1 Barometer blijft dik in de zes t barometer CIJFERS Dré de Jong Bourgondia Jan Pollemans Supermarkten Rob Franken ROC West-Brabant Jan Hoppen Heja Lilianne van der Ha Agrariër - Geert v.d. Horst Rabobank Willem Jonkmans DTZ ZadelhofF Henk v. Koevennge De Roompot Marlies Oggel Vedior Paul Nijskens Rewin Chris Rutten Kamer van Koophandel Chris van Loon De Unie Guust Verpaalen Philip Morris 'Let op uw zaak.' Het is in economisch opzicht re delijk rustig in Zuidwest Ne derland. Toch zijn de meeste ex perts, die maandelijks een cijfer ge ven voor de economische barometer van de Ondernemer, niet gerust op de ontwikkelingen. Er vielen weer drie vijven. Al met al krijgt Zuid west Nederland eentiende punt min der dan vorige maand: 6,3. Jan Pollemans: 7 Coed supermarktweer De afgelopen periode is gewoon bijzonder goed geweest. De impulsen van het EK vloeien over in de aanloop naar de vakan tie periode. De voorbereidingen voor de vakantie, waar veel mensen gaan kopen, geven de laatste omzetimpuls naar een rus tigere periode. De consument blijft mo menteel onverminderd positief in zijn aan kopen. Chris van Loon: 5 'Piekenlevert weinig op Ondanks het veelbelovende en ambitieuze investeringsprogramma "Pieken in de Delta" levert dat tot nu toe voor het be drijfsleven van Zuidwest Nederland bed roevend weinig op. Nedalco in Bergen op Zoom heeft onlangs bekendgemaakt geen nieuwe vestiging in Nederland ten aanzien van Bio-ethanolproductie meer te over wegen. Als oorzaak wordt aangeven het ontbreken van enige bereidheid bij de Ne derlandse overheid om mee te investeren in de ontwikkeling van bio-ethanol. in strijd met de feiten wordt de eerste genera tie bio-ethanol, als zou deze, ook hier in Nederland, ten koste gaan van de voedsel productie in de wereld, zeer negatief bena derd. Dat ervaring met een dergelijke pro ductiemethodiek noodzakelijk is om dit door te kunnen ontwikkelen naar een 2e generatie bio-ethanol fabricage, die uit sluitend gebruik maakt van biologisch af val, wordt daarmee gemakshalve vergeten. Uit de politiek weinig gedurfde houding blijkt maar weer dat we hier in Nederland maar niet tot een gericht Industrie-beleid kunnen komen. We sluiten liever een contract af met Brazilië tot levering van goedkope bio-ethanol. Dat daarvoor de nodige honderden hectares regenwoud worden vernietigd, zal ons een worst we zen. De koopman wint het per saldo van de geleerde. Het is droevig dat daardoor een veelbelovend bedrijf, dat al meer dan 100 jaar in Bergen op Zoom is gevestigd, zijn blik op het buitenland moet richten en dus op termijn uit Bergen op Zoom ver dwijnt. David Luteijn: 6,5 Groei vlakt af Alles wijst in de richting van afvlakken van economische groei. Recentelijk nog zijn de groeicijfers voor onze Nederlandse economie. Bijgesteld met een 0,5% tot slechts 1,25%. De uitwerking van de crisis in de V.S. blijkt meer en meer Europa niet onberoerd te laten. En in de V.S zelf laat het herstel langer op zich wachten. Aan de andere kant hebben we natuurlijk wel een mooie ontwikkeling gedurende de afgelopen 2 jaar meegemaakt. Dit vast houden is op zich ook al belangrijk. Bo vendien kan wat minder groei misschien ook wat lucht geven naar de behoorlijk 04-'08 05-'08 06-'08 07-'08 Rob Franken Voorzitter ROC West- Brabant 6,5 7,0 7,0 7,0 Willem Jonkmans Directeur DTZ Zadelhof 7,0 7,0 7,0 7,0 Chris Rutten Voorzitter Kamer van Koophandel 7,0 6,5 6,5 6,0 Guust Verpaalen Commissaris Philip Morris Benelux 5,0 5,0 5,0 5,0 Marlies Oggel Commercieel manager Vedior 5,5 6,0 6,5 6,5 Jan Hoppen Directeur Heja 6,5 5,9 6,0 5,0 Chris van Loon Bestuurder De Unie 5,9 6,0 6,0 5,0 Paul Nijskens Directeur Rewin West-Brabant 6,5 6,0 6,0 6,0 Lilianne van der Ha Agrarisch ondernemer 7,5 7,0 7,0 7,0 David Luteijn Voorzitter BZW Zeeland 7,0 6,5 6,5 6,5 Henk van Koeveringe Directeur Roompot Groep 6,5 7,0 7,0 7,0 Jan Pollemans Eigenaar Super de Boer Roosendaal 6,5 7,0 7,0 7,0 Geert van der Horst Directeur Rabobank Roosendaal 7,2 7,0 7,0 7,0 Joris Jansen Eigenaar restaurant Auberge des Moules 6,5 6,0 6,5 6,5 Dre de Jong Directeur Bourgondia 6,5 6,0 6,0 6,0 David Luteijn BZW Zeeland Guust Verpaalen Philip Morris overspannen arbeidsmarkt. Met als gevolg het met verder opdrijven van de loon- en prijsspiraal en het beteugelen van de infla tie. In dat kader is het te hopen dat de prij zen voor diverse grondstoffen niet blijven stijgen. Voor enkele voedselgrondstoffen zijn daartoe reeds signalen aanwezig (tarwe o.a.). Alles dient nu uit de kast gehaald te worden om de olieprijzen, en daarmee de benzine en dieselprijzen voor m.n. het za kelijk verkeer en ook de energiekosten in algemeen te temperen. Kortom het hand haven van een 6,5 op de barometer houdt wel enig optimisme in. Maar dat mag ook