkingsverband met Google, is het nog maar de vraag of het ooit zover komt. Onder de huidige omstandigheden impliceert de beoogde samenwerking een feitelijk monopolie voor Google en Ya hoo!. Hun aandeel op de markt voor searchadvertenties zou oplo pen tot boven de 90%. Zullen de mededingingsautoriteiten in de VS en de EU hier zomaar mee instemmen? Microsoft zal niet nalaten hier bij herhaling op te wijzen. En dan is er bij Yahoo! de groeiende onvrede bij een groep activistische aandeelhouders onder leiding van Carl Icahn en T. Boone Pickens. Deze groep stelt vast dat het management van Yahoo! niet van een overname door Microsoft wilde weten, maar niet in staat is duidelijk te maken hoe het bedrijf zijn aandeelhouders zal compenseren voor de misgelopen inkom sten. Microsoft bood 33,00 per aandeel. De koers van het aandeel Yahoo! schommelt rond de 23,00. Deze groep is drukdoende om 'eigen mensen' in de Raad van Commissarissen te krijgen om zo het management zijn wil op te leggen. Het is zeer denkbaar dat Microsoft bezig is dit vuurtje van ontevredenheid verder op te sto ken. Hoewel Microsoft officieel zijn bod heeft ingetrokken, is er te gelijkertijd toch het besef dat het niet zonder Yahoo! kan. En Goog le' Google wacht rustig af. Het bedrijf kan goed zonder Yahoo!. Of dat omgekeerd ook het geval is, is nog maar de vraag. Van Lanschot Bankiers is positief over Akzo Nobel, CSM, Devgen, Grontmij, Imtech, Sligro, TomTom en Vopak Paul Koole - Rabobank Oosterschelde Manager beleggen Rente, de prijs van geld Op 5 juni liet de ECB de rente, zoals verwacht, ongemoeid op 4,0%. In de persconferentie na afloop van het rentebesluit deed bankgouverneur Trichet de markten echter goed opschrikken. De ECB-baas gaf aan dat de centrale bank de volgende maand kan besluiten de rente met 0,25% te verhogen. De reden hiervoor is de toenemende inflatieverwachting. Dat het de ECB menens is, werd daags na het rentebesluit beves tigd. Verschillende ECB-leden werden op pad gestuurd om het nieuwe evangelie te verspreiden. ECB-prominenten Stark, Liika- nen en Orphanides wezen in verschillende media op de taak van de ECB om prijsstabiliteit op middellange termijn te garande- ren.Ook Axel Weber, de president van de Bundesbank, gaf aan dat de huidige verwachtingen voor de inflatieontwikkeling niet ac ceptabel zijn. Wij verwachten dat de ECB de rente in juli inder daad met 0,25% zal verhogen. Naast het feit dat zowel de korte als de lange rente behoorlijk is opgelopen, zien we ook dat door de kredietcrises de kredietop slagen ten opzichte van de staatsrentes behoorlijk zijn toegeno men. Recent hebben enkele grote financiële instellingen, zoals Fortis, ING, KBC en Eureko, nieuw achtergesteld vermogen uit gegeven in de vorm van een perpetuele lening met een vaste cou pon van tussen de 8% en 8,375% per jaar. Een heel verschil ten opzichte van twee jaar geleden, toen AEGON een soortgelijke le ning uitgaf met een rentevoet van 6,0%. Michèl Beckers - SNS bank Senior beleggingsadviseur Amerikaanse recessie sijpelt wereldwijd door Na de recente opluchtingsrally, krijgt de beurs weer aandacht voor de feiten. Het gaat slecht in de VS. De hoop dat de andere regio's met hun eigen dynamiek tegengas zouden bieden, lijkt voorbarig. De opluchtingsrally die in maart ontstond nadat de Amerikaanse centrale bank Fed het financiële systeem nog net op tijd van het randje van de afgrond trok, lijkt zijn beste tijd gehad te hebben. Een blik op de economische data confronteert beleggers weer met de harde realiteit dat de Amerikaanse economie in een recessie is gegleden. Losser van VS Er is veel gesproken over de Ontkoppeling, waarbij de Ameri kaanse economie niet langer de internationale conjunctuur be paalt. De bedrijvigheid van Europa en Azië zou tegenwoordig meer worden gedragen door de eigen dynamiek. Het begint er echter op te lijken dat dit wishful thinking is. De export naar de VS uit de verschillende regio's loopt in rap tempo terug. Dit ver schijnsel zal de komende maanden in heftigheid toenemen. Het gewicht van Amerika in de wereldeconomie is de laatste jaren duidelijk verminderd. Daardoor ontstond het idee dat de afzwak king van de Amerikaanse vraag zou worden gecompenseerd door toename van de vraag elders, met name in de groeilanden. In Eu roland was in dit verband heel hoopgevend dat de bedrijvigheid in toenemende mate werd gestuwd door de interne vraag.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 96