aan het begin van een hopelijk mooie zo mer. Willem Jonkmans: 7 Roepen is niet voldoende In mijn vorige visie op de economische barometer maakte ik er melding van dat aangekondigde stabilisering van de markt in West-Brabarit wellicht wat anders zou liggen dan voor de rest van Nederland. Dit omdat de institutionele beleggers wat min der oog voor deze regio hebben. Terwijl juist zij meer investeringsvermogen heb ben dan de particuliere initiatiefnemers, nu de banken zich in een niet-florissante posi tie hebben gemanoeuvreerd en krediet verlening beperken. Weet u het nog? Het lijkt erop dat de institutionele partijen zich dit hebben aangetrokken. Verschillende initiatieven worden plotseling bekrachtigd en gepresenteerd aan de wereld. Plotseling is niet het juiste woord, want men was er natuurlijk al langer mee bezig, maar over verschillende belangrijke projecten wordt aangekondigd als definitief startend. Niet alleen in Breda maar ook in de regio. Nu is roepen alleen niet voldoende. Het daad werkelijk tot stand brengen, zeker als er nog velerlei procedures moeten worden gelopen, is waar het om gaat. In een land, waar de procedures langzamerhand meer tijd vergen dan waar ook in Europa en zo wel het bedrijfsleven als diezelfde overheid ongelooflijk gebukt gaan onder die proce dures, is dat een zware opgave. Laten we deze berichten zien als de uitdaging om de schwung er weer in te krijgen en de mondhoeken weer op te trekken, dan Joris Jansen Auberge Des Moules houd ik met enig oranje gevoel de baro meter in deze maand nog op een 7. Guust Verpaalen: 5 Cijfers zijn slecht De keiharde cijfers zijn slecht. De econo mische groei wordt naar beneden bijge steld, de koopkracht plaatjes voor volgend jaar komen uit rond het nulpunt, het con sumentenvertrouwen gaat omlaag, de im pact van de Amerikaanse kredietcrisis is groter dan verwacht, de inflatie loopt op gedreven door hogere olieprijzen. Dit zijn de nuchtere feiten op basis van de laatste cijfers. Op langere termijn zijn de vooruit zichten niet veel beter en een duidelijk be leid om tot duurzame oplossingen te. ko men ontbreekt vooralsnog. Nu zijn er een aantal mensen die zeggen datje dit soort ontnuchterende feiten niet teveel moet benadrukken wantje moet positief blijven en elkaar niet in een dip praten. Ik probeer niemand in een dip te praten maar ik con stateer slechts dat we in een dip zitten en er dus hard gewerkt moet worden om uit de ze neerwaartse spiraal te komen. De eco nomische barometer staat op slecht weer. Ik wil me best vasthouden aan een gezeg de zoals: "Na regen komt zonneschijn", maar dit is te mager. De problemen zijn zich aan het opstapelen en zaken worden vooruit geschoven. Neem nu de transport sector eens} een belangrijke sector in West Brabant. Dieselprijzen stijgen de pan uit. Gaan we hier wat aan doen of wachten we tot de vlam echt uit de pijp is? West Bra bant let op uw zaak!! Jan Hoppen: 6 Innoveren 0 Onze barometer staat toch op een mager zesje. Voortdurende bankcrises en het op lopende iriflatiespook zet de betaalbaarheid van vastgoed zeer onder druk. Er zal geïn vesteerd moeten worden in innovatie in het vastgoed maar de branche staat nog maar aan het begin van die ontwikkeling. Voorlopig zijn wij niet erg positief over de markt. Chris Rutten: 7 Crisis over hoogtepunt heen De kredietcrisis lijkt over het hoogtepunt heen en heeft in Nederland geen grote 'aardverschuivingen' veroorzaakt. In het eerste kwartaal van dit jaar was zelfs nog sprake van een economische groei van 3%. Wel zijn er signalen dat banken wat terug houdender zijn bij het verstrekken van le ningen. Ik hoop dat deze terughoudend heid geen belemmering gaat vormen voor geplande investeringen en innovatie. Aan de bedrijven zal het niet liggen. De inves teringsbereidheid is immers groot. Volgens het CBS zullen ondernemers in de indus trie in 2008 voor een recordbedrag inves teren. Minder optimistisch ben ik over de detailhandel. Het consumentenvertrou wen is verminderd, waardoor het gevaar dreigt dat met name duurzame aankopen uitgesteld worden. Paul Nijskens: 6 Nog geen opleving Het lijkt erop dat we het laagste punt van de neergang nog met bereikt hebben; nog steeds worden de ramingen neerwaarts bij gesteld; ook bij REWIN zien we nog geen opleving van het aantal bedrijven dat zich oriënteert op een nieuwe vestigings locatie. Een uitzondering daarop vormt China: de gerichte inspanningen van de af gelopen maanden hebben geleid tot 5 nieuwe potentiële vestigers uit China. Verder merken we dat MKB bedrijven als gevolg van de kredietcrisis slechts zeer moeizaam aan nieuwe bankleningen kun nen komen. Het eindcijfer voor de baro meter blijft dan ook een magere zes.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 94